Rıhtım Kamarası

Kronolojik Yaşam Özetim:
Ankara Balgat 3 yıl
Ankara Eryaman 5 yıl
Ankara Bahçelievler 16 yıl
İstanbul Bayrampaşa 2 yıl
İstanbul Maltepe 5 yıl
İstanbul Kadıköy 2 yıl ve halen devam :blush:

Herkesin yolu birşekilde Eryaman’dan geçiyor…

1 Beğeni

Bende Eryaman’dayım :slight_smile:

1 Beğeni

Etti 4 :slight_smile: Bu gidişle Eryaman buluşması yaparız gibi görünüyor :slight_smile:

Pandemi öncesi sıkça kullanırdım, pandemi sonrası şahsi araçla gidip gelmeye başladım. Acaba Ankara’nın hangi semtindesiniz anketi mi yapsak? :slight_smile:

5-6 sene kaldım, çok severim :slight_smile: Üstelik ev direkt Dikmen Vadisi’ne bakardı, oturduğum en güzel en huzurlu evdi orası.

Eski ofis Kardelen’deydi, büyük Gimsa’ya 5 dk yürüme mesafesi olan müstakillerden birisi :slight_smile:

Şaka maka baya dolandım Ankara’da. 1 yıl Maltepe, 1 yıl Hoşdere, 8 yıl Dİkmen, 2 yıl Eryaman, 4 yıl Etimesgut, 4 yıl tekrar Eryaman… Planlar tutarsa seneye Ümitköy’deyim :slight_smile:

4 Beğeni

Benim Ankara’yla olan ilişkim bu seviyede…

9 Beğeni

1gönderiler yeni bir konuya bölündü: Felsefe Konusunda Tavsiye Başlığı

(lütfen bana Yüzüklerin Efendisi’nde yer verin
Ben bir Elfim
ama zorunda kalırsam ork da olurum)

Genç ve görece başarılı bulduğum oyuncu Asa Butterfield böyle bir hikaye atmış bugün, komiğime gitti nedense. Keşke bana da LOTR dizisinde yer verseler. :joy:

14 Beğeni

İletişim de Can gibi e-kitapların sayısını artırmaya başlamış, hadi hayırlısı.

Çeviri kitapları çok olan yayınevleri galiba aynı zamanda e-kitap telifini almadıkları için e-kitap baskı yapmayacaklar ama en azından o yayınevleri de telifsiz olan kitaplarında çevirmen telifine sözleşmeye ekleyerek ve Türk yazarlar için e-kitap baskıların sayısını artırmalılar.

4 Beğeni

Site açılır açılmaz ilk kitabın fiyatına baktım. Google 28, Kobo 20 liradan biraz hallice. Fiziki hali 19 liradan biraz hallice.

Ben e-kitapların olmasından yanayım fakat fiyat politikası bana yanlış geliyor. E-kitap haline getirmek zor anlıyorum ama sanki normal baskı daha zormuş gibi düşünüyorum. Ha, burada ben bir e-kitabın en azından 5 tl kadar fiziki kitaptan ucuz olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Ülkemiz şartlarında kitap okumak ciddi bir lükse dönüşmeye başladı. Dolarla birlikte kağıt maliyetleri arttıkça ve bu güvensizlikle kimse kitaplarda indirime gitmez. Bu fiyatlar da alım yapabilen kitleyi gün geçtikçe kısıtlıyor. Çoğumuz başka zevklerinden fedakarlık yaparak aynı tonda almaya devam ederken bir kısmı da artık eleme yapmaya başladı. Bu eğri yukarı doğru çıktıkça gerçekten e-kitaba yönelim olacaktır fakat bunun için de nispeten daha ucuz olması gerekir.

Tam da şu sırada Amazon Kindle olarak e-kitap hamlesi yapsa harika olurdu.

7 Beğeni

Evet Can ve İletişim de bazı e-kitapların fiyatları basılı kopyaların indirimli fiyatlarından yüksek.

Tek fiyat uygulaması gibi bir olay yok ülkemizde, kitapların etiket fiyatları yüksek giriyor ve onun üzerinden ortalama 30-35 indirimle satılınca e-kitap fiyatı sırıtıyor.

Örneğin e-kitap olarak bu ay satın almayı düşündüğüm Ayfer Tunç Osman kitabı yüzde 35 indirimle basılı kopya 27 TL e-kitap baskı 25 TL. Hemen hemen aynı gibi ama aslında basılı kopya etiket fiyatı 42 TL. 42-25 olarak bakınca normal geliyor ama bu kitabın basılı kopyasını yıl içerisinde 5-6 kez olan yüzde 50 indirimle 22 TL olarak alınabiliyor. Yani bu durumda ben hesabımı şu şekilde yapabiliyorum bu kitabın normal şartlarda satışı 22 TL olmalı E-kitap baskısı da 12 TL olmalı. Böyle bir şey mümkün mü zannetmiyorum.

Karton kapak yerine e-kitap alma düşüncesindeyim ama örneğin son 2 ay da 20 tane karton kapak basılı kitap almışımdır e-kitap ise 2 tane aldım, çünkü kitapların e-kitap baskısı yok. Daha önce de söylemiştim Amazon ya da bir başkası kendi cihazı ve mağazasıyla bir sistem oluştursa karton kapak kolay kolay tercih etmem e- kitap alırım. Hem taşıma, evde barındırma sıkıntısı yok hem örneğin Kindle yüklemek için 1-2 dakikalık DRM ve format dönüştürme olayı dışında günlerce kargo bekleme sıkıntısı yok.

Keşke şu olsa, bu olsa diyoruz ama yayıncılar da çok ilgili değil e-kitap konusunda.

Calibro ilk başladığında ben çok sevinmiştim. E-kitap tercih eden okurlar gibi ben de Calibro cihazı almıştım, ilk zamanlar Calibro mağazada güncel, yeni çıkan kitapların e-kitap baskılarını da buluyorduk ama devam etmedi.

Korona devam ettikçe ve insanlar gittikçe vesveseye kapıldıkça, fiziksel mağazalar da sinek avlamaya başlayınca belki diyorum e-kitap sektörü de biraz canlanır. Aman aman Türk yazar okumuyorum. Bu sebeple çeviri kitapların elektronik hale gelmesi benim açımdan daha iyi olur. Eğer illa Türk yazar elektronikleşecekse İş Bankası bu konuda bir atılım yapsa fena olmaz. Hem banka destekli olması da belki daha uygun fiyatlara çıkmasına yardım edebilir.

Fiyat politikası değişik geliyor bana. Dediğim gibi 5-10 tl bandında bir indirim olsa belki alışma sürecinde fena olmaz. Sonuçta cihaz da az para değil. Son zamanlarda elime kitap alamazken Kindle daha mantıklı gelir oldu. Fazla kitabım olmadığı için hepsinden biraz biraz okuyorum. Sonra da sıkılıyorum.

E-kitap konusunda güncel kitaplar noktasında atılım olmadıkça randıman alınamaz bence.

2 Beğeni

E-Kitap konusunda iki beklentim var. Amazon’um ülkemizde bu sektörde aktif hale gelmesi ve İthaki’nin bu sektöre girişmişi.

Okuduğum kitaplara baktığımda hala en çok İthaki kitapları okuyorum. E-kitap olarak okumak istediğim kitaplar da çok kalın kitaplar. Mesela bir Zaman Çarkı e-kitap versiyonu çok hoş olur.

1 Beğeni

Çin yapay güneş konusunda bir adım daha atmış. İnsanlığın geleceği füzyon enerjisi olabilir.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/cin-nukleer-enerji-kullanan-yapay-gunesini-calistirdi/2066158

bilim insanları biyolojik yaşlanma sürecinin “saatini tersine çevirerek” yaşlı farelerin görme yetisini başarıyla yeniden canlandırdı.

Araştırma, hücreleri etkin biçimde daha genç olabilecek şekilde yeniden programlayan bir teknik kullanarak yaşa bağlı gerilemeyi tersine çevirmek için yeni bir yaklaşım sunuyor.

1 Beğeni

O değilde her şey bir anda bitse…
Sonra bir yer ayarlasak. Buluşsak… Belki bazı profil resimlerinden az çok tahmin edilse ama kimse kim kimdir bilmese. Otursak rakı içsek, uzunca bir masada. Ilk @Agape ele verirdi kendini sanırım. Ben saniyorum ki @alper i de hemen tanırım. Konuşurken çıkarsak kim kimdir. Öyle ülke filan da kurtarmasak. Aynı şeyleri tekrar tekrar konuşsak. Mesela Lotr’da siyahi ısrarı nedir dese biri… @SJack ağızdan çıkanları da düzeltemez ya! Sonra bir tane daha söylesek… Otursak bir gece rakı içsek…

13 Beğeni

Ben genelde toplaşmalara gitmeye çalışırım ama bu virüs epey engel oldu. Aramızdan birisini kaybetmeden sağ sağlim daha az kötü günlere çıkarsak buluşmalara hayır demem. Yine de şehir engeli olacaktır. Herkes başka yerde yaşıyor.

1 Beğeni

Ne güzel olur Ege’de bir sahil kıyısında.

1 Beğeni

Belki 2021’in ilk yarısında böyle geçer ama 3 .çeyrekten sonra normalleşme için yeterince aşılama yapılmış olabilir. Böylece daha önce agape ve diğer arkadaşların yaptığı gibi Kasım fuarında forumdan gelebilecekler ile bir araya gelinebilir.

İlginç bir yazıya denk geldim. Paylaşmak istedim.

Kullanmaya Başladığınızda Beyin Yapınızı Değiştirebilen 2 Kelime

3 Beğeni

Artık İstanbul’da olmadığım için Tüyap fuarına 2019’da veda ettim. Fuarlar olduğunda ve bu illet bittiğinde gidin, toplanın, sohbet edin. Gerçekten çok güzel oluyor.

1 Beğeni

@Ufuk almaya gelecekmiş. Dün akşam "siz sıkıntı yapmayın ben evden alırım sizi, hem masa var, onu da sana getiririm"dedi. Agape de Gebze’ye kadar gelsin, oradan alırız dedi.

3 Beğeni