Rıhtım Kamarası

Giyim mağazalarını biraz gezdim. Her şeyin ateş pahası olması bir yana her yer %100 akrilik, polyester giysilerle dolu.

Belki bilmeyenler vardır, akrilik ve polyester giysiler kanserojen. En azından direkt vücudunuza temas eden giysilerinizi pamuk, yün, keten, ipek gibi doğal kumaşları tercih etmeye çalışın.

Bence ülkemizdeki bir çok hastalığın altında sağlıksız beslenme ve naylon, akrilik vs. sağlıksız kumaşların kullanımı var.

• Polyester Kumaş: Kimyasal yöntemlerle naylon ve petrol artığı olan plastikten elde edilen en tehlikeli kumaş türüdür. Kısırlık, düşük, kadın hastalıkları, gribal enfeksiyon, davranış değişiklikleri ve kansere sebep olabilir.
  • Naylon (Poliamid) Kumaş: Dünyada üretilen ilk sentetik liftir. Kömür, yağ, doğalgaz ve petrolden elde edilir. Zararlı ve kalıcı kimyasal yöntemlerle üretilir. Alerjik reaksiyonlara, omurga ağrısına, baş dönmesine ve kansere neden olabilir.
  • Akrilik Kumaş: Ham maddesi olan sentetik polimerler kanserojendir. Teri emmediği için vücudun ısı dengesini bozarak gribal enfeksiyonlara sebep olur. Yapısında bulunan dimetilformamid (CDC), deri ile doğrudan temas sonucunda karaciğer hasarına sebep olabilir.

PBDE: Aleve karşı dayanıklı bir kumaş türüdür. Beyin hasarına, tiroid bozukluğuna, kısırlığa, dikkat eksikliği ve hiperaktivitiye sebep olduğu gözlemlenmiştir

8 Beğeni

YouTube bu ara dinlediğim türkü ve beste türkülerden mix yapıp orta doğu ismini uygun bulmuş. :slight_smile:

2 Beğeni

Çizgi roman ya da manga okuru olmak isterdim ama geç kaldığımı düşünüyorum. Bundan on yıl önce de böyle düşünüyordum keşke o zaman başlasaydım.

Benim için çizgi roman okurluğu aile büyüklerinden kalan (abi, teyze, baba vs.) bir hobiyi devam ettirerek olunan bir şey gibiydi. Neden bilmiyorum ama bu hissi aşıp başlayamamıştım. Hâlâ uzaktan imrenerek izliyorum.

3 Beğeni

Aynen bende de karadeniz muzikleri listemi orta doğu olarak adlandirmiş. İçlerinde her yöreden türküler var çoğunluk karadeniz ama ismisi orta doğu müzikleri.

2 Beğeni

Çizgi roman okumak benim de hoşuma gidiyor ama ben de pek fazla çizgi roman alıp okuyan biri değilim. Nedeni ise çizgi romanlar normal bir kitap gibi değil, baskısı bitince hemen yenisi gelmiyor ve seri olarak toplamak bence zor. Onun yerine One Shot dedikleri seri olmayan çizgi roman olursa dikkatimi çeken öyle alıp okuyorum ki zaten çizgi roman fiyatları da uçmuş durumda.

3 Beğeni

Açın Berserk’ten başlayın. Zaten sonrasında nasıl geçeceğini anlayamayacağınız mutluluk dolu bir 2 sene sonra herhangi bir manga okuyucusuyla aynı konumda olacaksınız.

Hiçbir şeye geç kalmadınız, iyi okumalar.

2 Beğeni

On yıl sonra da bugün için keşke o zamanlar başlasaydım diyeceksiniz. Bence başlayın, hiçbir şeye geç kalmadınız.

2 Beğeni

Ben de geride kaldım başlamaya diye düşünüyordum. Sonra amazon fırsatı ile ilk çizgi romanımı (Wolverine Infinity Watch) 2020 yılında alıp okudum. Sonra Batman Beyaz Şövalye, İhtiyar Logan, Swamp Thing, Wonder Woman, Infinity War serisini alıp okudum. Sonra zamlar başladı, üstüne istediğim ciltlerin stoğu biteli yıllar olmuş (Deadpool ciltleri gibi) ben de ingilizce bir siteden okumaya başladım ve çok sayıda çizgi romanı okuma fırsatı buldum. 10 yakın Deadpool cildi, Batman Black Mirror, Hush vs okudum. Hala daha fırsat buldukça okuyorum. Gönül isterki kütüphanemde de olsunlar ama yakın zamanda olmayacağı için çizgi roman okumaktan mahrum etmek de istemiyorum kendimi. Ara ara yine alıyorum amazondan güzel indirim olursa. Watchmen’im var stoğumda Allah’tan. Swamp Thing ciltlerini ise çıktıkça alıyorum. Lucifer ve Hellblazer basılırsa yine alırım.

Mangayı ise hiç fizikselden okumadım. Hep internet üzerinden okudum. En son Claymore okudum ve tavsiye ederim başlangıç için. 150 fasikülü de Türkçeye çevrilmiş yerli fansublar tarafından, hepsine teşekkürler.

2 Beğeni

Ben de Korece mangaların çevrildiği bir siteyi takip ediyordum. Genellikle Kore fanlarının çevirdiği şeyler olduğu için shoujo tarzıydı sıkıcı oluyordu. Marvel çizgi romanlarından bazıları var elimde, İstanbul’da yaşarken alıyordum gördükçe.

@Akahige @MelihAntepli @autarch aslında bahsettiğim manga okurluğu tek tük okumak değil de tam bir koleksiyoner gibi okumak. Mesela evinizde Tommiks, Redkid çizgi romanlarıyla büyürsünüz de o dünyanın dinamiklerini bilirsiniz ilginizi ona göre şekillendirirsiniz. Böyle bir okur olmak için çok fazla deneme yanılma yapmak gerek, günümüz ekonomik şartlarında da çok mümkün değil gibi geliyor. Tabii ki insan isterse imkan bulur da öyle bir şeyin içine doğmak güzel olurdu.

Vygotsky’nin yakınsak gelişim alanı kuramıyla çok daha iyi anlatabilirim aslında içinde bulunduğum durumu.:sweat_smile:

2 Beğeni

Marvel çizgi romanlarını yasal şekilde İngilizce okumak istiyorsanız Marvel Unlimited kullanabilirsiniz. Marvel arşivinin tamamına yakınını aylık 70 liraya kullanıma açıyor ve bir cilt çizgi romanın fiyatı 70 lirayı aştı artık. Ayda bir iki cilt kadar okusanız kârdasınız. Korsan sitelere kıyasla daha rahat okunuyor, panellere zoom falan yapılabiliyor, streaming platformları gibi okuyacağınız sayıları önceden indirmek de mümkün. Telefondan okuması pek pek rahat olmuyor ama tabletiniz varsa kesinlikle tavsiye ederim.
@deeepreader İngilizce okumayı düşünüyorsanız siz de Marvel Unlimited deneyebilirsiniz.

4 Beğeni

Bir dünya dolusu manga, manhwa, manhua’yı İngilizce’ye ve Türkçe’ye çeviren fansub siteleri var. Eğer ahlaki değerleriniz izin veriyorsa hiç olmazsa bir göz atın. Aksi halde yalnızca ekonomik durum değil ülkemizdeki pazar darlığı -dolayısıyla satışının olmaması- nedeniyle de bu mangalara yasal olarak erişebilmeniz mümkün değil

2 Beğeni

Polyester, akrilik ve naylonu biliyorum. Üreticilerin asıl yaptıkları ise bu maddeleri farklı isimlerle ve sağlıklı olan tekstil ürünleri ile karıştırarak satmak. Geçenlerde bir mağazada ürünlere bakıyordum; o kadar ürün içerisinde bu ve benzeri zararlı madde içermeyen ürünler neredeyse yok. Bulduğumun bedeni yok, mağazanın internet sitesinde buldum, alana kadar stok bitti. Rahat olsun diyorsanın en fazla elastan takviyeli alın, onun da yüzde ikiden fazla olmamasına dikkat edin. Aslında bu tür zararlı maddelerin tam olarak yerine kullanılabilecek bir ürün var; kenevir. Ancak gelin görün ki plastik cephesi o kadar güçlü ki, kullanılamıyor. Bu ürün sadece giyimde değil, plastiğin daha doğrusu petrol türevlerinin kulllanıldğı her yerde kullanılabiliyor.

3 Beğeni

Üyelik almayı uzun zamandır düşünüyorum aslında. Ancak hiç vakit bulamıyorum son zamanlarda herhangi bir şey yapmaya. Ama zamanım olunca kesinlikle yasal yoldan okuyacağım.

Hazır konusu açılmışken çr indirmeye ne kadar izin veriyor MU. Aylık belirli bir fasikül veya seri indirme sınırı var mı? Bir seferlik alıp çok merak ettiklerimi indirip vakit buldukça okurum en azından.

2 Beğeni

Evet dediğiniz gibi %40 Akrilik %20 pamuk %40 polyester gibi içerikler oluyor kıyafetlerde genelde. %100 pamuk bulmak zor ama imkansız değil neredeyse her mağazada var %100 pamuk ürünler. Geçmişe göre azalsa da ben denk geliyorum halen.

Şimdi kış geldiği için “termal” ibareli %100 polyester veya diğer petrol türevi içerikli taylar, “soft shell” ler dökülmüş her yere. Pantolon içine giyilen bu taytlar beni çok şüphelendiriyor, direkt ten ile temas halinde.

Alternatifi eski tip yün içlik ve aşırı sağlıklı. Vücut alışına kadar kaşındırıyor biraz o kadar. Siyah termal taytlar aşırı huzursuz ediyor beni.

Kenevir olayını biliyorum çok fazla kullanım alanı var ve sağlıklı ancak kullanılmıyor ne yazık ki. Kenevirin avantajlarını anlatan içerikler okumuştum, videolarda vardı. Murat Muratoğlu da yapmıştı bir video.

Bu mucizevi bir bitki olması bana çok gerçekçi gelmiyor açıkcası. Tekstil teknolojisi çok üst seviye bir şey değil. Yani savunma sanayi gibi “bizim istediğimizi yapmazsan ambargo uygularız” metodu burada çok işler mi emin değilim. Tekstil üretimi zaten yoksul ülkelerde yapılıyor ve yerli markaları da var çoğu ülkenin. Türkiye, Bangladeş, Mısır, Pakistan vs. Bunlardan hiç biri neden keneviri denemiyor bilemiyorum.

Türkiye’de ise kenevirin tekstilde kullanımı kanunlarla mı yasaklanmış durumda yoksa başka bir engel mi var bir bilgim yok açıkcası. Afyon üretimi mesela ilaç sanayisinde kullanılmak için kontrollü şekilde yapılıyor hatta gıda olarak haşhaş kullanımı da mevcut.

3 Beğeni

Böyle ifadeler insanları böyle sayfalara çekmek için kullanılıyor. Mucizevi olarak tanımlandırılması sadece abartı.

Bununla ilgili okudum. Siz ne kadar üretimi kendi ülkenizde yapıyor olsanızda üretimi yapabilmek için ilgili ham maddeyi satan yerden tedarik ediyorsunuz. İşleyip zararlı sanayi atıkları kendi ürettiğin yerde bırakıp satılacak yerlere gönderiyorsun. Önemli olan ham madde, üretim değil. Haliyle petrol ve türevleri de her yerde üretilmiyor. Benzer bir durum bio-dizel için de geçerli. Bio-dizel yağ üreten her yerde üretilebilirken neden dizel petrol satanlar tarafından ihraç ediliyor? Plastik ve türevleri her yerde ve şu anki çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi.

1 Beğeni

Eskiye nazaran mağazalarda pamuklu ürün sayısı azaldı. Ancak dikkat ediyor musunuz, şu an satın aldığınız pamuklu bir gömleği eskiden olduğu gibi yıllarca yıkayıp ütüleyip giyemiyorsunuz.

Ben mesleğim gereği birçok farklı sektörde birçok farklı fabrika gördüm. Geçen yıl gittiğim yerli bir kumaş fabrikasında şunun farkına vardım. Aslında bizim %100 pamuklu kumaş dediğimiz kumaşın birçok kalite seviyesi var. O fabrikada çalışan bir tekstil mühendisi ülkemizdeki mağazalarda satılan ürünlerdeki pamuklu kumaşın eskiye nazaran çöp seviyesinde olduğunu söylemişti. Tabii 2000 liraya satılan Vakko pamuklu gömlekler böyle değil ancak orta sınıf olarak aldığımız ürünlerdeki bizim %100 pamuklu kumaş dediğimiz kumaşın kalitesi yerlerde.
Benim 7 8 yıl önce Mudo’dan aldığım gömlekler hala çok kaliteliyken geçen sene aldıklarım rezil bir haldeler.

Burada etken sadece alım gücü değil. Avrupada veya amerikada dolar bazında aynı fiyata bizden çok daha kaliteli ürün almak mümkün. Burada ülkemizin rezil bir yolsuzluk sarmalında olması, vergilerin artık haraç haline gelmesi gibi konular var ama o da çok uzun çok başka bir konu.

5 Beğeni

Sistem Netfix tarzı streaming platformları gibi, bir indirme sınırı yok ama indirme cihaza değil uygulamanın içine indirme şeklinde. Yani bir ay para ödeyip istediklerinizi indirip ödemeye devam etmeden okumak gibi bir imkanınız yok. İndirmenin avantajı internetin çekmediği yerlerde falan da okuyabilmek veya internet o an yavaşladı diye sonraki sayfanın yüklenmesini beklememek. Çizgi roman ağırlıklı okumak istediğiniz bir ay aylık üyeliği deneyin, beğenirseniz devam edin derim ben.

2 Beğeni

Hocam pamuk dışardan gelmiyor ki bu ülkelere,
pamuk doğa açısından en masraflı bitkilerden, çok fazla su istiyor onun için gelişmiş ülkeler pamuk üretimini bizim gibi fakirliğinden dolayı doğayı yapmalamaya meyilli ülkelere bıraktılar. Mısır sanırım dünyada en fazla pamuk üreten ülkelerden birisi Nil Nehri sayesinde. Bizde de yüksek seviyede pamuk üretimi.

Kenevirin pamuğa da alternatif olabilmesi lazım anlatılanlar doğruysa. Bir de yerli onca marka var bunların polyester, akrilik yerine kenevire yönelmesinin önünde bir engel yok. Bu markaların çoğu zaten iktidarın güdümünde, karlılık görseler kenevir üretimi için teşvik de çıkarırlar. LC ve diğer tekstil markaları çok güçlüler. Konuyu bunlardan dinlemek lazım bir de.

@Srbs Kesinlikle dediğiniz gibi. Aynı şeyi yabancı markalar da yapıyor ülkemizde satılan Levis 511’in bile kalitesinin pazar malından bir farkı yok neredeyse.

Gerçekten çok saçma bir durum içindeyiz ve ben bunu sadece alım gücüyle ilgili olmadığına eminim.

ABD, Almanya, İngiltere’de 70 dolara satılan indirimde 40 dolara düşen Champion marka spor ayakkabı beğendim. Ülkemizde sadece sneaksup isimli firma satıyor benim istediğim ayakkabıyı ve fiyatı 2.499 lira.

Aynı ayakkabının farklı rengi deichmann’da var ve fiyatı 1.300 lira. Birebir aynı marka ve model sadece rengi farklı.

70 doların karşılığı şu an zaten 1.300 tl olması gereken fiyat bu fakat ithalatçı 2.500 e satıyor. Böyle bizim kendi sistemimizden kaynaklanan Türk’ün Türk’ü kazıklaması durumları çok fazla var.

AliExpress’de kargo ve vergi dahil 500 liraya satılan akıllı saati Trendyol’da 1.200 liraya satanlar da var mesela.

Bunlar alım gücüyle alakası olmayan şeyler.

Dediğiniz gibi vergi saçmalıkları da var. Gelirin düşük olması etkenlerden sadece 1 tanesi.

Yine Merrel bir bot beğendim Türkiye’deki satıcılar 3.800 liraya satıyor avrupa fiyatı 1.000-1.500 tl arası. İthalat yapan firmalar işin suyunu çıkarmış durumda. Tabii bir çok markanın doğrudan türkiye satışının olmaması da bu duruma çanak tutuyor.

Siz de bilirsiniz Pierre Cardin 90’larda çok kaliteli premium bir markaydı çünkü Türkiye üretimi yoktu, şimdi US Polo ve Pierre Cardin gibi bir çok marka isim haklarını satmış durumdalar Türk firmalarına üretim de burada yapılıyor ve kalite yerlerde.

3 Beğeni

Zamanında bir yerde bir adam okuyabildiğiniz kadar kitap okuyun çünkü ileride onu okumak için ya vaktiniz olmayacak ya da artık o eserler size hitap etmeyecek tarzında bir şey diyordu. Gerçekten çok doğru bir saptama bu. Şu an ben de mesela daha çok Fantastik kitap okumak isterdim hayatım boyunca daha hiç Harry Potter okumadım. Diyorum ki keşke çocukluğumda okusaydım liseli yıllarımda keşke Zaman Çarkını okusaydım diyorum. Şimdi bu iki eseri okumam çok zor çünkü uzun soluklu eserler ve çok pahalılar o kitapları ayıracak bütçeyi klasiklere, tarih kitaplarına ayırıyorum kendi alanımla ilgili eserler okumaya gayret ediyorum. Gerçekten her şey zamanında güzel.

2 Beğeni

Daha önce denemiştim ancak çizgi romanlar öyle çok da ilgimi çekmemişti. Aslında hem benim için tuzlu oluşları hem de koleksiyon yapmaktan ziyade okumaya daha çok ağırlık vermemden dolayı olduğunu düşünüyorum. Okumaya daha çok ağırlık vermekten kastım da çizgi romanların çabuk tüketilebilir olması nedeniyle çok kısa sürede bitirilebilmeleri.

Tabii manganın yeri ayrı. İnternet üzerinden çok manga ve webtoon okudum. Elimde de fiziksel olarak 20 - 25 cilt falan okuyup bitirdiğim manga var. Daha devam etmek istiyorum ancak manga fiyatları da malum 40-50 TL olmuş ve dediğim gibi çabuk tüketiliyorlar. Şu sıralar internet üzerinden okuduklarımı tek tük temin edebiliyorum yalnızca.

Ayrıca dediğiniz gibi ben de aile büyüklerimden kalan manga, çizgi roman veya kitap olmasını çok isterdim. Ancak maalesef ki ailede çok kitap okuyan yok. Bir aralar amcamın elinde Hakan Günday, Ahmet Ümit vs. görüyordum da şu sıralar pek konuşmuyoruz hala okuyup okumadığını bilmiyorum. Bu yüzden sanırım okuduğum kitapları almaya ve biriktirmeye başladım. İleride evimde TV yerine büyük bir kitaplığımın olması fikri beni daha çok cezbediyor. :sweat_smile:

1 Beğeni