Rıhtım Kamarası

(Umut Özak) #280

Uykusuzluk bazen çıldırtıyor ablacım, olur böyle. :sweat_smile:

(Aslı Dağlı) #281

Carol Gömülmeden’i titizlikle çevirmişim. Yazarın kendi yarattığı evrene özgü nidalarına, küfürlerine, yer ve mekan isimlerine doğru karşılıkları bulmak için iki ay boyunca kendi zihnimi didiklediğim gibi bir de üstüne çevremdeki herkesi darlamışım. Kitabı tek bir imla hatası bile olmadan teslim etmişim. Kitap basılmış. Sonra bir grup bookstagram kitabı topluca okumaya karar vermişler. Kitaptaki seri katil Duman ile Kokuşma’nın isimlerini çevirmem ne büyük bir saçmalıkmış diye yorumlarda bulunmuşlar. Biri çevirmene özel adların çevrilmeyeceğini söylemeliymiş. Manyak bir katile kedi adı vermişim.

Yorumları önce okudum, şöyle bir baktım, sonra kapattım. Tek kelime etmedim kısacası. Kokuşma’nın da Duman’ın da yazarın isteğiyle çevrildiğinden, Yüzüklerin Efendisi’ndeki Gölgeyele’nin özel isimken neden illa Türkçeleştirilmesi gerektiğinden, yazarların sıklıkla başvurduğu düşünce, duygu ve durumları kişileştirme meselesinden, Duman’ın neden Smoke olarak kalamayacağından bahsetmedim.

Ama kalbim kırılıyor ya. Gerçekten kalbim kırılıyor.

Bir şekilde yazıp üstümden atmazsam kalp kırıklığıyla önümdeki işe odaklanamıyorum diye de kamaraya geldim:) Anlattım. Şimdi koşarak gidip, yatağa yüzükoyun atlayıp, Yeşilçam gözyaşlarıyla biraz ağlayacağım.

(Can) #282

Bence de çevirmeniz doğru olmuş. Siz onlara bakmayın eleştirecek yer bulamamışlar o yüzden buna sarmışlar bu duruma sevinebilirsiniz. : )

(Umut Özak) #283

Canım ablacım ya böyleleri çok var, işin acı yanı baya da takipçi kitleleri var. Ama canını sıkma sen :smiley:

(Hiçliğin bekçisi…) #284

Sanırım bu tip gerginliklerden kaçınabilmek için durumu izah eden küçük bir “Çevirmen Notu” düşülebilir. Buna izin veriliyor mu bilmiyorum. Siz canınızı sıkmayın. Bazen eleştirinin dozu kaçabiliyor. Doğru bir dille eleştirilseydi bu kadar üzmezlerdi sizi. İnsanlar eleştirmek ister. Kusursuz bir şey bulduklarında kusur sayılabilecek şeyler ararlar ve ilk buldukları eksiğe topla, tüfekle saldırırlar.

(Mustafa Yıldız) #285

Dün rastgele benim için yeni bir yazar keşfettim. Safiye Erol.

Mehmet Berk Yaltırık’ın Yedi Kuleli Mansur’unu okumuş olmamdan mütevellit bende bir tarihi roman okuma isteği tekrar alevlendi. Nihal Atsız’ın kitapları da bu yönde özellikle Ruh Adam, Bozkurtlar ve Deli Kurt romanları ilgimi çekmesine rağmen Bir takım mevzular sebebiyle okuyup okumama konusunda kararsız kaldım ve bunun edebiyat olduğuna ve okumamanın büyük ihtimalle bana daha çok şey kaybettireceğini düşündüğümden okumaya karar verdim. Ancak Ötüken’den mi İrfan’dan mı almak gerektiği konusunda yine kararsız kaldım. Mehmet Berk Yaltırık’ın twitter hesabında yaptığı paylaşımda Bozkırın İsyanı romanını gördüm. Kutlu Altay Kocaova’nın yazdığı kitap kapak ve konusu itibariyle beni çekti. Yazarı araştırırken Bozkırın Savaşçısı diye bir ilk kitabı olduğunu gördüm ve kitabın kapağı ve ilk türk devletlerinin bir biri ile mücadelelerini kadın bir savaşçı üzerinden anlatması çok hoşuma gitti. Ve yazarı araştırmaya devam ederken bir röportajında en sevdiğiniz roman sorusuna Safiye Erol’un Ciğerdelen adlı eseri olduğunu belirtmiş. Bir diğer çok sevdiği roman olan Ruh Adam’da da bu eserin adı geçtiğini ve Safiye Erol’un edebi anlamda Nihal Atsız’ı bile etkilediği söylemiş. Allah Allah Safiye Erol kim derken döneminin çok bilinen ama benim hiç duymadığım bir yazar ile karşılaştım. Hatta 2001’den önce bilinirliği daha azmış ama Kubbealtı Neşriyatı sayesinde tekrar basılmış. 1902-1964 yılları arasında yaşamış bu yazarımızı yeni öğrendim. Belki de bileni çoktur ama ben yeni öğrenmişimdir. Her halükarda daha çok okura ulaşması dileğiyle.

Ayrıca Safiye Erol’u ve Kutlu Altay Kocaova’yı daha önce okumuş forumdaşlarım varsa görüşlerini merak ediyorum ve tarihi roman önerilerinizi bekliyorum.

(E. Arman ★) #286

Kadıköy’ün duvarlarında gördüm. Çok sevindim. Okumak nasip olur umarım. Ellerinize sağlık.

Hangi döneme daha çok ilgin var? Dönem kitabı mı okumak istiyorsun karışık mı? Kitap roman tarzında mı olsun, yani bir olay, hikaye olsun ve arka planda tarih mi olsun yoksa daha çok makale, deneme tarzında mı?

(Mustafa Yıldız) #288

Roman, hikaye okumak istiyorum aslında. Arka planda tarih olsun. İslam öncesi Türk tarihi biraz daha öne çıkıyor sanırım ama Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında geçen eserlere açığım. Geçen sene Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım kitabını okumuştum ve hayran kalmıştım mesela. Ondan öncesinde ortaokulda (2007 civarı ) yine Ateşten Gömlek’i (Halide Edip) okumaya çalışmıştım ama o yaşımda okuyamamıştım ve bu ben de ön yargıya neden oldu sanırım. Bu ön yargının yanlış olduğunu ve benim yaşımdan dolayı okuyamadığımı yeni yeni fark ediyorum açıkçası. Cumhuriyet dönemi dönemin yazarlarını önerebilirsiniz. Kısacası arkaplanı tarih kokan romanlar okumak istiyorum. Mutlaka gerçekçi olmasına da gerek yok. Bizden doğa üstü folklorik öğeler içeren eserler de olabilir.

Konu tarih olunca hep heyecanlanıyorum :sweat_smile:
Aklımdan şu an bir sürü kitap ismi geçiyor ama aşırı yükleme yapmayım :grin:. Önce benim için tarih deyince akan suların durduğu bir seriden bahsedeceğim.
Mustafa Necati Sepetçioğlu. Çoğu kimse bilmez, bu yaşıma kadar bu seriyi bilen duyan iki elin parmakları kadar az insan tanıdım ama beni tarihe aşık eden insandır. Dünki Türkiye serisi 12 kitaptan oluşuyor.
1-3: Selçuklu Sultanı Alparslanın çocukluğu ile başlıyor, Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıçarslan ile bitiyor.
4-6: Osmanlı Devletinin ilk kuruluş zamanları, Osman ve Orhan Beyler zamanı
7-9: Şeyh Bedreddin-Timur-Bayezid üçlemesi
10-12: Fetih dönemi

Bir incele istersen, eğer seversen bunlar dışında başka kitaplar da öneririm. Ben bu seriyi bir kaç senede bir açar kurcalarım, tekrar tekrar okumaktan nedense hep zevk alırım :blush: Ama sana hitap eder mi bilemem tabii. Umarım beğenirsin

(Mustafa Yıldız) #290

Hacmiyle gözümü korkutmakla birlikte ilgimi çekti. İleride okuyacaklarım listesine attım. Merak ettiğim bir konu da olaylar dönemin yöneticileri padişahlarının gözünden mi anlatılıyor yoksa dönemde yaşamış alelade bir kurgu kişi üzerinden mi? Kitaplar ile ilgili 2 satır bilgi var sadece baktığım yerlerde.

Bugüne kadar hiç duymadığım bir yazardı ve bayağı üretken bir yazarmış. Ve Çanakkale, Bugünki Türkiye ve Sabır Ağacı da ilginç duruyor. Kitapları görünce orta okulda tanışsaydım keşke bu yazarla dedim. Beni bu yazarla tanıştırdığınız için teşekkürler ayrıca başka önerilerinizi de beklerim.

Nihal Atsız’da okuduysanız. Ruh Adam, Bozkurtlar ve Deli Kurt için hangi yayın evinden alınmalı ve Ötüken ile İrfan arasında fark var mı?

Ben ilk kez orta okulda tanışmıştım ama tamamını ancak lise de bitirebildim. Üçerli seriler şeklinde okuyabilirsiniz, dizi 12 kitaptan oluşsa da her üçlü kendi arasinda bağımsız. Kitap tamamen tek kişinin gözünden anlatılmıyor. Bir çok kahramanı var, kısım kısım hepsini dahil ediyor. Bazı sayfaları padişahın gözünden dinlerken diğerini bir hocanın, diğerini bir askerin… vs.

Deli Kurt’u seneler önce İrfan yayınlarından okumuştum ama dil konusunda yorum yapabilecek kadar hatırlamıyorum. Okurken rahatsız eden birşey olmamıştı.
Deli Kurt da dahil diğer kitapları Ötüken’den okudum, bir iki imla hatası, devrik olduğunu düşündüğüm cümleler vardı ama genel anlamda sıkıntı yaşamadım.

(Hiçliğin bekçisi…) #292

Babama gidiş-dönüş uçak bileti aldım 13 Şubat için fakat gelin görün ki dönüş biletini tam dört kez kontrol etmeme rağmen 13 Mart tarihine almışım. :joy: Akşam uçağında da yer yokmuş. :sweat_smile: Kaldı adam Urfa’da hahahaha.

Yorgunluğun dikkatsizliğe etkileri diyerek sıyrıldım. :upside_down_face:

(Emre ) #293

Peki benim yüzlerce kez kontrol etmeme rağmen ve aylar öncesi almışken Atatürk Havalimanına gidecekken Sabiha’ya gitmem. O günden beri dikkatsizliğim bir gram düzelmedi oysaki.

(Hiçliğin bekçisi…) #294

Harika! :joy: (yirmi karakterden nefret ediyorum part 3 :grimacing:)

(rochelle) #295

Hasta olunca mutlu oluyorum çünkü genelde o kadar kötüleşiyorum ki, serum ya da iğne yemek zorunda kalıyorum. Kan vermek favorim ama.

İğnelere olan bu derin sevgimin psikolojide bir adı var mıdır acaba? :smile:

İki dakika önce yaptırdığım ağrı kesici iğnenin verdiği mutlulukla yazıyorum bunları.

(Emre ) #296

Var. İlerisinde eroin ve morfin bağımlılığı başlangıcı semptomları olabilir (:

(rochelle) #297

Mümkündür. Ama yanlış anlaşılma olmasın diye söylüyorum, sevdiğim şey ilaç değil sadece iğne.

(Emre ) #298

İmamhatipler çoğalarak artar İnşaallah bu memleketin geleceği için bunlara ihtiyacımız var. Yoksa konuşurken araya nasıl 3-5 Arapça kelime sığdırıp insanları hipnoz edeceğiz?

1:02’deki ablamızdan allah razı olsun çok güzel konuşmuş.

(Hazal Çamur) bu konuyu ayırdı #299

81 posts were split to a new topic: Aslı Dağlı ile Kitapfelek