Rıhtım Kamarası

Kitapların eğik olduğu kısım kötü gözüküyor bence. Ayrca üstüne bir şey de konulamaz.

1 Beğeni

Ürün bulmakta ve fiyatlandırmada sıkıntılar yaşayan perakende sektörünün temsilcileri gelecek 4-6 ay içinde sıkıntının büyüyeceğini belirterek, tüketiciye “İmkanı olan şimdi alsın” çağrısı yaptı.

Perakende markaları için büyük önem taşıyan ve tüketicinin de kampanyalarla alışveriş oranlarını artırdığı yılın son iki ayı, geçmiş dönemlerde büyük indirimlerle büyük cirolar getirirken, 2021 beklentisi yüksek enflasyon ve ürün sıkıntısı nedeniyle diplerde. Artık rafa koyacak ürün bulmakta zorlandıklarını aktaran sektör temsilcileri, sonrasında ise fiyatlandırmada büyük problem yaşadıklarını ve artık kur ve enflasyona bağlı zamların 3 aydan bir aya kadar indiğini vurguladı. Gıda dışındaki pek çok kategoride sektör oyuncularının rafa koyacak ürün bulmakta zorlanmaya başladığını ve kısmen de olsa boş raf görüntülerinin gündeme gelebileceğini anlatan Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, tüketicinin eğer imkanı var ise şimdi alıma geçmesini tavsiye ederek, “İmkanları varsa şimdi alsınlar, gelecek 4-6 ay arası çok ciddi tedarik problemi yaşanacak” dedi.

Eskiden 3 ayda yapılan fiyat zamlarının şimdi yüksek enflasyon ve yüksek döviz kuru nedeniyle 1 aya kadar düştüğünü kaydeden Tınastepe, yaşanan durumu “Fiyatlamada 90’lı yıllara döndük. Ürün bulunamıyor. Bulunsa fiyatlanamıyor, fiyatlansa tüketici alamıyor” ifadeleri ile özetledi.

Serhan Tınastepe, gelecek 4-6 ayda büyük zorluklar beklediklerini ve markaların elde edilen yedek akçeyi harcamaya başlayacaklarını sözlerine ekledi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş ise geçmiş indirim dönemlerinde yüzde 30’lara ulaşan ciro artışlarının bu dönem için yüzde 4-5 civarında beklendiğini ve eski hareketli dönemlerin yakalanamadığını açıkladı. Ağustos ayında brikmiş talep nedeniyle yüzde 70’lik artışlar yaşandığını dile getiren Altaş, ekim ayına gelindiğinde ise bu oranın sıfırlandığını anlattı. Döviz borçları olan AVM’ler için artık durumun “Mızrak çuvala sığmıyor” şeklinde özetlenebileceğini aktaran Altaş, perakendedeki ciro düşüşleriyle kira gelirlerinin de azaldığını dile getirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/zincir-magazalar-dernegi-baskani-tinastepe-zam-araligi-1-aya-kadar-indi-imkaniniz-varsa-simdi-alin-1885184

2 Beğeni

Beklediğim bir şeydi. Kitap sektöründeki dostlarla konuşmalarımızı ayrı bir rafa kaldırırsam kemikleşmiş marketlerin pazarlamacıları özellikle son birkaç ayda zıvanadan çıkmış durumda. Abi, ne varsa nakit alırımcılardan zamanında satmamış ve depoda yalnızlıklarına terk edilen ürünleri allayıp pullayıp yeniden satışa çıkartmalarına kadar her şeyi gördüm şu son aylarda. Üretimciler de şaşırmış durumda. Üçe mâl edilen ürünün bir ay sonra kaça mâl edileceği de hesaplanamıyor. Hammadde fiyatları uçmuş durumda ve hammaddeciler stokçuluğa başlayalı bir buçuk sene oluyor. Kimse bir şey satmak istemiyor çünkü dün üç kuruştan aldığı ürün bugün on kuruştan yeniden alınabiliyor. Karaborsaya döndü iş.

Gıda sektöründe de şu an yansıtılmasa da büyük sıkıntılar var. Birkaç aya onun da iyice kokusu çıkar.

2 Beğeni

Gıda sektöründe de var aslında. Hem fiyatlar arttı hem gramajlar düştü.

1 Beğeni

Yansıtılmıyor derken haberlerden bahsediyorum. Aslında şu an devasa bir kriz içindeyiz. Sadece kimseyi galeyana getirmiyorlar ama her sektör kan ağlıyor. Kapanmalar vs. derken kimse toparlanamadı.

Sıkıntı yaşamayan tek sektör iletişim sektörü. Pandeminin de etkisiyle aldı başını gitti.

3 Beğeni

Çok olumsuz konuşmak istemiyorum ama şu anda durum eski krizlere göre çok daha kötü. Eskiden kriz olur 6 ay sonra toparlanma başlar, döviz kuru sabitlenir giderdi. 2017’den beri hiç durmaksızın bir kriz içindeyiz. Günümüzdeki farklılık kriz demek yasak, çünkü bütün basın iktidarın elinde, adalet, güvenlik vb.
Dürüstçe kriz var diyip çözmek yerine artık doğanın kanunları gibi olmuş ekonomik kurallarla kavga ediliyor. Gerçi ben bunun artık ekonomiyi düzeltme çabası olduğunu düşünmüyorum.
Birileri artık yolculuk vaktinin geldiğini biliyor. O vakit gelmeden ülkeyi ne kadar sömürürseler yanlarına kar kalacağını biliyorlar.

5 Beğeni

Mesajınızı bir parça sildim. Yanlış anlamayın. Hakaret olarak algılanabileceğinden yarın hakkınızda dava açılmasın. Biliyorsunuz o tarz konuşmamak lazım. Birisi ekran görüntüsü alıp şikayet edebilir. Dikkat edelim.

Ekleme: Aslında kriz reddi her ülkenin yaptığı bir şeydir. Bugün Amerika çıkıp kriz dönemindeyiz demiyor. Derse zaten yer yerinden oynar fakat yabancı program dışında bir şey izlemediğimizden kriz söylemlerini duyuyorum. Ek olarak Almanya, Amerika, Kanada, İngiltere olsun oralarda ikamet eden kuzenlerim var. Durum global ölçekte iyi değil. Kimse kabul etmiyor.

4 Beğeni

Merhaba haklısınız. Kendim de yazmışım yukarda adalet, polis herşey ellerinde diye.
Ama içimdeki kin sönmüyor. Birileri yüzlerce milyar doların üzerine hala daha fazla ihale peşindeyken, gencecik insanlar iş bulamadıkları için intihar ediyorlar.

1 Beğeni

Bundan bir sene önce miydi tam hatırlamıyorum ama eşimle evde otururken dedim ki “Gelecekte genç intiharlarını çok göreceğiz.” diye. Birkaç sene önce Alaska ile alakalı bir program izliyorduk. Orada gençlerin çoğu ekonomik sebeplerden intihar ediyordu. O belgeselin bir yansımasını görür gibi oldum.

2 Beğeni

Silmeden önce okudum o cümleyi; medeni toplumlarda hiçbir sorun teşkil etmeyecek, ifade özgürlüğüne giren bir serzeniş. Türkiye’deyse ifade özgürlüğü diye bir şey olmadığı, tüm adalet bir kişinin sözüne baktığı için, Srbs’in aslında bu gayet normal sitemi bile başka yerlere çekilebilir. Haklısın, ne diyelim.

2 Beğeni

Yani ifade özgürlüğü katılıyorum ama işte burada belki de hiç yazmayan bir üye hatta üye bile olmayabilir denk gelse ve görüntü alıp “Reisimize küfür kıyamet ediliyor!” yazıp yollasa forumu da bir daha göremeyiz. :slight_smile:

5 Beğeni

Ekşi Sözlük’te sık sık yaşanıyor, “Cumhuriyet Savcılığı” jet bir kararla mesajı sildiriyor. Pazar günleri bile çalışan çok çalışkan savcılarımız var, onlar hemen hallediyorlar. :slight_smile:

Ama Ekşi’nin sağlam bir hukukçu kadrosu var; bizimse temkinli olmamızda fayda var, katılıyorum.

2 Beğeni

2 Beğeni

Hahaha, öyle davaya böyle savunma!
image

3 Beğeni

Howl’un her şeye bir şey klasöründen “Adalet nasıl meşgul edilir?” adlı çalışma. :joy:

2 Beğeni

Bırakın yayıncıyı barındırıcı veya yer sağlayıcıya ceza verme olayı bir önceki Cumhurbaşkanı ile başladı. Bir zamanlar bir sitede habere yorum yazan bir ziyaretçi nedeniyle ertelemeli hapis cezası olan bir yayın yönetmeni arkadaşımız olunca çok dikkat etmeye başlamıştım. Buna rağmen yine de çağrıldığım oldu.

Hatta ajanstan gelen “ham” haberi yayınlamaktan çağrılan oldu. Hele ki 2005 - 2015 arası yaşadıklarımız çok daha acayipti. Bu döneme ait anlatılacak çok şey var ama…

2 Beğeni

Sıkça sorulan sorular:

Forumda neden siyaset yapmak yasak?

Bu gibi sebepler işte…

2 Beğeni

Size şöyle söyleyim bizim 68 kişilik bir tribün ve whatsapp grubumuz var. Orda bile siyaset yapmayı akıl sağlığımız ve huzurumuz açısından yasakladık. Öyle garip dönemlerden geçiyoruz.

3 Beğeni

Ben eski krizleri daha çok özlüyorum.
Bir kere eski krizlerde birbirine anayasa atarak biz anlaşamıyoruz diye seçime gidecek bir sistem vardı.
Yahut iki koalisyon partisi suçu birbirlerine atıp seçime gidebiliyordu.
Şimdi böyle bir durum yok. Freni boşalmış kamyon gibi gidiliyor.

Hiç bir şey olmasa eskiden ir Levent Kırca vardı. Adamı *tin **tüne sokan skeçler yapardı.
Şimdi yok.

Bir tane iktidara karşı yazı yazıp da bu adam terörist değildir denen adam yok.

Türk lük yok. T.C. vatandaşlığı yok. Karadenizli-Kürt-Azınlık üçlüsünde tüm piyasa ve olay dönüyor. Buradaki azınlık Suriyeli-Özbek-Afgan dır.

İnönü-Menderes-Demirel-Ecevit-Erbakan-Yılmaz farketmeksizin aralarının iyi olduğu bir iki gelişmiş dünya ülkesi lideri olurdu. Yok

Kutuplaşmanın dibine gelindi şöyle ki :
TÜRK-SÜNNİ- KARADENİZLİ - BEYAZ YAKA - FENERBAHÇELİ - ÇİN HALK PARTİLİ
TÜRK-SÜNNİ- KARADENİZLİ - BEYAZ YAKA - FENERBAHÇELİ - AMONYAK PARTİLİ
10 kimlikten 1 i tutmasa kanlı bıçaklısın.
Sonuçta herkes zengin olmak, mutlu yaşamak, hayattan keyif almak istemez mi? Oysa insanlar karşısındakini sanki farklı düşünüyormuş, sanki kendi istekleri bunları istemiyormuş gibi görüyor.
Saygı, sevgi ve sabır yerlerde…

Araba hiç gündemde yokken, Ev emeklilik hayali iken şimdi ev sahibi olabilmek halkın büyük çoğunluğunun hayattaki ilk tek ve son gayesi…

Türkiye 8 yılda bir büyük 4 yılda bir küçük çaplı ekonomik krizlere istatistiksel olarak gebeydi. Hiç bir zaman bu kadar kalitesiz, insanları birbirinden bu kadar uzak ve farklı bir ülke değildi.

3 Beğeni

Gülse Birsel - Yazlık (2011)

Dün gece okudum, konuyu görünce aklıma geldi.

Günümüzde eskisi kadar siyaset yapılıyor mu? bilmiyorum. En azından çevremde eskisi kadar duymuyorum. Arkadaş ortamında bile “kapatın konuyu.” diyen birisi mutlaka çıkıyor. Akıl sağlığı bir kenara, endişe etmek konuşmamak için yeterli oluyor. :sweat_smile:

2 Beğeni