Rıhtım Kamarası

Kusura bakmayın ama gülmekten ölecektim az daha. :joy::joy: Günün esprisi. :joy::joy:

5 Beğeni

Azerbaycan’da, bizdekine neden eğitim sistemi diyorlar bilmiyorum, çünkü sistem bile sayılmaz. Sahiden ya, eğitim süresini arttırsınlar bir sınıf, normale benzer gibi 9-10’da anlatsınlar işte o konuları, 7. sınıf da olmaz ama yani. Acaba ilk kimya dersinde kimya en sevdiğim ders diyenlerin kaçı pişman oldu? :smiley: Ben olmadım mesela, bir süreliğine fiziğe merak saldım, yine dolaşıp-dolaşıp kimyaya döndüm:))

Bunun anlamını bildiğimi sanmıyorum :thinking:

Ben şaşkınlıktan gülmeyi bile unutmuşum :smiley:

Tam olarak öyle değil, eskiden öyle olmuş olabilir. Şöyle ki, 10-11’e kadar en temel olanlar öğretiliyor, hepsi değil. Ben mesela bir yandan 9, bir yandan 10-11’in eğitimini alıyorum ve gerçekten çok zor. Beni 10 fazla zorlamıyor ama 11’inkileri anlarken azdan çoktan sorun yaşıyorum. Çünki 9’a kadar öğretilenlerin devamı karışık sahiden de.

1 Beğeni

Evet, böyle oluyor. Ama bu sistemin iyi sistem olduğunu düşünüyorum. :slightly_smiling_face: 10-11. sınıfta tüm dersleri okumuyoruz.

1 Beğeni

@Rena @Melisa
Bence size bir başlık açmak lazım Rıhtımın Azeri Eğitim Sistemi Mağdurları gibi :sweat_smile:

Burada ve dök içini kısmında uzun uzun yazmanızdan değil. Bilakis merakla okuyorum ve anlamaya çalışıyorum olayı. Belliki bizim forum için hiç de öyle azımsanacak bir sayı ve basit bir konu değil bu.

Ayrıca herkese günaydın.:blush:

5 Beğeni

Aslında ben Eğitim sistemimizi beğeniyorum. :sweat_smile:

1 Beğeni

Yok yanlış anlaşılmasın onu örnek olarak ortaya attım. Bir de hep kızlar tartışıyor bu konuyu. Çevremdeki bir kaç kişiden biliyorum. Erkeklerde orta okul yada liseden sonra askere gitme gibi birşey var. Siz hiç ondan bahsetmiyorsunuz.

2 Beğeni

Gel onu bir de bana sor, ömrümden ömür gitti resmen :sweat_smile: Bir arkadaşım dedi, bu sene derslerim biraz fazla uyku saatimden keseceğim, ben dedim zaten uyumuyorum ömrümden keseyim ben de. :roll_eyes:

Eh işte, sorun da o. Tamam güzel tarih dersinin saati azalıyor, edebiyat dersinin de. Ama bizim okulda mesela 9’dan sonra biyoloji dersine elveda diyoruz. Yok yani öğretmiyorlar, ders olmuyor, kitap verilmiyor.

Başarabilirseniz helal olsun, ben hâlâ anlamış değilim :sweat_smile:
Şöyle ki kaçıncı sınıfsın diyince şaşırıyorum, çünkü hem 9’

Bizde de öyle, istisna durumlar da tabii, ben pek anlamıyorum o kısımları.

Bir de üniversite sınavı verirken 5 blok var birini seçiyoruz, 5. blok daha çok sanatsal, yani beceri gerektiriyor. 3 dersten sınav ve beceri testi ile geçiliyor.
1.ve 4. bloklar sayısal, 3. sözel, 2. ise eşit ağırlıklı ama 70-80% sözel sayılır.
Şöyle ki her blokun kendi zorluğu var, ama en zoru 4. olan, hem giriş puanları maksimuma yakın, hem de 6 dersten sınav var, kimya ve biyoloji soruları en zor olanlar. Neden şaşırmadım acaba, ben doktorluk istiyordum o da burda. Mecburen ben de 4. blok seçmeliyim. Her öğrenen “Allah kolaylık versin”, “Sabır diliyorum sana”, “Neden 4. blok seçtin ki, zor değil mi?” diyor. Sağolsunlar nasıl bir işe bulaştığımı unutturmuyorlar.
Hiç kimse inkar etmez çünkü öyle, 1. blok en çok istenendir çünkü giriş puanı az, sonrasında 3. blok çünkü geniş iş imkanları var. 2 ve 4 en az istenenler, 2 neden az isteniyor bilmiyorum ama herhalde iş imkanları ya da eşit ağırlık olması yüzündendir. 4. blok hem sınav hem de giriş puanları yüzünden pek istenmiyor. Ama tanıdıklarım var mesela, özgüveni de var, yeterli kapasitesi de ama sırf korktuğu için istemiyor.
Biliyorum biraz karışık, bir kısmını ben çözemedim bile.

2 Beğeni

Eğer ki kazanırsanız benden size tavsiye olsun, yurtdışı akreditasyonu olan bir üniversiteyi tercih edin. Mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmak isterseniz daha az zorlanırsınız. Çünkü bildiğim kadarıyla Azerbaycan’da da doktorlar pek kazanamıyor.

4 Beğeni

Evet kesinlikle öyle. Yani Azerbaycan’da okusam bile iki yıldı galiba yurtdışında üniversite eğitimi almak daha iyi oluyor. Türkiye ve Almanya en çok seçilenler ve tavsiye edilenler. Ben eğer yapabilirsem direkt Türkiye’de okumayı planlıyorum, SAT sınavıyla Hacettepe istiyorum. Ek olarak hiçnir hazıelık yapmayacağım, yani burda kazanırsam yine de SAT’yi geçene kadar her sene veririm sınavı. :smiley:

3 Beğeni

Aslında Azerbaycan’da da böyle. 9-cu sınıfın LGS’ye benzer sınavını iyi not ile geçemezlerse, okuldan ayrılıp, sınavdan aldıkları sertifikalarla meslek liselerine veya tercihlerine göre askeri okula yazılıyorlar. 2 yıl okuduktan sonra da askere gidiyorlar. Ama eğer LGS benzeri sınavı iyi not ile geçerlerse 2 yıl daha okulda okuyorlar.2 yılın sonundaki üniversiteye geçiş sınavının notu iyi olursa üniversiteye girdikten 4, 5 yıl sonra (yani üniversite bitince), sonuç düşük olursa, hemen askere gidiyorlar.

Şimdi farkettim de baya bir karışıkmış bizim eğitim sistemi. :sweat_smile:

@Melisa @Rena @_khatira_06
Siz beni yanlış anladınız. Türkiyede orta okul veya liseden sonra askere gitme yok. Ben çevredeki Azerbaycan vatandaşlarından erkek çocuğu olanları bildiğim için yazdım. Türkiye’de 18 den önce gitme yok.18 yaşında bile sıranızı bekliyorsunuz.

Sizde ise sanıyorum Ortaokul ve Lise zamanında zorunlu olarak, erkekler kendileri seçerek gidiyorlar askere diye biliyorum. Hatta ona göre rütbe vs alıyorlar.

Ayrıca;
Toplu yazıların içinden alıntı yaparak cevap vereceğiz diye bazen metnin bütününü kaçırıyorsunuz gençler, bunu bir iki yazıda daha gördüm :slight_smile: Dikkat, sınavda patlarsınız :wink:

5 Beğeni

Eğitim sisteminizi pek anladığım sayılmaz :sweat_smile:
Tm ise Türkçe, Matematik. Yanında felsefe, coğrafya, tarih gibi dersler bulunuyor. Sayısal ders olarak sadece Matematiği görüyoruz. Bu alan seçimini de 10 uncu sınıfın ortalarında yapıyoruz. Alan seçiminden önce de Lise’de Sayısal, ve sözel bütün dersleri görüyoruz.

1 Beğeni

Şey evet o kısmı yanlış anlamışım(z) :sweat_smile:
Bir ayrıntı daha, bizde lise yok. Keşke olsa ama yok.

O işlerden hiç anlamıyorum sahiden :sweat_smile:

Her yerde olur ama sınav olmasın :smiley:
Şu eğitim sistemi olayı beyinden dumanlar çıkarmaya yetiyor cidden. Bu sene plan kurayım dedim, sonuç ;24 saatin 26’sı ders çalışarak geçmeliymiş :roll_eyes:
@Prenscukas tamamdır, anladım şimdi. Alan seçimi de bizdekine benziyor, biz ama 9. sınıfta yapıyoruz. Mesela geçen hafta biz seçimimizi yaptık. Biz de seçimden önce tüm dersleri alırız. Biraz fark var ki, seçim yaptıktan sonra da bir kaçı hariç tüm dersleri alırız. Ama sözel veya sayısal sınıflarında uygun olarak sayısal ve sözel derslerinn haftalık saati az oluyor.
Genel olarak anlatılmaz yaşanır bir şey bu eğitim :smiley:
@Van_Manderpootz değişen bir şey olmayacak, zaten bu eğitim sistemi hep zorladı beni :smiley: Zoru sever oldum mecburen.

4 Beğeni

Pandemi dönemi ne yaptılar bilmiyorum ama Hacettepe biraz daha öğrenciyi zorlayan bir fakülte. Tabi böyle daha iyi öğrettiklerini söyleyenler de var.

2 Beğeni

Şimdi anladım. :sweat_smile: Azerbaycan’da askerlik 17 yaştan başlıyor, yani mutlaka 17 yaşın dolması gerek.Ama kendisi isterse, 15 yaşından itibaren kendi isteğiyle tam iki yıl askeri okula yazılıp orada okuyabiliyor, 17 yaşı dolunca da asker gidiyor zaten.Bir ara abim de heves etmişti,oradan öğrenmiştim bunları. :joy:

3 Beğeni

Ben biliyordum örnek veriyorsunuz. Ben şaka yapıyordum. :slightly_smiling_face:

Askerlik hakkında çok bilmiyorum. Ama okulu bitirdikten sonra üniversite için sınav oluyor. Eğer sınavı geçerse, gitmiyor. Sınavı geçmezse, askerliğe gidiyor.

Evet, zorunlu oluyor.

2 Beğeni

https://www.instagram.com/p/CLB5UY4grwu/?igshid=109k0q1o26eqd

:clap: :clap:

4 Beğeni

Sıcak suyun içinde haşlandığını hissetmeyen bir kurbağanın rehaveti var üstümde. ://

7 Beğeni

Ben de burdayım. :v::smiley:

1 Beğeni

Biz 9. sınıftan itibaren (lise 1) kimya görüyoruz, 10. sınıfta mol işleniyor 11. sınıfta da (sayısal öğrencileri için) molarite-molal vs öğretiliyor (ben 11’im) siz bize göre azıcık erken görmüşsünüz :joy:

1 Beğeni