Rıhtım Kamarası

Kasım ayında kitaplara %20 zam kapıdaymış diye haberde geçti bugün.

Bir şeyi merak ediyorum. Nerede bu sabit fiyat yasasını savunan arkadaşlar? O zaman uzun uzun açıklama yapma gereği duyan forumdaşlarım nerede yasanız?

Bu iki soruyu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ettiğim için soruyorum, alaya almak ya da hesap sormak şeklinde algılanmasın lütfen. Yasa uygulamada mı, yasada yasal boşluk mu var ya da yasa hiç olmadı da biz boşuna mı konuştuk bunca zaman bilgilendirirseniz sevinirim.

2 Beğeni

Domates markette 20-30 TL arası olmuş. Ortalama beyaz peynir 80-90 TL. Ekmek 5 TL, Kaşar peynir 500-600gr 90-100 TL, yumurta orta boy 30’lu 60-70 TL, Damacana su 34 TL vs vs Elektrik - Su - Doğalgaz faturalarından behsetmiyorum.

Geçtim kağıt, boya, matbaa, kur farkı vs olaylarını, market fiyatları bu durumda ise kitap fiyatları da artmasında ne yapsın.

5 Beğeni

Demin tv de bir haber gördüm. Kitap satışları çok düşmüş. Doğal olarak kitap basımı da düşmüş. Eğer zam gelmezse küçük ve orta ölçek yayınevleri batabilir diyorlar.

3 Beğeni

Kitapların satışının düşmesiyle birlikte okuma oranı da azalacak haliyle. Zaten birileri okumamızı, hobilerimizi, sanatımızı ve edebiyatımızı sevmiyor. Hoşlarına gitmiştir bu durum.

9 Beğeni

Çok doğal satışların düşmesi. Ama ekonominin çok ilginç sosyolojik bir boyutu da var. Ekonomi kötü gittiğinde sadece kitap, tatil,ev , ekmek dert olmuyor. Ciddi ciddi bir kalite düşüyor. Hizmette, sohbette, iletişimde.

Sokaktaki insanlar ve işteki insanlar açık ara çok kalitesiz bir hal alıyor. Mutfaktaki gerilim başka şeylere yansıyor. Mesela bizim burada, hiç görmediğim kadar sokak ortasında tartışan genç çift gördüm. Küçük çocuklar oyun dışı her konuya hakim. Bir çok örneği var. Şimdi sen bunları neden söyledin ne alaka?

Eh işte bu duruma birde gelecekte, uzun vadeli, eğitim ve okumamışlık kalitesizliği eklenecek.

1 Beğeni

Yayınevlerinin kafa rahat. Ben bu ağlamalarını zırlamalarını bir gram samimi bulmuyorum. 10 liradan 50 kişiye satacaklarına 50 liradan 10 kişiye satarlar. Yarın 100 liradan 5 kişiye satarlar. Öbür sene 250 liradan 2 kişiye satarlar. Gelir adaletsizliği yüzünden alan birileri her zaman çıkar. Aradaki kar marjını her seferinde olabilecek en kalitesiz şekilde kitap bastırarak, editörlük, düzelti, son okuma falan yaptırmayarak, çeviri için alakasız üniversitelerin alakasız bölümlerinde okuyan öğrencilerin cebine yemek paralarını koyarak gani gani kompanse ediyorlar zaten. Yayınevleri kadar mağdur edebiyatına yatıp kafa rahat iş yapan işletmeler zor bulunur.

8 Beğeni

Kimse forumda yazmamış ben yazayım. Dün İzmir depremi fena salladı. 4.9 falan deniyor ama açıkçası hissedilen deprem yüzeye yakın olduğundan dolayı baya fazlaydı. Kısa sürede İzmir’ i rahatlıkla yerlebir ederdi. Geçmiş olsun herkese.

5 Beğeni

Aramızda TürkNet kullanan var mı? Varsa memnun musunuz? Hızından, fiyat performans vb. konulardan.

1 Beğeni

Turknet Fiber 100Mbps kullanıyorum, oldukça memnunum. Neredeyse sürekli max hız alıyorum, lag spike vs. de nadiren oluyor yaşadığım yerde. Fiyat olarak daha cazip bir seçenek yoktu ben geçerken. Turknet’e geçecek olursanız arkadaşını getir kampanyasından da faydalanabilirsiniz. Tanıdık yoksa ben talibim. :slight_smile:

2 Beğeni

Gece vurunca forumun deaktif zamanında yakalamış demek. Yataklardan iyi hoplattı bizi de, eski kitaplığın tepesindeki birkaç kitap aşağı uçtu benim :smiley: Önceki büyük depremde tüm dolap ve kitaplıkları yenileyesim gelmişti ama zaman olmamıştı, bu ihtiyaç yine kendini hatırlattı.

Daha büyüğü gelmesin de ben böyle böyle stres atmalarına razıyım fayların, İzmir’in her tarafı aktif fay zaten ciddi büyük risk de yaşıyoruz. Geçmiş olsun tüm İzmirlilere.

2 Beğeni

Valla hocam ben denemiştim 3 yıl önce. Bu arkadaşlar ttnet altyapısı kullanıyor. Benim o zamanki evde anlaşılan Türk Telekomun yapması gereken bir bağlantı varmış. Türknet, Türk Telekom ve ben şöyle bir döngüye girmiştik:

1. türkneti arar derdimi anlatırım
  2. türk telekoma havber verip ticket açarlar
  3. türk telekom bağlantıyı yaptık deyip ticketı kapatır
  4. ama aslında kimse gelmez, birinci adıma döneriz

1 ay bu işlerin peşinden koştum, sonra öeh deyip türk telekomdan aldım interneti, o gün gelip bağladılar. Çok ciddi bir çıkar çatışması var hocam, nasıl yürüdüğünü anlamadığım bir ilişki yürüyor bu iki firma arasında🙄

2 Beğeni

Yok ben artmasın diye yazmadım. Yanlış anlaşılma olmasın. Ekonominin bilinen bilinmeyen tüm sorunlarına rağmen buralarda kalması bile bir şeydir. Zam yapmak da haklarıdır. Yazmaktaki amacım sadece sabit fiyat yasasını savunan arkadaşların şimdiki durumla ilgili düşüncelerini merak ettim.

2 Beğeni

Goethe’nin Yaşamından Şiir ve Hakikat kitabi tam olarak ne anlatıyor? Biyografi tarz da ama içinde galiba seçme şiirler de var. Faust gibi eserlerinden şiirler var mi yoksa diğer kitaplarında bulunmayan bir içerik mi?

1 Beğeni

Merhaba, Kurt Vonnegut Slaughterhouse-Five kitabını pdf olarak gönderebilecek var mı?

1 Beğeni

Forum kurallarını okuyun.

1 Beğeni

Telif hakkı kuralından bahsediyorsanız ben forum içi paylaşım yapılsın istemedim sadece var olan pdf ben bulamadığım için özel olarak bana atılmasını istemiştim.

1 Beğeni

:slight_smile:

Güzelmiş.

2 Beğeni

Sabah ufak bir hastalığım var diye doktora gittim. Sonuç acil ameliyat gerekiyor dediler ve hemen yaptılar. :slight_smile: İlginç bir durum oldu

10 Beğeni

Çok çok geçmiş olsun :pray:

2 Beğeni

Bayrak bulamadım evin girişine şunu asacağım. Dost düşman tarafımızı bilsin. :slight_smile:

@birisi43 Çok geçmiş olsun.

2 Beğeni