Philip K. Dick Kitapları (Alfa Yayınları)

Bence bazı hataların sebebi bu düzeltiler. İşini yetkin yapan, kendi dilini ve çevirdiği dili ustaca kullanabilen bir çevirmenin kitabında mutlaka gözden kaçan ufak tefek hatalar olur. Editörler bunları düzeltince kusursuza yakın kitaplar çıkıyor ortaya fakat çevirmen bocalayınca editör kendini parçalasa hatalardan ayıklamak zor oluyor. Bazen düzeltilen kısım düzeltilmemiş kısımla birlikte duruyor. Hatta çeviri editörlerinin neredeyse yeniden çeviri yaptığı da görülmüş, duyulmuştur. Çevirmene saygısızlık etmemek amacıyla onun çevirisine uygun düzelti yaparken kafada olan iki cümle birbirine girince bu sefer çorba oluyor. Yine de bir yayınevinin neredeyse her kitabında bu denli sorun varsa bence ekip tamamen gözden geçirilmelidir. Ben PKD’den Uzay Piyangosu’nu okuduktan sonra bozulan ruh ve göz sağlığım yüzünden hâlâ zor zamanlar yaşıyorum. Sanırım bundan bahsetmiştim.

Ek olarak okuduğunuz bir cümle Türkçe kurallarına uygun değilse (bkz. @Ismail_Turhan’ın örnek cümle paylaşımı) çevirmen orijinal dilde anladığı cümleyi yetkin biçimde dilimize aktaramıyor demektir. Bu da kişinin kendi dilini doğru dürüst kullanamadığı anlamına gelir.

6 Beğeni

Alfa’dan okuduğum her bilimkurgu kitabında bolca yazım hatası ve noktalama işaretinin yanlış kullanımıyla karşılaşıyorum. Bu hatalar Dex yayınlarının kitaplarında da bol miktarda oluyor. İthaki’de de oluyor ama bu iki yayınevine nazaran daha az olduğunu söyleyebilirim.

Mesela Metis, İş Bankası, Yapı Kredi yayınlarında bu tür hatalara rastladığımı hatırlamıyorum.

3 Beğeni

Metis’in bazı kitaplarında korkunç hatalar var. Yapı kredi yayınlarında makul oranlarda rastladım. İthaki’nin yine bazı kitapları korkunç, bazı kitapları makul oranda, bazıları ise kusursuza yakın. Alfa’da daha henüz makul oranlı bir kitaba denk gelmedim. Hangi kitabı okusam sorunlardan dolayı devam etmiyorum. İş Bankası fantastik eserlerinden bir seri var ve şunu diyebilirim ki editör, son okuma filan hiç yapılmamış. Rastgele basmışlar resmen ama klasikler vb. eserleri gerçekten özenli. Aslında bu bana bilimkurgu ve fantastik alanındaki kitaplarda yeterli yetkinliğin olmadığını düşündürüyor. Madem başladım devam edeyim. Çınar yayınları okuduklarım arasında kusursuza yakın, Siren Yayınları kusursuza yakın, Laputa gerçekten can sıkıcı hatalara sahip, Pegasus nispeten çok çok az hatalara sahip, Epsilon zaman zaman can sıkan hatalara imza atabiliyor.
Benim kafamdaki profiller bu şekildedir.

8 Beğeni

Alfa’dan Lem - Aden kitabını okuyorum. Aynı taşıt için sürekli Savunucu deniyor. 245. Sayfa da bir anda Defender oluyor. İki paragraf sonra yine Savunucu…

Aslında kitap ilk 100 sayfa da çok iyi gidiyordu. Sonra sıkılmışlar sanırım hatalar başladı. En sık rastlanan hata “m” ve “n” harfleri…

@Agape kusursuza yakınlara Monokl da eklemek lazım. Ne okusam pişman olmadım.

3 Beğeni

Monokl’dan bir şey okudum mu şu an anımsamıyorum. Aklıma gelenleri yazdım sadece. Mutlaka eklemeler yapılabilir ama genel olarak Monokl’dan şikayet duymadım. :slight_smile:

M ve n harfleri sanırım son okumayla alakalı. Demek ki son okuyucuları yok veya yetersiz.

1 Beğeni

Kan İzlerinin Peşinde okumadın mı? :scream: Aslı Dağlı duymasın. :grin:

Aden’in son okuma da sıkıntı var ama PKD’ler kadar değil. İlk 100 sayfa iyiydi. Belli bölümlerde üst üste hatalar çıktı. 300 sayfa da 35-40 tane hata vardır benim dikkatimi çeken. (Noktalama saymıyorum bunun içinde çünkü ben de iyi değilim o konu da) Genelde harf hataları… İdare eder durum da kitap. Yine de öyle yerlerde çıkıyor ki dikkati dağılıyor, geri dönmek zorunda kalıyor okuyan.

1 Beğeni

Okumadım ve kendisi de biliyor zaten. Henüz bir şey yapmadı. :sweat_smile:Polisiye tabanlı olduğu için benim ilgi alanımdan biraz uzak. Çizgiroman da sevmiyorum zaten. Ben gittikçe ölüme yaklaşıyorum. :joy:

Eğer sen 300 sayfada 35-40 hata gördüysen o çok rahat 80 civarıdır. Ben okurken dedektör gibiyim. Çat çat görüyorum ve bu beni delirtiyor bir noktadan sonra. Keyif almamı engelliyor. Bazı yazarların kitapları ince göndermeler, çözümlemeler, tiyolar içeriyor ve bu sebeple hata en az olmalı. Lem, Verne ve PKD de bu yazarlardan.

Kafa dağıtmalık bir kitapta hatalar çok olsa da fazla takılmam çünkü zaten 250-300 sayfadır ve dişe dokunur pek olay olmaz. Üstelik her şey ortadadır. Bunlar da genelde genç-yetişkin türünde kitaplardır.

4 Beğeni

Doğrusu ben de bu şekilde düşünüyorum. Her yayınevinin ve editörlerinin uzmanlaştıkları belli başlı türler var gibi görünüyor. Klasikler veya kuramsal kitaplar üzerinde çalışan editörler bilimkurgu eserlere yönlendirilince ürünün kalitesinin düşmesi normal sanki. Tabii bunlar varsayım ve tahmin işin içyüzü bambaşka da olabilir.

Bildiğim kadarıyla İthaki’de yerli edebiyat, kurumsal eserler, spekülatif kurgu ve çizgi roman ile ilgilenen farklı editörler var. Alfa’da da bu şekilde mi bilmiyorum açıkcası.

İş yükünün fazla olması sebebiyle ilgili esere yeterli vakit ayıramama ve yukarıda belirttiğim gibi kendi uzmanlık alanı dışında görevlendirilmenin haricinde aklıma başka bir açıklama gelmiyor.

2 Beğeni

resim

16 Beğeni

Valis’in ikinci kitabı olur kendileri. :smiley:

9 Beğeni

Ben şimdiden Valis üçüncü kitabı sorayım. :blush:

12 Beğeni

A biz insanları 2 yılda 1 tane devam kitabına alıştırmaya çalışıyoruz Alfa serinin devam kitabını 1 ay sonra çıkarıyor, gerçekten çok ayıp. Alfa Yayınları’nı kınıyorum.

4 Beğeni

Çevirisi bitmiştir, belki bir ihtimal editörlük kalmıştır. Alfa genelde serileri çevirisi bitince yayınlamaya başlıyor.

1 Beğeni

Pkd’nin Dr. Kan Bedeli isimli kitabını okuyan oldu mu? Tavsiye eder misiniz?

Okudum. Öncelikli olarak tavsiye edeceklerim arasında değil.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Yaklaşık 6-7 kitabını aldım. Belki birkaçını daha alırım, bu kitabı merak ettim doğrusu.

Rica ederim. Ben de çok merak ettim konusundan dolayı ancak beklediğim gibi değildi.

1 Beğeni

Editör üçüncü kitabın üzerinde çalışıyormuş. :blush:

10 Beğeni

Alfa’yı artık az çok tanıdım, bitmiş serileri tüm kitapları çevirmeden yayınlamaya başlamıyorlar, bence en güzelini yapıyorlar.

14 Beğeni

Alfa o konuda gayet başarılı. Seri bir şekilde Farseer görmeyi bekliyoruz. @Strenergy yeni gelişme var mı sorabilir misiniz? :slight_smile:

4 Beğeni