Rıhtım Kamarası

(Emre ) #1421

Şöyle bir şey okudum, varmış ya da yokmuş bilmiyorum. Biz bunları yaparken aldığımız kredileri veren ülkeler bu kredilerin böyle işe yaramaz şeylerin yapılması şartıyla bize veriyor. Yani bir dönem ABD’den aldığımız yüklü kredinin neden Ar-ge’ye, eğitime vb. harcanmadığı bu şekilde anlaşılıyor. Doğru sonuçta sen neden kendine düşman olabilecek bir yapıya ön-koşulları olmayan para veresin ki.

Bu dışa bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu Milli Savunma olacaktır büyük ihtimal. Bir dönem öyle akla hayale sığmaz haberler çıktı ki insanların güveni sarsıldı. “Yerli ve milli” kalıbı bir şaka malzemesi haline geldi. Yine de Milli Savunma alanında güzel gelişmeler oluyor.

Muhaliflerin gazını aldıklarını düşünüyorum böyle yaparak. Çünkü böyle olaylar için ekşi’de başlık açarak gündeme bile girebiliyorlar. Tamamen psikolojik.

(∆) #1422

Blok-alıntı Şöyle bir şey okudum, varmış ya da yokmuş bilmiyorum. Biz bunları yaparken aldığımız kredileri veren ülkeler bu kredilerin böyle işe yaramaz şeylerin yapılması şartıyla bize veriyor. Yani bir dönem ABD’den aldığımız yüklü kredinin neden Ar-ge’ye, eğitime vb. harcanmadığı bu şekilde anlaşılıyor. Doğru sonuçta sen neden kendine düşman olabilecek bir yapıya ön-koşulları olmayan para veresin ki.

“Bir ekonomik tetikçinin itirafları” kitabında bundan bahsedildiği söylemişti bir arkadaşım bana da. Yazar kolombiyadan bahsetmiş sanırım ama birebir aynı dediklerinizle ve türkiyeyle. Ne kadar doğrudur ben de bilmiyorum ama kesin doğru değildir de denilmez tabii ki.Oldukça mantıklı görünüyor çünkü.

Kitabın arka kapak yazısını okumuştum, kitabın basılması defalarca abd de yayınevleri tarafından reddediliyor yazıldıktan uzun süre sonra basılabiliyor diyordu.

Bu kitabı okumak istiyorum ben de.

(Emre ) #1423

Evet, evet doğrudur. Bu adam Zeitgeist belgeselinde de konuşmuştu şimdi hatırladım. Ben de okumayı düşünüyorum ama bunu bastılarsa bunda da bir terslik vardır diye düşündürüyor insana :d Neye inanacağımızı şaşırdık açıkcası.

Kubrick’i, JFK’yı yaşatmayan insanlar onu da yaşatmazdı paradoksu.

(Her şey çok güzel olacak) #1424

Böyle bir şeyi ben de okumuştum. Zaten şuan alınan vergiler borcumuzun faizine ancak denk geliyor. Ucuza para veren ise sadece IMF var. Onlarda para verirken zaten bir ton şartla veriyor.

4-5 gün önce Prekazi’nin yayınlanmış bir röportajı var. Google’da ararsanız bulabilirsiniz güzel konulara değiniyor.

Bence asıl dertleri Yugoslavya’yı yıkmaktı ve yıktılar.

(Buyici) #1426

Ben Bosna ve Karadağa gittiğim zaman orada sormuştum. Karadağlı bir arkadaşa dediğimde " neden böyle oldu " Tamamen ucuz politika demişti. Bu kadar savaş ve kan ucuz politika ve tetiklenmeler üzerine meydana gelmiş. Bosnada gezerken belgesellerde de görmüşsünüzdür ya da giden varsa görmüştür. Her şehirin en alakasız sokakta ki en alakasiz bir yapının en alakasız yeri bile kurşun izleri ile kaplı. Böyle bir zulüm inanılmaz.

Rakamların doğruluğu tartışılır belki ancak yaklaşım yapılabilir sanıyorum.

Yukarıdaki verilere göre ülkemizin borcunun saniyelik faizi 545$.

(Emre ) #1428

Sadece bizim ülkemiz sayesinde iki katı doları sebepsiz yere basma hakkı tanıyor bu da onlara. Sadece Türkiye. Kaç tane borçlu ülke var ve bu toplam borcun saniyesi ne kadardır?

Bu adamlar geçen doları piyasadan çekip FED’de 1 trilyon doları yakmadı mı? Bu sanırım dünyada ilk kez oldu. Bunun denemelerini de kripto paralarda yaptılar diye düşünüyorum. Ne zaman bir kripto paranın yakılma haberi gelse o paranın değeri artıyordu. Binance’yi takip edenler bilir Binance Coin yakıldıkça değeri artıyor.

Ayrıca kripto para alemi de sistemin özeti resmen. En çok Bitcoin’e sahip %2’lik kısımın parası diğer %98’inden fazla. Gerçek hayattan farksız.

Bir ara para kazanmıştım ordan bir süre takip ettim ordan biliyorum.

(Her şey çok güzel olacak) #1429

Bitcoin tamamen spekülasyon. Tron coin yakmadı ama bir yerden sonra zıplamıştı diye hatırlıyorum.

(Emre ) #1430

Katılıyorum bu yüzden fazla durmadan çıktım. Şu an çok fazla açığı var.

Kripto dünyası çok daha farklı biçimde işlemeye de başladı. Dediğin gibi coin yakılması durumlarında değer artışları, piyasa kısa sürede şişti sonra duruldu vs.

Yukarıda 75 trilyon $ gibi bir borçdan bahsediliyor. Reel piyasa çok çok farklı.

(Ezgi ) #1432

Bir ara kendi kripto paramızı üretme lafları dönüyordu sadece lafta kaldılar herhalde. Ne oldu hiç takip edemedim.

(Her şey çok güzel olacak) #1433

Bitcoin’in yüklü para çekimlerine direnebilecek kadar havuzu yok bence. Bir anda pasta küçülüyor, onu daha da ufak parçalara böyle yeni coinler çıkıyor.

(Her şey çok güzel olacak) #1434

Oldu tabi, Çiftlik Bank :smiley:

Şaka bir yana Sikke diye bir şey çıkmıştı sanırım.

(Hiçliğin bekçisi…) #1435

Sanki ikinci cümleniz daha çok şaka gibi duruyor. :rofl:

(Ezgi ) #1436

Gerçek olan bir cümle var mı burada :smiley:
Çiftlikbank hakkında kelimeler kifayetsiz kalır ya aklıma geldi gece gece :joy:

Bir fake çalışma yapılmıştı hatta tv reklamı bile almışlardı yatırım yapanlar da olmuştu. O kadar sahiplerinin eski network sitelerinde scammer oldukları söylenmesine rağmen yatırımlar yapıldı.

Devletin kripto para konusunda merkezsiz bir adım atmayacağını düşünüyorum. Para akışının takibi için her hash e bir kod yerleştirilecekse kullanımının da bir anlamı kalmayacaktır.

Daha çok gönderim ücretlerinin düşük olması dikkatimi çekiyor. 61 milyon $ lık gönderim için yalnızca 0.50$ ödemek harika bence. :slight_smile:

Günümüzün uluslararası büyük firmaları ne fiyatıyla ne de piyasa ile ilgileniyor, tek ilgilendikleri arkasında teknolojinin kullandığımız ürünlere uyarlanarak geliştirilmesi.

(Emre ) #1439

Çiftlikbank’ın arkasında kimin olduğu belli. Olay yine şeytan yaratıp onu taşlayarak kısa sürede unutuldu.

@karahayalci ben bir arkadaşımla düşünüyordum. Github’dan kodları modifiye edip Badem Coin koyduk hatta adını :d
Öyle kolay bir iş değilmiş bu şey yalnız. Oyun stüdyoları kadar güçlü bir ekibe ihtiyacın var.

(Ezgi ) #1440

Herhalde değildir. Sonra canı sıkılan kanka biz kripto para işine girelim diye sikke, cikke, fındık, maden gibi isimlerle para çıkarırdı sizin hayal ettiğiniz gibi :smiley: