Rıhtım Kamarası

Neyse sakinleşin bir hele tatlıya bağlanır konu :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Benim gözlemlediğim kadarıyla sorun, sizin otorite olarak uyarıda bulunmanız ama karşı tarafın sizi otorite olarak kabul etmemesi ve tarafsızlığınıza inanmaması.

Böyle olunca, siz yersiz yere, kişisel düşüncelerinizle tepkinizi koymuş oluyorsunuz. Aynı şekilde, olaya müdahil olan diğerlerine de üslupları kaba olduğu halde sizinle aynı tarafta oldukları için daha toleranslı davranıyorsunuz.

Otoriteyi sağlamak ya da saygınlığınızı korumak için bu saatten sonra daha sert, daha baskıcı olmalısınız. Bunu pek mümkün görmüyorum. Bu sebeple devamını getiremeyeceğiniz bir durumu başlatmış olarak aldığınız yenilgiyi kabullenip sonrasında kamuoyu desteğini alabileceğiniz durumlarda tepkinizi gösterseniz daha olumlu olabilir.

1 Beğeni

Haklısın… @SJack
Haklı… @MelihAntepli
Bence sende haklısın… @isos81

:slight_smile:

4 Beğeni

Benim yenilgiyi kabul etme gibi bir durumum yok. Sadece artık uğraşamayacağımı ve yorulduğumu belirtmek istiyorum. Bu son olay da tamamen bırakma kararı almama neden oldu. 4 yıldır elimden geleni yapmaya çalıştım. Yeri geldi özür diledim yeri geldi yetkime dayanarak gereken neyse onu yaptım. Şöyle bir bakınca 4 yıl gerçekten de uzun bir süre denetmenlik yapmak için. Bilemiyorum belki de 5 yıldır. :smiley:

1 Beğeni

Ben sizin denetmenliğinizi beğeniyorum. Defalarca hatalı olduğunuzu kabul ettiğinizi gördüm, bu harika bir vasıf. Bu konuda da sizi hatalı gördüğümden değil, sadece sonunda muallakta kalan, ikili bir münakaşaya dönmesine engel olamadığınızdan fikrimi belirttim. Siz bırakırsanız forum için de bir kayıp olur. Bakmayın tepki gösterdiklerine, içten içe hoşlarına gitmese kimse uzatmazdı tartışmayı.

2 Beğeni

Sen bilirsin ama bence iyi bir denetmensin. Bir falsonu görmedim, görürsem görevden ben alırım seni merak etme :stuck_out_tongue: :joy:

3 Beğeni

Biraz fazla sanki :melting_face:

1 Beğeni

Gamalı Haç, Bursalılar, Materialist Messiah, Remziye’nin Kitapevi :joy::sweat_smile:

6 Beğeni

Aziz Hayri, yukarıda geçen tartışmaları gene okumaya çalıştı yazılanları ve gene bir şey anlamadı. Üstelik de geç kalmıştı. Çok da geride kalmak istemediği için bir şeyler söylemesi gerektiğini biliyordu. “Söylediklerinin konuyla ne âlâkası var” diyebilecek olanlar için de ilgili bildiği kaba saba fıkrayı (*) en sona saklamayı düşünüyordu. Bildiği bir tek şiir vardı bu konuda daha önce kullanmasına rağmen bir kere daha söylemeden geçemedi. “Müsademe-i efkar’dan barika-yı hakikat doğar.” Ve her zaman kullandığı “affınıza mağruren” demeyi de unutmadı.

(*) Bir oduncuyla bir terzi dükkan komşularıymış. Oduncu her sabah terzinin dükkanına gidip elindeki odunu gösteriyor ve soruyormuş, “bu ne?” diye. Garibim terzi “odun” deyince ensesine bir tokat yiyormuş. “Ben de sana kodum” cümlesi ardından geliyormuş. Bir gün iki gün üç gün derken terzi bakmış olacak gibi değil bir sabah daha oduncu gelmeden adamın dükkanına girmiş ve elindeki makası göstererek "Bu ne?” demiş. Oduncu “makas” deyince “ben sana kodum” demiş ve enseye bir tokat indirmiş. Oduncu şaşırmış ama bozuntuya vermemiş ve “uymadı ki” demiş. Terzi durur mu yapıştırmış cevabı “Uysa da kodum, uymasa da kodum” deyip okkalı bir tokat daha indirmiş Oduncunun ensesine…

2 Beğeni

3 Beğeni

100 de 100 ümü veririm diyorsan, varım :slight_smile:

1 Beğeni

Ayıp ettin, %110’umu bile veririm.

Bedazzled Go Out There GIF - Bedazzled Go Out There Give110Percent - Discover & Share GIFs

Ama önce üçü bitirmem lazım. :slight_smile:

2 Beğeni

Sinemada izleyebilirim. Ama bayadır sinemaya gitmedin, biletler ne kadar oldu @Hapsu
Gerçi burada fiyat sormak biraz tuhaf oldu ama neyse artık :sweat_smile:

1 Beğeni

Herkese iyi akşamlar. Birkaç durumu netleştirmek için yazma ihtiyacı duydum. Öncelikle verilen tepkilerin olaya değil, profillerimizin vesikalığına biriken yargılardan kaynaklandığını görüyorum. İkili diyaloglarımızda biriken yargıların bambaşka bir olayda bana karşı tavrınızı etkilediğini düşünüyorum.

Olayları muhakeme ederken anlık değerlendirme ya da taraflara yakınlığınıza göre taraf olma huyundan sebep ayrıca bazı öznel olaylardan habersiz olmanızdan dolayı verdiğiniz tepkilerin haksız olduğunu belirtmek istiyorum.

Veda başlığına yazmadan önce yönetimin ve denetmenlerin tutumlarıyla ilgili çokça yazdım anket dahi açtım. Şahsen yönetimin yetersiz ve olgun olmayan kişiler barındırdığına inanıyordum. Yazım ve imlaya dikkat etmediği için özelden banlanacağına dair uyarı alan üye duyarken başka mesajda imlanın içindem geçenlerin mesajı bile editlenmediğini gördüm. İfade özgürlüğünü aşan mesajlara çok fazla tolerans gösterilirken incir çekirdeğini doldurmayacak meselelerde toplu bir had bildirme durumlarıyla karşılaşan tek üye olmadığımı düşünüyorum.

Onun dışında şahsileşmiş bir tutuma maruz kaldığımı da düşünüyorum. Mesajlarım da -xd- kullanıyorum diye her mesajım editleniyordu imla hatası diye. Biri troll hesap açmış olursa foruma girdiğimde bu senin hesabın mı diye ithamla karşılaşıyordum direkt. Mizacınız haylaz diye sürekli yönetim tarafından imalarla meşgul edildiğinizi düşünün. @Agape ile başlayan bir howl şu kadar saat susturuldu geyiğimiz vardı. Bir gün sjack bir saatlik susturduğunu forumda görünür şekilde yazıp bir günlük susturma attı. Yanlışlıktır dedim admine de kendisine de mesaj attım ama banım açılmadı. Bu forumda holokost yapalım diyenler bile bir gün susturma almamıştır. Admin askımı kaldırın mesajıma dönmedi askı atan mod yanlışlık olmuş deyip hemen çözmedi de durumu. Mesajlarıma xd var diye edit atıp bu fake hesap senin diye sürekli darlandığım için bunu art niyetli buldum açıkçası. Ki hesapların ip adresimle bağlantılı olduğu olmadığı gayet taraflarınca görülebilir.

Veda başlığına yazmadan önce de dizi eleştirim vardı, güç yüzüklerini saçma bulduğumuz için zekamızın kişiliğimizin eleştirdiği bir platformda bulunmamak için ve mizacım yüzünden sürekli rahatsız edilmekten ötürü kapadım hesabımı. Herkese yönelik eşit bir tutum olmadığını düşünen onlarcası da gitti. Burası önceden gayet fantastik bir taverna havasında yerken gece koğul nöbetine gelen komutanın bu askerler niye hazır olda uyumuyor dediği bir koğuşa döndü bazı üyeler için. Şimdi bizzati böyle bir tavırla hepiniz karşılaşmaşdı. Buraya yazdığım her şey adminle dm kutumda yer alıyor ss olarak görme gereği duymadım.

Son mesajımda keyfi banlar yanlışıkla oldu der geçersin deme sebebim buydu. Buna verilen yanıtın keyfi banlarım arasında yer alabilirsiniz gibisinden bir tutumu ben kendime olan saygımdan ötürü tasvip etmiyorum böyle tutumun kendisine yöneltilebileceğini de görmek yerine hak veren normal karşılayan platform sakinlerine de alıntılayıp bir şey diyemem.

Foruma yeni gelen üyelere samimi ortam hissi vermek için yazdığım, forum kurallarını da forum dinamiğini bozmamak adına uyduğum zamanların üstüne yetki mercilerin mizacımı bana karşı kullanıp üyeleri taraf olmaya ya bendensiniz ya at gözlüksünüz diye kutuplaştırmasını gerçekten haksızlık olarak yorumluyorum. Forumda geçirdiğim zaman içinde kimsenin kişiliğini incitek bir tavır takınmadığımı düşünüyorum. Forum başlıklarını kirlettiğimiz için başlayan konu. Gündem başlığında offtopic muhabbet olduğunda bizzat kendim denetmeni etijetleyip mesajları taşımasını istedim. Offtopic gelişen muhabbetler kaçınılmaz. Mesajlarımız da forum kültürümün dayandığı edebiyattan nasipleniyordu, okumaktan zevk alanlar olduğunu biliyorduk ondan devam ettiriyorduk. Şayet diyalog uzarsa da bir denetmenin mesajları kamaraya alması iki tık bir işlem. İki mesajlaşmanın gerginliğini tüm forumu hercümeç edecek şekilde idare edebilmenin idare olduğuna inanmıyorum.

Kurallara ilk yıllarda gösterdiğim özeni göstermeme sebebimi de dile getirdim. Çoğunuzun da benzer bir darlanma yaşadığında farklı davranacağını sanmıyorum. Gerginlik sevmediğim için geçiştirdim çok gerilince de veda ettim. Deprem dolasıyla geri girdim deprem sonrası darlanma gibi durum olmayınca kalmaya devam ettim ama görüyorum ki mizacımız normlara uymuyor diye istenildiği gibi üstümüze gelinip aba altından sopa gösterilecek günün sonunda keyif alıp kafa boşlatacağım yerde stres edinmek için durmanın anlamı yok.

Bir kültür sanat platformunda böyle mahkememsi ortamların oluşması bence hepimizin kendimizle ilgili bir özeleştiri yapmasını gerektiriyor. Forumun ilk başlıklarını açmış üyelerden biriyim, bunca zaman içinde ters düşdüğümüz insanlar illa ki olmuştur. Benim için insanların şahsıyetini incitmemek her şeyden mühim bu yüzden bu süreçte bir kişi hariç kimseye ağır bir itham ile yazmadım. Forumdan onu aşkın kişi hayatımın bir parçası rehberimde kayıtlı insanlar. Mizacımı alehime delil yapmakla uğraşmayacak herkesle sohbet edip muhabbet kurabilirim. Olgunluk değil çiğliğin basit mevzuları büyüttüğü bariz. Günün stresini atmaya geldiğim yerde darlanıp sonra da haklı tepkilerimin sebebini anlatıp on paragraf yazı yazacağım anlamsız bir durumun içinde bulmak istemiyorum kendimi.

Şunu da belirtmek isterim gitmeden bu alaylı tavrım bir savunma mekanizması. Ölümle tanışıp sizin için ciddi ve önemli konuları gayrıciddi ele alıp sizi incitmiş olabilirim. Özür dilerim sanıyorsanız çok beklersiniz xd

9 Beğeni

Bitir, ben varım valla.

1 Beğeni

Okurken yaşlandım. :buyucu: Bazı yerlerde kendini tekrar etmişsin olmamış o.
Konu bence çok amaçsız bir şekilde uzadı. Çok da şey yapmayın hadi. Hayatta daha ciddi şeyler oluyor. Böyle havadan sudan şeylerle kendi öfkenizi (ya da işte bir şeyinizi) beslemeyin.

6 Beğeni

Ben de söz konusu keyfi ban meselesine bir şeyler eklemek istiyorum. O zamanlar mutlu mesut forumca eğleniyorduk. İthaki Bilimkurgu Klasikleri En İyi Kitap adlı ankette @Howl Hayvan Çiftliği’ne oy verdi diye biraz daha eğlenmek adına kendisine 1 saatlik susturma cezası verdiğimi düşünüyordum. Ki zaten resim de paylaşarak herkes görsün istemiştim. Fakat aceleci davranmam nedeniyle ve sistemi de çok ayrıntılı çözemediğimden yanlışlıkla 1 günlük susturmuşum.

Her neyse olayın ardından kendisi de durumu gayet o zamanki ilişkilerimize dayanarak şaka yollu belirtmişti. Ben de kendimi kınıyorum diyerek daha dikkatli olmam gerektiğini vurguladım. Eski mesajlarımı da kontrol ettiğimde kendisiyle bu konu hakkında geçen bir konuşmamız olmadığını gördüm. Belki başka denetmen ile görüşmüş olabilir emin değilim.

Kısacası keyfi olarak nitelendirdiği olay tamamen bundan ibarettir. :slight_smile:

Diğer yandan denetmeniz diye forumun her mesajına bakacağız diye de bir zorunluluk yok ortada. Biz de çalışıyoruz ve bizler de insanız. Foruma günde belki de binlerce mesaj yazılıyordu o zamanlar. Madem imla kurallarını hiçe sayanlar vardı raporlasaydınız da biz de müdahale etseydik. Sana yapılan xd düzenlemeleri de çok iyi hatırlıyorum o günlerdeki aramızda olan ilişkiye dayanıyordu. Tamamen bilerek ve eğlence amaçlıydı.

Son olarak; forumu askeriye gibi görmeyip kemer biraz gevşetilebilir diyerek algı yapıp geçmişteki eğlence amaçlı yapılan şeyleri de bu dediğine ters düşse de dile getirmen çok garip.

2 Beğeni

Malazan okuma etkinliği mi geliyor yoksa? Böyle özetlerin olduğu falan. :yum:

Neyse maç başlıyor. Başarılar Galatasaray’ım. :lion:

1 Beğeni

Neler döndü bilmiyorum ilgimi de çekmiyor ama şuna takıldım:

Gündem başlığındaki tartışmamızdan hareketle bu “holokost destekçisi” ben oluyorum sanırım ki bunun sonucunda da okuduğunuz onca şeydeki iktidar-manipülasyon ilişkisinden hiçbir şey anlamadığınız sonucuna varıyorum.

Ayrıca bir internet forumundaki pek de öyle önemli falan olmayan personanızın savunusunu yapmak için ortaya holokost gibi milyonların hayatına mal olmuş bir olguyu ortaya atmanız da olacak iş değil ya oluyor işte.

1 Beğeni