Rıhtım Kamarası

Benim bilgisayarım sınavı yazarken dondu ve sonra sınavı yazamadım. :pleading_face: Ama çok mühim sınav değildi.

Birinden bu cevabı bekliyordum ama senden değildi açıkcası. Tabi ki oraya kurmak yazmamın bir sebebi var…

1- Limon , hazır alınan ev sirkesine göre asit olarak daha zayıftır. Tursu dogal fermantasyona girer. Bakkaldan aldıgın sirke ile bunu yaparsan dogal olmaz.

2- Varsin dogal olmasin. Ancak sertligi de daha cabuk gider. Her iki tursuda da limon tuzu kullanmayacaksan sirkeli olan limonluya gore daha cabuk yumusar hatta erir…

3- Sirkeyi de kendim yaptım diyen cikabilir tabi, ancak bu durumda bile limonun sebzelere olan aroma geçisi elma ve üzüme kiyasla daha uyumludur. Bunun farkini anlamak icin iki tursuyuda oda sicakligina koy 1 gun beklet bakalim hangisi 1 gun sonra bile digerine oranla daha yenilebilir.

4- Tursucudan alinan tursularin da bir cogu ne limon ne sirkedir. Buyuk cogunlugu sert olsun diye limon tuzu, su ve bir onceki seri tursunun suyudur. Ancak onlar bile dayansin diye ilk seferi limon ile kurulmus olabilir tabi… Bazi ustalar sadece kaya tuzu ve su ile de yapiyor. Limon ve sirkesiz…

5- Tursucuda ictiginiz tursu suyu da limonla yapilir…

Herseye ragmen lezzet bir zevktir. Lezzetsiz bile bir seyi ben bunu tercih ederim derse biri saygi duyarim. Bu tip konular hassastir. Ben dedim oldu, olmali diyemeyiz. Sadece arka planinda boyle bir mantik var.

2 Beğeni

Konunun bu kadar ciddiye bineceğini düşünmedim ben ya öylesine açmıştım :sweat_smile: Belki sirke kalitesi ile alakalıdır. Çünkü evdeki turşuda yumuşama yok. Sirkeli seviyorum ben ama tabii zevkler, renkler. Neyse olumlu açıdan bakarsak turşu konusunda daha çok şey biliyoruz artık :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Bir sirke mi limon mu tartışması daha mutlu sonla bitti. :smiley: :lemon:
image

11 Beğeni

Forum 2’ye bölünüyormuş. Kavga çıkıyor falan. Akşam kesin haberlerde olurduk :smiley:

Neşeli Günler filmi gerçek oldu sayın seyirciler. Bir forum sitesinde anket ile başlayan sirke mi limon mu sorusu tartışmanın fitilini ateşledi. Önce emojiler havada uçuştu sonra araya denetmenler girerek arayı yumuşattı. Şu an her iki taraf da barışarak tartışmayı mutlu sonla bitirmeyi başardılar :smiley:

6 Beğeni
10 Beğeni

Benden daha iyi dans ediyorlar.

1 Beğeni

Bekleyelim biraz daha, çip takılınca biz de güzel dans ederiz.

3 Beğeni

Bence çip için bir insan ömrü daha zaman var gibi ama şu dört ayaklı robotları dört gözle bekliyorum. Çarşıda pazarda çok iş görür.

1 Beğeni

Fıstık benim olacak…

indir

1 Beğeni

Akşam foruma giremeyebilirim. Her ihtimale karşı şimdiden yeni yıl hepimiz için sağlık, mutluluk, para getirsin. :partying_face: :clock12: :fireworks:

13 Beğeni

Şarkının sözlerine bakarken şöyle bir şey gördüm.

Do you need me
Yes

Bana bu kısım çok daha anlamlı geldi.

2020’nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat

1. Osman - Ayfer Tunç, Can Yayınları
  2. Yaşadınız Öldünüz, Bir Anlamı Olmalı Bunun - Selim İleri, Everest
  3. Hamamname - Murathan Mungan, Metis
  4. Sus Barbatus! 2 - Faruk Duman, Yapı Kredi Yayınları
  5. Ev - Nermin Yıldırım, Hep Kitap
  6. Kantolar - Ezra Pound, çev.: Efe Murad, Yapı Kredi Yayınları
  7. Yetişkinlerin Yalan Hayatı - Elena Ferrante, çev.: Eren Yücesan Cendey, Everest
  8. Dürüst Yalancı - Tove Jansson, çev.: Yonca Mete Soy, Siren
  9. Yarın Berbat Bir Gün - Dorothy Parker, çev.: Başak Bekişli, Delidolu
  10. Kız, Kadın, Öteki - Bernardine Evaristo, çev.: Ebru Kılıç, Doğan Kitap
  11. Ayrılık Çeşmesi Sokağı - Selçuk Altun, İş Kültür
  12. Delibo - Murat Uyurkulak, Can Yayınları
  13. Dans Dans Dans - Haruki Murakami, çev.: Ali Volkan Erdemir, Doğan Kitap
  14. Evrensel Şarkı/Canto General - Pablo Neruda, çev.: Adnan Özer, Can Yayınları
  15. Günler Aylar Yıllar - Yan Lianke, çev.: Erdem Kurtuldu, Jaguar Yayınları
  16. Ağabey - Mahir Güven, çev: Ebru Erbaş, Can
  17. Son - Karl Ove Knausgaard, çev.: Haydar Şahin, Monokl
  18. Ahitler - Margaret Atwood, çev.: Canan Sılay, Doğan Kitap
  19. Sen ve Kendin - Necati Tosuner, İş Kültür
  20. Lise Öğretmeni Pedersen’in Ülkemize Musallat Olan Büyük Siyasi Uyanışa Dair Anlatısı - Dag Solstad, çev.: Banu Gürsaler Syvertsen, YKY
  21. Ceza Kanunu 353. Madde -Tanguy Viel, çev.: Mehmet Emin Özcan, İletişim
  22. Kötü Kalp - Aslı Tohumcu, Can
  23. Tokyo’nun Son Çocukları - Yoko Tawada, çev.: Hüseyin Can Erkin, Siren Yayınları
  24. Arkadaşlarım - Emmanuel Bove, çev.: Ebru Erbaş, Can Yayınları
  25. Maymun Yılı - Patti Smith, çev.: Seda Ersavcı, Domingo
  26. Mavi Bilet - Sophie Mackintosh, çev.: Begüm Kovulmaz, Can
  27. Oduncular - Roy Jacobsen, çev: Deniz Canefe, YKY
  28. Kitapları Kurtaran Kedi - Sosuke Natsukawa, çev.: H. Can Erkin, Turkuvaz Kitap
  29. Atmaca - Hikmet Hükümenoğlu, Can
  30. Ne Rezalet - Paulina Flores, çev.: Zeynep Çelikel, Notos
  31. Burası Radyo Şarampol - Şükran Yiğit, İletişim
  32. Piyango ve Diğer Öyküler - Shirley Jackson, çev.: Berrak Göçer, Siren
  33. Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde - Olga Tokarczuk, çev.: Neşe Taluy Yüce, Timaş
  34. Ölümün Adı - Klester Cavalcanti, çev.: Serhat Tunca, Alakarga
  35. Elden Düşme Dünya - Wilhelm Genazino, çev.: Tevfik Turan, Jaguar Kitap
  36. Toprak - Robert Seethaler, çev.: Regaip Minareci, Timaş Yayınları
  37. Son Vagon - Angeles Donate, çev.: Keziban Acarlar, Kutu Yayınları
  38. Açık Kaldıkça Defterim - Ebubekir Eroğlu, YKY
  39. Yorgun Sevda - İrfan Yalçın, h2o Kitap
  40. Kıpırdamıyoruz - İsmail Güzelsoy, Doğan
  41. Yakınlık Mesafesi - Neslihan Önderoğlu, Can
  42. Cuma Karası - Nana Kwame Adjei Brenyah, çev.: Taylan Taftaf, İthaki
  43. Babamı Kim Öldürdü - Edouard Louis, çev.: Ayberk Erkay, Can
  44. Bul Beni - Andre Aciman, Çev.: Berrak Göçer, Sel
  45. Yedi Askı Şiirleri (Muallakalar) - Kolektif, çev.: Mehmet Hakkı Suçin, Kırmızı Kedi
  46. Makar’ın Rüyası - Vladimir Korolenko, çev.: Karsu İlksen Fırat, Vakıfbank Kültür
  47. Zamanın En Kısa Hali - Cem Akaş, Can
  48. Dersim Alexanderplatz - İmran Ayata, İletişim
  49. Bir Kadının Görünmez Yaşamı - Martha Batalha, çev.: Seda Çıngay Mellor, Kafka Kitap
  50. Çimen Yaprakları II - Walt Whitman, çev.: Fahri Öz, İş Kültür

KİTAP JÜRİSİ: A. Ömer Türkeş, Adnan Bostancıoğlu, Ali Bulunmaz, Anıl Mert Özsoy, Bahar Çuhadar, Doğan Hızlan, Efnan Atmaca, Elif Türkölmez, Eray Ak, Erhan Tekten, Erkan Aktuğ, Gamze Akdemir, Gülden Öktem, Haydar Ergülen, İhsan Yılmaz, İlker Yaşar, Metin Celâl, Necla Bayraktar, Ömer Erdem, Sibel Oral, Sinem Dönmez, Şenay Aydemir, Yücel Kayıran.

2020’nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

D&R MAĞAZALARINDA YILIN EN ÇOK SATAN 20 KİTABI

1. Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos, Can
2. Son Cüret - Yılmaz Özdil, Sia
3. Ben Kazanmadan Bitmez - Bircan Yıldırım, Destek
4. Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı, söyleşi: Yenal Bilgici, Kronik
5. Kasiyer - Sayaka Muraka, Turkuvaz
6. Hiç’likten Gelen Güç - Tuğçe Işınsu, Feniks
7. Camdaki Kız - Gülseren Budayıcıoğlu, Doğan
8. Sineklerin Tanrısı - William Golding, İş Kültür
9. Bilinçaltının Gücü - Joseph Murphy, Diyojen
10. Körlük - Jose Saramago, Kırmızı Kedi
11. Gör Beni - Akilah Azra Kohen, Everest
12. Aşk ile Anı Seyretmek - Kemal Sayar, Turkuvaz
13. Ben, Kirke - Madeline Miller, İthaki
14. İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali, Yapı Kredi
15. Kendine Hoş Geldin - Miraç Çağrı Aktaş, Olimpos
16. Madalyonun İçi - Gülseren Budayıcıoğlu, Remzi
17. Bülbülü Öldürmek - Harper Lee, Epsilon
18. Senin Suçun Değil - Beyhan Budak, İnkılâp
19. Gerçek Mucize Kendine İnanmaktır - Ethem Emin Nemutlu, Olimpos
20. Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov, Koridor

7 Beğeni

5 sene önce robot süpürgeler için tutmaz bu diye desteksiz atmıştım o zamandan beri yorum yapmaya çekiniyorum. Muhtemelen bu da hayatımıza girdiğinde bu olmadan ne yapıyormuşuz diye düşünürüz.

1 Beğeni

Şimdiden yeni yılınız kutlu olsun arkadaşlar. Umarım 2021’de her şey istediğiniz gibi olur.

14 Beğeni

Hepimize mutlu ve sevdiklerimizle beraber olacağımız bir yeni yıl diliyorum. :vulcan_salute:

9 Beğeni

Bütün forum ahalisinin yeni yılı kutlu olsun. Her şey gönlünüzce olsun, nice senelere :partying_face:

12 Beğeni

Sağlıklı ve huzurlu yeni bir yıl dilerim :blush::christmas_tree:

9 Beğeni

Yeni yılınız kutlu olsun, nice güzel ve mutlu senelere!!! :partying_face: :partying_face: :partying_face: :tada: :balloon: :confetti_ball:

10 Beğeni

Hepinize yastığınızla sohbet etmeyi gerektirmeyecek yeni bir yıl diliyorum. Hayatta her şey yolunda gittiği için şıp diye dalınan deliksiz uykular adına merhamet et bize 2021 xd

12 Beğeni