Rıhtım Kamarası

Benim bilimkurgu günah diyen ebeveynlerim yok ama annem bu kitapları okuyacağına daha düzgün kitaplar oku diyor. Muhtemelen her bilimkurgu ve fantastik okuru bu iki tavırdan biriyle karşılaşmıştır. Türkiyede bu türlerin gelişmeme sebeplerinden biri de bu.
1797 yılında Giritli Ali Aziz Efendi Muhayyelat isimli bir şey yazmış. Bu kitap Türk edebiyatındaki ilk öykü denemelerinden biri. Yayınlanması 1852’yi bulmuş. Kitaptaki öyküler fantastik ve bu sebeple dönemin yazarlarından aşırı bir tepki yiyor. Tepkilerin sebebi ise “Toplumun bunca problemi varken sen nasıl peri masalı yazarsın” mantığı. Hatta Ahmet Mithat Efendi bu kitabı eleştirmek için bir roman yazıyor. Şu an ismini unuttum. Fantastik ve Bilimkurgu’ya boş boş işler diyen kafa yapısı hep vardı yani.
Bizdeki Tanzimat, serveti fünun, milli edebiyat gibi dönemler sırasında avrupada başarılı fantastik, bilimkurgu ve korku örnekleri verilmiş. Bizde hiç yok. Belki Amak’ı Hayal fantastik sayılabilir. Yazılmama sebebi ise bu “boş boş işler” veya “günah bunlar” diyen kafa yapısı.

14 Beğeni

Benim annem söylüyor bu kitapları okuyacağına Azerbaycan edebiyyatı oku. Ben de yaz ayında okuyacağımı söylüyorum. Ama ne zaman okuduğum kitaplardan konuşsam yine Azerbaycan edebiyyatı okumalı olduğumu söylüyor. :woman_shrugging:

3 Beğeni

Senin evlenme vaktin geldi artık. :slight_smile:

13 Beğeni

Annem bilimkurgu ve fantastiğe boş iş olarak bakmaz ama aşırı realist birisi olduğundan çabuk sıkılır. (Romantizim ile karıştırılmışsa bitirir ama sonra beğenmedim der. :grinning_face_with_smiling_eyes: )

Şimdi yapmıyor artık ama eskiden bunlar senin psikolojini bozuyor diyip dururdu. Sonunda kendisini kabuslarımda Godzillalar görmediğim, sosyal korkuları olan birisi olduğum konusunda ikna etmeyi başardım. :d

4 Beğeni

Ateş suyu da alacaksak olabilir, malum burada vergiler falan fiyat bayağı arttı…

1 Beğeni

Kitap gibi kitap. Yorumları da çok olumlu…

1 Beğeni

Benim annem değil de abim karışıyordu bazen okuduğum kitaplara. Geçen yıl kütüphaneden Sefiller kitabını aldım okumak için. Abim de o sıralar çok stresliydi ve başka bir şeylerle ilgilenmek istediğini söyledi bana. Ben de kitabı getirip abime verdim. Bir kaç saat okudu sonra da bana “Bunu okuma, senin yaşın için değil, kötü etkilenirsin!” gibisinden şeyler söyledi. Ben de “annem izin verirken sen niye karışıyorsun ki?” dedim ve kavga çıktı. :woman_shrugging:t2: O günden beri de tüm kitaplarımı abimden gizlin okumaya başladım. :joy:

4 Beğeni

Senin için @_khatira_06

2 Beğeni

Bana bunun benzerini üniversitede gittiğim sahaf söylemişti. Ne olacak ki bunları okuyunca diyor. Ona göre herkes siyasi kitaplar okumalı ve kavgaya ortak olmalı. Böyle insanlar da çok yorucu doğrusu.

5 Beğeni

Annem siyasi kitaplar değil klasikleri okumamı istiyor. Ona göre bu kitapların sıkıntısı boş olmaları değil edebi açıdan kaliteli olmamaları. Aynı sıkıntıyı çizgi roman okurken de yaşıyorum.

2 Beğeni

Lisedeyken Grange kitapları için annemden niye böyle kanlı şeytanlı kitaplar okuyorsun diye bir tepki almıştım xd onun dışında çok şükür hiç müdahale etmediler. Gerçi liseden sonra ailemi senede iki defa falan görmemin bir etkisi olabilir sanırım ://

3 Beğeni

87 yılına ait bir dergiden, isimler değişiyor ama ülke değişmiyor.

7 Beğeni

Can yayınları sansürden gerçekten çok çekmiş. Erdal Öze ölüm tehdidi bile geliyormuş zamanında. Çok değişen bir şey yok aslında. Aynı kitabı hala basamazlar, bugün bile basmaya kalksalar olay olur.

1 Beğeni

Daha fazlasını yaşayanlar da olmuş. Kitap bastığı için resmi görevlilerce dövülerek öldürülmüş yayıncımız dahi var, öyle çok uzak bir geçmişte değil, 9-10 yıl önce baskı hazırlığı bile başlamamış kitap için yaşanılan absürt olaylar var.

Bu hangi kitap, buradan yazmazsan bile ÖM ile iletir misin?

1 Beğeni

7:30 sonrası

5 Beğeni

Cevabı bilmiyoruz fakat kesin olan bir şey var ki insan genetik çeşitliliği gittikçe artıyor. “Dünya çapında her yıl, insan genomundaki her 3.5 milyon baz çiftinin biri için tahminen iki yeni mutasyon ortaya çıkıyor.” diyor Hodgson. Bu durum çok şaşırtıcı olmakla birlikte bir milyon yıl içinde görünüşümüzün aynı kalmasını imkansız kalıyor.

Time dergisi “Tüm Zamanların En iyi 100 Fantastik Kitabı” listesi.

@nefarrias_bredd Benim de pek sevdiğim bir liste değil. Bu tür listeler çoğu zaman yanlı oluyor maalesef. J. K. Nemisin’i hiçbir listeme koymam mesela ama her listede görüyorum ablayı. :slight_smile:

4 Beğeni

Kitap kitap ele almak ilginç bir seçim olmuş. Listenin precision’ı fena değil ama recall’u olmamış. Ayrıca malazan yok, ayıp :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

Biz de bir değişim olmaz aynı kalırız.

4 Beğeni

:slight_smile:

Telefonla arkadaşlarına haber veriyor “Uzaylı turistler gelmiş la”

1 Beğeni