Rıhtım Kamarası

Dün BKM Express’den aradılar sık kullanıyorsunuz 3-4 soru ve iyileştirme için bir fikrim olup olmadığını sordular, son olarak da BKM Express ücretli olsa yine kullanır mısınız dediler.

Yok dedim, sanal kart kullanırım o zaman. Ücret için nabız yokluyorlar, sizi de ararlarsa aklınızda olsun diye yazıyorum, Bankacılık Kart Merkezi para alacaksa kart markalarından, bankalardan alsın.

6 Beğeni

Kitapçı gezen arkadaşlar bu kitaba rastlarsanız, satın alma konusunda yardımcı olur musunuz? Sel yeniden basmayacakmış, sahaf derseniz bir yerde buldum ama istedikleri para hiç makul değil.

3 Beğeni

Merhabalar, kullanıcı adımızı değiştirme sanşımız varmı? :thinking: Ayarlar baktığımda değiştirmeme izin vermiyordu ama bir sormak istedim.

Bana ne istediğinizi söylerseniz değiştirebilirim. Üyeler değişim yapamıyor.

Emrecan olarak değiştirebilirmisiniz?

1 Beğeni

Teşekkür Ederim :hugs::slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Rica ederim. :blush:

1 Beğeni

" Çevrimiçi yayınlanan yeni bir teori, Amerikan bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’ın Satoshi Nakamoto olduğunu gösteriyor."

Yok artık diyorum. :joy:

@alper hocam ne diyorsun. :thinking:

2 Beğeni

Belki de öyledir, bilemiyorum ama ben hala Anathem’i okumaya başlayamadım :slight_smile:

1 Beğeni

Satoshi’nin kim olduğu hala bir muamma. Çok fazla isim tahmini yapıldı ama ilk defa bir yazar gördüğüm için paylaşayım dedim. :slight_smile:

1 Beğeni

Fikrin arkasından Stephenson çıkarsa pek şaşırmamak gerek gibi ama şimdi biraz düşündüm de bu fikir belki bir kişiden çıkmış olabilir ama hayata geçirmek için çok daha organize bir topluluk gerekli gibi geliyor bana.

1 Beğeni

Hali hazırda bu fikir geliştirici bir ekip tarafından yürütülmekte ancak ana algoritma kırılmadan güncellemeler yapılmakta. Ancak bu fikri reele döken Nakamoto isimli kişinin oluşturduğu ve kilitli bıraktığı cüzdan halen kırılamadı. Farklı bir kriptografi biçimi kullandığı düşünülmekte.

Bilakis bu oluşumun türevleri de bu şekilde. Farklı fikirler ile oluşturulup bir ekip tarafından geliştirilerek devam ediyor. Açıkcası bu kişiyi herkes merak etmekte.

Yazar olarak görünce dikkatimi çekti. :slight_smile:

1 Beğeni

Bizi türlü senaryolara inandırmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana da.

1 Beğeni

Senaryo hangi alanda yok ki bunda olmasın. Zamanla şekillenir ne olduğu zaten. :slight_smile:

Artık;

Orada bir gezegen var uzakta
Gitmesek de, görmesek de
O gezegen bizimdir

diyebiliriz. :slight_smile:

2 Beğeni

Bütün yıldızlarla bütün gezegenlere birer ad verdik, oysa belki hepsinin kendi adı vardı.

Stanislaw Lem - Solaris

Türk mitolojisinden bir isim koyulsa güzel olabilir. Bildiğimiz çoğu gezegenin, uydunun ve yıldızın isminin kaynağı mitolojiler zaten.

12 Beğeni

Siz yazınca Türk mitolojisinden bir isim seçilmesi bana da mantıklı geldi.

Ey oradaki! Koymazlar inşallah…

3 Beğeni

Bende bir siyasetçi ismi verirler diye korkuyorum

1 Beğeni

Siyasetçi, tarihten bir kimse… Bunlar olmamalı bence. Ne bileyim Padişah ismi filan da olmasın. Yavuz Sultan Selim Gezegeni filan… Göreceğiz artık. Gulyabani olabilir belki ama sıfır ihtimal. Öylesine aklıma geldi bir anda. Bu aralar o kitabı okuyasım vardı ama malum…

Düzenleme: Şartları okudum da…

• İki isim önerisi olmalı: yıldıza ve gezegenine
  • İsim bir “şey”e ait olabilir.
  • İsim bir “kişi”ye ait olabilir.
  • İsim, bir gökcismine ismi verilmeye değer, kültürel, tarihi ve coğrafi önemi olan bir “yer”e ait olabilir.
  • Verilecek isim gökyüzü veya astronomiyle ilgili ve hatta yıldızın/gezegenin gökyüzünde bulunduğu takımyıldızla ilgili olabilir (zorunlu değil).
  • En az 4, en fazla 16 karakter uzunluğunda olmalı.
  • Latin harfleri ile yazılmalı.
  • Tercihen bir kelime olmalı.
  • Kolayca telaffuz edilebilmeli (en azından bazı dillerde).

İsmin olması gereken özellikleri olduğu gibi, olmaması gereken özellikleri de var. Bunlar:

• Bir kişiyi, grubu, toplumu veya ülkeyi gücendirmemeli.
  • Herhangi bir astronomik cismin ismiyle aynı veya benzer olmamalı.
  • Verilecek ismin ticari bir tarafı olmamalı.
  • Politik, askeri veya dini alanlarla bilinen kişilerin isimleri olmamalı.
  • 1919’dan önce ölmüş bir kişinin ismi olmamalı.
  • Yaşayan bir kişinin ismi olmamalı.
  • İsim seçimini yapan kuruluşların ismi olmamalı.
  • Evcil hayvanların ismi olmamalı.
  • Kısaltma olmamalı.
  • Kurgu, üretilmiş isim olmamalı.
  • Rakam veya ünlem işareti içermemeli.

Mitlerin çok eski tarihli olduğu düşünülürse olması düşük ihtimal. 1919 yılından sonrasına göre seçilmesini anlayamadım. :thinking:

2 Beğeni