Rıhtım Kamarası

Kidega’dan ben de şikayetçiyim bu hususta. Kurt Vonnegut Mezbaha Beş kitabının yeni Can baskısında hatalı basım boş sayfalar vardı değişim için gönderdim. 2 hafta oldu hala ses yok. 2 kez iletişime geçtim ekibimiz uğraşıyor en yakın zamanda gönderilecek gibi cevaplar verdiler. Sanki baskısı bitmiş kitabı tedarik ediyormuşcasına nesi zor anlam veremedim.

Arkadaşlar Halil İnalcık’ın Devlet-i Aliyye serisine göz gezdiriyordum, daha ilk kitabın önsözünde “her şey”in birleşik yazıldığını görünce hevesim kaçtı. :joy: Künye kısmında kitabın ayrı ayrı editörü ve düzeltmeni olduğu yazıyor, neyi düzelttiler acaba merak ettim. :sweat_smile: Dönemin yazım tarzı falan mı acaba, İş Bankası böyle dikkatsizlik yapmazdı sanki? 🥲 Umarım yanlış konuya yazmamışımdır bu arada, uygun konu başlığı bulamadım çünkü. :sweat_smile:

2 Beğeni

HB 3 al 2 öde kitaplardan birisinin yolu DR’ye düşmüş. :slight_smile:

4 Beğeni

Gerçek olabilir mi?

Berberoğlu, Korkmaz’ın istediği kişinin Whatsapp yazışmalarını görebildiği bir yazılım kullandığı iddialarını şöyle anlattı:

“‘Ne oldu kardeşim?’ dedim. Dedi ki: Enis garip bir şeyler dönüyor. Adam benimle daha ikinci üçüncü oturmasında bu konular gündeme gelince “Bana bir şey olmaz” dedi. Ya nasıl olmaz? Bunlar bunlar konuşuluyor… Üsteleyince çıkartmış cebindeki telefonu. “Numaran kaç senin?” demiş. Almış, son yaptığı Whatsapp konuşmalarını göstermiş! Tekrar ediyorum sadece numara girerek benim arkadaşımın Whatsapp‘tan yaptığı son görüşmeleri takip edebildiğini göstermiş Sezgin Baran Korkmaz.”

“Ben o adama inandığım için bunu burada anlatma gereği hissediyorum. Ama niye bu saate kadar anlatmadın dersen. Sendeki (Barış Yarkadaş’ın anlattığı) gibi bilgi yoktu bende. Yani bu ekibin teknik dinleme, teknik takip program üzerine çalıştığını bilseydim o işin üzerine o saatte giderdim. Birtakım çetelerin elinde bizim bilgilerimiz nasıl gezer ya?”

Yarkadaş: Ekşioğlu, ‘Whatsap ve Twitter’ı izliyoruz’ demişti

Program sırasında gazeteci Barış Yarkadaş da “ Cihan Ekşioğlu 'nun, İsrail’den 3 milyon dolara aldığı, Twitter ve Whatsapp görüşmelerini takip edebilen yazılımı Türkiye’ye 50 milyon dolara sattığı” iddiasını hatırlatarak, Ekşioğlu’nun bir röportajında ‘Whatsap ve Twitter’ı izliyoruz’ dediğini ancak daha sonra bunu “Biz izlemiyoruz, sattığımız istihbarat kurumları izliyor” şeklinde düzelttiğini belirtti.

Ben de az önce Twitch kanalında bir şeyler dinledim. Tekrarını bulabilirseniz izleyebilirsiniz.

1 Beğeni

https://mobile.twitter.com/ZetLorento/status/1410285326803816449

1 Beğeni

Orhan Aydın’ın attığı twit ile öğrendim haberi. Usta oyuncu ve yönetmen Kartal Tibet vefat etmiş. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Tarkan filmleriyle, çizgi romanlarıyla büyüdüğüm için çok üzüldüm gerçekten . Tarkan serisi bütün filmleriyle bilgisayarımda kayıtlı olan nadir filmlerdendir.

Güle güle Altar’ın Oğlu Tarkan.

4 Beğeni

Şu an çok üzüldüm. Ben de sizin gibi Tarkan filmleri hayranıyım hatta bazı replikleri ezberleyecek kadar çok izledim filmleri. Mekanı cennet olsun. :pensive:

1 Beğeni

Ben de böyle düşümüyordum ama geçenlerde bu konuyu biraz deştim. Güvenlik uzmanı değilim ama anladığım kadarıyla olay whatsapp’ın kırılması değil. Vaktiyle İsrailli bir firma iOS’da bir açığı kullanarak bizzat cihazı ele geçiriyor. Uçtan uca şifreleme iyidir hoştur ama direkt uçları yakalıyorlar yani. Bu yazılımı da ihaleyle satışa çıkarıyorlar. Vaktiyle karteller, istihbarat kurumları falan da kullanmış. Cemal Kaşıkçı olayında da bu yazılımın rolü var denmiş.

Bu açık mevzusu ortaya çıkınca Apple anında kapatmış açığı tabi, ama o açık ne kadar sürede kimlerin başına bela olmuştur, başka açık var mıdır bu işler mechul. Sonuçta iddialar baya ağır ve pek de temelsiz değil gibi görünüyor hocam, böyle salmamak lazım bence.

2 Beğeni

2 doz Sinovac üzerine bir doz Biontech ile cila yaptım, hadi hayırlısı. :slight_smile:

5 Beğeni

Hayırlı olsun, geçmiş olsun :slight_smile: Doktoru bulmuşum sorumu sorarım :smiling_imp: Bu 3.doz, Biontech içinde geçerli mi hocam yoksa sadece Sinovac olanlarımı kapsıyor?

1 Beğeni

Şimdilik sadece ilk iki doz Sinovac olanlar için 3. doz olayı. Yarın bir gün Sputnik vs başka aşı gelirse belki Biontech olanlara da kombine aşılama yapılabilir. Ama şu anda böyle bir durum hakkında bilgi verilmedi bize. :slight_smile:

1 Beğeni

Anladım hocam, cevap için teşekkürler :slight_smile: Şu delta ve delta plus is coming olmadan atlatsak şu süreci çok güzel olacak.

2 Beğeni

Teknoloji ortamında masum bir şey yok zaten hocam sözlerine de katılıyorum. Her daim bir açık söz konusu.

Orası öyle hocam, kaldı ki bir yerlerde bir açık olmasa bile (ki kesinlikle bir sürü var, olay sadece kimin ilk fark ettiği) ne yazık ki bu konularda baya bir firmanın/insanın iyi yürekliliğine/profesyonelliğine bel bağlıyoruz; farkında olsak da olmasak da.

İşim gereği çok ciddi miktarlarda datayla muhatap oldum, benzer pozisyonlarda var olabilecek kötü niyetli insanların ellerindeki imkanları gördüm. Mesela en basitinden indirim için telefona kurduğunuz uygulama sizin konumunuzu vesaire de işliyor. Artık bu veriden ne tip şeylerin çıkacağı analiz edenin hayal gücüne, verinin sizin adınızla ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceği ise rastgele bir mühendisin işbilirliğine/vicdanına kalmış bir şey. Ki daha nelerimizi bu aygıtlara emanet ediyoruz siz düşünün.

Modern zamanlarda bu “privacy” konusunu o yüzden birazcık kayıp bir dava olarak görüyorum ben artık hocam, hukuk teknolojinin çok gerisinde kaldı; biz de odun kulübelerimizde pinephone’larımızı patates bataryalarıyla çalıştıramayacağımıza göre bu bir ölçüde kaçınılmaz, ama olabildiğince telefonlara pek de güvenmemek lazım.

2 Beğeni

Telefonlara güvenmemek lazım evet ama artık onlarda bizim için bir dijital kimlik oldular yanımızda olmazsa olmaz hemen hemen her işimizi telefonla görmekteyiz. Privacy kısmını kara kutu olarak görüyorum. Bu dijital çağda vicdanlı kalınabilir mi büyük bir soru işareti?

İşte olayın kimsenin vicdanına kalmaması gerekiyordu baştan, ama hukuk baya gecikti tabi bu konuda. Bakalım geç de olsa bir şeyler yapılıyor ama ne kadar işe yarayacak, zamanla göreceğiz hocam.

1 Beğeni

Çoğunuz biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için haber vereyim, fuar merkezlerinde fuarlar başladı (en azından az-orta nüfuslu şehirlerde başladı, büyük şehirlerde durum ne bilmiyorum) . Hatta baya eskisi gibi dolu dolu fuarlar organize ediliyor. Muhtemelen kitap fuarları da yakında başlayacaktır, bu da yayınevlerinin çıkarmak için fuarları beklediği kitapları çıkarabileceği anlamına geliyor.

4 Beğeni

Bu uzun süredir duyduğum en güzel haber :heart_eyes::heart_eyes:. Darısı İstanbul TÜYAP kitap fuarına artık.

1 Beğeni

Bu sıcakta nasıl olacak onu düşünüyorum. Hava durumuna göre 41 dereceyken termometrelerde sıcaklık 47 idi. Yazın en sıcak günlerinde fuar… Bilemiyorum.