Rıhtım Kamarası

Benim gözlemim insanların kitap alma hastalığına sahip olması. Ben de alıyorum zaman zaman. Kendimi de eleştiriyorum ama burada gördüklerim kadar hiç olmadım. İnsanlar alarak rahatlıyor, tatmin oluyorlar. Kitaplarını topluyorum, koleksiyon, kitaplar birlikte yaşanmak için de varlar, çocuğuma kütüphane hazırlıyorum gibi bahanelerin arkasına sığınıyorlar. Çok takılmamak lazım. Allah şifa versin.

(Genel bir yorumdur, lütfen kimse şahsi olarak üzerine alınmasın.)

1 Beğeni

Kitap alma konusunda her iki tarafa da hak veriyorum ben. Çünkü her iki tarafın da haklı nedenleri var. Bu konuda bir eleştiri yaparken de bunu unutmamak gerek. Birisi niye bu kadar alıyorsun diyebilir ama çok kitap alıyor diye onu olumsuz anlamda eleştirrmez. Ona göre de siz hiç kitap almıyorsunuzdur vs.

5 Beğeni

Kütüphanede güzel duruyor diye alıyorum ben. Aksesuar gibi yani.

4 Beğeni

House of Dragon dizisi anons edildi. Hadi hayırlısı.

4 Beğeni

Aynı ekip mi çekiyor diziyi? Beklentiyi ona göre ayarlayalım :slight_smile:

Dostlarım nasılsınız? Yaramazlık yoktur umarım, uzun zamandır foruma bakamıyorum.

8 Beğeni

Buralar bildiğiniz gibi. Kitap fiyatı tartışmaları, yayınevi savaşları, çeviri düelloları derken aylık rutin kaoslarımızı yaşıyoruz sıra sıra. :smile: Şimdi ay sonu geliyor “O kadar kitabı nasıl okudun yeaaaaaa?” problemleri yaklaşıyor. Yerlerinizi alıp kemerleri bağlayın a dostlar.

11 Beğeni

Zaytung döktürmüş yine :joy:

12 Beğeni

Gün geçmiyor ki benim sağlık sorunlarım geçsin. Aşağıdaki görseldeki gibi benim de boynum ağrıyor. Özellikle o bölüme bir şey sürekli olarak temas ettiğinde ağrı yapıyor. Ağrıyan yeri ellediğimde bir damarın buna sebep olduğunu tespit ettim. Aynı durumu yaşayan var mı arkadaşlar?

3 Beğeni

Damar düğümlenmesi olabilir ters hareketten oluyormuş banada olmuştu doktora görünmelisiniz ilaç tedavisiyle geçiyor geçmiş olsun :pray:

1 Beğeni

Ahmet yarın gel, Ali Vefa’nın yanında işe başla. :slight_smile:

6 Beğeni

İşte Türk’ün gücü be helal olsun. :smiley:

2 Beğeni

2017 yılıydı. Gazeteci Gülşen İşeri , “Ömrümce Ağladım” adlı kitabı yazdı. Kitapta hem oyuncu Muhterem Nur ’un hayatı hem de eşi Müslüm Gürses ’in bilinmeyenleri anlatılıyordu. Büyük ilgi gördü, çok konuşuldu.

Bir gün…

Yayıncı Doğan Kitap, silahlı kişiler tarafından basıldı.

Kendilerini “Sedat Peker ’in adamları” diye tanıttılar. Kitapta yer alan şu küçük Müslüm Gürses anısından rahatsızdılar:

“Sadece halk değil, önemli kişiler de ‘Baba’ diyerek elini öpüyordu. Onlardan biri, bir davette Müslüm Gürses’in yanına gelmişti, yanında da korumalar vardı. Müslüm Gürses şaşırdı, eğilip ‘Baba’ diyerek elini öptü Gürses’in bu meçhul kişi, sonra da uzaklaştı adamlarıyla…

Müslüm Gürses, Nevzat Bey’e dönüp ‘Kim bu lavuk, tanımadım’ diye sordu. Nevzat Bey de ‘Sedat Peker abi’ dedi. Müslüm Gürses gülmeye başladı, ‘Öyle mi, ayıp ettik adama!’

Yayınevini basan kişiler “Reis kimsenin elini öpmez. Peker’i küçük düşürdünüz” dedi. Ve hemen arkasından tehdit geldi: “15 gün içinde gereğini yapmazsanız, biz yapacağız!”

Yazar Gülşen İşeri’nin oturduğu evin adresini yayınevi yetkililerine söylediler. Evet, popüler tarihten gülümseten bir anekdot, yazarın ölümle tehdit edilmesine varmıştı.

Sonunda ne mi oldu?

Yayınevi tüm piyasadan “Ömrümce Ağladım” kitabını geri çekme kararı aldı. Toplatılan kitaplar imha edildi. Tanıklarının aktardığı o iki paragraf kitaptan çıkarıldı. Sansürlenmiş yeni baskı okurla buluştu.

Konuyla ilgili görüştüğüm Doğan Kitap Yayın Yönetmeni Cem Erciyes , “Biz aslında Muhterem Nur’un da isteğini yerine getirdik, böyle yaparak. Kendisi vefat ettiği için daha fazla konuşmak istemiyorum” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-pehlivan/sedat-pekerin-toplattigi-kitap-1831253

1 Beğeni

Damardan olmaz hocam, kaslardan oluyordur o. Özellikle çok bilgisayar başındaysanız normal, bir fizyoterapiste giderseniz hareket verir, rahat edersiniz.

2 Beğeni

Fiat :grin:

6 Beğeni

Kitap tosuncukları :grinning:

5 Beğeni

Bana fantastik kurgu kitap önerebilir misiniz, daha önce bir iki kitap hariç bu türde kitap okumadım. Burada da çok okuyan arkadaş var gördüğüm kadarıyla. İnternetten bakmaya kalkınca içinden çıkamadım açıkçası, yardım ederseniz çok sevinirim.

Böyle çok geniş oldu. Ne seversiniz ne sevmezsiniz yazarsanız daha iyi yönlendirebilir forum sizi. Boşver onu bunu öner geç derseniz de:

1. Yüzüklerin Efendisi
  2. Harry Potter
  3. Belgariad

üçlüsünden biriyle başlamanızda herhangi bir problem görmüyorum ben.

2 Beğeni

Onları okudum :confused: Onlardan sonra da bir şey okumadım zaten. Aynı Yüzüklerin Efendisi ve HP gibi farklı dünyaları anlatan kurgular hoşuma gidiyor fantastik de ama zaten fantastiğinde olayı bu galiba bilemiyorum. :sweat_smile:

LotR farklı dünya ama HP değil, o urban fantasy olarak geçiyor. Günümüz dünyasına fantastik eklenmiş hali yani. HP tarzı olarak çok fazla seçenek yok, Büyücüler serisi var ama ben pek sevmem (dizisi de var), bir de Dresden Dosyaları öneriliyor ama okumadım.

Farklı dünya arıyorsanız epik fantastik kitaplara bakabilirsiniz. Büyüyü seviyor ve bolca istiyorsanız high fantasy aramaları hedefe götürecektir. Low fantasy olsun derseniz Centilmen Piçler serisi olabilir. Grimdark olarak da daha yeni tamamlanan Kadim Kanunlar serisi on numaradır ama biraz serttir.

2 Beğeni