Rıhtım Kamarası

Haklı haksız durumu yok artık, güçlü müsün değil misin o önemli. Adam tek tweet atarak ekonomimizi sarsıyorsa, istediğini yaptırabiliyorsa ne itibar kalır ne bağımsızlık.

3 Beğeni

hiro%C5%9Fima-ve-tusinami-e%C4%9Fitim-494x430

Bu kare beni çok etkilemişti, atom bombasından 1 ay sonra ve tsunamiden sonra.

Hocam savaş olsun olmasın ekonomi büyük olsun olmasın günümüzde insana değeri bu ülkeler veriyor ben eminimki bizim ekonomimiz devasa olsa bile yine de şehirlerimizde bu ülkelerdeki kadar park ve yeşil alan olmayacak çünkü insana değer verilmiyor. Ben hümanist medeniyetten bahsediyorum yoksa çin, mısır falandan değil.
İnsana değer verildiği, insanların mutlu yaşadığı.
Yoksa ekonomi devasa olsun, ihracat 2 ye katansın, insana değer verilmiyorsa para dönüp dolaşıp tepedeki yandaşlarda toplanır.Bilmiyorum anlatabildim mi.

4 Beğeni

Anlatmak istediğinizi anlıyorum zaten. Fakat ülkenin yarısından fazlası sizin gördüklerinizin tam tersini görebiliyor. Siz kötü derken onlar iyi diyor. Muhalefette-iktidar da bizim insanımız ve parçamızken ortada buluşmak yerine kutuplarda olmayı tercih ediyoruz. İnsanlık tarihinde de bu hep böyle olmuş. Hep eğitimden yakınıyoruz felan ama ben hepsini geçtim ülke nüfusu belli biyoformülleri aştı artık 82 milyon olmuş ülke resmi sayılara göre. Bilmiyorum güce ulaşmak zordur gücü kontrol etmek kolay. Elinizde bu denli nüfus varken gücü elinde tutana bakıyor kaderiniz.

Bazı insanlar var demokrasinin ve cumhuriyetin kendisine sağlamış olduğu haklar sayesinde yaşayabiliyorken kendisini apolitik olarak göstermeye çalışan. Ben mesela bunu yanlış buluyorum. Senin görmezden geldiklerin yüzünden (mesela oy atmaya gitmeyenler) bir toplumun, insanların kaderi etkileniyor.

2 Beğeni

Hocam dış ticaret istediği kadar artsın parayı götüren yandaşlar, müteahhitler, üç kağıtçılar olur.
Bizim sorunumuz ekonomi değil zihniyet, mantalite.

5 yıl öncesine kadar ülkeye deli gibi dolar giriyordu biz ne yaptık onlarla?
Bilmiyorum hangi şehirdesin ama istanbulda her yer gökdelen, beton.

Leventte 3 tane avm var bunlar yan yana hatta alttan birbirlerine tünelle bağlı (Kanyon, Metrocity, Özdilek) hepsinde de aynı markalar var.Bunlarda ultralüx rezidanslar falan da var.

Çok paramız olursa yan yana 3 tane değil 13 tane avm ve rezidans dikeriz olacak olan budur ben sana söyleyim.

Tüketimden öyle deli bir vergi alınıyor ki üretmek kimsenin işine gelmiyor.

Evet doğru diyorsunuz, havaalanı, köprüler vs o kadar gereksiz saçma yatırım yapılıp paramız çöpe atıldı ki. 60 milyon kapasiteli metro bağlantılı havaalanını kapatıp şehre 2 saat uzaklıkta metrosu olmayan 70 milyonluk havaalanı yaptık ve insanlar buna seviniyor anlayabilmek mümkün değil. Ben istanbulda yaşıyorum ve bu havaalanına gitmek benim için zulüm adeta ama istanbulda olmayan birisi havaalanı için muhteşemem diyor. Dönüp ne kadar sefil bir hayat yaşadığını görmüyor ve hesap sormuyor.

Şehirlerimiz adeta çirkinlik yuvası mimari zevk yok, sanat yok, yeşil yok olan güzellikleri de yok ediyoruz.

Şunlara bakın, böyle bir görüntünün olduğu bir yerde sorun asla ekonomik değil bence.

Ben asla apolitik değilim ama devlet iktidarını o kadar genişletti ki insanın söz hakkı mı var? Oy verebiliyoruz sadece.

Mahallemizdeki okulun adına mahalleli olarak karar verebilsek ne olur sanki?
Veya sokağımızın adına vs.
Devlet hiç bir söz hakkı tanımıyor ki sana ne yapabilirsin, konuşursun saatlerce sonunda “eee” dersin çünkü hiçbir şeyi değiştirebilme şansımız yok seçimler dışında.

Ben bu durumun neredeyse birebir aynısıyla Atatürk’ün hayatını okurken karşılaştım, defalarca savaşı sevmediğini söylüyor ama bir şeyleri değiştirebilmek için güç sahibi olması gerektiğini söylüyor ve o yıllarda ordudan başka güç sahibi olabiliceği bir alternatif yok. Suanda da bana göre bu durum var seçimi kazanan herseyi alıyor.

3 Beğeni

Alakasız olacak belki ama insanlara ekonomi kötü dediklerinde gelen cevabın “ne kötüsü, avmler tıklım tıklım” demelerine hayranım.

2 Beğeni

Şöyle bir şey okudum, varmış ya da yokmuş bilmiyorum. Biz bunları yaparken aldığımız kredileri veren ülkeler bu kredilerin böyle işe yaramaz şeylerin yapılması şartıyla bize veriyor. Yani bir dönem ABD’den aldığımız yüklü kredinin neden Ar-ge’ye, eğitime vb. harcanmadığı bu şekilde anlaşılıyor. Doğru sonuçta sen neden kendine düşman olabilecek bir yapıya ön-koşulları olmayan para veresin ki.

Bu dışa bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu Milli Savunma olacaktır büyük ihtimal. Bir dönem öyle akla hayale sığmaz haberler çıktı ki insanların güveni sarsıldı. “Yerli ve milli” kalıbı bir şaka malzemesi haline geldi. Yine de Milli Savunma alanında güzel gelişmeler oluyor.

Muhaliflerin gazını aldıklarını düşünüyorum böyle yaparak. Çünkü böyle olaylar için ekşi’de başlık açarak gündeme bile girebiliyorlar. Tamamen psikolojik.

Blok-alıntı Şöyle bir şey okudum, varmış ya da yokmuş bilmiyorum. Biz bunları yaparken aldığımız kredileri veren ülkeler bu kredilerin böyle işe yaramaz şeylerin yapılması şartıyla bize veriyor. Yani bir dönem ABD’den aldığımız yüklü kredinin neden Ar-ge’ye, eğitime vb. harcanmadığı bu şekilde anlaşılıyor. Doğru sonuçta sen neden kendine düşman olabilecek bir yapıya ön-koşulları olmayan para veresin ki.

“Bir ekonomik tetikçinin itirafları” kitabında bundan bahsedildiği söylemişti bir arkadaşım bana da. Yazar kolombiyadan bahsetmiş sanırım ama birebir aynı dediklerinizle ve türkiyeyle. Ne kadar doğrudur ben de bilmiyorum ama kesin doğru değildir de denilmez tabii ki.Oldukça mantıklı görünüyor çünkü.

Kitabın arka kapak yazısını okumuştum, kitabın basılması defalarca abd de yayınevleri tarafından reddediliyor yazıldıktan uzun süre sonra basılabiliyor diyordu.

Bu kitabı okumak istiyorum ben de.

Evet, evet doğrudur. Bu adam Zeitgeist belgeselinde de konuşmuştu şimdi hatırladım. Ben de okumayı düşünüyorum ama bunu bastılarsa bunda da bir terslik vardır diye düşündürüyor insana :d Neye inanacağımızı şaşırdık açıkcası.

Kubrick’i, JFK’yı yaşatmayan insanlar onu da yaşatmazdı paradoksu.

1 Beğeni

Böyle bir şeyi ben de okumuştum. Zaten şuan alınan vergiler borcumuzun faizine ancak denk geliyor. Ucuza para veren ise sadece IMF var. Onlarda para verirken zaten bir ton şartla veriyor.

4-5 gün önce Prekazi’nin yayınlanmış bir röportajı var. Google’da ararsanız bulabilirsiniz güzel konulara değiniyor.

Bence asıl dertleri Yugoslavya’yı yıkmaktı ve yıktılar.

Ben Bosna ve Karadağa gittiğim zaman orada sormuştum. Karadağlı bir arkadaşa dediğimde " neden böyle oldu " Tamamen ucuz politika demişti. Bu kadar savaş ve kan ucuz politika ve tetiklenmeler üzerine meydana gelmiş. Bosnada gezerken belgesellerde de görmüşsünüzdür ya da giden varsa görmüştür. Her şehirin en alakasız sokakta ki en alakasiz bir yapının en alakasız yeri bile kurşun izleri ile kaplı. Böyle bir zulüm inanılmaz.

1 Beğeni

Rakamların doğruluğu tartışılır belki ancak yaklaşım yapılabilir sanıyorum.

Yukarıdaki verilere göre ülkemizin borcunun saniyelik faizi 545$.

Sadece bizim ülkemiz sayesinde iki katı doları sebepsiz yere basma hakkı tanıyor bu da onlara. Sadece Türkiye. Kaç tane borçlu ülke var ve bu toplam borcun saniyesi ne kadardır?

Bu adamlar geçen doları piyasadan çekip FED’de 1 trilyon doları yakmadı mı? Bu sanırım dünyada ilk kez oldu. Bunun denemelerini de kripto paralarda yaptılar diye düşünüyorum. Ne zaman bir kripto paranın yakılma haberi gelse o paranın değeri artıyordu. Binance’yi takip edenler bilir Binance Coin yakıldıkça değeri artıyor.

Ayrıca kripto para alemi de sistemin özeti resmen. En çok Bitcoin’e sahip %2’lik kısımın parası diğer %98’inden fazla. Gerçek hayattan farksız.

Bir ara para kazanmıştım ordan bir süre takip ettim ordan biliyorum.

Bitcoin tamamen spekülasyon. Tron coin yakmadı ama bir yerden sonra zıplamıştı diye hatırlıyorum.

Katılıyorum bu yüzden fazla durmadan çıktım. Şu an çok fazla açığı var.

Kripto dünyası çok daha farklı biçimde işlemeye de başladı. Dediğin gibi coin yakılması durumlarında değer artışları, piyasa kısa sürede şişti sonra duruldu vs.

Yukarıda 75 trilyon $ gibi bir borçdan bahsediliyor. Reel piyasa çok çok farklı.

Bir ara kendi kripto paramızı üretme lafları dönüyordu sadece lafta kaldılar herhalde. Ne oldu hiç takip edemedim.

Bitcoin’in yüklü para çekimlerine direnebilecek kadar havuzu yok bence. Bir anda pasta küçülüyor, onu daha da ufak parçalara böyle yeni coinler çıkıyor.

Oldu tabi, Çiftlik Bank :smiley:

Şaka bir yana Sikke diye bir şey çıkmıştı sanırım.