Rıhtım Kamarası

Gebze çok uzak. Gelemem. Siz iyisi mi İzmir’e gelin. Yaşlı bir cadıyı oraya kadar yormak istemezsiniz bence.

3 Beğeni

Senin süpürgen var ama, bizden hızlı gelirsin.

3 Beğeni

@erce Işınlanma icat edilmiş olsaydı hayır demezdim. Şehir engeli çok hayati bu durumda. Ankara, İzmir, İstanbul gibi şehirler yokmuş gibi davranıyorum. :joy:

@Cesur53 Benim kurbağa büyümü elimden aldı Cadı. Tek yeteneğim var o da kurbağa büyüsünü bozmak. Tabii kendim için kullanıyorum sınırlı olduğu için. Cadı’nın kaç kere kurbağaya çevireceği belli olmaz.

1 Beğeni

Merhabalar, konunun ortasına bodoslama dalıyorum ama yardımınıza ihtiyacımız var:)
Makine Mühendisi, İzmirli arkadaşım Kayseri’den iş teklifi aldı. Şartları güzel, maaşı şu anki maaşının 2 katından fazla ama bilmediği bir şehir olduğu için uzun zamandır karar veremiyor. Ben gitmesi taraftarıyım, Kayseri’ye araba almak için günü birlik gitmiştim ve beğenmiştim de. Ama ona doğma büyüme İzmirli olarak ayrılmak çok zor geliyor. Burada da Kayserili arkadaşlar vardı diye hatırlıyorum. Tavsiyeleriniz neler?:slight_smile: İdare edebilir mi? Düzenini değiştirmeye değer mi?

1 Beğeni

Ben denedim, yapamadım. Ama biraz acele karar verdim geri dönmek için. Belki daha uzun kalsam yerlisi olmuştum. (Benimki Ankara-Kayseri seçimi idi, İzmir daha zor olur sanki). Arkadaşınız da deneyip, olmazsa geri dönebilir.

1 Beğeni

İş sıkıntısı olduğu için gittiğinde en az 2 yıllık gidecek muhtemelen, ev satın aldı, onun kredisi de var, kısa süre de olsa işsiz kalmayı göze alamaz sanırım:/

Bilinmeyen insanı her zaman korkutur. Burada yazılanlar da insanın kendi dünyasına göre kendi tercihidir. Birisi der ki gitsin 2 kat maaşa her yere gidilir, diğeri der ki düzen bozmaya değmez…

Eğer gitmeye karar verirse bence en mantıklı hareket en hızlı şekilde sosyal ortama girmek ve yalnız kalmamak ama pandemi de büyük engel maalesef. Arkadaşınız gerçi içine kapanık veya yalnız kalmayı seven biriyse o zaman işler değişir :slight_smile: Yani aslında maaş ve şehir haricinde onlarca parametre var ve hepsini bilmeden de yorum yapmak çok doğru olmayacak gibi görünüyor.

@Ozgur belki yardımcı olabilir.

1 Beğeni

Eksiler artılar listesi oluşturmaya çalışıyoruz aslında tabii ki karar çok kişisel. Ama farklı bakış açıları da önemli, tecrübelerden faydalanmak da önemli. Sakarya’da birlikte okuduk. Burada da imkanlar çok yeterli değildi ama ortamımız güzel olduğu için güzel yıllar geçirdik. Öğrencilik gibi olmaz haliyle oradaki ortam ama işten ya da tarzında insanlardan bulursa çok daha kolay olur diye düşünüyoruz.

Artılar:

• Hayat ucuz, evler geniş ve yeni ev bulmak kolay.
  • Ulaşım kolay en uzak 2 yeri arası maks 1-1.5 saat

Eksiler:

• Sıkıcı
  • Alkollü mekan 2 otel içi bar hariç yok
  • Şehirde hayat 8 de biter.
  • İnsanları tutucudur. Bekarsan tek başına ev tutman bile zor. Şehrin belirli kısımları hariç.
  • Kışları ayazlı yazları kuru sıcaklı geçer.

Ne kadar maaş alıp ne iş yapacak arkadaşın, ona bağlı tüm olay. Zaten evden işe işten eve gidecekse şehir çok önemli değil. Ama İzmir’den gelip de İzmir’in yarısı değil 1/8’i kadar bile seveceğini sanmam.

7 Beğeni

Çok teşekkürler, tüm mesajları ekran görüntüsü alıp iletiyorum arkadaşıma, o da çok hevesli değil açıkçası. Ben muhafazakar kesime alışık olduğum için bana daha kolay geliyor herhalde:)

Kayseri Muhafazakar değil. O kelime burayı anlatmaya yetmez. Ben olsam yerinde gelir 3 gün kalırım kayseride. Hoş şu ara yapacağı pek bie şey yok da zaten normalde de çok farklı Bir olayı yok buranın. Hayat avmlerde akıyor öyle düşün. :sweat_smile:

1 Beğeni

Aynen iletiyorum. Arkadaşım aslında sosyal biri evet ama kariyer hedefleri de var. Uçağa atlayıp hafta sonları gidebilir gibi bir tez sundum ben ama o da sürekliliği olan bir ihtimal değil herhalde:)

Yaklaşık bir buçuk senedir İzmir’e ayak uydurmaya çalışan biri olarak söylemem gerekir ki İzmirliler şehirlerine aşırı bağlı. Şöyle, böyle, biz böyleyiz vs. çok var. Bazı konularda ciddi diretiyorlar. İzmir şehir olarak güzel. Özellikle büyük şehirlerden çıkan kişilerin beklentileri çok düşük olmalı. Sakin bir yaşam veya evde vakit geçirmeyi seven kişiler ya da kendisiyle keyifli vakit geçirebilen kişiler için çok sorun olmaz. Önemli olan bakış açısı burada bence. Olumlu yanlarına odaklanırsa iki sene idare edilir. Eğer canım ciğerim İzmir modunda birisiyse zorlanır. Hedefe ulaşmak için nelerden vazgeçebileceğine bağlı bir şey bu. Ben İstanbul’dan geldim İzmir’e. O yüzden bana bomboş geliyor. Sessiz sakin geliyor. İnsan yok gibi geliyor. Benim için çok da önemli değil hatta çok daha iyi çünkü dışarı çıkmayı çok seven bir insan değilim. Aktif bir sosyal yaşantım da hiç olmadığı için çok da şey yapmıyorum. Bu tamamen kendi hedefleri için birkaç sene neye göz yumacağı ile alakalı bir durum bence.

2 Beğeni

Az çok birbirimize benziyoruz ben de kendimle vakit geçirmeyi çok seviyorum ama arkadaşım için öyledir diyemem. İş çıkışı arkadaşlarıyla bira içmeye hatta barlarda ufak konserlere ki 2 sene öncesinde onların da amatör gurupları vardı ama yaş ilerliyor tabii dediğiniz gibi neleri gözden çıkarabilir 2 sene için bundan sonrası onun takdirinde, çok teşekkürler, bunu da müsadenizle iletiyorum kendisine:)

2 sene için çekilebilir hem bazı şeylerin değeri daha iyi anlaşılır :slight_smile: ben de İzmir’den Siirt’e gitmiştim. Döndükten sonra İzmir’deyken üşenip yapmadığım birçok şeyin değerini anlamıştım.

1 Beğeni

Ben İzmir’den İstanbul’a Avrupa Yakasına geldim zorlandım. Arkadaşını Kayseri’de düşünemiyorum. Tayin hakkı alabilmem için yaklaşık 10 ay kaldı, resmen şafak sayıyorum. Buradan bir an önce kaçmaya çalışıyorum. Tabii ben devlet memuruyum, İzmir’de de aynı şartlarda çalışacağım, hatta daha rahat bir iş ortamı olacak. Arkadaşının kredisi var ve işsiz. Sanırım pek tercih hakkı yok gibi. 1-2 seneliğine denemeye değer. Burada yaş da bir etken olabilir. Ben 22 yaşında geldim İstanbul’a, en etken olmam gereken yaşta Küçükçekmece’ye tıkıldım. Yaşım 30 35 olsa sanırım daha az zorlanırdım.

İşi var şu an ama gidip geri dönmek isterse yapamayıp, döndüğünde işsiz olacak. 28 yaşında arkadaşım, etken diyebileceği bir yaş. Ama yukarıda arkadaşlar çok güzel ifade etti, bazı şeylerden fedakarlık yapabilir mi onun ölçüp biçmesi lazım.

Son karar olarak mülakatlara gireceğini ve şartları tekrar konuştuktan sonra karar vereceğini söyledi.

2 katı maaş güzel bir etken, arkadaşın hakkında hayırlısı. Umarım istediği gibi olur ve işsizlik gibi sorunlarla uğraşmaz.

1 Beğeni

2020 in one word

Şirketlerin yanıtları yaptıkları, ürettikleri işlere göre olmuş

IBM’in yanıtının meali :slight_smile: skip

Adobe

Youtube

Netflix

8 Beğeni