R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

Bu durumda basılması gereken 4 kitap kaldı. (20.kitaba kadar) 14/15/16/17 sıralaması olacak. Sonra direkt 20ye atlayıp mı devam edecek kütüphanemizde. Bir saçmalık gibi geldi ama.

Ben Elminster’in gençliğini anlatan kitabı ıkınarak da olsa bitirmiştim. İlk ve son Greenwood tecrübem oldu.

3 Beğeni

Arada bir seri daha var. Normalde 20 değil 21. kitap.

Basılması gereken 6 kitap kaldı. Avcının Kılıçları ve Değişimler üçlemeleri.

14-19 arası onlar olacak demek ki. 24-31 arasını çevirirler mi acaba

En son devam edilecek denmişti ama öncelikle geriye kalan 6 kitabı basmadan yenilere geçmeyecekler. Yeniler de hangi yıla kalır belli değil.

Dizisi falan çekilirse belki devam ederler :slight_smile:

2 Beğeni

Bir ara d&d dizi ve film haberleri vardı ama şu an pek ses yok :confused:

1 Beğeni

Evet, bir ara öyle bir şeyden söz edilmişti. Umarım çekilir. Ciltli, özel edisyon vs derken bayağı güzel olur.

1 Beğeni

Şimdiye kadar Türkçe’ye kazandırılmış tüm Unutulmuş Diyarlar kitapları o listede. Birçoğunu bulmak imkansıza yakın zaten.

İlginçtir ki ilk kitabı çok severek okuyan bir ben varım sanırım. İkinci ve üçüncü kitapları hiç beğenmemiştim ama, zorlayarak bitirebilmiştim.

Bence de. :+1:

Rakamlarda atlama olmayacak. Son Eşik 23. kitap, kalanlar da böyle sıralanmış olacak. Sonra The Companions, sonra Companions Codex vs diye gidecek eğer İthaki basarsa.

1. Anayurt
  2. Sürgün
  3. Göç
  4. Kristal Parçası
  5. Gümüş Damarları
  6. Buçukluğun Mücevheri
  7. Miras
  8. Yıldızsız Gece
  9. Karanlığın Kuşatması
  10. Şafağa Geçit
  11. Sessiz Kılıç
  12. Dünyanın Omurgası
  13. Kılıçlar Denizi
  14. 1000 Ork
  15. Yalnız Drow
  16. İki Kılıç
  17. Ork Kral
  18. Korsan Kral
  19. Hayalet Kral
  20. Gauntlgrym
  21. Kışgörmez
  22. Charon’un Pençesi
  23. Son Eşik
6 Beğeni

Elminster Bir Büyücü Yaratmayı ıkına sıkıla okuyum kuvvetle muhtemel yarım bırakan ( tam hatırlayamıyorum bitirip bitirmediğimi ) @isos81 in yanına katılayım :smiley: 2 ve 3 ü hiç okumadığıma eminim, bir ara tekrar dönerim diyip kenarda kalanlardan oldu Elminster’lar. Türkçesi şu an sahaflarda kara borsa, o paraları vermeye değer demek zor gerçekten.

Sıkıntılı Ed Greenwood tecrübem benim daha ağırlıklı 4 serüvenci serisindedir. 4 kitabını da okumuştum ve gerçekten iyi bir yazar olduğunu düşünmüyorum. Adamın olayı ve popülaritesi de zaten world buildingden geliyor, Forgotten Realms in ana yaratıcısıydı diye hatırlıyorum. Ama iyi yaratıcı olmak iyi yazarlığı beraberinde getirmiyor maalesef.

3 Beğeni

Teşekkürler :+1: bu durumda aralıkta 3 - ocakta 3 olmasını bekleyebiliriz.

1 Beğeni

Dört serüvenciyi şu an okuyan biri olarak yazarın evren kurması başarılı ama geri kalan tüm kısımlarda sıradan bir yazar. Klasik fantastik seri yazarı. Seride zaten klasik 4 kişilik partinin yaşadıkları anlatılıyor.

@Pyrewrath Bulunuyor kitaplar ama çekilen fiyatlarda baya sağlam oluyor.

2 Beğeni

Kastettiğim buydu hocam, banka soymak gerekiyor bazıları için. :sweat_smile:

1 Beğeni

4 Serüvencinin sonunda hikaye bitiyor mu?

Uzun yıllar oldu şimdi tam hatırlayamadım sonunu, ama devam kitabı vardı sanki gibi hatırlıyorum. Üşenmedim baktım şimdi goodreadsten, Tr ye hiç gelmeyen bir 5. kitabı varmış evet :grinning_face_with_smiling_eyes:

Okuduğum 4 kitabında olayların birbirini devam akışı vardı ama her kitabın da kendi sonu vardı gibi hatırlıyorum. 5. kitabının arka kapak yazısı da pek bir şey ifade etmedi bana şu an, muhtemelen 5. si okunmadan da okunabilir ve çok sıkıntı yaratmaz gibi duruyor. Üzerinden çok zaman geçtiği için fazla hatırlayamadım maalesef.

Hazır bakmışken Greenwood abi neler yapıyormuş diye bir bakındım, o da yolunu Elminsterdan bulmaya devam ediyormuş :joy: 2015 te 9. Elminster kitabını yazmış;

image

2 Beğeni

Elminster çok önemli bir karakter, yazarın da becerisi belki yeteneğinden değil ama dünya ve karakter yaratımı. Salvatorenin ilk 6 kitabından sonra diline hayran olan var mı da Greenwood gömülüyor anlayabilmiş değilim. Vasat olabilir ama Salvatore gibi çöp değil. Drizzt olmasa okunacak biri değil.

2 Beğeni

O kitap kafamı karıştırıyor. İnş 4. kitapta hikaye biterde uğraştırmaz beni.
@_OZ Bu seriler karakterleri ve evreni ile öne çıkıyor. Ben olay anlatımı, evreni için okuyorum ama bu serilerde eskimeye başladı.

bitmiyor, ithaki sağ olsun yarım bıraktığı onlarca seriden birisi olarak çöplüüğe atıldı. Çevirileri de maalesef çok başarılı değil.

Ed Greenwood severim ben sword&sorcerery türünde güzel bir kalemi vardı. unutulmuş diyarlar dünyasını yaratan adamlardan birisidir. D&D 1 ve 2’nin kurallarını yazdı falan filan. Unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağı kitapları “çerezlik” diye düşünüyorum ben, oku geç, D&D macerasını yaşa, GM’in bir grup oyuncu için yazdığı oyun hikayesinin çok uzun versiyonu gibi kitaplar.

O dönem (1980-2000) yazılan fantastik kurgular ile bugünü kıyaslamamak gerekiyor bir de bence, şimdi artık okuyucu kitlesinin de gelişmesiyle birlikte fantastik kurgu kitaplarında daha edebi bir dil aranmaya başlandı. Yüzüklerin Efendisi ile Kralkatili Güncesi’ni karşılaştırmak gibi.

3 Beğeni

Benim de aradığım bir özellik değil kurguda. Hatta yazar aşırıya kaçıp olayı anlatmaktan çok edebiyat yapayım dediği kitaplarda sıkılıyorum ben. 300 sayfada milletin 20-30 sayfada anlatacağı konuyu laf kalabalığından anlatamayanlar gördüm ben. Ed’in kitapları bu yönden Salator’la aynı özellikte lafı dolandırmadan olay bombardımanı yapıyorlar.

Çevirileri bir garip.

1 Beğeni