Rıhtım Kamarası

Çin’de ayak bağlama geleneğide vardı. Kız çocukların ayakları defalarca kırılarak 8 - 9 santimetrede kalacak şekilde ayarlanıyordu.

Fotoğraflar pek hoş değil, uyarayım.

Bildiğim kadarıyla bu çok eski bir gelenek. Devrim bunu yasaklamıştı.

Gizlice bu geleneği sürdüren aileler olduğunu okumuştum. Mükemmeliyet işkenceleri, yuvarlak kafa haberindeki gibi farklı şekillerde ve metotlarla tezahür ediyor.

1 Beğeni

2039’dan bildiriyorum, Türkiye anlaşmadan çekildi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülke, 2040 yılından itibaren yollardaki tüm yeni kamyon ve otobüslerin “çevre dostu” olması konusunda anlaştı.

Anlaşmaya katılan ülkeler, önümüzdeki yıllarda, karayollarında çevre kirliliğine yol açmayan elektrik ya da hidrojen gibi sürdürülebilir enerji ile çalışan araçların yoğun olarak yer almasını hedefliyor.

Anlaşma kapsamında, iklim krizine karşı 2050 yılına kadar yollardaki bütün otobüs ve kamyonların karbondioksit salımınının sıfıra indirilmesi planlanıyor.

4 Beğeni

Hocam dolar ne kadar olmuş acaba :roll_eyes:

1 Beğeni

3 sıfır atılınca 1 lira oldu.

2 Beğeni

Ah be BKM! Bir gün daha sürse amazon neredeyse sudan ucuz olacaktı.

Geçen seneyi İthaki’nin Bilimkurgu ajandasıyla geçirdikten sonra bu sene de kendime bir ajanda arayışındaydım ki @Arqonquin imdadıma yetişti. :joy:

10 Beğeni

Tam cadı denetmene uygun bir tasarım olmuş kurbağalı :joy::woman_mage:t4:.

2 Beğeni

Çok güzel olmuş. Ben de almaya karar verdim. Kurbikli

3 Beğeni

Deney şişesi yerine kazan olsaymış tam buranın tasviri olacakmış :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Deney şişesi değil o huni sanırım. Kampanyalar, zamlar, yeni basımı beklemek vs. derken bizde delirdik sayılır. Ama hem delirip hem de kurbağa olmak ayrı bir dert. :grin:

Kenardaki kulpu görmemişim :sweat_smile:

Megafona da benziyor :crazy_face: Kampanya haberi yapanlar bunun bedelini ödemiş olabilirler :joy:

Şu altta rahatı yerinde olan kurbağaya imrendim şu an :joy:

1 Beğeni

Satın alıp okuduğum ilk kitaptı. O zamanlar tek kitabım olduğu için okulda filan kapağı birazcık siyahlasa silgi ile siler geri beyazlatırdım. Şimdi sayfaları siyahlayacak neredeyse. Bu halde görünce içim burkulmadı değil. Hemen arkasına aldığım empati bu kadar kötü halde değil oysa. Nedeni ne acaba.

1 Beğeni

Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama bu kitabın çevirmeni okuduğum bölümde hoca, yaklaşık 2 senedir bazı derslerime giriyor. Geçenlerde öğrendiğim için hala şaşırıyorum. Şimdi kitabı görünce söylemeden edemedim. :slightly_smiling_face:

Amazonun size yanlış takip no verdiği oluyor mu? Sanırsam kargo gelmeye yakın numarası düzelecek.

Hasan Sabbah’ın dikkat çekici yönlerinin de olduğunu kaydeden Balcı, “İyi bir eğitim almış donanımlı birisi. Örneğin iktidara ehil olan kişinin gelmesi ilkesini savunuyor. Hasan Sabbah’ın yanlışları olduğu gibi doğru olan birçok yönü de vardır tıpkı Şeyh Bedreddin gibi. Ancak geçmişten beri ötekileştirme çabaları nedeniyle tarihte iz bırakan insanlar kötülenmiştir. Selçuklu, Batini akımları düşman olarak gördüğünden onları ne kadar kötülerse kitlesini o kadar konsolide edeceğini düşündüğünden menfi bir söylem geliştirmiş, tarihi egemenler yazdığı için söyledikleri genel geçer kabul edilmiştir” diye konuştu.

“Sahte cennetle insanları kandırdığı iddiası yersiz ve abartılı”

Balcı, Hasan Sabbah’ın fedailerini Alamut Kalesi’nde kurduğu sahte cennette kandırdığı iddialarının yersiz ve abartılı olduğunu öne sürerek, “Ona bağlılık adına kendini feda eden insanlar çıkıyor ama bu durum sırf ona özgü değil. Bugün bile inancı, ideali uğruna kendini feda eden insanlar var. Gelecekte biri Ebubekir Bağdadi’yi anlatırken bazı insanların onun için kendini feda ettiğini yazabilir” yorumunda bulundu.

Tarihçi yazar Reha Çamuroğlu da Hasan Sabbah’ı konunun uzmanı olmayan ve Batini düşmanı kişilerden okumanın sonuca ulaşmaya engel olduğuna dikkat çekti.

Çamuroğlu, Hasan Sabbah’la ilgili popüler algının iki kaynağı olduğunu belirterek, bunlardan birinin Nizamülmük’ün siyasetnamesi ile İngiliz asıllı ABD’li tarihçi Bernard Lewis olduğunu öne sürdü.

Nizamülmülk’ün Emevi ve Abbasi geleneğinin sıkı bir takipçisi olduğunu kaydeden Çamuroğlu, Nizamülmülk’le ilgili şu iddiaları dile getirdi:

Nizamülmülk’ün siyasetnamesi gerek Karmatilere olsun diğer başka gruplara olsun iftiraname gibidir. Yeni 30-40 yıl önce Anadolu’da komünistlerle ilgili söylenen iftiralar vardı. Örneğin kasket iftirası. Bu iftiraya göre bir komünist eve geldiğinde girişte başka kasket görürse eşinin eve başka erkek aldığını anlar, onu rahatsız etmemek için içeri girmezdi. Bu iftiranın aynısı Nizamülmülk’ün siyasetnamesinde kasket yerine ‘Serpuş’ adlı başlık ile Karmatilere karşı anlatılır. Nizamülmülk, kara propagandanın mimarlarındandı

“Yüzüklerin Efendisi’ndeki orklar ile muhtemelen bizi Müslümanları Türkleri anlattılar”

Çamuroğlu, Hasan Sabbah hakkındaki popüler algının ikinci kaynağının batılılar olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:

“Batılıların İslam dünyasına bir bakışı vardır. Son yıllarda tanıyanlar aracılığıyla bu algı kısmen değişse, değiştirilse bile batılıların gözünde Müslümanlar egzotik insanlardır. Bu anlayış özellikle oryantalistlerde vardır. Lewis de bir oryantalisttir. Oryantalistler, Müslümanları ilginç kıyafetleri, cinsel zevkleri, gizemli tarikatları olan bambaşka bir dünyanın insanları gibi görürler. Örneğin Yüzüklerin Efendisi’nde yazar orklar ile muhtemelen biz Müslümanlar ve Türkleri anlatmaya çalışmıştır. Çünkü yazar 1. Dünya Savaşı’nda bulunmuştur. Bu bakış açısında İsmaililer de haşhaş içip geçici olarak aklını yitiren suikastçıların olduğu gizli bir tarikat olarak yansıtılmıştır. Çünkü bu onlara ilginç geliyor. Hem hayali bir İslam alemi hem de bu alemin tehlikeli olduğu görüntüsü yaratılıyor. Hasan Sabbah’la ilgili algının bir kaynağı da budur.”

2 Beğeni

Gece gece şu abi beni paradoksa soktu yav. 22 yaşında bu haldeyken ne oldu da 34’ünde bu hale geldin?Hastalığı falan da yokmuş geçirdiği,ona baktım. Uyuşturucu madde kullanımı? Alkol? Sigara?.. Rüyamda bile bunu düşüneceğim sanırım yani. Hayatımda böyle bir şey görmedim çünkü yani bu hale getirecek kadar uyuşturucu madde kullansa yaşamazdı da herhalde.Sorular soruları doğuruyor. (son fotodaki en uzun olan)
94ba33f9ea4c58d647576446e6805ad2

1 Beğeni

Raf ve sehpa… Nasıl sizce? Ben bi sevemedim.

5 Beğeni