Rıhtım Kamarası

Madımak Olayı da sayılabilir.

3 Beğeni

Bu olayları hatırlayınca ekleme yapma ihtiyacı hissetmiştim. Çok karışık bir dönemmiş.

2 Beğeni

Bu kitabı okudunuz mu? diye bir başlık var mıydı? Bulamadım.

Hocanın Youtube’da 3-5 videosunu izledim, tarih bilimine yaklaşımını sevdim. Kitaplarını okuma düşüncem var. Forumda Emrah Safa Gürkan’ın kitaplarını okuyan oldu mu?

Kitapları okumadım, ama bütün o süreci takip ettim. Bildiğim Sultanın Casusları ile Sultanın Korsanları’nın akademik kitaplar olduğu. Bunu Herkes Bilir ise popüler tarih.

1 Beğeni

Sultanın Casusları’nı okudum, Bunu Herkes Bilir’i ise dinledim. Sultanın Casusları alanında başarılı bir kitap, ama akademik dille yazıldığı dili biraz ağır kaçıyor. Bunu Herkes Bilir ise genel halk kitlesine hitap eden bir kitap. ESG’nin FluTV’de anlattıklarının derli toplu bir hale getirilmiş hali diyebilirim. Tüm videolarını izleyen birisinin okumasına pek gerek yok, ama videolarını izlemek istemeyenler için güzel bir kitap.

1 Beğeni
2 Beğeni

N. K. Jemisin’in fantastik ve bilim kurgu yazarlığı üzerine eğitimini gördüm masterclass’ta. Ben sevmesem de kendi alanındaki en başarılı yazarlardan birisi Nemisin. Yazarlık hedefi olanlar için süper bir fırsat olabilir.

Not: Aynı yerde farklı alanlar için birçok tanınmış kişinin dersi var, mesela müzik konusunda Hans Zimmer’dan, satranç konusunda ise Gary Kasparov’dan ders alabilirsiniz.

https://www.masterclass.com/classes/n-k-jemisin-teaches-fantasy-and-science-fiction-writing

1 Beğeni

Çoğumuzun Youtube’tan da tanıdığı Klasik Okur, bir okur defteri çıkartmış.Defterin tasarımı hoşuma gitti burada anlaşılmıyor ben Youtube’a attığı videodan izledim defter bez ciltli.Defterin içinde çeşitli yazarların portreleri de var,noktalı şekilde tasarlanmış ve köşelerde de alıntılar koymuş Begüm Hanım. Okuma listesi gibi şeylerde vardı içinde, videoda da karşılaştırıyor HAY ciltlilerle aynı renk ve dokudaymış. Şu an indirimli fiyatı 50 tl, 300 sayfalık bi deftere göre normal galiba biraz daha indirirlerse alabilirim :grin: .

1 Beğeni

Reklam yapmaktan dolayı :frog: ya dönüşebilirsin sevgili denetmen. :thinking:

1 Beğeni

Cadının hüküm sürdüğü zamanlar geride kaldı artık. :joy:

1 Beğeni

Şimdi fark ettim. Bir süredir pek bakamadım buralara. :grin:

1 Beğeni

Sanırım piyasada istediğimiz kitabı okuyabileceğimiz, kullanırken zorluk çekmeyeceğimiz hiçbir e-kitap uygulaması yok. Bilenler varsa yardımcı olabilirmi?

Romanın ilk versiyonu 1854-55 yılları arasında yayımlandı. Kurgusu, akışı ve sonuçları elimizde bulunan versiyonuyla bir hayli farklılık içeren ‘Yeşil Heinrich’ için yazarı değişiklikler yapmak ve romanı adeta yıkıp yeni baştan kurmak için kolları sıvadı. 1870’li yılların sonunda romanı yeniden yazmak için çalışma masasına kurulan Keller, 1879-80’li yıllarında yayımlanan ikinci versiyon ile edebiyat kanonunda çok sert eleştirilere maruz kaldığı gibi, şaşkınlık ve hayretle kabul gördüğü de oldu. Bizim elimizdeki roman, Emin Türk Eliçin’in çevirisiyle ikinci versiyondur.

Hakkında çıkan bazı iyi incelemelere rağmen ‘Yeşil Heinrich’ ilk versiyonuyla yazarının beklediği başarıya ulaşamadı. Aradan yaklaşık 30 yıl geçtikten sonra sonra Keller, büyük bir cesaret göstererek romanı yeniden yazmaya karar verdi bunu inanılmaz bir kurguyla okurun ilgisine sundu. Şimdi soru şu: Hangi sürüm daha önemlidir ve edebiyat için hangisinin ağırlığı kabul edilebilir? Bugün hâlâ tartışılan bir konu olmakla beraber, üzerinde mutabık kalınan bir sonuç yok ortada; ama elimizdeki sürüm, yazarın sağlığında bile isteye yeniden yazdığı roman olunca, ondan yana tavır almak sanki daha bir olası geliyor bir okur olarak.

1 Beğeni

Rastladığım bir kitap ilanı. İlanın hiçbir yerinde kitapların “replika” olduğu belirtilmemiş. Bunu ve kitapta isim yazdığını da biri sorduğu için öğrenebiliyoruz. Herhangi biri denk gelip de satın almış olabilirdi “replika” olma ihtimalini bile düşünmeden. Herkes birbirinden ne koparabilirse adeta…

*Not: Replika kelimesini de yeni yeni duyuyorum. Korsan yerine replika veya dijital kopya denince daha makbul oluyor herhalde. Bu iki terimi de Yıldızınızın Barışmadığı Kelimeler başlığına havale ediyorum.

5 Beğeni

Bugün şirket zamları açıkladı. Hamdolsun, bugün de fakirleştik. :slight_smile:

3 Beğeni

Sonra vay efendim sektörde turnover niye yüksek🙄

Kitabın ismini hatırlamayıp kapak rengini hatırlayanlar için. :slight_smile:


EwIDFo9XIAIAYdP

18 Beğeni

30 TL üzeri ücretsiz kargo olan site var mı?(BKM hariç)

Replika ya da argo dilinde çakma falan da denir bazı şeylerde ama kitaplarda böyle dendiğini ilk kez duyuyorum. Eskiden korsan denirdi ki ben hala korsan derim. Dijital kopyayı ise ilk kez duyuyorum. Sanırım kulağa hoş geliyor o yüzden kulak boyama açısından koyulmuş.

Bu kitap korsan mı?

Sensin korsan bu kitap dijital kopya.

:smile:

Ayrıca buradan denetmen arkadaşlara seslenmek istiyorum. Konuşma diyaloğu olsun diye yazının başına artı ve eksi koyuyorum ama olmuyor. Bu minik sorunu çözerlerse ne güzel olur. Arada lazım oluyor :upside_down_face:

2 Beğeni

:slight_smile:

Hepsi. :slight_smile: Şaka bir yana.

30 TL altı bedava kargo olan kitap sitesi bildiğim kadarıyla yok. Geçen aylarda kitap sepetinde mobil uygulamada 39 TL alt sınırı vardı ama devam ediyor mu bilmiyorum.

DR - İdefix kodlar var forumda paylaşılan onlar kullanılabilir.

1 Beğeni