Rıhtım Kamarası

Görüntülenmiş konular(Tüm zamanlar)la Görüntülenmiş konuların ne farkı var ki? :roll_eyes:

1 Beğeni

Bana biraz farklı bir şekilde oluyor. Okuduklarımı sindirmek için biraz dinlenmem gerekebiliyor. Bazen de birkaç gün ara veriyorum okumaya.

1 Beğeni

Birisinde konuyu açıp bakmışsın diğinde ise o konuyu hiç açmamışsın demektir.

2 Beğeni

Benzer durumu sevdiğim bir kitabı bitirince yaşıyorum.Bitirdiğim gün hatta birkaç gün kitap okumaya ara veriyorum.IT’ı bitirdikten sonra 1 hafta etkisinde kalmıştım. :hanci:

1 Beğeni

Üç Cisim Problemi’ni okumuş arkadaşlara bir sorum olacak. Okumayanlar devam etmesin spoiler olabilir.

1. Sayfanın ortasında şöyle bir cümle var.

“Bu, fizik yasalarının zamana ve uzaya göre değişkenlik göstermediği anlamına gelir.” Cümlesinde göstermediği yerine gösterdiği olması gerekmiyor mu?

Kitapta çok hata vardı ama bunun hata olduğunu düşünmüyorum.

Bende öyle bir şey olmuyor. Hatta okuduğum kitap hızlıca bitsin de yeni kitaba başlayayım diyorum.

1 Beğeni

Bilardo deneyinde zamana ve uzaya göre değişiklik olmadığı açıklanırken 3 farklı parçacık hızlandırıcıda yapılan deneylerde sonuçlar farklı çıkıyor. Buna göre değişikenlik gösteriyor denmesi gerekiyor.

Bilardo kısmını hatırlıyorum fakat ikinci kısmı hatırlamıyorum pek. Hoş, hatırlasam da yorumlayamam. :joy:

1 Beğeni

Cümleyi okuyunca dediğiniz gibi olmalı diye düşünüyorum. Zaten üç cisim problemi de o oluyordu diye hatırlıyorum. Kitabın redaksiyonu baya sorunlu zaten. İngilizcesi ile karşılaştırılsa daha net görebiliriz.

1 Beğeni

Günün yorgunluğundan ben mi anlayamadım cümleyi diye düşündüm. Burası hikaye için önemli yerlerden biri.

2 Beğeni

Bende bazen oluyor. Doyuyoruz sanırım ama genelde 1 hafta içinde falan eski halime dönüyorum. Stresli olduğum zamanlarda da aynı durumu yaşarım arada :slight_smile:

1 Beğeni

Archive.org gibi sitelerden pdf olarak anadilinden kitap okumak ne kadar doğru, rıhtım ahalisi ne düşünüyor acaba

Onlar zaten telifsiz dergi ve kitaplar.

Harry Potter’dan tutun Vakıf kitaplarına kadar çoğu kitap var, bildiğim kadarıyla telifli onlar, yoksa değil mi :thinking:

Archive org da o tarz içerikler olmaması lazım, link paylaşabilir misiniz?

Ben de bütün Dune’u orjinal dilinde Archive’dan bulmuştum.

https://archive.org/details/HarryPotterAndTheDeathlyHallows_201705

Daha birkaç hafta önce bütün seriyi bulup incelemiştim ama silmişler onları :joy:, bu linkte birkaçı var

@Kvasir aynen ben de bakmıştım

Archive org - Open Library da telifli kitapların sınırlı içerikleri oluyor, belki onları bulmuşsunuzdur:

Yok bütün kitapları tam metin ingilizce pdf indirdim. Bilgisayarımda şu an.

https://archive.org/details/DuneSeriesPDF/Dune%201%20-%20Dune/page/n3/mode/2up?q=landsraad