Rıhtım Kamarası

(Emre ) #255

Stilgar çölde çaresiz kalmış Paul ile karşılaşır ve şunu sorar: “Limon ister misin çocuk adam?”

Çocuk-adamı her gördüğümde aklıma Çiğköfteci Ali Usta geliyor ve dikkatim dağılıyor -_-

(Hakan Tunç) #256

Forumun yeni hali çok daha iyi oldu bu açıdan evet. Özellikle yüzlerce mesaj olan konularda bazen “ben hangi konudaydım ya?” diye düşünmeyeceksiniz artık mobil platformda. @Agape’nin bahsettiği diğer özellikler de cabası. Daha rahat bir okuma deneyimi sağlıyor.

Artı olarak şunu da ekleyeyim, görselleri siz o görsel mesajına gelene kadar açmıyor artık. Bu nedenle özellikle bol görselli konular çok daha hızlı bir şekilde açılacak ve internet paketinizden siz tüm mesajlara bakmadığınız sürece daha az yiyecek :two_hearts:

Neden bu uyarıyı yaptığınıza dair bir açıklamanız olsaydı, en azından neden açmamamız gerektiğini bilirdik.

(Hiçliğin bekçisi…) #262

Belki kaktüs de çürüdüğünü hissediyordu. Soruyordu kendine “Neden çürüdüm ben? Kim çürüttü beni?” diye ama biz bilmiyorduk…

(Umut Özak) #263

İthaki’nin 1000. kitabının 11 Doktor 11 Öykü olduğunu bilmiyordum. Kitaba, bunun şerefine ufak bir not düşülmüş, sizinle de paylaşmak istedim zirâ çok beğendim.

(Emre ) #264

Forumda gördüğüm kadarıyla oldukça büyük bir bilimkurgu okucu (özellikle cyberpunk ve robot içeren) kitlesi ve seveni var. Fakat tam tersi olarak ara ara yapay zeka konusu konuşulduğu zaman bazı yorumlarda yapay zekayı şu argümanla: “Yapay zeka gelişecek insanlar işsiz kalacak.” desteklemediğinizi görüyorum. Sormak istediğim birkaç soru var.

1. İnsanlar işsiz kalması sizin için neden önemli?
  2. İnsanlar işsiz kalırsa ne olur?
  3. Şu anda işsiz insan yok mu ve sizin için ne ifade ediyorlar?
  4. Dünyanın nüfus sayısı hakkında ne düşünüyorsunuz?
  5. İşsizlik sizin için neyi ifade ediyor?
  6. Şu anda işi olan insanlar sizin için neyi ifade ediyor?
  7. Üretmek ve teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?
  8. Yapay zekanın tek vaatettiği şey insanları işsiz bırakması mıdır?
  9. Yapay zeka geliştiricileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
  10. Dünyanın kendine yettiğini düşünüyor musunuz?
  11. Kapitalizmin şu anda dünyada hüküm süren bir sistem olduğunu düşünüyor musunuz?
  12. Yeniliklere ve gelişmelere açık mısınız?
  13. Yapay zekanın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
  14. Bilgisayar bilimleri sizin için ne ifade ediyor?
  15. Yapay zeka hakkında ne biliyorsunuz?

Son olarak:
16. Bu kitapları okuduktan sonra ne yapıyorsunuz? (Ben okuduktan sonra kapatıyorum.)

Tartışma: Yapay Zeka
(Mustafa Yıldız) #265

Sanayi devriminde de birçok insan işsiz kaldı ama zamanla herşey yerine oturdu. Bu bakış açısıyla insanların mağradan çıkmamaları gerekirdi bence. İnsanlar yenilikten korktuğu için bahane buluyor çünkü eski güvenlidir. Herkes bilinmeyenden yenilikten bi nebze korkar ancak bu yeniliğe ayak uyduramayanlar silinir. Bir çok konuda insanlar işsiz kalacaklardır elbet ama yeni çalışma alanları türeyecektir.

Ben yeniliği detkekleyen taraftayım aslında ama yine de cevaplamak istedim. Buradaki asıl sorun etik sanırım ama neyin doğru olduğuna kim karar veriyor?

(Hiçliğin bekçisi…) #267

Ayrı bir konu açsaydın daha iyi olurmuş.

(Hakan Tunç) bu konuyu ayırdı #268

7 posts were merged into an existing topic: Kitap, Dergi ve Gazetelerde Alınan KDV Tamamen Kalkıyor!

Binbir gece masallarını okumaktayım, 16. geceye gelince ara vereyim ve hakkında yazılanlara bakayım dedim… demez olaydım :grinning:

1000Kitap uygulamasında bir okurun yukarıdaki görsel de görülen bir değerlendirmesi var. Profilinde öğretmen yazıyor ama bir öğretmenden bunları okuyacağımı zannetmiyorum galiba çok genç bir arkadaş ya da ironi mi yapmış, ne yapmış …

Neyse…ben pek anlamadım…

sahi kim kitap kalın olsun diye üç seriyi birleştirdiyse tez dudakları dikile zindana atıla :grinning:

(Yasin) #270

O kadar çok cahil var ki! Sırf belli şeyleri başardılar diye ya da çok iyi kıvırıyorlar diye bir yerlere gelmiş öyle çok cahil insan var ki. Üniversiteyi hiç kitap okumadan bitirip bununla övünen insanlardan tut , kitap okuyorsun diye sana anormalmişsin gibi bakanlara kadar.

(Hiçliğin bekçisi…) #271

Dokuz kişi de beğenmiş… Bu yorumları ciddiye alan insanlar da var. Körler sağırlar birbirini ağırlar…

Böyle yorumları görünce cevap yazmak geliyor mu içinizden? :grimacing: Bi bana mı geliyo acaba :sweat_smile:

(Emre ) #273

Yorumu yazan kişi hatun kişisiyse doğal karşılamak gerekiyor.

Düzenleme: Tahminim doğru çıktı.

(Hiçliğin bekçisi…) #274

Ne demek istedin sen şimdi? Seni yolarım. :joy: :triumph:

:crazy_face:

@gozdenur19 Bu kimselere yazmadan önce aklıma aşağıdaki cümleleri getiririm.

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
Mustafa Kemal Atatürk

Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına.”
Mevlana

Düşüncenin doğasında iletilmek vardır, yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir, ışığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.
Ursula K. Le Guin

Bir kaç on saniye iç çatışma yaşıyorum ve genelde yazmıyorum, hakkında hiç bir şey bilmediği bir şey hakkında birisi ahkam kesiyorsa onu zaten ikna etme ihtimalim de yok, en iyisi o zahmete girmemek.

Bu arada 1000kitapdaki bilgilendirme yorumu sizin galiba.

Tutamadım kendimi :sweat_smile:. Sonra geri silecektim yorumu ama bu sefer de beğenen olduğu için ayıp olmasın diye silemedim :rofl:
Beğenen siz misiniz? :see_no_evil:

@AeroKnight da gelmiş :relaxed:

Evet yorumu beğenen benim.
Aeroknight mesajında kim olduğunu bulduğunu yazınca, bakayım dedim Sizin yorumu gördüm…

(Hiçliğin bekçisi…) #279

Zopel Mağazalarında hayatınızı değiştirecek fırsatlar diyor. Eh, o kadar kredi çeksem tabi hayatım değişir… Bir de trafik, park, vergi, kasko, bakım, ışklar, yayalar, tümsekler vs. Hayatımın değişeceği kesin… Gece gece yükseldim yine. :joy:

Yoruldum… :sleeping: