Rıhtım Kamarası

Bu kadar da olsun artık ya. Hadi 10-15 mesajı geçse neyse. :joy:

@Blackheart Bende sizin iletiniz için de aynısı yazıyor. (Yeni mesaj yazmayayım en iyisi. :slight_smile:)

3 Beğeni

Bu arada önceki 4 iletide rahatsız edici bulunduğu yazıyor, benim ileti için sadece imlendi demiş. Nedenini bilmiyorum. Ama zaten iletilerin hiçbiri rahatsız edici nitelikte değil. Belki İthaki rahatsız edici bulmuştur, onu bilemeyeceğim :slight_smile:

@ilydious öyle mi? Tuhaf. Demek bundan sonra İthaki hakkında olumsuz bir şey yazamayacağız :slight_smile:

3 Beğeni

Big Brother is watching. :astonished:

6 Beğeni

Eğer tayfa ise tek kişi bildirince de gizleniyordu sanırım.

3 Beğeni

Bari ben de pusuya yatayım, başlıklarla ilgili olmayan tüm iletileri bildireyim :slight_smile: Bu mu yani?

4 Beğeni

Umarım böyle değildir de sistemsel bir hatadır. Öbür türlüsü hiç hoş olmaz.

3 Beğeni

Şahsi bir şey değil zaten. :slight_smile: Pusuya yatmayın lütfen. :joy:

7 Beğeni

Şu konu dışına çıkma olayını biraz açabilir misin? Kaç mesajla çıkılıyor ya da kaç kişinin bildirimiyle? 10-15 kişi muhabbetimizden rahatsız olduysa bunu anlayışla karşılayabilirim.

3 Beğeni

Herhangi bir mesaj sınırı yok. Bazen 5-10 mesaj sorun olmuyor. Ama fazlasında gördüğümüz zaman taşıyoruz. Bazen de böyle bildirilince taşıyoruz. Raporlayan kişi Tayfa ise @isos81’in dediği gibi direkt olarak mesaj gizleniyor. Onun haricinde yanlış hatırlamıyorsam en az 5 kişi ya da 3 kişi raporlarsa gizleniyor.

2 Beğeni

Anladım, o zaman tek bir şikayetle kendimizi ifade etme konusunda sınırlanabiliyoruz. Teşekkür ederim açıklama için.
@magicalbronze Hakan Bey merhaba, tek bir kullanıcının içerik gizlenmesini sağlayabilmesi konusundan hoşnut değilim. Sizin bu konudaki düşüncenizi öğrenebilir miyim?

3 Beğeni

Yok canım, işin esprisi o. Bugüne kadar hiçbir bildirimde bulunmadım. Hele başlıkla ilgisi yok diye asla bulunmam. Tahminim forumda aktif olmayan, sadece indirimler için bakan üyelerdir (bilemiyorum belki de yanılıyorumdur). Tuhaf. İleti okunmadan geçilebilir oysa ki.

2 Beğeni

@magicalbronze ben de @Pyrewrath arkadaşımıza katılıyorum.

2 Beğeni

Sansürün daniskası. 5-6 ayda 20 konuda spam yapıp “tayfa” rütbesi alan bir kişi senin gibi 4 yıllık forumcuyu fikirlerini beğenmediği için sansürleyebiliyor. Hoş sistem.

8 Beğeni

Basit değişikliklerle halledilebilecek bir şey, gözden kaçmıştır ya da şimdiye kadar kötüye kullanılmamıştır belki diye düşünmek istiyorum. Yoksa dediğin gibi sansürün daniskası olacak. İşin komiği hadi ben tayfa değilim, yorumu gizlenenlerden tayfa olanlar da var. :slight_smile:

2 Beğeni

Tayfa olup olmaması da önemli değil aslında, görüşlerine katılmadığın kişilerin mesajlarını gizleyebilme yetkisi kadar gülünç bir şey yok. Çocuk musun? Katılmıyorsan ya boş ver geç ya da karşıt bir görüş sun.

8 Beğeni

Aslında o yetkinin temelinde güven var. Tayfa olan kişi belirli şartları sağlamış birisidir. Bu kişinin de bu yetkiyi kötüye kullanmaması beklenir. Örneğin scam link atılmıştır, tayfa raporlayınca anında gizlenir. Mod görüp de silene kadar potansiyel dolandırıcılığı engeller.

Temelde amaç bu. Burada da sanırım tayfa olan üye de mesajları konuyla ilgisiz görüp raporlamış, bu yüzden de gizlenmiş. Raporlayan kişi bu özelliği bilmiyor bile olabilir.

Savunduğumdan değil de, farklı ihtimalleri de göz önünde bulundurmak lazım diye dedim. Yoksa Harun’un yazdıkları onlarca kez farklı kişiler tarafından da söylendi.

4 Beğeni

Ben scam gizlemekten veya yanlış konuda tartışmaktan bahsetmiyorum. Harun’un mesajının gizlenmesi ikinci türden olabilir, bence yine de gereksizce ama hadi ona tamam diyelim. Benim eleştirim hoşuna gitmeyen düşünceler içeren mesajların belli kişilerce raporlanması ve hatta gizlenebilmesi. Onlarca örneği var. Benim mesajlarımdan da raporlananlar ve gizlenenler oldu. Oh ne güzel.

Belli şartları sağlayan kişilerin tayfa yapılmasına güldüm. 20 farklı konuda belli bir sayıda içerik üreten ve hiç raporlanmamış herkes tayfa olabiliyor, öyle bir standart falan yok bildiğim kadarıyla. Ne olursa olsun gerçi, bence bu da kimseye başkalarını sansürleme yetkisi vermemeli. En azından önce bir denetmen kontrolünden geçmeli. Anladığım kadarıyla öyle yürümüyor.

5 Beğeni

Aslında tayfa rütbesini almak o kadar da kolay değil. Bakınız bir üyenin Tayfa olabilmesi için gereken şartlar aşağıdadır;

Neredeyse bir üyenin en az 250 gün boyunca foruma uğraması gerekiyor.

Diğer yandan raporlayan üyelerin de bir güven yüzdesi bulunmaktadır. Alakasız bir rapor gönderen üyenin güven yüzdesi denetmenlerin reddetmesi sonucu düşüyor. Bir başka üyemiz de uygun raporu gönderdiğinde ve denetmenler de bunu doğru bulup onayladığında rapor güven yüzdesi yükselmektedir. Elbette güven yüzdesi %100 bile olsa son karar her zaman yönetimdedir. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Şu ana kadar da sizin belirttiğiniz bir durum çok fazla olmadı. Olsa da yönetim en uygun kararı veriyor.

6 Beğeni

Merhaba. Aslında @isos81 konuyu güzelce özetlemiş. Buradaki amaç, birinin hoşuna gitmediği bir konuyu sansürlemesinden ziyade, sistemin raporlanan her konuya benzer bir tepki göstermesi. Yönetim ve denetmenler haricinde tayfalar da (FORUM’un daimi üyelerinden ziyade) doğrudan reklam yapanlar veya hakaret içerikli mesaj yapanları asıl müdahale gerçekleşene kadar gizleyebiliyor. Tayfa rütbesi veya belli sayıdaki Yolcu rütbesine sahip kişiler bir iletiyi raporladığında, bu tür içerikler biz müdahalede bulunana kadar gizlenmiş oluyor. Konu dışı içerik raporlamasında da benzer bir önlem alıyor sistem.

Tayfa rütbesine sahip bir ismin raporlaması sonucu mesajların gizlendiğini biliyordum ancak raporlanan kişi Tayfa olunca da geçerli olduğunu bilmiyordum açıkçası. Kolay kolay da bu rütbeye sahip olunamıyor. @sjack örneklendirerek göstermiş. Belirli sayıda konuyu görüntülemiş olması, okumuş olması, beğeni alıp vermesi ve en önemlisi de en az 250 gün boyunca aktif olması gibi şartlar gerekiyor.

Raporlandıktan sonra çıkan uyarıda yer alan “Rahatsız edici” ifadesi yanlış olabilir, o konuda sizlere katılıyorum. (Sonuçta gerçekten de sadece konu dışı bir içerik olabilir.) Not aldık, kısa sürede daha uygun bir ifadeyle değiştireceğiz.

4 Beğeni

Hemen hemen hiçbir başlıkta, iletilerin tamamı başlığın konusuyla ilgili olmaz. Söz illa ki birkaç iletiden de ibaret olsa konu dışına taşar. Bunları zaten denetmen arkadaşlar uygun başlığa taşıyor. Bugünkü örnekte olduğu gibi başlıkla doğrudan alakalı olmayan sadece birkaç ileti yazıldı. Bunu, pusuda bekler gibi hemen raporlamak da bir tayfanın yapmaması gereken bir şey bence. Eğer bir tayfa yapmışsa tabii. Tuhaf.

11 Beğeni