Rıhtım Kamarası

Fırtınaışığı olmasın sakın. Aman allahım paredar olabilir. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Beğeni

Vücudunuzda herhangi bir kası geliştirmenin en ideal yolu ağırlık çalışmak. İyi bir spor salonuna yazılırsanız çalışanlar yardımcı olur. Vücut geliştirmeye karşı biraz önyargı var fakat iyi bir beslenmeyle rahat ederseniz. Yalnız bilek ağrısı kas çalışmakla geçmeyebilir.
Bir de Core Muscle denilen vücudun temel kasları diyebileceğimiz kas grubu var, bu konuda pek bilgim yok ama bu kas grubunu geliştirmek sizin için faydalı olabilir.

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim. Daha önce hiç spor salonuna gitmedim heveslensem de. Biraz çekiniyorum sanırım bırakır mıyım hemen diye.
Daha önce doktora da gittim, acaba kansızlık vs. ile mi ilgili diye. Doktor spor yapman lazım, kol kasların zayıf demişti. Ağırlık çalışma konusunu düşünebilirim, tekrar teşekkürler.

Eğer hayat temponuza uyuyorsa keyifli bir aktivite olarak yapabilirsiniz. Muhtemelen hayat kalitenizi arttıracaktır. Ben şahsen eğer öncelikli amacınız dış görünüşünüz değilse kollarınızı güçlendirmeye çalısmanızı önermem. Güçlü bir sırt, omuzlar ve göğüs zaten güçlü kollar anlamına geliyor.

3 Beğeni

Dış görünüşe pek dikkat etmiyorum. :slight_smile: En azından biraz vakit ayırarak düzenli şekilde spor yaparsam iyi olacaktır, teşekkürler.

Eğer benim gibi sıkılgan ve üşengeç bir insansanız size küçük pet şişe antrenmanını öneririm. Önce 0.5 lik şişeleri dolu olarak kullanın internette hareketleri var. Sonra 1lt olan su şişelerine geçip sonra da 1.5 diye arttırabilirsiniz. :slight_smile: Kollarımız güçsüz olduğu için kaslarınız fazla hareket edince ağrıyor çünkü hiç kullanmadığınız kaslarınıza fazla yükleniyorsunuz. Aynı problem bende de vardı. Ben pet şişelerden de sıkıldım açıkçası fakat yüzme ile sırt ve omuz kaslarını geliştirince ister istemez kollar da gelişiyor. Aynı zamanda vücudun birçok kası da çalışmış oluyor fakat alışana kadar ağrı, sızı, kramp oluyor maalesef. İlk haftalarda et kesiği filan da oluyor. Bunlara biraz direnmek lazım. Bardağı tutamadığımı biliyorum ağrılardan. :blush: Umarım faydalı olmuşumdur. Kardeşim de bana topla olmayan pilates önermişti. Evde yapilabilen gayet basit hareketleri var. Günde 15-20 dk ayırarak ufak ufak çalışmayan kaslarınızı çalışırabilirsiniz. Seçim sizin. :slight_smile:

1 Beğeni

Güzel fikirler, teşekkür ederim. Pet şişeyi deneyebilirim. :slight_smile:
Yüzme bana göre değil açıkçası, faydası vardır muhakkak ama düşünmüyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Eğer deneyip severseniz bırakmazsınız. Sevmezseniz de denemiş olursunuz en azından. :slightly_smiling_face:
Spor salonuyla kendi kendinize çalışmayı da az çok karşılaştırabilirim diye düşünüyorum.
Evde çalışmanın kötü yanı sizi düzeltecek ve geri bildirim verecek biri olmaması. Yani aşırı yanlış yapmazsanız illa ki faydası olur ama hareketi yüzde 100 verimle yapmak varken daha düşük verime razı olursunuz. Ben okulun spor salonuna gidiyordum, orada da kendi başınıza kimse düzeltmeden çalışıyorsunuz. Sonra da daha küçük bir salona yazıldım ama bir hoca sürekli geziyor ve yanlışları düzeltiyor. Bayağı bir fark gördüm açıkçası, hareketleri doğru yapmaktan tutun artan disipline kadar.

Öte yandan evde çalışmak kolay. @Agape’nin dediği gibi pet şişeyle bile çalışılır. Hem de gidip gelme derdi yok, spor salonuna gitmeye üşendiğim günler keşke evde tam teşekküllü spor salonu olsaydı diye hayal kurmuşluğum çoktur :sweat_smile:

2 Beğeni

Vallahi ben pet şişeleri üşendiğim bir anda içtim. :joy:

7 Beğeni

Haaaa. Oyun dediğine göre kesin Açlık Oyunlarıdır bu. :joy:
Narnia Günlükleri de çok yakın geliyor amaa… Ben en iyisi seyirciye sorayım. :joy:
Resim açıklaması için teşekkürler bu arada, yoksa ne oluyor diye kendimi yiyecektim. :smiley:

1 Beğeni

Unutmadığım sürece görsel açıklamalarını yazacağım. Bazıları önemsiz olduğu için yazmıyorum sadece. Gerçi bu ne derece önemli o da garip tabii ama sen Potter hayranısın onun için özellikle açıklama yaptım.

2 Beğeni

Teşekkür ederim, bu tip şeylere önem verilmesi beni çok mutlu ediyor gerçekten. :slight_smile:

1 Beğeni

Aklında aynı sorular olup burayı okuyanlar yanlış düşüncelere kapılmasın diye buraya da yazıyorum.

Spor en iyi spor salonunda yapılır. Evde spor yapmak teoride mümkün ve faydalı olabilir. Yalnız, malesef uzun süreli devam edebilmek için insan üstü bir iradeye sahip olmanız gerekir. O yüzden malesef çoğu insan devam edemez.

Devamlı spor yapabilmek için hayat düzeninizde bir yere koyabilmeniz gerekir. O yüzden de evinize, okulunuza ya da işinize yakın bir spor salonu seçmek benim gözlemlediğim kadarıyla en yaygın ve kullanılan yöntem.

Tabii ki öncelikleriniz farklı ya da motivasyonunuz yüksekse bu durum değişebilir. Sırf Squat Rack olan bir spor salonu için kilometrelerce yol gitmek ya da evde süper spor yapabilmek ve uzun süre devam edebilmek de olabilen şeyler. Sadece görüldüğü kadar doğru tercihler olmayabilirler.

3 Beğeni

Bu konuda haklısın sporu hayatın işleyişinde bir yere koymak lazım ama benim gibi insanlar için çok üşendirici. Bizler diyet yapar gibi spor yapan insanlarız. Bana göre değil mesela spor işleri. Yazın üç ay her gün fırsatım varken yüzmeyi tercih ettim ama o kadar daraldım ki anlatamam. :sweat_smile:

1 Beğeni

Bu kitabı okuyanlar var mı acaba? 7. Sınıfa giden kuzenime almak istiyorum ama güzel mi? Ya da okuması uygun olur mu?

1 Beğeni

Zamanında @Sindella ile birlikte okurduk, bitirememiş olsam da okuduğum kadarıyla çok güzel bir seriydi. Ana karakterlerinin hoş sohbetiyle maceralara atılmayı severdim. Yedinci sınıf için de gayet uygun bir okuma olur bence.

2 Beğeni

Zamanında okumuştum bir iki kitabını ama bu, çok uzun zaman önceydi :slight_smile:.

Hatırladığım kadarıyla gayet akıcıydı. Fantastik kitaplarda rastlanan klişeler tabii ki var. “Köylü oğlanın güçlü hale gelmesi” diyebilirim kısaca.

Seriyi tamamlamış olmasam da kitap okumaya alışmak ya da çerezlik okuma yapmak için uygun bana göre.

Ek: @GkiraraJ Rica ederim :slight_smile:.

1 Beğeni

@doyoulikepie Kitap okumaya alışıyor yavaş yavaş ve geçen fuardan sherlock serisi filan almıştım kendisine bi’ çırpıda bitirmiş. Bu seri, Harry Potter, Alcatraz gibi serileri okutmayı düşünüyorum. Umarım daha fazla faydası olur. Alcatraz ve Harry Potter için zaten ümitliyim ama bunu da sorayım demiştim. Teşekkürler ikinize de.

2 Beğeni

Talihsiz Serüvenler Dizisini öneriyorum kuzeninize :slight_smile:

Ne düşünüyorsunuz?