Rıhtım Kamarası

Matrix’in sınırlarına ulaşmışsın dikkatli ol. Xd

6 Beğeni

Aynen döngüsü bu nerde görsem tanırım :grimacing:

2 Beğeni

Kulübe hoşgeldin. Üyelere şapka ve kahveler bedava.

2 Beğeni

@SJack hayatım ne zaman rutinleşse radikal kararlarla köklü değişiklikler yapıyorum. Bir defasında, gün içinde sadece 25 dakika çalışıp geri kalan zamanı kitap okuyarak geçirebildiğim işten ayrılmıştım sırf bu yüzden ve beş dakika mola veremediğim bir işe girmiştim. Şartların daha kötü olması bile mühim değil yeter ki değişiklik olsun.

@Artorias ‘yönetim işini yapmiyiiir’ serzenişi bu haftalık yapıldı ama çeşni katmak şart hakikaten. :grin:

@Howl korkuyorum. :pensive:

@Ozgur a aynen o.O

@narpal hoşbuldum hoşbuldum. Evden kendi hunimle geldim. :grin:

7 Beğeni

Şuraya çok güldüm ve gülmeye devam ediyorum :joy:

1 Beğeni

An itibariyle 2 gündür sigara içmiyorum. 3 sene önce de bırakmıştım ve yaklaşık 2.5 sene sigara içmemiştim. Belirli bir süre sonra arkadaşların yanında bir tane içeyim bir şey olmaz diye diye bu hale geldim. Bu sefer gerekirse arkadaşlarımla görüşmeme kararı aldım.

Umarım 2021 benim için sigarasız bir yıl olur.

13 Beğeni

Bu yılın sonunda sanırım Orhan Veli’nin de telifi sonlanacak. Sabahattin Ali, Orwell, Orhan Veli derken her ocak ayında bir telifsiz kitaplar floodı. Bolluk bereket olsun, ne diyelim. (Türkçe telifsiz kitapları dijitalden ücretsiz temin edebilirsiniz (edebilmelisiniz))

@ohyespatates 2020 başında sigarayı bıraktım. Verdiğim en doğru kararlardan biri oldu. Direnin, inat edin, sakın geri dönmeyin.

4 Beğeni

O kazanmıyor bu kazanmıyor kim yiyiyor forumun ekmeğini sayın denetmen :grinning:
Bu arada ben forumdan gerçekten çok istifade ediyorum. Genel olarak herkesin emeği var burada. Bazı hoşuma gitmeyen şeyler elbette olabilir fakat onları da keyifle hoş görüyorum.

4 Beğeni

Forumun ekmeğini yine forum yiyor. :joy:

2 Beğeni

Ben senin en son forumdan kazandığın maaşla Ferrari’ye bindiğini duydum :joy:

1 Beğeni

Doğru duymuşsun. En son bindiğimde koltuğu çok küçük geliyordu. Dizlerimle direksiyonu kontrol edebiliyordum. :joy:

3 Beğeni

Sadece maddi boyutu bile sigarayı bıraktırmaya yeter.

1 Beğeni

Bir ara bir yayınevi, sitesinde Küçük Prens’i yayınlamıştı. Onun dışında telifsiz bir kitabın online olarak paylaşıldığını görmedim (Kültür Bakanlığı’nın paylaştığı Divan edebiyatı kitapları dışında). Oysaki yabancı dildeki kitaplar, Gutenberg gibi sitelerde ücretsiz olarak paylaşılıyor.

1 Beğeni

Sadece Divan edebiyatı değil, tüm klasik edebiyatımız ve telifsiz Türkçe edebiyatın dijital olarak Gutenberg-vari bir sitede (Muteferrika.org adında bir site belki de) paylaşılması gerekir aslında. Hem öğrenciler için hem de genel okuyucu için. Hatta bu metinler tüm e-kitap okuyucular için de ücretsiz şekilde paylaşılabilmeli.

5 Beğeni

Çeviri kitapta bir telif var, çevirmen telifi. @Everfever Türkçe olan telifi düşmüş kitapları söylemiş. Halk veya diğer kütüphanelerin internet sitelerinden erişime açılmalı bence de.

2 Beğeni

Valla ismi bile çok güzel oturdu. Olsa çok iyi olur. Özellikle de öğrenciler için çok iyi olur. Derslerde kitaplardan bahsediliyor, ama hem zaman yetersizliğinden hem de maddi yetersizlikten dolayı öğrencilere klasik eserlerimiz okutulamıyor.

@alper Çevirmenlerin telifinin olduğunu biliyorum. Küçük Prens’i örnek olarak verdim, çevirmenin telifi olmasına rağmen resmi olarak paylaşıldığı için. Sabahattin Ali’nin kitaplarına korsan e-kitaplar dışında ulaşılamıyor. Sabahattin Ali’yi geçtim Yunus Emre’yi bile online olarak okuyamıyoruz.

2 Beğeni

Bir ihtimal sorayım dedim.

T24 2021 yıllık Türkcell Dergilik içerisinde hala yayınlanmadı. Yıllık da Ahmet Ümit’in yeni kitabından kısa bir bölüm varmış.

T24 Yıllık alan oldu mu? Rica etsem bu bölümü açıktan olmasa bile ÖM ile paylaşabilir mi?

Ben artık çocukluğumdaki gibi dizime kadar kar görmek istiyorum. Her mevsimin kendine has özellikleri kayboldu maalesef.

6 Beğeni

Forumun tartışma halleri genellikle buna benziyor.

14 Beğeni

Bir kere kar topu savaşı yaparken %100 pamuk olan eldivenlerim, çölden beş dakika önce çıkmışcasına tüm kar suyunu emmiş. Ben de çocukluk hali fark etmemiştim. Parmaklarım donmuştu. Ama gerçekten donmuşlardı. Bir milim bile hareket etmiyorlardı. Ben de korkuyla hemen eve koştum çok salak bi insan olduğum için odun sobasına çat diye yapıştırdım elleri. Çığlıklarıma annem geldi Allah’tan da beni kurtardı. Dizime kadar kara son batışım buydu galiba xd

19 Beğeni