Rıhtım Kamarası

(Mehmet Turan) #1361

Avengers binasına gelip bir anda diğer kahramanların arkasında belirip Nick Fury nerede diye sorduğu bir sahne var Şuradan izleyebilirsin.

(fatih çetin) #1362

Teşekkür ederim. (20)

(fatih çetin) #1363

Merhabalar. Soruma İthaki soru hattı başlığında biraz bakındım ama tam istediğim cevabı alamadım sanırım. Bir sorum olacak. Eğer daha önce cevaplandıysa kusura bakmayın.

Sorum; ben Zaman Çarkı serisini ileride (bu sene içinde) toparlayıp okumayı düşünüyorum. Seriyi yayınevi yeni kapaklarla güncelleyecek bildiğim kadarıyla. Doğru mu acaba? Yani şimdi bütün seti alırsak düzenlenmiş (çeviri, kapak, cilt vs.) halleriyle bir daha mı çıkacak? Eski halleri ile değil de yenileriyle almayı beklemek mi mantıklı?

Öyle bir şey ileride yapma düşünceleri olduğunu İthaki soru hattı başlığında yazdılar ama İthaki bugün yeniliyoruz desin şu anki mevcut seri çıkarma hızlarıyla 10 seneyi bulur.

Bence hiç bekleme, okuma ve toplamaya başla seriyi. İthakiden seri devam kitabı beklemek bezdirici ve yorucu. Yenilemeyi hayal bile etmek istemem.

(Umut Özak) #1365

Ciltsiz versiyonları yani karton kapakları yenileyecekler. Ciltli versiyonlar olduğu gibi devam edecek. Bence ciltli versiyonlarını toplayabilirsin. Yenileme olayı çok uzun sürecektir ki ülkenin önündeki 2-3 yılın sıkıntılı geçeceğini düşünürsek beklemeyip toplamak daha mantıklı.

Not: Şu an ilk kitabı okuyorum ve macera dolu olduğunu söyleyebilirim. Söyledikleri kadar var, kesinlikle okumalısın. :sweat_smile:

(Buyici) #1366

Eee ben 4. cilt için 10 sene mi bekleyeceğim şimdi. :cry::thinking:

(fatih çetin) #1367

Cevap için teşekkürler.

Ciltli versiyonlarını toplamayı düşünüyorum zaten. Kütüphanemde ilerisi için güzel 2-3 seriyi biriktirmeye karar verdim. Biri DiskDünya biri de Zaman Çarkı olacak büyük ihtimal. Belki ileride Malazan çıkar onu da biriktiririm. Çok övülen bir seri sanırım.

Dünyadaki bütün aptallıkların kaynağı Amerika, ve haliyle küçük Amerikalar.

Çok tatlı da kardeşimize kitap mı önersek acaba bunları almasa :sweat_smile:

(Umut K.) #1371

Vay be, geçmişe döndüm. Eskiden ben de böyle defter tutar, karşılaştırma yapardım. Öğrencilik halleri…

(Buyici) #1372

Bugün kitap fuarında sordum. Zaman çarkı yeni baskıya girecekmiş. Özellikle bulunmayan ciltleri. 4.cilt bu yaz çıkar dediler. Ek olarak yüzyılın bilimkurgu öyküleri kesinlikle yeni baskısı olmayacak diyorlar. Ayrıca Dune 5 ve 6 yakın zamanda görebiliriz. Asimov ile ilgilide Amerikada ki telif davalari nedeniyle şuan yeni kitap mümkün gözükmediğini söylediler.

(fatih çetin) #1373

Teşekkürler. Ben sadece Zaman Çarkı ile ilgileniyorum. Onun da ilk cildini alıp bir okuyacağım. Sararsa seriye devam etmeyi düşünüyorum.

Not: Çok övülen bir seri ama kişiden kişiye göre değişebilir beğeniler.

(Buyici) #1374

Bende çok övdüler diye başladım. Ne yalan söyleyim ilk cildi pek sarmadı, gereksiz uzun geldi. Ama şuan 2.cilt bitiyor ve daha bitmeden bugün fuarda 5tl pahalida olsa 3.cilti aldım. Okutuyor farkli bir dünyası var. Ana karakterlere pek ısınamadım o da gelişim süreçlerinden kaynaklanıyor gibi. Ama devam edicem seriye. Birde ister istemez kafamda başka seriler ile kıyas yapıyorum ve bu çok tehlikeli ve gereksiz bir durum. O yüzden ancak ikinci kitapta dünyaya yalın olarak girebildim.

(Can) #1375

Saranı çok sarıyor başka hiçbir şeyden zevk alamıyorum diyor, sarmayanı da hiç sarmıyor ve bu muymuş Zaman Çarkı diyor. Ortası olan, fena değildi ya diyen birkaç kişi gördüm sadece. Sözüme de güvenin Zaman Çarkı forumununda da bulundum yüksek ihtimalle Zaman Çarkı okumuş ve internet kullanan insanların yüzde 60’ını filan gördüm.

Masal, destan filan çok okuyorsunuz siz. Zaman Çarkında da birçok destana doğrudan veya dolaylı atıflar veya kullanımlar var. İsimlerin çoğunun kökeni de destanlar. Bu arada 1. kitap 2. kitaptan, 2. kitap 3. kitaptan ve 3. kitap ise 4. kitaptan baya bir farklı. Yani 1. kitabı sevip diğer kitapları sevemeyen bir sürü kişi de gördüm, 1-2-3’deki o bilinmezlik ve çaresizlik hissini seviyordum sonraki karakter gelişimleri beni sarmadı diyeni de gördüm. Çünkü 14 kitap boyunca ana karakterlerin kaderlerine yürümesini ve geçirdiği değişimleri görüyoruz ve tahmin edebileceğiniz üzere bir süre sonra kitapların tarzı bile değişiyor. Özellikle 4. kitap ve sonrasında biraz daha az hareket biraz daha fazla entrika görüyoruz ve dünya çok daha fazla tanıtılıyor. Bir de Zaman Çarkı diğer serilerdeki gibi bir iki kişinin hikayesi değil. Ana karakter kim diyecek olsanız 10 farklı cevap duyabilirsiniz. Ben mesela Egwene ve hikayesini sevmem ama seven bir sürü kişi var ama Mat’in hikayesine bayılırım. Yani okudukça kendinizi birinin hikayesine yakın hissetmeniz büyük olasılık.

İmza:

Bir Zaman Çarkı Misyoneri.

(fatih çetin) #1376

Ayrıntılı mesajınız için teşekkürler. İstanbul’daki kuzenimin oturduğu yerde kitaplar çarşısı gibi bir yer varmış. Ona 1. kitabı mesaj attım. Uyguna bulursa alıp gönderecek. Okuyup fikirlerimi belirtirim.

(Umut Özak) #1377

İlk 100 sayfada dünyaya alışıp ayıla bayıla okuyanlardanım galiba. :sweat_smile::sweat_smile:

(fatih çetin) #1378

Bütün güzel filmlerde olduğu gibi Avengers Endgame filmi de şehrimdeki sinemaya gelmedi. Filmi bulduğum bir linkten izlemeyi düşünüyorum. Filmde after credits gibi sahneler var mı? Linkteki dosya 2-3 dk eksik sanırım.

(bilge) #1379

Hayır filmde after credits sahnesi yok.

(Kenan Ulusoy) #1380

Aslında var. Karanlık bir sahnede çekiç sesleri duyuyoruz.
Filmi izlemiş olanları şöyle alalım: