Rıhtım Kamarası

Esasında her iki devlette de egemen olan Türklerdir. Fakat tabi ki devlet içerisinde diğer unsurlar da vardı. Örneğin Got’lar vs… İskitlerin Avrupadaki varlığı daha eskidir. Hunlar’a iskitlerin devamıdır diyebiliriz. Yanılmıyorsam Çin kaynaklarında olacak, şöyle bir Bilgi vardı: “biz bunlara eskiden İskit derdik. Onlar şimdi kendilerine Hun diyor”… İskitler ve Hunlar tabi çok büyük coğrafyalara egemen olmuşlardır. İskit egemenliğinin zayıfladığı dönemlerde, yine aynı topluluk içerisinden ortaya çıkan bir Hun varlığından söz edilir.
tarih benim için özel bir zevktir. Türk tarihi konusunda pek çok kaynak okudum, okuyorum. Bir tarihçi kadar okudum desem yeridir. Yine de teşekkür ederim.

2 Beğeni

Hun Devleti bir imparatorluk olduğu için elbette yapısında çeşitli etnik unsurlar bulunuyordu. Bu, Hunlar’ın karışık toplumların bileşimi olduğunu göstermez, Hun Devleti’nin içinde değişik etnik unsurlar bulunduğunu gösterir. Hun Devleti ile devletin asli unsuru olan Hun toplumunu birbirine karıştırmamak gerekir.

Hun (keza İskit [biz buna Saka diyelim]) devletinin sınırlarını günümüzün devlet sınırları gibi yorumlamak yanlış olur. Eğer bir belirsizlik söz konusuysa aynı belirsizlik -o çağlarda- Roma için de, Çin için de geçerliydi. Roma’nın kuzey sınırlarını net bir biçimde kimse belirleyemez. Günümüzün belirgin sınırları ile eski çağların sınırlarını yorumlamak doğru değildir. Örneğin Hitit Devleti’nin net bir sınırı şimdiye değin belirlenememiştir…

2 Beğeni

Ben de zaten aynı şeyi söylemişim hocam. Egemen olan Türklerdir. Devlet, Türk devletidir. Fakat Got’lar gibi diğer bazı unsurları da, o toprakları aldıktan sonra bünyelerine katıyorlar. Hatta Got’lardan asker olarak da yararlanıyorlar. Devletin, Türk devleti olduğu konusunda zaten problem yok. Karışık toplumların bileşimi gibi bir ifadem olmadı, olamaz da zaten :slight_smile: belki diğer arkadaşın ifadesinden öyle bir anlam çıkabilir. Diğer ifadelerinize de katılıyorum

2 Beğeni

Karıştırmışım… Aslında Sedat_Kalay adlı arkadaşa cevaben yazmaya çalışıyordum… :relaxed:

1 Beğeni

Paylaştığın fotoğrafı tam olarak anlayamadım. :thinking: Bunu kim yapmış?

Facebook’ta Ötüken’in yeni sefiller baskısı altına yazılan yorumlardan birisi bu

Yorumu yazan bir kitapçıda gördüğü sefilleri incelemiş, (yayınevi belirtmemiş) neden sayfa sayısı az diye düşünmüş, sonra bir sayfada parantez içinde " burada aslında uzunca bir Paris tasviri vardı ama Türk okuyucuyu ilgilendirmiyor diye çevirmedik" :slight_smile: diyen bir editör notu görmüş, yorumunda onu paylaşmış.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Ben bu kadar ileri görüş beklememiştim aslında. Demek ki çevirmen bizim ülkedeki çoğu kesimin Paris’e hiç gitmeyeceğini kavramış ve bizlerin beynini böyle bir şehrin harika tasvirleriyle yormama kararı almış. Harika! :sweat::tired_face:

2 Beğeni

Evet bende hunların iskitler in devamı olarak düşünüyorum. Ama Avrupa derken batı demek istemedin herhalde. Tarih sende farkındasındır belli bir tarihten önce muallak durumda. Çok derin araştırma kaynaklarında belkiyazıyordur ama bu bilginin türkiyedeki herhangi bir kurumda yazılı kaynak olarak var olduğunu sanmıyorum. Malum ülkemiz her konuda olduğu gibi tarih araştırmacıları konusunda da geride kalmıştır. Yabancı kaynaklardan edinmek gerekir… Ve tarih çok leziz bir sanattır…

1 Beğeni

Türkler bilindiği kadarıyla Attila döneminde Fransa’nın da bir kısmını alıp Roma’ya kadar ilerliyorlar. Ordan daha Batı’ya gittiklerine dair bir veriye şimdiye kadar rastlamadım.
Evet ne yazık ki tarihçi yetiştirme konusunda biraz zayıf kalmışız. Düşünün Orhun Yazıtlarını bile yabancılar çözümlemiş. Umarım sizler çok çalışıp bu açığı kapatırsınız.
Dediğim gibi Tarih okumak gerçekten apayrı bir zevktir

@Asli_Dagli 15. gün oldu mu acaba :slight_smile:

1 Beğeni

Ay gecmistir! Iki kati bile olmustur. Bu bir kitap hatirlatmasiydi, biz cevirmenler olarak butun dunyayi ele geciriyorduk. Ama kitabin adi neydi? :thinking:

2 Beğeni

Sumerki olabilir mi?
Sizin bu muhabbetinizden sonra kitabı almaya karar vermiştim. Hatta @alper 'in mesajını favorilerime almıştım diye hatırlıyorum.

Düzenleme:

Rozetlerime almışım. Hemen altında da sizin mesajınız var.

2 Beğeni

Evet, Sumerki.- Alacakaranlık.

Bu arada Panama yayıncılık Dmitry Glukhovsky’nin bir kitabı için daha bandrol almış.

2 Beğeni

Selamlar herkese yeni üye oldum.
Güzel ortam, en azından çok güzel ortak noktamız var. (kitaplar)

7 Beğeni

resim resim

Yukarıdaki listeden bu iki kitaba düşürebildim sonunda. Yukarıdaki iki kitaptan elinde olan varsa künyenin hemen sağındaki sayfanın fotoğrafını rica edebilir miyim?

@alper Peter Pan 4 haneli numarayı da almam mümkün mü acaba?

2001-2003 basımı kitaplarında bilgilerini ekleyip yayınevi ile teyit durumuna geçeceğim artık. Umarım çözebiliriz. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba @kurban ,

Aramıza hoş geldin. :partying_face:

Bizimle birlikte Rıhtım’daki yolculuğuna başlamadan önce kanunlarımıza göz atabilirsen çok seviniriz. Böylece hepimiz huzurlu ve mutlu bir şekilde kaynaşabiliriz. :blush:

Unutmamak gerekir ki yazım kurallarına özen gösteren bir platformuz. Elbette her zaman mükemmel olamayız ama mümkün olduğunca dikkat edebilirsek belki şirinleri bile görebiliriz. :heart_eyes: Her güzel cümlenin bir de fakatlısı vardır elbette. Yani kanunlara mümkün olduğunca uyulduğu sürece hepimiz mutlu olabiliriz fakat uyulmadığı takdirde ben “Rıhtım’ın Lanetli Cadısı” tarafından lanetlenebilir veya huzurunuz kaçabilir. :buyucu:

Böyle şeyler olsun istemeyiz. :blush: Tekrardan hoş geldiniz. Okuduğunuz, okumak istediğiniz ve bize anlatmak istediklerinizi merakla bekliyoruz. Cüzdanınız sağlam, kelimeleriniz daim olsun. :vulcan_salute::sweat_smile:

4 Beğeni

Peter Pan: 2906 ( 20 karakter)

1 Beğeni

Maalesef bende yok. İnternetten iç sayfalar filan baktınız mı? Bazen sitelerden bazısı 5-10 sayfa koyabiliyor.

Düzenleme: Kitapyurdu sitesinde varmış ama istediğin kısım görünmüyor. :confused:

1 Beğeni

İnternetteki ulaşabildiğim neredeyse tüm iç sayfaları kontrol ettim istediğim sayfanın paylaşımı yapılmamış. Kitapyurdu da doğrudan hikayenin başladığı kısım ya da önsöz kısmından başlıyor paylaşıma. Künye bilgisi veren yok maalesef.

Kalan iki kitap olsun sorun değil, ancak dizinin 1-38 arasının ne olduğu hala bir muamma. Kapak görselleri, editör bilgilerinin eşleşmesi, 2001-2003 arasında klasik olarak basılan kitap bilgileri gibi filtrelerden geçirip kitapları buldum ancak teyit etmek güç.

Artık sırada Alfa’yı telefon ile aramak kaldı. :smiley:

1 Beğeni

Ne dizisiydi bu tam olarak?

Pdf olarak da baktım ama bulamadım.

1 Beğeni