Rıhtım Kamarası

Aslında birkaç arkadaş daha var geçen aklıma geldi, baktım epeydir yoklar. Ama ilk aklıma gelen de siz oldunuz.

3 Beğeni

Hatırlanmak güzel teşekkürler dediğim gibi bu ara uzaktan takipteyim yakında bende dönerim :baris:

4 Beğeni

Askerde kendisi şu an bir süre daha olamayacak
@Okuryorum

8 Beğeni

En son sağlık sorunu nedeniyle geri döndü diye hatırlıyorum. Demek ki geri çağırmışlar.

En büyük asker bizim asker o zaman.

8 Beğeni

Evet geri döndü ama tedaviden sonra iyileşti diye tekrar çağırdılar maalesef:)

4 Beğeni

Eh nerede olduğunu artık biliyoruz. :slight_smile: Çarşı izninde gelir mi bilmem. Yasak vs ne durumda bilmiyorum.

1 Beğeni

Koğuş kalk! :loudspeaker:

3 Beğeni

:joy: :joy: Benim gittiğim dönemde ses topu ile uyandırırlardı bizi. Çalınan müzikler de hep üst devrelerin isteğiydi. Genellikle gitmeye yakın birisi varsa Gülşen’in Yatcaz Kalkcaz şarkısı çalardı.

2 Beğeni

@yavanna :slight_smile:

2 Beğeni

Buyrun benim:) Video bildiriminiz geldi ama henüz bakamadım, umarım kaynaklardaki gibi güzel anlatılmıştır.

@SJack gitmeye yakın kötü bir durum da yaşamıştı, rahatsız etmemek adına yazmadım açıkçası ne durumda hiç bilgim yok:/ illa ki haber alırız ama olur da ben alırsam mutlaka haber veririm:)

2 Beğeni

Çarşı izni yok korona dolayısıyla. Telefon sokabilirse bir ihtimal. Sevinmiştim halbuki bitirdi diye. Kötü olmuş. Ben de merak ediyordum nerelerde diye.

2 Beğeni

@yavanna Taglemeyi unutmuşum. :smiley:

1 Beğeni

Buyrun benim:)
Yavanna aslında Murat Ağabeyin de söylediği gibi Orta Dünya’da emeği çokça geçenlerden ki beni Manwe, Aule hatta diğer bir Aratar olan Varda’dan sonra anılması çok rahatsız eder. Birçok doğa olayı, şartları, hepsi bir neden-sonuç içerisinde diğer tüm olaylar gibi, Manwe’nin bu denli bilinip, Yavanna’ın gölgede kalması hoş değildi:) Öyle gelişi güzel seçilmiş bir nick de değil benim için haliyle:) İlginizi çekmesi de çok hoş, şöyle profilimden bir kesit bırakayım, ben de Toprak Ana gibi hissediyorum kendimi, yetiştirmeyi, gezmeyi çok severim, Karadenizli olarak sadece fındıkla içli dışlı değiliz hem onun da bir katkısı var diye düşünüyorum:)

8 Beğeni

Evet, Tolkien külliyatı ilgimi çekiyor fakat kitaplarını okuma konusunda kendimde o hevesi bulamıyorum. Ancak Tolkien’e ait tüm kitaplara sahibim. Yüzüklerin Efendisi üçlemesini bundan 20 sene önce okumuştum. Hatta kitabını okuyup filmine hazırlık yaptığımızı hatırlıyorum. :slightly_smiling_face: Filmleri belki de 100 kere izlemişimdir ama kitabı tekrardan okumak istemedim. Filmi o kadar izledim ne gerek var dedim sanırım. Silmarillion okumadığım için karakterlerin hiçbirisini tanımıyorum. Sadece Murat ve Zafer ağabeylerin anlattıkları kadarını biliyorum, Zafer hocamız da video çekince ben de forumla paylaşayım dedim. Önümüzdeki aylarda seriye sıfırdan başlamayı düşünüyorum. Hazır Tolkien Mirasını da almışken başlamamak olmazdı. :slightly_smiling_face:

Resimler çok güzelmiş, en çok da son evli resmi sevdim. Bana hobbit evlerini anımsattı. Doğa ile iç içe.

Fındıkları kimden alacağımızı öğrenmiş olduk. :krs:

1 Beğeni

Kitapları 6:45 ile okumuştum gençliğin verdiği heyecanla, okuduğumu sanmışım daha doğrusu. Şu an çok daha güzel baskılar mevcut ve özellikle İngilizce de okuyabiliyorum kendi adıma, erişim sağlayabiliyoruz. Filmler çıktığında henüz ilkokuldaydım ve bulunduğum ilçe dolayısıyla erişim zordu ve hatta babam Almanya’da olduğu için çok çok daha zordu her şey. Ama kitaplara erişimim daha kolay oldu. Filmleri izleyemeden okumuş da oldum. İzlemek asla yeterli değil böyle bir evreni. Ki bunu odada ses olsun diye müzik yerine filmi açan ben söylüyorum:) Eğer ilgi duyuyorsanız mutlaka Silmarillion da dahil okumaya başlayın naçizane tavsiyem. İçerisine girdiğinizde bir yaratılış destanı okuyormuş gibi oluyor, Iluvatar ve Ainur’un şarkısı kulaklarınızda tınıyor adeta:) Sıralamada kronolojik sıralamayı tavsiye ederim. Bu benim için Star Wars gibi evrenlerde de geçerlidir. Çıkış sırası her zaman benim için okuma sırasıdır ama yok ben Silmarillion’dan başlayacağım derseniz de bir sıralama yapabilirim. Ayrıca Tolkien Society gibi kaynakları kullanarak, ciddi araştırmalar yapan insanların teorilerinden de ilerleyen zamanlarda yararlanabilirsiniz. Bizzat Christopher Tolkien ile iletişim kurmuş insanların, kaynakları incelemiş insanların yorumları da mevcut böyle yerlerde.

Hobbit evleri evet, türkiş:) İzmit Ormanya’da, gidip görmenizi tavsiye ederim, ben gittiğimde çok yeniydiler, takip ettiğim kadarıyla çok daha güzelleri yapılmış, bu ekonomi ile Yeni Zelanda benim için çok uzakta, Ormanya’nın yakınlığı bile heyecanlandırıyor beni:)

1 Beğeni

7 8 ay önce ziyaret etmiştim Hobbit evlerini, çok güzel düşünülmüş, güzel yapılmış. Bol bol foto çekildik çocuklarla. :slight_smile:

1 Beğeni

Konusu açılmışken şunu da bırakayım 🥲

5 Beğeni

belki konu dışı olacak ama buraya katıldığımdan beri dikkatimi çeken bir şey var. neden bir yazara ait nerdeyse bütün kitaplarını tek bir seferde satın alıyorsunuz? bir seri okuyorsanız ve ilkini çok beğendiyseniz bile ikinci kitapta “lanet olsun böyle seriye” deme ihtimaliniz ve okumak istememe durumunuz yok mu? yahut, seri değil de bir yazarın topluca külliyatını alıyorsanız, yine birkaç sefer birkaç kitabını beğenmiş olsanız bile geri kalan kitapların tümünden nefret etme ve ben bunları neden aldım deme durumunuz yok mudur? hani demek istemiyorum ama, bu, param var ve beğenmesem de arşivini bulundurucam durumu mu sizin için? yoksa beğenmeseniz bile gerçekten hepsini okuyor musunuz? çünkü açıkçası ölümüne taptığım nice yazar olmasına karşın, yine bu yazarların yazdığı bir dünya kitabı da beğenmemiş ve aldığım serilerini, birinci ciltlerini ya da kitaplarını elden çıkarmışımdır. ve hoşlanmadığım tek bir kitabın dahi kitaplığımda bulunmasından yazarın diğer kitaplarını ne derece sevsem de rahatsız olmuş ve o kitabı bir yerlere vermişimdir. sizin durumunuz nedir merak ettim.

4 Beğeni

Yorumunuza katılmakla beraber şunu da eklemek isterim. Bir analiz yapılsa insanların %80 aynı kitapları okuduğunu görürüz. Konu kitap olunca bu durumun çok acınası olduğunu düşünmüşümdür hep.

1 Beğeni

Eğer bir yazarın tarzı beni gerçekten etkilediyse diğer kitaplarında da aynı tadı alabilir miyim hevesiyle satın alıyorum. Velev ki beğenmediğim kitap olursa satıyorum. Kendi nazarımda üstad diyebildiğim yazarların külliyatını topluyorum.

3 Beğeni