Rıhtım Kamarası

Peki kimya lise 1’de başlıyorsa neden mol 10’da ki? :thinking: Bizde ilk öğretilen konulardandır. İlk olarak gözümüz korkmasın diye kimya nedir, nerede kullanılır, kime gerekir, madde nedir gibi konular öğretilir. Ardından kimyanın “karanlık” yüzünü gösterirler :sweat_smile:
Peki 11. sınıf zor mu? Üniversiteye bir sene kalmış demektir ondan soruyorum. Bir de fizik ve biyoloji nasıl durumda?
Biyoloji bizde öğretim tarzını sevdiğim nadir derslerdendir. 6. sınıfta başlarız ve çoğunlukla bitkileri öğreniriz, 7’de hayvanları, 8’de insanı, 9 kitabına bakıyorum tam olarak çözemedim aam sonlarda genetik falan var. 10-11’de de genel biyoloji.

1 Beğeni

Ben biyoloji dersini 8. sınıftan beri seviyorum. :heart_eyes: Ama bu yıl benim için çok zor ders.

1 Beğeni

Bizde 8’den 9’a yani liseye geçince konular sıfırlanıyor gibi bir şey oluyor. Matematik, fen dersleri vs hepsini en baştan anlatıyorlar. Bahsettiğiniz kimya nedir, simyacılık vs onlar 9. sınıfta anlatılıyor sonra işte 10. sınıfta gerçek kimya başlıyor gibi oluyor. 11’de tepkimelerde hız, denge, enerji ve gaz kanunlarını öğreniyoruz. Akabinde 12. sınıf tamamen organik kimya. Lanet karbon en çok o zorlamıştı beni :grinning: (Sayısal öğrencisiydim)

2 Beğeni

Vay be, sahiden var mı simya dersi? Ben burda birine simya nedir desem onun adı kimya sen yanlış anlamışsın derler.

Azerbaycanca karşılığını bulmak eğlenceliymiş :grinning_face_with_smiling_eyes:
O hız ve denge dersleri bizde 8’in sonunda ard-arda gelen dersler. Denge beni daha çok zorladı, karmaşıktı biraz, sağımı solumu karıştırmaya başlamıştım :sweat_smile: Geçen bir tekrar yaptım artık sorunum yok :slightly_smiling_face:
Ama gaz kanunları bizde fizik dersinde anlatılıyor. Hiç sevemedim o dersi :unamused:

Ahah o kısım sırf ezber ya ondandır. Bizde bu sene, daha işlemedim sanırım.
Bir de sayısal olunca sözel derslerden tamamen kurtulma oluyor mu yoksa bizdeki gibi saati mi azaltıyorlar?

Ben de 8’de sevmeye başladım, daha öncesinde bazı lanet olası sorunlarım yüzünden nefret ediyordum biyolojiden. Ama 9 daha bir kolay geldi, dersler kısa bir kere :smiley:

3 Beğeni

Ben de 7. sınıfta sevmiyordum. 8. sınıfta sevmeye başladım. 9. sınıfta dersler kısa ama benim için zor. :sweat_smile:

1 Beğeni

Bence 11 çok zor değil ama konulardan çok soru tipleri zorluyor :sweat_smile:
Biyolojiyi sevmiyorum tamamen ezber gibi geliyor bana, biz yine 9’da başlıyoruz işlemeye ve temel konuları öğreniyoruz. Kalıtım ve hayvanlar-bitkiler sonraki sene; insan da 11’de işleniyor (bir sürü sistem…).

Bir de sayısal olunca sözel derslerden tamamen kurtulma oluyor mu yoksa bizdeki gibi saati mi azaltıyorlar?

Tarih, Türkçe her sene zorunlu zaten. Tamamen kurtulamıyoruz maalesef ders sayıları azaltılıyor ve detaylı işemiyoruz sadece. Bazı konular sınavda (sayısal öğrencileri için) çıkmıyor mesela o da hocanın insafına kalmış ister anlatır ister anlatmaz :joy:

1 Beğeni

Muhteşemmm :yum:
Ama sizdeki daha iyiymiş, hep söyledim işte, Türkiye’de eğitim daha iyi, keşke orda okusaydım :sob: Ama geç değil…
Bizde fazla zorluyorlar gerçekten. Soru tiplerini bilemem yani, bir konuya ait 200-300 soru işliyorum ben kimya biyolojiden, aynı tip sorular yani kolay geliyor. Ama kimyada ve biyolojide 11. sınıf biraz daha zor, şöyle ki direkt 3. kattan atlamalık, hele alt sınıflardan temel yoksa…

Benim bakış açımdan insanflıysa anlatmaz :smiley:
Bu kısım aşağı-yukarı bizde de öyle. Tarih hiç sevemedim, bu sene kitabın kapağını sadece 1 kere açtım, o da ekimde. Öğretmen sınıf öğretmenim fazla zorlamıyor :smiley:

1 Beğeni

Not: Rastladığım en enteresan tercihlerden birisi.

İthaki Yayınları: Salgın syf: 17
Çevirmen: Sıla Okur
Editör: Emre Aygün
Düzelti: Mustafa Güdük

Şimdi TDK ve Dil Derneği “Floresan” olarak almış. Türkçeleştirilmiş hali “Florasan” imiş. Çevirilerde başka sözlükleri baz alıyorlar. Acaba baz alınan sözlükte nasıl geçiyor? Baz alınan sözlüğü de biliyordum ama unuttum. :thinking:

Bu tip şüphe ettiğim kelimeler çıkınca biraz araştırırım.

9 Beğeni

Kitap bitti arkadaşlar ve çok kötüydü. Editörlük filan değil, kitabın kendisi kötü. Resmen vaktimi birisi gasp etmiş gibi hissediyorum. Uzun zamandır böyle hissetmemiştim. İnat edip bitirdim, sonu nereye varacak diye ama fiyasko.

5 Beğeni

Teşekkürler, sileyim listeden.

2 Beğeni

Küçükken bir VCD’den izlediğim ve adını bir türlü hatırlayamadığım çizgi filmi (animeymiş) hiç beklemediğim, aklımın ucundan bile geçmediği bir anda buldum. Mutlu oldum ya. :grinning_face_with_smiling_eyes:
Mock & Sweet’miş adı.

2 Beğeni

Armağan Ekici çevirisi yakında yeni baskıyı yapacakmış.

https://twitter.com/armaganekici/status/1250405705166749697?s=20

Ek olarak:

Herkesin listesinde görünce bende de merak uyandırmıştı ama adından mıdır bilemedim asla elim gitmedi, iyi ki gitmemiş o vakit:)

1 Beğeni

Tweeter’da bir hesap takip ettim, iki hesap takip etmiş gibi oldum. :sweat_smile:

Takip ettiğim hesabın sahibi, fanı olduğu oyuncunun hayran hesabına devamlı beğeni veriyor. Ben de dolaylı yoldan hayran sayfasının takipçisi gibim oldum. :sweat_smile: :man_shrugging:

6 Beğeni

Opera Anlık Görüntü_2021-02-11_221346_twitter.com

20 Beğeni

İllüstratör ve heykeltraş Ebrahel Lurci, İthaki kitaplarının kapaklarında ismini gördüğüm için internette diğer çizimlerine bakayım dedim. Çok güzel çizimleri var hesabında.

6 Beğeni

Bu da Turhan Selçuk’dan gelsin. images (3)

12 Beğeni

Burada siyaset yapma gibi bir niyetim yok ama bu karikatür haberleri ilk duyduğumdan beri aklımda, kimin olduğunu unuttuğum için de araştırıp bulamadım çok iyi oldu paylaştığınız. Başta her zamanki gündem değiştirme tatavalarından sanmıştım her zamanki oy (ç)alma yöntemlerindenmiş. Sistem, kişiler, dönem fark etmiyor.

1 Beğeni

Sistem, kişiler, dönem fark etmiyor.

İnsan her yerde her zaman insan, maalesef :neutral_face:

https://scratch.mit.edu/projects/296420665
https://scratch.mit.edu/projects/315014270
https://scratch.mit.edu/projects/297678999
https://scratch.mit.edu/projects/296767623
7.sınıfta yapmıştım bunları, kodlama öğrenmeye çalıştığım zamanlardı :pleading_face: Yeşil bayrağa tıklayınca oyun başlıyor.

10 Beğeni