R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Bu listeler artık eski yazık ki, özellikle Drizzt için. Bunların üzerine bayağı bir kitap çıkardı Salvatore. Son Eşik’ten sonra The Companions geliyor, tüm eski dostlar tekrar buluşuyor aslında.

Tam liste: The Legend of Drizzt Series by R.A. Salvatore

3 Beğeni

2012 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam. Sessiz Kılıç(11. kitap) a kadar okumuştum. Geri kalan kitapları bulamadım. Hatta şimdilerde 7. kitabı bile bulamıyorsunuz. İmkanınız varsa ingilizceden okumak en güzeli. 92 de basılıp 2006 da düzenlenen kitabın türlü bahanelerle tekrar basılmaması okuyuca karşı edepsizlikten başka bir şey değildir, bu sözüm hem size hem laika ya hemde arkabahçe ye.

İthaki yakın zamanda 7. kitap ve sonrasının basılacağını duyurdu. 23. Kitapta çıktı İthaki den, bence seri tamamlanacak bu sefer.

2 Beğeni

bende 1,2,3,4,5,6 var ithaki 23. basti en son. 7 ve19 arasi basildi diyelim ilerde…bu resimdeki 52 kitap noluyor anlamadim bende çünkü ithaki 23 son sa bu 52 kitap ney?! evrene biraz yeniyimde

3 Beğeni

Evrenin ucu bucağı yok, R. A. Salvatore dışında yazarlar da evrene katkı sağlıyorlar. Ana seri olarak görülen https://www.goodreads.com/series/49134-the-legend-of-drizzt linkteki kitaplar, tüm evrene girmek isterseniz https://www.goodreads.com/series/49136-forgotten-realms

İthakinin planları dahilinde sadece ana seri yani 30 kitap var, hem baştan hem 20 küsürden başlamalarının sebebi de, daha önce başka yayınevleri 20 küsürüncü kitaba kadar getirmişti. Onları zamanında okumuş da şimdi kaldığı yerden devam etmek isteyenler için iki koldan birden basılıyor.

Tüm evreni okumanın pek bir manası yok, bence Salvatore’un 30’luk serisi bile, ki hala devam ediyor yeni bir üçleme yazmaya başladı, fazla uzatılmış bir seri. Arkasında dungeons and dragons (wizards of the coast) markası olduğu için evreni genişletmek için biraz ısmarlama usulü yazılmış kitaplar çoğu, ikinci linke bakarsanız zaten 300’e yakın kitap göreceksiniz.

Biraz ayakları ıslatıp fazla açılmamanızı öneririm, o dönemlerde çıkmış tüm tabletop oyunları bu şekilde evrildi. Ismarlama kitaplar, ısmarlama oyunlar vs, çok fazla kalitesiz iş var. Seçmek bile epey zaman alıcı bir iş. Warhammer 40,000 daha fenadır mesela. Son baktığımda 1000’den fazla kitabı vardı. FRP merakınız yoksa, hiç oynamadıysanız ya da oynamayı düşünmüyorsanız hiç bulaşmasanız bile olur aslında.

3 Beğeni

çok teşekkür ederim baya bilgilendim sayenizde ithaki takip edim yeter bana :slight_smile: saten daha ithaki bilimkurgu klasikleri ve 12 dune serisi okucam ilk daha onlar bitene kadar anca toplarim 30 kitabini :slight_smile:

1. Resimdeki kitaplardan Örümcek Kraliçenin Savaşı güzel bir seri, bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim, benim hoşuma gitti. Drow kızı ile başlayan ve Elf Gölgesi serisi de fena değil okurken sıkılmasın. Elf gölgesi’nin son kitabı basılmadı ama her kitapta hikaye bittiği için yarım kalan bir konu olmuyor.
2 Beğeni

Merhabalar,

Aramıza yeni katıldığınızı görüyorum. Öncelikle hoş geldiniz, sefalar getirdiniz yalnız üzülerek belirtmem gerekir ki Rıhtım Cadısı tarafından yakalandınız. :buyucu: Birbirimizle daha iyi anlaşabilmemiz, gözlerimizin kanamaması ve kanunlarımız gereği imla kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kayıp Rıhtım Forum Kuralları 'na bu linkten ulaşabilirsiniz. Ufak tefek hatalar mutlaka olacaktır ama özensiz birçok mesaja maalesef ki göz yumamayız. Umarım birbirimizi anlamışızdır. İyi forumlar dilerim. :blush:

3 Beğeni

adxqprep_700wa_0

Kaç gündür gözlerim kanıyordu. Forumu tarayıcımdaki blackliste alıp engellemeyi bile düşündüm. Nihayet.

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

Forumda daha önce paylaşılan bir fotoğraftı bu. Repost yapıyor, bir de övgü alıyor. N’olur bugün sona ersin artık, çok bedbahtım…

(Ahan da silindi flood’u, kaçın ve cadı ablanın gazabından sakının!)

Başlığı dağıtmayalım arkadaşlar. Kendisi aramıza yeni katılmış bir arkadaşımız. Zamanla o da bize ayak uyduracaktır diye düşünüyorum. Zaman zaman hepimiz hata yapıyoruz veya heyecanımıza yenik düşüyoruz. Konunun üstüne giderek arkadaşımızı gücendirmek istemeyiz. :blush:

6 Beğeni

Majesteleri, forumda böyle bir dönüşüme hiç tanık olmadığımı belirterek başlamama müsaade ediniz. Sürekli belirli kişilerin mesajlarını hâlâ düzenliyorsunuz diye tahmin ediyorum. Bundan dolayı musibetlik görevini üstleniyorum. Çünkü bir musibet bin nasihattan daha güçlü. Bu yeni arkadaşa kibrimle dokanma iznini talep ediyorum Your Witchness.

Sanırım bu isteğinizi kabul etmem mümkün değil. Uyarının forum içerisinde açık olarak yapılmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. :slight_smile: Kendisi de gayet yapıcı ve anlayışlı birisi. Hatalarını sorup öğrenmeye çalışan arkadaşlarımızın bunları düzeltecek kabiliyete de sahip olduğunu düşünmekteyim. Asıl sorun hatalarının farkında olup hâlâ bunları isteyerek yapmaya devam edenlerdir bence. Yine de anlayışlı ve sabırlı olmalıyız diye düşünüyorum. Birbirimizi inciterek kazanabileceğimiz arkadaşları da kaybettiğimiz düşüncesindeyim. :buyucu:

Tamamen katılıyorum, kesinlikle arkadaşımızı gücendirme gibi bir amacımız olmamalı, böyle bir algı yarattıysam kendim adıma özür dilerim, arkadaşımızda alınmamıştır umarım. Ben daha çok bugün ne kadar yoğunluktan kafam gittiyse artık mesajı hiç okumadan beğeni yapmışım onla ilgili kendimle dalga geçiyordum aslinda :slight_smile: Burası ayrıca insanlara hatalarını anlayışla karşılayıp yardım etme yeri de olmalı.

1 Beğeni

İlk üç kitabı okudum ve tek kelimeyle dibim düştü. Bu seriyi daha önce okumamış olmamın acısını çekiyorum şuan - ve elimde sonraki üçlemenin olmaması tabii. Ayrıca kendi rasyonelliğimi de sorguluyorum karakter görüntü betimlemelerinin olmaması ve Sürgün ile Göç’teki olay örgüsünü basit bulsam da Drizzt’in maceralarını daha çok okumak istiyorum. (Saydığım sebeplerin biri bile bir seriyi yarıda bırakmama yeter) Şimdilik Drizzt’in ruhsal dünyasının çok iyi yansıtılmasına bağlıyorum bu durumu. Alttaki paragraf Sürgün’ü okumayanlar için spoiler.

Sürgün kitabında Matron Malice’in ölüm sahnesini çok hızlı buldum, bence ikinci kitapta ölecek bir karakter değildi bu noktada şaşırdım ve Vierna’nın hayatta kalması da garip geldi. Hangi kitapta bir daha Menzoberranzan’a gideriz acaba Vierna ve Dinin’in hayatta kalmasını kesinlikle serideki görevlerinin tamamlanmamasına bağlıyorum o yüzden Drizzt de yeraltına geri dönecek bence bilmem kaç kitap sonra. Bir de Anayurt’ta Dinin’e çok sinir olmuştum ama Sürgün’de birden sempatik gelmeye başladı her zamanki sinsi ve güçlüye yaranan Dinin ama olayları çözümlemesi harikaydı. Drizzt’ten it gibi korkmuş hali çok sevimliydi :smiley: Ölmediğine sevindim bile diyebilirim umarım Jarlaxle’ı sırtından bıçaklamaz - gerçi Jarlaxle Nalfein değil öyle bir durumda zararlı çıkan Dinin olur. Ben bu kitabı da baya sevmişim ya gerçi Belwar gibi bir karakter var nasıl sevmeyeyim.

6 Beğeni

devamı ne zaman gelecek bilgisi olan var mı

7.kitap ve diğer kitaplar ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı?

1 Beğeni