Rıhtım Kamarası

Alışkanlık kazanmak için düzenli yapmak şart. Barış Özcan’ın zinciri kırma diye bir hareketi vardı. Youtube kanalında videolarını bulabilirsiniz, size yardımı dokunur diye düşünüyorum.
Okuma alışkanlığı kazanmak gerçekten çok ve düzenli okumakla olan bir şey. Mesela kitap okumayı çok sevmekle okuma alışkanlığı edinmek arasında fark var bence. Sadece kitap okumayı seven insanlar genelde bir tür üzerinde yoğunlaşan, o tür dışındaki kitaplarla yıldızı pek barışmayanlar oluyor. Okuma sevgisi alışkanlıkla birleştiğinde insan sadece keyifli vakit geçirmek istemenin dışında, ihtiyaçları doğrultusunda okumaya başlıyor. Merak ettiklerini birine sorarak ya da internetten bakarak değil de o konu hakkında geniş bir kaynak taraması yaparak, hakkında yazılmış kitaplara bu kitapların atıf yaptığı kaynak kitaplara ulaşarak öğreniyor. Bu sayede de sadece merak ettiği şeyi öğrenmekle kalmayıp üstbilişsel bir yolculuğa çıkmış oluyor.

Yazdıkça yazıyorum sanırım ama bu alışkanlığı kazanmak istemeniz, özellikle de çocuğunuz için yapmak istemeniz hoşuma gitti. Keşke her ebeveyn bu kadar duyarlı olabilse. Sadece çocukları ne okuyor, ne oynuyor anlayabilmek için bile şart okumak.

Umarım hedefinize ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

3 Beğeni

Kedi ve farenin doğasında olan bir şeydir fakat kedinin getirdiği farenin bana vereceği zararı da hesaba katmam gerek.Kedi,onu bana hediye olarak da getirmiş olabilir tabi ki.Ama sonuç olarak doğa kanununun ve gelen hediyelerin zararlarını görmezden gelemem.Evin içine gelen fare ortalığı kirletir ise,hanım,doğal gücünü kullanarak bana zarar verir.

2 Beğeni

Güzel ve açıklayıcı cevabınız için teşekkürler.Haklısınız,bende ki durum kitap okumayı sevmekten ziyade bir kaç türe yoğunlaşma durumuna daha yakın.Dijital kale,sherlock vb. polisiye-aksiyon tarzı kitapları kısa sürede okuyabiliyorum fakat iş farklı türlere gelince yavaşlıyorum,sıkılıyorum,kapatıyorum.Çok arzulayarak başladığım The Tempest kitabını bitiremedim bile.Söylemiş olduğunuz videoları izleyeceğim umarım tembellik zincirini kırarım ve ailecek kitap okuma saatleri yaparız.

1 Beğeni

Bence belli türlerde okumanızın bir mahzuru yok, herkes her türde okuma yapamıyor. Düzenli okuma alışkanlığı kazanmak adına en sevdiğiniz türlerden başlayın derim ben. Sonra siz farkında olmadan başka türlere zaten yönelirsiniz. Bir kitapta farklı türde başka bir kitabın adı geçer, merak edip okursunuz, sonra o türü seversiniz… Böyle uzayıp gider okuma serüveniniz. Ama ileride de her türde okumak zorunda değilsiniz; sevmeden okumak göreve dönüşüyor ve buna hiç gerek yok. Neyi seviyorsanız onu yapmak en güzeli.

3 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler.
Bu biraz da kişinin yapısı ile alakalı.İlk denediğim yöntem sizin söylediğiniz şekildeydi.Sevdiğim türden başladım,sonra gerisi gelir dedim.Bir türlü gelmedi.Farklı türlerde,sevdiğimin türün tadını yakalayamamak beni birazda kitaba uzaklaştırdı. Animeye de böyle başlamıştım. Naruto’yu izledim fakat daha sonra hiç bir anime izleyemedim,tat alamadım.Kendim için istesem,doldururdum kitaplığı aksiyon kitapları ile ve okurdum.Ama oğlum öncelikli olduğu için,o da benim gibi tek yoldan ilerlemesin,farklı yollara da sapıp farklı deneyimler de yaşasın istiyorum. Öz eleştiri yaparsam eğer,benim ki tat almaktan ziyade tembellik etmek gibi duruyor :slight_smile:

2 Beğeni

Premier Lig basliginda sordum, burada da sorayim.

Acaba buradan Philip Kerr’in Devre Arasi serisini okumus olan kimse cikar mi?

İki gün önce ben de Mart Menekşeleri ve Ölümcül Prag kitaplarını sipariş verdim, okuyup Kerr’in tarzını öğrenmek için. Merak ettiğim bir yazar…

1 Beğeni

Selam! :slight_smile: Nereye soracağımı bilemedim. Arkadaşımın kitaplığında Zaman Çarkı serisini kurcalıyorduk da… 3. ve 4. ciltlerin kapağında baskı olmadığını fark ettik. Bu, o kitaplarda herkeste olan bir şey mi, yoksa bir aksaklık mi olmuş?!

4 Beğeni

Baskıdan baskıya değişiyor.

3 Beğeni

Kontrol ettim bende ki baskılarda da durum aynı. 3. cilt 2014 3. baskı, 4.cilt 2012 - 2 .baskı

2 Beğeni
  1. baskıların hepsinde kitabın adı yazıyor, diğer baskılarda ise yazı bazılarında var bazılarında yok.
2 Beğeni

Bizde ikisi de 2014’tü. Enteresan olmuş. Teşekkür ederim hepinize, kusur var diye endişelenmiştik. :buyucu:

3 Beğeni

Bu durumu geçenlerde iyice kurcalamıştım. Ulaştığım ve anladığım bilgilere göre 2. Baskılar yapılırken cilt kapaklarındaki yazılar kaldırılmış ama 3. Baskıdan sonra tekrar yazılmaya başlanmış.

Bendeki şansa da 15 kitaptan 11’i 2.baskı.:pensive:

2 Beğeni

Bu seriyi okumuş olan var mı acaba?

İlk iki kitabını okudum. Güzel bir seriydi, tüm yetişkinlerin ortadan kaybolursa gençler ve çocuklar ne yapar iyi anlatmıştı. Ama ikinci kitabın sonunda kurgu bakımından hoşuma gitmeyen şeyler olmuştu, bu yüzden devam edesim gelmedi. Okursanız konuşuruz lakin biraz saçmaladı gibi gelmişti.

1 Beğeni

Kitapevlerini ziyaret eden arkadaşlar, bir yerlerde Reiner Stach’ın Kafka - Karar Yılları cilt 1 kitabı karşınıza çıkarsa haberdar edip satın alma ve gönderme konusunda yardımcı olur musunuz?

Nadir de bir yerde buldum ama istedikleri fiyat pek makul değil.

Alfa’dan çıkanların hepsini aldım ve Alfa’nın çıkış sırasına göre okuyorum. En son 9. kitap “Balonla Beş Haftayı” okudum. Öyküleri ise sıralama dışı okudum :slight_smile: .

Kitaplar fransızcadan çeviri ve bildiğim kadarıyla tam metinler.

Alfa’nın az ya da çok genel dizgi hatası sıkıntıları bu kitaplarda da var olmasa iyi ama çok rahatsız olduğum bir durum değil.

Çeviri kıyaslama beni aşar :slight_smile: Hem dil bilmek hem de başka baskılara sahip olmak gerekiyor, Cümle yapısı ve paragraf anlamı konusunda ufak tefek bir şeyler vardı galiba ama çok da hatırlamıyorum

Alfakitap.com dan 3-5 kez sipariş verdim. Bazı sitelerde daha uygun fiyata kitaplar bulunabilir ama hem beklememek hem de temiz kitap gelsin diye bazı Alfa grup kitaplari için alfakitap.com’u kullanıyorum. genelde aynı gün ve saat geçmişse ertesi gün kargıya veriyorlar kitapları.

Alternatif olarak çoğu baskısı bulunmayan İthaki var. Okumak istiyorsak kötü de olsa ( ki ben öyle düşünmüyorum) pek alternatifimiz de yok gibi.

Fotoğraf eski bu nedenle fotoğrafta “Öyküler” kitabı yok.

5 Beğeni

Jules Verne Alfa Yayınları için tükürsen üç beş virgüle denk geliyorsun. Ben biraz takılıyorum bu duruma o yüzden yazmak istedim. Karpatlar Şatosu’na başlayıp sinirlerim bozulunce kenara bıraktım. Yine de alternatif yok. El mecbur… Keşke böyle olmasaydı. Ufak tefek hatalar neyse ama özellikle Kapatlar Şatosu beni çok rahatsız etti. Göz ardı edebileceğim kadardan fazlası vardı. Yine de Jules Verne hatrına gözümü yumabilirim ama muhtemelen çok sinirleneceğimdir. Evde sinir küpü gibi gezerim okurken. :joy:

2 Beğeni

Bu seriyi ben de yapayım bir ara

1 Beğeni

Baskılar güzel, çok hoş “ama bene ne” :slight_smile:

3 Beğeni