Rıhtım Kamarası

Benim bir “Ourobos Yılanı” kalmıştı. Fuarda yoktu zaten onu da ekleyeyim dedim. Bundan sonra Alfa’yı da yüzde 30 üstünde bir yakalayabilsem harika olur.

@Ufuk Sana bir de Cadı indirimi yaptırdım. Annemin dediği gibi “Besle kargayı, oysun gözünü.” :rofl: İnşallah sandık saldırır sana da görürsün gününü. :smiley:

3 Beğeni

Fuar sonrası İdefix - DR 'de toplu indirimler başlıyor. Alfa yüzde 40 görme ihtimalimiz yüksek.

2 Beğeni

O ikisi de çok sinir bozuyor ya. Kitapların geç gelmesi değil ama hasarlı gelmesi kanser ediyor.

1 Beğeni

Genelde en uygun alışveriş olanağı DR - İdefix ama dediğin gibi bazen çok sinir bozucu oluyor.

Bana kitap yerine DVD gönderdiler en son, değişime gönderdim, ara sıra arıyorlar, şöyle şöyle bir bir durum vardı, doğru mu diyorlar, evet diyorum, ilgili birime iletiyorum diyor. Birim Mars’tan herhalde, mesajın gitmesi bile 1-2 saat zaman alıyor olabilir.

Ben aramıyorum ama onlar 2-3 kez aradılar hatta birisinde idefix diye aradılar, sıkıntı DR ile siz aradan çıkın dedim. :slight_smile: aynı yerdeyiz diyor, biliyorum dedim ama şu an sıkıntım DR ile aradan çekilin. :slight_smile:

1 Beğeni

Aynen gerçekten uğraştın baya, ama zaten ben sana demedim. “Aceba” yazan Özgür arkadaşa dedim :joy:

@Ozgur

1 Beğeni

Daha çok @alper 'e demişsin gibi görünüyor. Neyse, son kez seni affediyorum. :crazy_face:

@alper Beni o süreç yoruyor işte. İsterse iki ay sonra yollasın ama sağlam göndersin. Gerçekten umurumda değil. Hasarlı kitabı yollaması, ansızın geldiği için evde yoksun diye geri dönmesi, şubeye gidip kargoyu bulamamalarını izlemesi, eve sinir harbi içinde geri gelmesi ve bunların hepsinin de en gıcık vakitlerde olması…

3 Beğeni

Ya @Agape ye benle ilgili birşey söylemene gerek yok, o zaten kazana tüm baharatları atmış benim biraz daha etine dolgun hale gelmemi bekliyor. :smiley: Ateşe odun atmayın. Bugün bana yarın size…

2 Beğeni

Boşver D&R ve türevlerinden uzak dur. Adamlar yaptıkları işe değer vermiyorlar. İşini düzgün yapan vaktimizi çalmayan kazansın.

@Ozgur aslında sana dememiştim. Ama @Agape’nin annesinin söylediği atasözünü duyunca hep annemin söylediği bir söz aklıma geldi “çevir kazı yanmasın” :joy:

1 Beğeni

AVM’lerde zincir başka kitapevleri yaygınlaşmadıkça DR’nin tekeli kırılamaz. Kitap satış piyasasının yüzde 55-60’ı DR’de

1 Beğeni

Bu kadar mesaj görünce heralde biyerde beleş kitap dağıtıyorlar dedim :smile:

4 Beğeni

Dağıtılmış dostum ama el atından alıp kütüphanelerine katmışlar…

@Ufuk Çok büyük bir miktar yoksa seninle de konuştuk fuarda bulaşmıyorum. Yıl sonu depo boşaltımında sepete atsan alana dek üç-beş tanesi eksilecek. Yığılma olacak ve eksik, kusurlu ürün gelecek. Arayınca sırada hep otuz kişi olacak. Yarı yarıya fark etmeli ki gidip alayım yoksa ben Şubat ayındaki bir indirimde de alabilirim Alfa kitaplarını. Bana sorun değil. Dağları aldık zaten onların yarısını okumadan Alfa bir yerde indirime girer.

@alper Onlara ayıracağım vakitle işimi yapar üstüne de iki kitap bitiririm. Dediğim gibi çok büyük fark olması lazım. Onda da içime şüphe düşer. Fuarda bile kitapların üstünde bir karış toz vardı. Gelen geçen elliyor. Oradan çıkanlar D&R indiriminde alıcıya gidecek. Resmen kelepir kitaplar…

3 Beğeni

Orası öyle hatta daha diplere inersek konuyu burada konuşmamamız gerekir :slight_smile: Ama en azından ben para kazandırmıyorum o açıdan rahatım. Defalarca aynı sorunu yaşayıp gene gidip aynı yerden alışveriş yapmak mantıklı gelmiyor. Ayrıca gerçekler bu şekilde olsa da kanıksamak hiç bana göre değil :slight_smile:

1 Beğeni

Fuar sonrası Yordam’ı takipte olun, hasarlı kitaplarında yüksek indirimler olur.

1 Beğeni

Turkuaz aldıktan sonra sergilenen ve sergilenecek kitaplar ve kitapların yayınevleri dahil değişti. Günde en az bir defa uğruyorum, hala içimde o “kitapçı gezeyim elle seçeyim kitapları” hevesim var ama fiyatları gördükçe yavaş yavaş soğuyorum. Belli bir müşteri kitlesi var evet ama kaybettiği bir kitlesi de var. Mesela “Metastas” kitabının kitaptaki rafı hariç hiçbir yerde sergileyemiyorlar çünkü yasak, kitabın önyüzünü bile çeviremiyorlar. Bu gibi bir sürü şey var da, anlatıp belki bir ihtimal çalışan arkadaşlarımın canının yanmasını istemem. Zamanında amazonun yaptığı devrimi bir Türkiye’de çok yavaşlatılmış olarak yaşadık. Tam iyiye gidiyor derken…
Sitelerin çoğu büyüyor dahi olsa hem idefix, hem D&R sitesi hem de fiziksel dükkanlarını toplayınca dediğin rakamlardan da çok üstte yüzdelik dilime sahipler.
Bu tekelleşmenin önünü başka bir zincir firma zamanında bölüyordu, en azından kitaplarda olmasa bile yan ürün kırtasiye, elektronik eşya ve diğer parçalarda. (Bahsi geçen firma soruşturmada temiz çıktı diye yazabiliyorum bunu.) Sonra o firmayı da Turkuaz aldı. Yani Turkuaz hem bahsi geçen firmayı, hem d&r’ı hem idefixi komple aldı. Halen yaşamadık ama bu tekelin eninde sonunda bize büyük zararları olacağını hissediyorum ben.

3 Beğeni

Kesinlikle katılmakla beraber maalesef herhangi bir çözüm göremiyorum.

Kırmızı Kedi çok şık kitapçılar açıyordu bir ara. Ne oldu bilmiyorum ama güzel bir girişim bence. Yine de çok tutar mı emin değilim. Bir de sadece tek bir şehirde olmasının verdiği negatif yön var.

Bizim gibi okurlar için sorun teşkil etmiyor ama bizim gibi okur Türkiye de okur kitlesinin yüzde 1’i bile değildir. Sonuçta gazetelerin kitap ekleri, Kayıp Rıhtım, Yayınevleri sosyal medya hesapları, kitap blogları vb biz bir şekilde her kitaptan haberdar oluyoruz.

@Agape Kırmızı Kedi bu tekeli kırmak için uğraşıyor ama AVM’lere giriş ile ilgili biraz zorlanıyor gibi. Can 4-5 yıl önce büyük şehirlerde kendi kitapevleri için bir projeleri vardı ama onlar da kriz nedeniyle vazgeçtiler.

2 Beğeni

Amazon’dan aldığım tüm kitaplar kusursuz geldi. Akşam aldığım kitabı sabah teslim ediyorlar. Elimden geldiğince Amazon’u tercih etmeye çalışıyorum.

Yayınevleri çok büyüyemiyorlar bu konuda, Penguen (ithaki) geçen haftalarda Erzurumda açtı bir mağazasını. Ama AVM içerisinde olacak bir firma gerekli. MediaMarkt vs Vatan gibi birbirine rakip olabilecek 2 firma olsa bundan inanılmaz yarar sağlarız. Çünkü şuan D&R’ın gerçekten rakibi yok, bir firma gelse bile hem netten satış yapan iki devasa internet sitesi var. Diğer firmanın başlangıçta D&R’a karşı hiç şansı olmayacak. Çünkü gerekirse büyümeden bitirmek için karşıt firmanın 2 katı indirim yapabilir ve burada kaybettiğini de internet satışlarından kapatabilir.
Burada devletin bu konuya el atması gerekiyor, çünkü tekel olan herşey ülkeye zarar verdi bu zamana kadar. Şuan çalıştığım firmayı biliyorsun, 500e yakın şubesi var. Karşısında tek bir rakibi bile yok ve inanılmaz hızla büyüyorlar. Böyle giderse birşeyleri “dayatabilecek” ve bundan kimsenin haberi dahi olmayacak. Çünkü insanlar o ne verirse almaya alışacaklar.
Nasıl ki Türk Telekoma “Sen rakiplerinin belirlediği en alt fiyattan daha düşük fiyatla hizmet veremezsin” diyerek karşısındaki firmaların güçsüz kalmasını engellediler, burada da yapmaları lazım. Olur eninde sonunda ama biz görür müyüz bilmiyorum.

@alper buna sonuna kadar katılıyorum. Biz mutlaka bize hitap eden kitabı buluyoruz. Ancak mesele kitapçıya girip gezerken karar veren insanlar, ya da bu neymiş diye alanlar. Bizim alacağımız kitaplar ve yazarlar günün sonunda belli. (Geniş yelpazede olsa da).

Umarım düzelir. Ama umudum var mı? Bilmiyorum.

1 Beğeni

Bu konuyu nereye alacağımı bilmiyorum ama biraz daha fikrimi söylemek istiyorum.

Ben Avm’de kitapçı olunca pek sevmiyorum aslında. Kendi karakteri olan bir mağaza bana daha fazla hitap ediyor. D&R mağazalarında bir soğukluk veya nasıl desem bir matlık var. Eskiden hatırlıyorum da rafları bile çok şık masif ahşap raflardan oluşurdu. Şimdi baktığımda gördüğüm şey eczane rafı gibi. Gittikçe karakterini kaybetti ve bende gezme isteğini kaybediyor. Avmlerin karakteri biraz öldürdüğünü düşünmekteyim. Tekelleşme zaten başlı başına bir sorun. Nerede tekelleşme varsa orada sorun vardır. Böyle bir güç karşısında durmak çok zor.

İkisini karşıma alıyorum ve D&R gözlerimi kör ediyor nedense…

https://www.edebiyathaberleri.com/files/uploads/news/default/kirmizi-kedide-buyuk-indirim-varb69e51c699c802ee5a52.jpg

4 Beğeni