Rıhtım Kamarası

Bence Türkiye’yi aklından çıkar. Almanya ve Avusturya’ya yönünü çevir ve ailenden destek iste. Gerekirse ben de yardımcı olurum sana.

Bunu para için demiyorum ha sakın okuduğunda yanlış anlama. Yok orada Euro kazanacaksın TL’ye çevirince şöyle zenginsin böyle zenginsin muhabbeti değil benim demek istediğim. Öyle dangalakları da dinleme zaten.

4 Beğeni

Ben Kanada da okumak istiyorum. Benim ailem bana destek oluyor. Ama bazı aileler destek olmuyor. Bazıları şöyle söylüyor, kız çocuğusun, sen orda okuyamazsın. Ama eğer güzel okusan ve o ülkenin dilini güzel bilsen okuyabilirsin.

2 Beğeni

İzmir’de okuyorum. Çok sevdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca okurken Erasmus benzeri programlarla bir süre yurtdışında okuma fırsatın da var. Makedonya, Almanya, Brezilya’da tam süresini hatırlamıyorum ama yarım dönem veya 1-2 ay kalmış tanıdıklarım var.

1 Beğeni

Iksini de yapmayı düşünüyorum :grin: Gerçekten, hem de burda Türkiye’de eğitim almış birine, nasıl desem, saygı duyuluyor gibi, demek istediğim tam olarak bu değil, ama doğru kelimeyi de bulamıyorum :sweat_smile: Şöyle de diyebilirim, hasta biri veya ailesi en iyi doktoru bulmaya çalışır ve “Bak o Türkiye’de eğitim almış, daha iyidir” gibi düşünür. Yani değeri büyüktür. Hemen ardından da Almanya. Bir de hep Oxford veya Cambridge’de okumak istemişimdir, şansımı orda da deneyeceğim.
Bir bakıma da Türkiye daha yakın, sadece mesafe olarak da değil. Azerbaycanlı birine Almanya’da mı daha sıcak davranılır, Türkiye’de mi? :slight_smile: Olmayı en çok istediğim yerlerden biridir ve orta eğitim şansı kazanmak gibi bir mutluluğu herşeyde bulamam, dediğiniz gibi bununla bitirmeyip hemen ardından Almanya veya Avusturya’ da devam edebilirim.

Tabii ki, bana destek oluyorlar. Ama o kadar 11. sınıf öğrencisi oldu ki, ABD’de 1 yıllık eğitim hakkı kazandı, ama ailesi izin vermedi :frowning:

Okuyamazsın daha doğru olur :wink:

Çok teşekkür ederim :blush:

Çok iyiymiş, bir de kaç yıl oluyor eğitim (doktorluk için)?

2 Beğeni

Tıp 6 sene sürüyor. Mezun olunca uzmanlık için girilen TUS isimli bir sınav var. Bu sınavdan elde edilen puanla tercih yapılıyor. Uzmanlık alana göre 3-4-5 sene civarı sürüyor. Tabi uzayan istisnalar olabilir.

3 Beğeni

Tıp okuyacaksan Ege Tıp önceliğin olsun. Uluslararası geçerli bir diploma ve beraberinde iyi bir eğitim alırsın. Ayrıca Bornova tam bir öğrenci şehridir.

3 Beğeni

Bizde 7 sene, daha sonra isteyenler uzmanlık için Türkiye’ye gidiyorlar. :slight_smile:

Çok iyiymiş bu, mutlaka düşüneceğim, zaten daha zaman var :slight_smile:
@Van_Manderpootz @kitapkurdu teşekkür ederim :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

İkinci eğitimden kastınız uzmanlık eğitimi sanırsam. Dil bilmenin(C1 ve C2 seviyesi) rahatlığıyla bu eğitimi almanız sizin için daha güzel olur. Tavsiyem imkanınız varsa üniversiteyi de çalışmak istediğiniz yerde okumanız. Böylelikle hem diliniz gelişir hem de kuracağınız ilişkiler daha güçlü olur. Almanya her ne kadar kolay denilse de dışarıdan gelenin daha zor iş bulabildiği ve dışarıdan gelenin ilk gözden çıkarılan olduğunu unutmayın. Tabi Türkiye’de de eğitim alıp gidersiniz. Sadece biraz daha zorlanırsınız.

İmkanınız varsa eğer en mantıklı yol bence bu. Yapabiliyor olsaydım ben bunu yapardım ama maalesef ki dolar kuru beni direkt engelliyor. Ne yazık ki ben Türkiye’de çalışıp para biriktirdikten sonra gidebiliyorum.

4 Beğeni

Bugün Ada Kitapevi’nde çektiğim ayraçlar

Bunlar da bardak altlıkları

5 Beğeni

Arkadaşlar bilimkurgu kitaplarını oyladığımız bir yarışma yapsak nasıl olur? Denetmenler bir el atsa işe de böyle bir şeye girişsek?

Ayrıca Fotoğraf Atölyesi’nde paylaştığımız türden fotoğraflarımızı paylaştığımız ve en güzelini seçtiğimiz bir yarışma yapsak?

2 Beğeni

Daha önce Bilimkurgu Kulübünde En İyi Bilimkurgu Romanı adlı bir anket başlatıldı. Şu an yarı finalde anket. Vakıf ve Dune kapışıyordu bu akşam. Ama o da ertelendi sanırım bir sorun nedeniyle. :slight_smile: Biraz emek isteyen bir şey açıkçası. Altından kalkabilirim diyen varsa neden yapılmasın.

2 Beğeni

Evet, onun gibi bir şey.

Ingilizce sayılıyorsa eğer, B1 - B2 arasında gidip geliyorum, inşAllah o seviyeye ulaşabilirim.

Haklısınız, nerede çalışmak istediğimden pek emin değilim, ama söylediğiniz gibi kararımı bu yönde yapmam çok iyi olur.

Evet, maalesef öyle.
Yurtdışında eğitimle tanışmak için yakınlardan başlamak daha iyi gibi geliyor, Türkiye’de başlayıp devamını uygun bir ülkede okumak mantıklı olmaz mı? Ben daha burda mı, yoksa yurtdışında mı çalışacağımdan emin değilim.
Teşekkür ederim tekrar. :slight_smile:

3 Beğeni

Yeni görevlerinde arkadaşlara bir adet Cadı Paketi hediye ediyor ve sabırlar diliyorum. :buyucu: @Bay_Karamsar @Arqonquin @SJack

16 Beğeni

Eyyyy forumdaşlarım. Sürekli iki kitap birden okurum diyen var mı?

2 Beğeni

Hayır, ben hiç demedim. :joy:

2 Beğeni

Sürekli değil ama bir kitap okurken aynı zamanda Harry Potter okumak hoşuma gidiyor. :smiley: Yani evet.

4 Beğeni

Ben çok yapıyorum. Sonuç olarak çoğu yarım duruyor. :grin: Buna çapraz okuma diyorlar hatta. Çapraz okumanın en güzel yanı farklı görüşte olan iki yazarı aynı anda okurken tek taraflı düşünmeyi engellemek diye düşünüyorum. Özellikle çapraz okuma için seçilen kitaplar vardı. Bilenler yazabilir.

5 Beğeni

Aslında başka bir kitap okuyacaktım ama kitaplığımda duran Momo (M. Ende) uzun süredir bana göz kırpıyor. Kendisine şefkat göstersem mi, bir süre daha mı görmezden gelsem bilemedim. Okuyanlar spoiler vermeden fikir verirse çok makbule geçer.

3 Beğeni

Ben Momo kitabını okudum. Çok güzel ve ilginç kitaptı. Okusanız beğeneceksiniz. :slightly_smiling_face: Okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabı hızlı okuyacaksınız. Akıcı kitaptı.

1 Beğeni
2 Beğeni