Rıhtım Kamarası

Kur farkına diyecek lafım yok zaten.

300*6=1800 tl eder. Gerisi vergi.

Ben de laptop almak istiyorum ne zamandır ama fiyatlar uçtu gitti.

Ben de bilgisayar ve telefonumun ömrünün sonuna yaklaşıyorum. Telefonu geçtim de bilgisayar benim için mecburi bir ihtiyaç. Enflasyona görede cebime giren para artmadığı için nasıl alacağımı düşüyorum hala. Herhalde buna da şükretmek lazım dışarda insanlar cidden açlıktan ölecek hale gelmiş, bu insanlar sağlık masrafını bile ödeyemezken herhalde benim kendi halime bakıp şükretmem lazım.

Benim de telefon ölmek üzere, laptop hala idare eder gibi ama ikisi de her an elimde kalacak sanki. 5 sene önce bu kadar düşünmüyordum alırken, taksitlerini öderken bile hala ay sonuna para kaliyordu. Kasımda indirimlerden alırım diye planım vardı kendimce ama dolar artınca öbür seneye sarkıtacak gibiyim. Zaten bu fiyatlardan alırsam kazık yemiş gibi hissedeceğim.

Zenginlerin tıka basa doyduğu yerde fakirlere şükretmenin faziletini anlatılması çok ironik geliyor bana. Her ne olursa olsun ses çıkarma beterin beteri vardır diye diye şükretmeyi çok yanlış öğrettiler insanlara.

2 Beğeni

Bu insanlar şimdi oruç tutuyor. İftarda dışarıda yemek yemek için kuyruğa giriyorlar. Yüzlerce lira ödüyorlar. Yemekleri artırıp israf ediyorlar. Orucu sadece açlık olarak görüp kulun kula soramayacağı soruları sorabiliyorlar. Neyse ya bize ne? Diyesim çok geliyor ama ben bunlar gibi “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” felsefesiyle yaşayamam. Hani açın halinden anlamak için tutuyordunuz siz restoranlarınızda yemeklerinizi yerken dışarda çöp toplayan insanları ya da derdini dile getiremeyen insanları göremiyor musunuz? Halbuki asıl önemsemesi gereken bu insanlar. Yani kitaplarını okuduklarını varsayarsak. Bazıları sadece inandığı dine göre oy verdiği insanların nasıl lüks içinde yaşadığını görmüyor mu?

Ama dinden bağımsız olarak insanın şükretmeyi yine de bilmesi gerekiyor, bilmiyorum.

3 Beğeni

Şükretmek çok önemli ama niye bu halde olduklarını da sorgulayabilmeli. Biz de sorgulama kısmı yok.

2 Beğeni

Düşünsenize din felsefesi konuşmak istiyorsunuz. Karşınızdaki en akıllı adam “Sorgularsan dinden çıkarsın” diyor. Ne yapabilirsiniz ki? Not: Bu bir örnektir.

Telefona yeni vergi gelmedi mi ya? 3000 tl üstüne yüzde 80 vergi gibi bir şey duydum televizyonda sanırım. Tam emin değilim ama ortalama böyle bir şeydi. :smiley: Ben de eşime bir şey bozulursa alamayacağımız için doğru dürüst kullan yoksa evdeki eski nokiaları kullanır, dumanla haberleşiriz diyorum. :rofl:

2 Beğeni

Ötv iki katına çıktı nerdeyse. Belli segmentlerdeki telefonları alırken nerdeyse devlete de bir tane alıyorsun :slight_smile:

3 Beğeni

Devletin bize bir tane alacağı yerde. :crazy_face:

1 Beğeni

Ben telefonu yenilemek için bisikletimi sattım, inceden pişman gibiyim. :thinking::cry:

Şöyle bir bakış açısıyla bakarsak niye sorgulatamadığımızı anlarız.

1. Adamın zaten hayat standardı çok düşük ve gelen zamlar çok fazla sarsmıyor bütçesini.( sebze ve meyveye zam gelince ortalık bundan karıştı bu seçimde). Çekirdek, çay ve survivor üçgeni yetiyor eğlence namına. Bunun haricinde fazladan bir beklentisi yok.

2. İzlediği kanallardan beyni yıkanıyor.

3. Sabır ve fakirlik çok sevap, cennete bu şekilde ulaşacağına inanıyor.

1 Beğeni

Ben de öyle hışımla girdim içeri, siz kime neye zam yapıyorsunuz, bu elimdeki telefonu değiştirmem lazim dedim. Dedim ama kullandığım hattın sözleşmesi bitmiş meğer, yenisi için zam yaptılar.

Hocam nakliye vs zaten abd için de ab bölgesi için de var ürün zaten japonyadan geliyor söz konusu türkiye olunca her kalem masraf komisyon 10’a mı katlanıyor ?

Nintendo firmasının ülkemizde resmi distribitörü bile yoktu galiba bu ürüne kadar. O yüzden bu ürün biraz üvey evlat gibi. Ayrica oyunları herhangi bir konsol oyunundan bile daha pahalı. Bu nintendoya özel bir fiyat politikasi. Şu da bir gerçek ki içinde bulunduğumuz ekonomik durumda fiyatı en çok artan elektironik eşya oyun konsolları. :slight_smile:

1 Beğeni

Dolar kuru değiştikçe her kalem dolara göre değişiyor hocam? En basitinden nakliye mesela en pahalısıdır. AB’de benzine en çok para ödeyen ülke biziz. Uçakla nakliye olsun o da aynı şekilde pahalı.

1 Beğeni

Katılıyorum zaten dediğine, dolar neden artıyor benim kaygım o.

Türkiye’de ücretli çalışan ortalama bir vatandaşın ab ye tatile bile gitmesi hayal gibi şu ortamda.

Emekli Ab vatandaşları, japonlar vs fıldır fıldır dünyayı gezerken ekonomik şartlar yüzünden burnumuzu dahi çıkaramıyoruz ülkeden, en çok bu kızdırıyor beni.

Japonyada yaşayan bir türk mühendis var youtube a videolar atıyor, onları izliyorum ara sıra ekonomik konulardan bahsediyor bazen, bazende şehiri geziyor falan.O hayatları görünce bunlar medeni insan işte biz barbarız halen diyorum. Aynı şey avrupa için de geçerli kısmen.

2 Beğeni

Medeniyet sadece ekonomiyle ölçülmemeli bence. Japonlar’da bizim dine bağlı olduğumuz gibi işlerine çok bağlı. Ya da Avrupa kaç yıldır bu denli refaha sahip sanki? Şükür ki Avrupa topraklarında uzun yıllardır savaş olmuyor.
I. ve II. Dünya Savaşları’nı görmüş insanları veya daha yakın zamanda Kore savaşı veya Vietnam Savaşı’na katılmış insanların anlattıklarını, yazdıklarını dinlerseniz çok iç açıcı olmadığı bariz. Gel gelelim ki o insanlar sayesinde bir sonraki nesil refaha kavuşuyor. Tıpkı bizim Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kazanıp uzun süremeden geri kaybettiğimiz refah gibi.

Medeniyet, her zaman başka coğrafyalarda yükseliyor. Bunu Mezopotamya olarak ele alırsak, bazen Anadolu topraklarında, bazen Çin’de bazen Mısır’da görebiliriz. Yine de şu anı ele alırsak onlardan iyi olmadığımız bir gerçek.

1 Beğeni

Aslında yeteri kadar güçlü bir dış ticaretimiz olsaydı doların yükselmesi bu kadar canımızı yakmazdı ha bide dolar neden artıyor dersen içeride kendi halkınla,dışarda da dünyanın yarısıyla kavgalı olursan dolar her türlü artar.Ülkeye dolar girmiyor kimsede bizden adam akıllı bişey almıyor.

1 Beğeni

Bosnayı ve Kosovayı katlettiler herkesin gözü önünde. Hiçbir avrupa devleti sesini çıkarmadı.

2 Beğeni

Milyonlarca arabın içinde Filistin katlediliyor kimin sesi çıkabiliyor ki?Bence bu gibi durumlar medeniyet değilde güçle alakalı bişey.

2 Beğeni