Rıhtım Kamarası

Böyle güzel baskılar yapmayı ecnebiler nereden öğrenmişler :slight_smile: Dış güçlerin oyunu mu bu? Bu baskıları yapıp bizi ülkemizin yayınevlerine düşman mı etmek istiyorlar. @Husey hep senin yüzünden O videoyu paylaşmasan ben de bu kanalı görmezdim.

(A. Kemal Aydın) #1382

Sizce her gün ölüp dirildikten sonra uzun yaşamak mı, bir kere ölüp kısa yaşamak mı?

Bu soruya bir gün ‘bir kere ölür tam ölürüm’ cevabını veriyor, bir gün de ‘yapacak çok şey var, erken ölmemeli’ diyorum. Sanki hiçbir seçim doğruluğa gebe değilmiş gibime geliyor.

Ölüm acıtmıyorsa eğer 300 sene yaşamak pek sıkıntı değil gibi. Böyle biri olmak ve günlük tutmak ilginç olabilirdi.

(A. Kemal Aydın) #1384

Çok uzun yaşamak bence gerçeklikten kopmasına vesile olabilir insanın. Gerçeklik ve rüya arasındaki şuur dengesini tutturmak zor.

Dış gerçeklikten kopuyor olsa da insan belki kendi gerçekliğine de o denli yaklaşıyordur. Tabii ki hayalde yaşamak korkunç bir duygu. Yine de yaşamaya değer gibi geliyor bana. Konuşmaktan çok dinlemeyi ve gözlemlemeyi seven biri olarak bu duruma çok takılmazdım.

(Hüseyin gök) #1386

Kısa bir süreliğine de olsa kapak fotomu değiştirdim,sonra bu kim len demeyin:)

(Aslı Dağlı) #1387

Fotografiniz :purple_heart: ben.

Yirmi karakter.

(A. Kemal Aydın) #1388

Yukarıdaki arkadaşlara ithafen:

Force will be with us, always.

(∆) #1389

Dolar kurunu 10 TL falan alıyor galiba bunlar, ne hale geldik ya 300 dolarlık nintendo ülkede lüks haline geldi.

(Her şey çok güzel olacak) #1390

Vergileri unutmamak gerek.

(Hüseyin gök) #1391

Herkes sanıyor dolar yüksek diye fiyatlar bu kadar pahalı ama bizi yine kendi ülkemiz kazıklıyor.Dediğiniz gibi verginin vergisi cartu curtu ile dünyanın fiyatı önümüneze geliyor.

(Her şey çok güzel olacak) #1392

Daha geçen hafta cep telefonlarına özel ötv vergisi artışı geldi örneğin.

Marketten bir şey alırken küçük kardeşe de almak zorunda kalırsın ya o hesap.

(∆) #1393

ya hocam fiyat zaten 3.300 TL indirimli hali 2.700 TL. %18 KDV + %20 ÖTV var.

300 dolarlık bir ürüne ne vergisi koyarsan koy lüks olabilmesi mümkün değil. %100 vergi olsun 600 dolar olsun kur yüksek olmadıktan sonra 600 dolar da büyük bir para değil ki.
kur 2 tl olsa 1.200 tl.

Avrupalıların yanında hint fakiri gibi kalmaz yakında bu kur yüzünden.

(Emre ) #1394

Sadece KDV, ÖTV’yi ele alarak yanlış hesaplıyorsunuz yalnız. Bu ürün ithal ve bir sürü gelir-gider kalemi var.

Şimdi böyle yazdım diye 30 iq’lular gelip tartışma başlatma yazacak. Aklıma gelenleri ekleyeyim de argüman sunmuş olayım:

Bu satıcının nakliyata ödediği ücret var, depo masrafı var, amazon’un keseceği komisyon ücreti var, gümrük vergisi var, ithal olduğu için ekstra vergisi var, KDV’yi önceden sadece alıcı öderdi şimdi satıcı da ödüyor ya da satıcılar bunu dayatıyor o var, kargosu falan filan varken bir sürü şey var aslında. Ama bu fiyatlara da şükür edeceğimiz günler yaklaşıyor.

(Her şey çok güzel olacak) #1395

Kur farkına diyecek lafım yok zaten.

300*6=1800 tl eder. Gerisi vergi.

Ben de laptop almak istiyorum ne zamandır ama fiyatlar uçtu gitti.

(Emre ) #1396

Ben de bilgisayar ve telefonumun ömrünün sonuna yaklaşıyorum. Telefonu geçtim de bilgisayar benim için mecburi bir ihtiyaç. Enflasyona görede cebime giren para artmadığı için nasıl alacağımı düşüyorum hala. Herhalde buna da şükretmek lazım dışarda insanlar cidden açlıktan ölecek hale gelmiş, bu insanlar sağlık masrafını bile ödeyemezken herhalde benim kendi halime bakıp şükretmem lazım.

(Her şey çok güzel olacak) #1397

Benim de telefon ölmek üzere, laptop hala idare eder gibi ama ikisi de her an elimde kalacak sanki. 5 sene önce bu kadar düşünmüyordum alırken, taksitlerini öderken bile hala ay sonuna para kaliyordu. Kasımda indirimlerden alırım diye planım vardı kendimce ama dolar artınca öbür seneye sarkıtacak gibiyim. Zaten bu fiyatlardan alırsam kazık yemiş gibi hissedeceğim.

Zenginlerin tıka basa doyduğu yerde fakirlere şükretmenin faziletini anlatılması çok ironik geliyor bana. Her ne olursa olsun ses çıkarma beterin beteri vardır diye diye şükretmeyi çok yanlış öğrettiler insanlara.

(Emre ) #1398

Bu insanlar şimdi oruç tutuyor. İftarda dışarıda yemek yemek için kuyruğa giriyorlar. Yüzlerce lira ödüyorlar. Yemekleri artırıp israf ediyorlar. Orucu sadece açlık olarak görüp kulun kula soramayacağı soruları sorabiliyorlar. Neyse ya bize ne? Diyesim çok geliyor ama ben bunlar gibi “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” felsefesiyle yaşayamam. Hani açın halinden anlamak için tutuyordunuz siz restoranlarınızda yemeklerinizi yerken dışarda çöp toplayan insanları ya da derdini dile getiremeyen insanları göremiyor musunuz? Halbuki asıl önemsemesi gereken bu insanlar. Yani kitaplarını okuduklarını varsayarsak. Bazıları sadece inandığı dine göre oy verdiği insanların nasıl lüks içinde yaşadığını görmüyor mu?

Ama dinden bağımsız olarak insanın şükretmeyi yine de bilmesi gerekiyor, bilmiyorum.

(Her şey çok güzel olacak) #1399

Şükretmek çok önemli ama niye bu halde olduklarını da sorgulayabilmeli. Biz de sorgulama kısmı yok.

(Emre ) #1400

Düşünsenize din felsefesi konuşmak istiyorsunuz. Karşınızdaki en akıllı adam “Sorgularsan dinden çıkarsın” diyor. Ne yapabilirsiniz ki? Not: Bu bir örnektir.