Rıhtım Kamarası

Şöyleymiş. @Emrecan

NOT: Müze Kart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de geçerli değildir. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekmektedir.

Ayrıca şuna da dikkat etmen lazım.

Müze Kart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir bir sene almıştık bunu ve Kapadokya’da dolaşırken garip garip kiliseler gördük Müzekart geçmiyordu. Sürekli para talep ettiler. :slight_smile: Nereye gideceksen katalogda yer alıp almadığına iyice bakmanı tavsiye ederim.

2 Beğeni

Müzekart ile listedeki ücretsiz yerlere mi giriş yapabiliyoruz sadece ? Mesala Adana Müzesine müzekart ile giriş yapmak istesem 12 TL ek ödememi yapmam gerekiyor. :thinking::thinking:

image

Müzeler T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ise ücret alınmıyor.

1 Beğeni

Sanırsam öyle. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden aldım o görseli. :slight_smile:

1 Beğeni

@Agape ben müzekart ne diyen müze görevlisiyle karşılaştım. (Abartmıyorum) o yüzden kart iyi bir şey, büyük ve turistik bir yere girmek zaten 50 tl olabiliyor. 70 tl verip fazlasıyla çıkarıyorsun paranın hakkını

2 Beğeni

Hocam peki Ayasofya Müzesine de girebiliyor muyuz ? :thinking: Aslında Ayasofya Müzesine gitmek istiyordum. Müzekart fiyatını ve açıklamasını görünce inanamadım. :smiley:

Listede Ayasofya varsa girersin. Güzeldir, seneler önce filan gitmiştim.

1 Beğeni

Ayasofya müzesi kendi sitesi sıkça sorulan sorularda müzekart nasıl alınır linki vermişler. Demekki girilebiliyor

1 Beğeni

Listede var. Demek ki yanındaki fiyatlar normal giriş fiyatları. Müzekart ile hepsi ücretsiz oluyor.

Bende küçükken okul gezisi ile gitmiştim. Hatırladığım tek şey içerisinin çok büyük olduğuydu. :smiley:

Bir de Topkapı Sarayı’nın bahçesinde bir Arkeoloji müzesi var. Bilim ve Buluşlar Müzesini demiyorum. Gerçi şimdi düşündüm de ikisi de çok güzel kesinlikle gezmediysen germeni tavsiye ederim. Arkeoloji Müzesi’nde Mumya vardı. Kaldırılmadıysa. Bilim ve Buluşlar Müzesi de gerçekten hayret edilesi şeyler var. :slight_smile: Yerebatan Sarnıcı’nı da ben seviyorum. Hoşuma giden bir kasveti var. Hepsi de zamanında Müzekart ile gezilebiliyordu.

Efes gezmenin pek mantığını göremedim ben açıkçası. Yani birkaç tane iyi şey var ama gerisi yığıntı gerçekten. Ören yerinin içindeki heykellerin en göz kamaştıranlarını almışlar Selçuk’taki müzenin içine koymuşlar. Heykeller oradaydı ve orayı gördükten sonra eşimle “Boşuna yürüdük o kadar saat, şuraya gelsek vakit kazanırdık.” dedik. Gerçekten bir tek kütüphane var görülecek Efes’te.

Kapadokya’ya arabayla gidilmeli bence fırsat varsa. Yol üstünde sağda solda beş-on kilometre içerilerde acayip yerler var. Bunlar Müzekart’a dahil değiller ama yer altı tünelleri ve şehirleri gerçekten insanı etkiliyor. :slight_smile:

Pamukkale Kral Mezarları daha etkileyiciydi. Yolu olsun, yapılar ve şehir yerleşkesi olsun. Tam yorulduğun noktada da Pamukkale’nin o görüntüsü imdada yetişiyor.

Belirtmem lazım ki içeri su almadan girme. Çooook pahalı. Öyle böyle değil.

3 Beğeni

Ayasofya, Topkapı, Sultan Ahmet, Yerebatan sarnıcı… bunlarla ilgili en sevdiğim şey hepsi birbirlerine uzun sayılmayacak yürüme mesafesinde. Beyazıd meydanında ne yapsak diye düşünürken defalarca dur ya yerebatan sarnıcı’na gidelim bari dediğimi biliyorum.

3 Beğeni

İstanbul’da yaşadığımdan dolayı şuan için sadece İstanbul içindeki müzelere gideceğim. Aslında geçen 3-4 senede birçok müzeye gittim ama o zamanlarda sadece bakmakla yetindim. Fakat bu sefer müzenin ve içindekilerin tarihi hakkında bir ön araştırma yaparak gideceğim. İlerleyen yıllarda yakındaki illerden başlayıp tüm Türkiye’deki müzeleri görmek istiyorum. Aslında küçük bir hayalim olarak Türkiye’deki 81 ilin hepsini hakkıyla gezmek istiyorum. Bunu da 17 senedir yaşadığım İstanbul ile başlayacağım sanırsam. :blush: Ve asla bir müzeye su almadan girmeyeceğim. :slight_smile: :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Tavsiyeleriniz ve aklımdaki soruları giderdiğiniz için @agape ve @jakels ikinizi de teşekkür ederim ayrıca. :slight_smile:

1 Beğeni

Bursa için vapurlarda erken alımda 5 tl gibi biletler oluyor. Aklında olsun. İdo’yu takip edebilirsin. Sabah gidiş, akşam dönüş bilet alabilirsin ileri tarihli Bursa için. Böylece orayı da gezebilirsin. Zaten çok da büyük bir yer değil. Gayet rahat gezebilirsin. :slight_smile:

1 Beğeni

Yüzölçümü olarak İstanbul’un iki kati Bursa. Ama sanırım büyük bir yer değil derken bunu demek istemedin. Ama yine de büyük. İnegöl’de Oylat mağarası ile Mudanya’daki Mütareke Müzesi, Muradiye Külliyesi ya da İznik bunlar birbirlerine saatlerce uzak yerler. Ama İstanbul trafiği gibi olmadığı için İstanbul’a göre daha kısa mesafeymiş gibi gezebilirsin kolayca

Gezme açısından kolay diye dedim ben onu. Yüz ölçümü olarak söylemedim.

1 Beğeni

Bunu değerlendirebilirim :slight_smile: Ama gidersem bütün bir haftasonu kalırım. İstanbul’da öyle bir yerde yaşıyorum ki, İstanbul’dan çıkması 3-4 saati bulabiliyor. :unamused:

1 Beğeni

Silivri filan mı? :smiley:

1 Beğeni

Random gülecektim ama sonra Denetmen olduğunu hatırladım forumda “asdsadsa” gibi ifadeler yasak mı? :smiley:

Bence deneyerek tecrübe kazanmalısın. :smirk::buyucu:

Teknik olarak denemiş oldum. :zipper_mouth_face: Geçen gün özel mesajdan ve üstüne bu sanırım kurallarının kıyısındayım sürekli…