Rıhtım Kamarası

Bugün kitap fuarında sordum. Zaman çarkı yeni baskıya girecekmiş. Özellikle bulunmayan ciltleri. 4.cilt bu yaz çıkar dediler. Ek olarak yüzyılın bilimkurgu öyküleri kesinlikle yeni baskısı olmayacak diyorlar. Ayrıca Dune 5 ve 6 yakın zamanda görebiliriz. Asimov ile ilgilide Amerikada ki telif davalari nedeniyle şuan yeni kitap mümkün gözükmediğini söylediler.

3 Beğeni

Bende çok övdüler diye başladım. Ne yalan söyleyim ilk cildi pek sarmadı, gereksiz uzun geldi. Ama şuan 2.cilt bitiyor ve daha bitmeden bugün fuarda 5tl pahalida olsa 3.cilti aldım. Okutuyor farkli bir dünyası var. Ana karakterlere pek ısınamadım o da gelişim süreçlerinden kaynaklanıyor gibi. Ama devam edicem seriye. Birde ister istemez kafamda başka seriler ile kıyas yapıyorum ve bu çok tehlikeli ve gereksiz bir durum. O yüzden ancak ikinci kitapta dünyaya yalın olarak girebildim.

3 Beğeni

Saranı çok sarıyor başka hiçbir şeyden zevk alamıyorum diyor, sarmayanı da hiç sarmıyor ve bu muymuş Zaman Çarkı diyor. Ortası olan, fena değildi ya diyen birkaç kişi gördüm sadece. Sözüme de güvenin Zaman Çarkı forumununda da bulundum yüksek ihtimalle Zaman Çarkı okumuş ve internet kullanan insanların yüzde 60’ını filan gördüm.

Masal, destan filan çok okuyorsunuz siz. Zaman Çarkında da birçok destana doğrudan veya dolaylı atıflar veya kullanımlar var. İsimlerin çoğunun kökeni de destanlar. Bu arada 1. kitap 2. kitaptan, 2. kitap 3. kitaptan ve 3. kitap ise 4. kitaptan baya bir farklı. Yani 1. kitabı sevip diğer kitapları sevemeyen bir sürü kişi de gördüm, 1-2-3’deki o bilinmezlik ve çaresizlik hissini seviyordum sonraki karakter gelişimleri beni sarmadı diyeni de gördüm. Çünkü 14 kitap boyunca ana karakterlerin kaderlerine yürümesini ve geçirdiği değişimleri görüyoruz ve tahmin edebileceğiniz üzere bir süre sonra kitapların tarzı bile değişiyor. Özellikle 4. kitap ve sonrasında biraz daha az hareket biraz daha fazla entrika görüyoruz ve dünya çok daha fazla tanıtılıyor. Bir de Zaman Çarkı diğer serilerdeki gibi bir iki kişinin hikayesi değil. Ana karakter kim diyecek olsanız 10 farklı cevap duyabilirsiniz. Ben mesela Egwene ve hikayesini sevmem ama seven bir sürü kişi var ama Mat’in hikayesine bayılırım. Yani okudukça kendinizi birinin hikayesine yakın hissetmeniz büyük olasılık.

İmza:

Bir Zaman Çarkı Misyoneri.

6 Beğeni

İlk 100 sayfada dünyaya alışıp ayıla bayıla okuyanlardanım galiba. :sweat_smile::sweat_smile:

Hayır filmde after credits sahnesi yok.

1 Beğeni

Aslında var. Karanlık bir sahnede çekiç sesleri duyuyoruz.
Filmi izlemiş olanları şöyle alalım:

2 Beğeni

Böyle güzel baskılar yapmayı ecnebiler nereden öğrenmişler :slight_smile: Dış güçlerin oyunu mu bu? Bu baskıları yapıp bizi ülkemizin yayınevlerine düşman mı etmek istiyorlar. @Husey hep senin yüzünden O videoyu paylaşmasan ben de bu kanalı görmezdim.

4 Beğeni

Sizce her gün ölüp dirildikten sonra uzun yaşamak mı, bir kere ölüp kısa yaşamak mı?

Bu soruya bir gün ‘bir kere ölür tam ölürüm’ cevabını veriyor, bir gün de ‘yapacak çok şey var, erken ölmemeli’ diyorum. Sanki hiçbir seçim doğruluğa gebe değilmiş gibime geliyor.

Ölüm acıtmıyorsa eğer 300 sene yaşamak pek sıkıntı değil gibi. Böyle biri olmak ve günlük tutmak ilginç olabilirdi.

Çok uzun yaşamak bence gerçeklikten kopmasına vesile olabilir insanın. Gerçeklik ve rüya arasındaki şuur dengesini tutturmak zor.

Dış gerçeklikten kopuyor olsa da insan belki kendi gerçekliğine de o denli yaklaşıyordur. Tabii ki hayalde yaşamak korkunç bir duygu. Yine de yaşamaya değer gibi geliyor bana. Konuşmaktan çok dinlemeyi ve gözlemlemeyi seven biri olarak bu duruma çok takılmazdım.

1 Beğeni

Kısa bir süreliğine de olsa kapak fotomu değiştirdim,sonra bu kim len demeyin:)

7 Beğeni

Fotografiniz :purple_heart: ben.

Yirmi karakter.

2 Beğeni

Yukarıdaki arkadaşlara ithafen:

Force will be with us, always.

7 Beğeni

Dolar kurunu 10 TL falan alıyor galiba bunlar, ne hale geldik ya 300 dolarlık nintendo ülkede lüks haline geldi.

Vergileri unutmamak gerek.

1 Beğeni

Herkes sanıyor dolar yüksek diye fiyatlar bu kadar pahalı ama bizi yine kendi ülkemiz kazıklıyor.Dediğiniz gibi verginin vergisi cartu curtu ile dünyanın fiyatı önümüneze geliyor.

2 Beğeni

Daha geçen hafta cep telefonlarına özel ötv vergisi artışı geldi örneğin.

Marketten bir şey alırken küçük kardeşe de almak zorunda kalırsın ya o hesap.

3 Beğeni

ya hocam fiyat zaten 3.300 TL indirimli hali 2.700 TL. %18 KDV + %20 ÖTV var.

300 dolarlık bir ürüne ne vergisi koyarsan koy lüks olabilmesi mümkün değil. %100 vergi olsun 600 dolar olsun kur yüksek olmadıktan sonra 600 dolar da büyük bir para değil ki.
kur 2 tl olsa 1.200 tl.

Avrupalıların yanında hint fakiri gibi kalmaz yakında bu kur yüzünden.

1 Beğeni

Sadece KDV, ÖTV’yi ele alarak yanlış hesaplıyorsunuz yalnız. Bu ürün ithal ve bir sürü gelir-gider kalemi var.

Şimdi böyle yazdım diye 30 iq’lular gelip tartışma başlatma yazacak. Aklıma gelenleri ekleyeyim de argüman sunmuş olayım:

Bu satıcının nakliyata ödediği ücret var, depo masrafı var, amazon’un keseceği komisyon ücreti var, gümrük vergisi var, ithal olduğu için ekstra vergisi var, KDV’yi önceden sadece alıcı öderdi şimdi satıcı da ödüyor ya da satıcılar bunu dayatıyor o var, kargosu falan filan varken bir sürü şey var aslında. Ama bu fiyatlara da şükür edeceğimiz günler yaklaşıyor.

2 Beğeni