Rıhtım Kamarası

İlk cildi karton kapak ve sert kapak olarak basıldı. Diğer ciltler ise mevcut durumlardan dolayı malesef sadece karton kapak olarak basıldı.

2 Beğeni

Rus edebiyatına yeni başladım. Birşey dikkatimi çekti. Diğer edebiyat türlerini okurken görmedim. Neden rus edebiyatında bazı özel isimleri yada tarihleri “…” Olarak yazıyorlar?
Mesela “…” 1788, yada “S…” Sokağı gibi gibi.

1 Beğeni

Herkese merhaba.

Arkadaşlarımla birlikte sanat ve kültür üzerine paylaşımlar yapıp keyifli sohbet edebileceğimiz bir discord sunucusu açtık. Sunucuyu açmamızın üzerinden 1 ay geçti şu an. Kitaplarla, resimlerle ilgili bol bol sohbet ediyoruz. Bu kısa sürede üye sayımız da 100’e yaklaştı. Eğer siz de bu konularla ilgileniyorsanız ve bilgilerinizi paylaşıp sohbet etmek isterseniz sunucumuza mutlaka bekleriz.

Sunucumuz: Virtu Cultura

1 Beğeni

Oğlak, Altın, Alfa yayınlarından çıkan Ilahi Komedya kitabından resim paylaşabilecek bir arkadaş var mı? Uzun zamandır alasım var ama Oğlak pahalı geliyor biraz. Içindeki resim ve gravürler dahil birkaç metin de paylaşırsanız çok fark etmeyecekse Alfa alacağım, fark ediyorsa da paraya kıyacağım.

Bir de Alfa 3 farklı edisyon bastı sanırım. Bunların içerikleri arasında nasıl bir fark?

1 Beğeni

Bir şey danışmak istiyorum.
Bebeklik arkadaşımın doğum günü , çevreme hep kitap hediyesi alırım . Ona da kitap almak istiyorum ama biraz özel bir kitap olsun istiyorum. Arkadaşlığı anlatan özellikle çocukluk arkadaşlığını konu edinen bir kitap arıyorum . Türk edebiyatı öğrenciyim misyonerlik yaparak :upside_down_face::upside_down_face: Türk edebiyatından bir eser olsun istiyorum ama diğer önerilere de açığım. Şükran Yigit’in Ankara , Mon Amour kitabını düşündüm . Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2 Beğeni

Bir kitapta bilindik markaların olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Örneğin, cümleyi sallıyorum:

Evin arka tarafında siyah bir otomobil bekliyordu.

Evin arka tarafında siyah renkli 91 model Mercedes bekliyordu.

2 Beğeni

Hayali yer ismi oluşturmaya alternatif bir teknik… Rus yazarlar gerçek bir yer ismi kullanmak istememiş ancak tamamen uydurma bir yer ismi kullanmaktansa, “N… Kasabası”, “S… Sokağı” deyip geçmişler.

2 Beğeni

Stephen King çok yapar bunu. (Gerçi tam olarak bunu neden yaptığını bilmiyorum. Okurda anlattığı hikayenin gerçeklik algısını pekiştirmek için mi yapıyor, örtülü bir şekilde marka reklamımı yapıyor bilmiyorum)

Amazon’dan sipariş verip prime kargosunu över. İkea’dan mobilya aldırır. vs vs Şimdi isimleri aklıma gelmeyen Amerika’ya özgü birçok markanın, marketin, firmanın vs ismi geçiyor kitaplarında.

Hatta son 7-8 yıl öncesine kadar kitaplarında tüm arabaları Amerikan arabalarıydı. Marka - model yıl adı verir çoğu zaman. Sonraları Avrupa ve Asya otomobilleri de yer buldu kurgularında. Hatta bir Avrupa araba markası bir kitabının ismi bile oldu.

4 Beğeni

Ben de Jean-Christophe Grangé’ın bir kitabında görmüştüm. (Gerçi sadece bir kitabını okudum. :smile:) Gerçeklik algısını pekiştiriyor ama ürün yerleştirme havası verip okuru itme ihtimali de var. İki tarafı keskin bıçak…

3 Beğeni

Ruhi Mücerret kitabı geldi aklıma. Coca-Cola treniyle Pepsi gemisi bütün gün kafamda çarpışır artık.:sweat_smile: Bunlar hep dış minnakların kafamıza yerleştirdiği çipler.

2 Beğeni

Grange de yapar bunu evet. Genelde suç-gerilim gibi türlerdeki yazarlarda sık görüyorum ben de. Hikayenin gerçek dünya ve şehirlerde geçtiği, detayların önemli olduğu romanlarda yazarlar olur olmaz her şeyin detayını verme güdüsüne giriyor diye düşünüyorum :smiley: . Atmosferi daha iyi oluşturup okuyucuyu daha derine çeken bir taktik gibi.

Ben detayları seven biri olarak çok rahatsız olmuyorum okurken. Ama bu taktiği şöyle büyük bir sıkıntısı var bence; eser basıldığı zaman güncel olarak okunduğunda sorun olmuyor ama üzerinden yıllar geçince markalar ve ürünler acayip demode kalıyor :smiley: . İster istemez okurken takılınıyor buna biraz.

Örnek vermek gerekirse “Motorola araç telefonunu kaldırdı”, “Ericsson telefonunun antenini çıkardı” , “Schaub Lorenz renkli TV si üstüne düştü” gibi garip garip şeyler hatırlıyorum ben aklımda kalan :joy:. Sorsan hangi kitaptır bilmiyorum ama bu kısımlarını net hatırlıyorum :joy: .

3 Beğeni

Genelde polisiye-gerilim türü kitaplarda böyle detaylar verilir. Beni rahatsız etmiyor. Yerli polisiyelerde de bazen böyle detaylar veriliyor (Örn: Ahmet Ümit) ama nedense eğreti duruyor.

2 Beğeni

Sizin oralarda durum nedir arkadaşlar? Acaba süresi uzun diye mi bu fiyat?

2 Beğeni

1 Beğeni

Ben de şimdi Paribu ile baktım daha ucuzmuş. :joy: Muhtemelen 3D giderim.

2 Beğeni

Diğer filmleri bilemem ama Avatar 3D izlenlenmesi daha iyi oluyor.

1 Beğeni

Ben ilkine gitmemiştim ama bunu kaçırmayacağım. Umarım az biraz gelişme vardır 3D’de.

2 Beğeni

Ben de aynı şekilde ilk filme gidememiştim. İmax ile iyi bir deneyim yaşarım umarım. Yoksa verdiğim paraya üzülülürüm. En az 4 kitap parası :grinning:

2 Beğeni

Adana’da imax var şansınızı oradan yana kullanın normal perdelerde ışık kalitesi düşük. İmax Adana avm de 100 TL olarak gördüm ekstra gözlük parasıyla 110 ya da 115 TL olabilir. Aradaki fiyat farkı için imax deneyimleyin derim.
Fiyatlara Avatar için zam yapıldı. Sanırım artık hit film hangisi olursa ona göre zam geliyor sinemalara. İstanbul özelinde konuşursam ilçeden ilçeye fiyat değişiyor 2D normal filmler 60 TL den başlıyor İmax de 100 - 132 TL fiyat aralığında değişiyor. Şu rakamları yazarken bile yoruldum maalesef.

4 Beğeni
3 Beğeni