Rıhtım Kamarası

(Hiçliğin bekçisi…) #1401

Telefona yeni vergi gelmedi mi ya? 3000 tl üstüne yüzde 80 vergi gibi bir şey duydum televizyonda sanırım. Tam emin değilim ama ortalama böyle bir şeydi. :smiley: Ben de eşime bir şey bozulursa alamayacağımız için doğru dürüst kullan yoksa evdeki eski nokiaları kullanır, dumanla haberleşiriz diyorum. :rofl:

(Her şey çok güzel olacak) #1402

Ötv iki katına çıktı nerdeyse. Belli segmentlerdeki telefonları alırken nerdeyse devlete de bir tane alıyorsun :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #1403

Devletin bize bir tane alacağı yerde. :crazy_face:

(Buyici) #1404

Ben telefonu yenilemek için bisikletimi sattım, inceden pişman gibiyim. :thinking::cry:

(Her şey çok güzel olacak) #1405

Şöyle bir bakış açısıyla bakarsak niye sorgulatamadığımızı anlarız.

1. Adamın zaten hayat standardı çok düşük ve gelen zamlar çok fazla sarsmıyor bütçesini.( sebze ve meyveye zam gelince ortalık bundan karıştı bu seçimde). Çekirdek, çay ve survivor üçgeni yetiyor eğlence namına. Bunun haricinde fazladan bir beklentisi yok.

2. İzlediği kanallardan beyni yıkanıyor.

3. Sabır ve fakirlik çok sevap, cennete bu şekilde ulaşacağına inanıyor.

(Her şey çok güzel olacak) #1406

Ben de öyle hışımla girdim içeri, siz kime neye zam yapıyorsunuz, bu elimdeki telefonu değiştirmem lazim dedim. Dedim ama kullandığım hattın sözleşmesi bitmiş meğer, yenisi için zam yaptılar.

(∆) #1407

Hocam nakliye vs zaten abd için de ab bölgesi için de var ürün zaten japonyadan geliyor söz konusu türkiye olunca her kalem masraf komisyon 10’a mı katlanıyor ?

(Buyici) #1408

Nintendo firmasının ülkemizde resmi distribitörü bile yoktu galiba bu ürüne kadar. O yüzden bu ürün biraz üvey evlat gibi. Ayrica oyunları herhangi bir konsol oyunundan bile daha pahalı. Bu nintendoya özel bir fiyat politikasi. Şu da bir gerçek ki içinde bulunduğumuz ekonomik durumda fiyatı en çok artan elektironik eşya oyun konsolları. :slight_smile:

(Emre ) #1409

Dolar kuru değiştikçe her kalem dolara göre değişiyor hocam? En basitinden nakliye mesela en pahalısıdır. AB’de benzine en çok para ödeyen ülke biziz. Uçakla nakliye olsun o da aynı şekilde pahalı.

(∆) #1410

Katılıyorum zaten dediğine, dolar neden artıyor benim kaygım o.

Türkiye’de ücretli çalışan ortalama bir vatandaşın ab ye tatile bile gitmesi hayal gibi şu ortamda.

Emekli Ab vatandaşları, japonlar vs fıldır fıldır dünyayı gezerken ekonomik şartlar yüzünden burnumuzu dahi çıkaramıyoruz ülkeden, en çok bu kızdırıyor beni.

Japonyada yaşayan bir türk mühendis var youtube a videolar atıyor, onları izliyorum ara sıra ekonomik konulardan bahsediyor bazen, bazende şehiri geziyor falan.O hayatları görünce bunlar medeni insan işte biz barbarız halen diyorum. Aynı şey avrupa için de geçerli kısmen.

(Emre ) #1411

Medeniyet sadece ekonomiyle ölçülmemeli bence. Japonlar’da bizim dine bağlı olduğumuz gibi işlerine çok bağlı. Ya da Avrupa kaç yıldır bu denli refaha sahip sanki? Şükür ki Avrupa topraklarında uzun yıllardır savaş olmuyor.
I. ve II. Dünya Savaşları’nı görmüş insanları veya daha yakın zamanda Kore savaşı veya Vietnam Savaşı’na katılmış insanların anlattıklarını, yazdıklarını dinlerseniz çok iç açıcı olmadığı bariz. Gel gelelim ki o insanlar sayesinde bir sonraki nesil refaha kavuşuyor. Tıpkı bizim Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kazanıp uzun süremeden geri kaybettiğimiz refah gibi.

Medeniyet, her zaman başka coğrafyalarda yükseliyor. Bunu Mezopotamya olarak ele alırsak, bazen Anadolu topraklarında, bazen Çin’de bazen Mısır’da görebiliriz. Yine de şu anı ele alırsak onlardan iyi olmadığımız bir gerçek.

(Hüseyin gök) #1412

Aslında yeteri kadar güçlü bir dış ticaretimiz olsaydı doların yükselmesi bu kadar canımızı yakmazdı ha bide dolar neden artıyor dersen içeride kendi halkınla,dışarda da dünyanın yarısıyla kavgalı olursan dolar her türlü artar.Ülkeye dolar girmiyor kimsede bizden adam akıllı bişey almıyor.

(Buyici) #1413

Bosnayı ve Kosovayı katlettiler herkesin gözü önünde. Hiçbir avrupa devleti sesini çıkarmadı.

(Hüseyin gök) #1414

Milyonlarca arabın içinde Filistin katlediliyor kimin sesi çıkabiliyor ki?Bence bu gibi durumlar medeniyet değilde güçle alakalı bişey.

(Her şey çok güzel olacak) #1415

Haklı haksız durumu yok artık, güçlü müsün değil misin o önemli. Adam tek tweet atarak ekonomimizi sarsıyorsa, istediğini yaptırabiliyorsa ne itibar kalır ne bağımsızlık.

(∆) #1416

hiro%C5%9Fima-ve-tusinami-e%C4%9Fitim-494x430

Bu kare beni çok etkilemişti, atom bombasından 1 ay sonra ve tsunamiden sonra.

Hocam savaş olsun olmasın ekonomi büyük olsun olmasın günümüzde insana değeri bu ülkeler veriyor ben eminimki bizim ekonomimiz devasa olsa bile yine de şehirlerimizde bu ülkelerdeki kadar park ve yeşil alan olmayacak çünkü insana değer verilmiyor. Ben hümanist medeniyetten bahsediyorum yoksa çin, mısır falandan değil.
İnsana değer verildiği, insanların mutlu yaşadığı.
Yoksa ekonomi devasa olsun, ihracat 2 ye katansın, insana değer verilmiyorsa para dönüp dolaşıp tepedeki yandaşlarda toplanır.Bilmiyorum anlatabildim mi.

(Emre ) #1417

Anlatmak istediğinizi anlıyorum zaten. Fakat ülkenin yarısından fazlası sizin gördüklerinizin tam tersini görebiliyor. Siz kötü derken onlar iyi diyor. Muhalefette-iktidar da bizim insanımız ve parçamızken ortada buluşmak yerine kutuplarda olmayı tercih ediyoruz. İnsanlık tarihinde de bu hep böyle olmuş. Hep eğitimden yakınıyoruz felan ama ben hepsini geçtim ülke nüfusu belli biyoformülleri aştı artık 82 milyon olmuş ülke resmi sayılara göre. Bilmiyorum güce ulaşmak zordur gücü kontrol etmek kolay. Elinizde bu denli nüfus varken gücü elinde tutana bakıyor kaderiniz.

Bazı insanlar var demokrasinin ve cumhuriyetin kendisine sağlamış olduğu haklar sayesinde yaşayabiliyorken kendisini apolitik olarak göstermeye çalışan. Ben mesela bunu yanlış buluyorum. Senin görmezden geldiklerin yüzünden (mesela oy atmaya gitmeyenler) bir toplumun, insanların kaderi etkileniyor.

(∆) #1418

Hocam dış ticaret istediği kadar artsın parayı götüren yandaşlar, müteahhitler, üç kağıtçılar olur.
Bizim sorunumuz ekonomi değil zihniyet, mantalite.

5 yıl öncesine kadar ülkeye deli gibi dolar giriyordu biz ne yaptık onlarla?
Bilmiyorum hangi şehirdesin ama istanbulda her yer gökdelen, beton.

Leventte 3 tane avm var bunlar yan yana hatta alttan birbirlerine tünelle bağlı (Kanyon, Metrocity, Özdilek) hepsinde de aynı markalar var.Bunlarda ultralüx rezidanslar falan da var.

Çok paramız olursa yan yana 3 tane değil 13 tane avm ve rezidans dikeriz olacak olan budur ben sana söyleyim.

Tüketimden öyle deli bir vergi alınıyor ki üretmek kimsenin işine gelmiyor.

(∆) #1419

Evet doğru diyorsunuz, havaalanı, köprüler vs o kadar gereksiz saçma yatırım yapılıp paramız çöpe atıldı ki. 60 milyon kapasiteli metro bağlantılı havaalanını kapatıp şehre 2 saat uzaklıkta metrosu olmayan 70 milyonluk havaalanı yaptık ve insanlar buna seviniyor anlayabilmek mümkün değil. Ben istanbulda yaşıyorum ve bu havaalanına gitmek benim için zulüm adeta ama istanbulda olmayan birisi havaalanı için muhteşemem diyor. Dönüp ne kadar sefil bir hayat yaşadığını görmüyor ve hesap sormuyor.

Şehirlerimiz adeta çirkinlik yuvası mimari zevk yok, sanat yok, yeşil yok olan güzellikleri de yok ediyoruz.

Şunlara bakın, böyle bir görüntünün olduğu bir yerde sorun asla ekonomik değil bence.

Ben asla apolitik değilim ama devlet iktidarını o kadar genişletti ki insanın söz hakkı mı var? Oy verebiliyoruz sadece.

Mahallemizdeki okulun adına mahalleli olarak karar verebilsek ne olur sanki?
Veya sokağımızın adına vs.
Devlet hiç bir söz hakkı tanımıyor ki sana ne yapabilirsin, konuşursun saatlerce sonunda “eee” dersin çünkü hiçbir şeyi değiştirebilme şansımız yok seçimler dışında.

Ben bu durumun neredeyse birebir aynısıyla Atatürk’ün hayatını okurken karşılaştım, defalarca savaşı sevmediğini söylüyor ama bir şeyleri değiştirebilmek için güç sahibi olması gerektiğini söylüyor ve o yıllarda ordudan başka güç sahibi olabiliceği bir alternatif yok. Suanda da bana göre bu durum var seçimi kazanan herseyi alıyor.

(Her şey çok güzel olacak) #1420

Alakasız olacak belki ama insanlara ekonomi kötü dediklerinde gelen cevabın “ne kötüsü, avmler tıklım tıklım” demelerine hayranım.