Rıhtım Kamarası

Benim bildiğim kadarıyla bu tür yarışmalarda katılımcıları birileri aday olarak gösteriyor. Bu bir grup topluluk içerisinden, kişiye bağlı kurumdan veya kişi tarafından da olabiliyor. Sonrasında ise komite değerlendirme işlemine alıyor.
Nobel ödüllerinde bilim insanları bir buluş yaptığında uygun bulursa bağlı olduğu üniversite tarafından isveç kraliyet akademisine başvuruda bulunuyor. Sonrasında ise bu başvurular arasından değerlendirme yapılıyor. Hugo ve Nebula için adaylar nasıl belirleniyor bilmiyorum ama jürilerinin her yıl çıkan bilimkurgu romanlarının hepsini okuduğunu sanmıyorum. Eğer okuyorlarsa da helal olsun. :smiley: :slight_smile:

Benim savunduğum nokta yarışmanın şaibeli olup olmaması değil. Sadece bir kişinin birden fazla kez ödülü kazanması durumunda kurumun torpil geçtiğini düşünmemem. Dünyada da oluyor bunlar. :slight_smile:

Evet oluyor ama ben yarışmaları genelliyorum biraz. Bugüne dek birçok yarışmayi inceledim. İkinci öykülerin birinci olan öyküden 700 kat güzel olduğunu gördüm. Birçok da yarışma düzenledim zamanından fakat ikinci defa aynı kişinin kazandığına denk gelemedim. Üstelik genelde hep aynı kitle katılmasına rağmen. :slight_smile:

Aday gösterilme durumlarını ben bu konudan bağımsız tutuyorum maalesef. Herhangi bir şekilde aday olmaları bambaşka bana göre. ^^

Sizi de anlıyorum. Evet, bir kişi iki hatta beş kez de dereceye girebilir fakat düşünüyorum… Eğer bir yarışmada üçüncü olduysam denemeye devam ederim. Birinci olana dek fakat birinci olmuşsam bir daha katılmam. Aday gösterilme gibi bir durumum olsaydı farklı düşünebilirdim. Hayranlarım veya kurumlar beni bu ödüle layık görmüş derim. Aksi halde ülkemizde hangi yarışma platformunu açsam hep aynı kişiler arasında dönüp duruyor bu ödüller. Beni rahatsız eden bu. Hep mi en iyisi bu kişi? Madem öyle iki kez birinci oldun bunun vereceği referansla kitabını bas. Çok iyisin ki sürekli dereceye girmişsin. :blush: Satış kaygısı yok.

Sanırım bizim kafamıza takılan nokta daha çok birinci olduysan neden on kere daha katılırsın ki? :thinking:

3 Beğeni

Kendini mutlu hissetmek için, başarısına bir başarı daha eklemek için, paraya ihtiyacı vardır belki yada bu benim de hakkım değilmi katılmak istiyorum da diyebilir. Kimse karışamaz ki buna. Olimpiyatlarda Usain Bolt’a sen dünya rekoru kırdın, sen birinci oldun neden katılıyorsun bırakta gençlerin önü açılsın demekle aynı değil mi? :slight_smile:

2 Beğeni

Bildiğim kadarıyla Usain Bolt aynen bu cümleyi kullanarak gençlerin önünü açtı. :blush: Sonra da Türkiye temsilcisi Ramil Guliyev birinci olmuştu. ^^

Sorun sanırım her platformda belli isimlerin olması. Atıyorum x yarışmasında kemik beş kişi var. Y yarışmasında kemik beş kişi var. Bu kimseler başarı için savaşıyorlarsa hepsine katılmaları gerekirdi. ^^

Eğer sadece bilimkurgu diyeceksek “Yerli Bilimkurgu Yükseliyor” diye bir platform da var. Bu kimselerin isimlerini burada göremiyoruz maalesef. :slight_smile: Bir yarışmaya katılan hepsine katılır diye düşünüyorum bu noktada da. Sürekli aynı yarışma bana mantıklı görünmüyor. Sporcular da başarı için hepsine katılıyor.

Ülkemizde Fantastik-Bilimkurgu alanında Fabisad var. Türk yazarların bir arada toplandığı bir platform. Gio ödülleri dağıtılıyor mesela her yıl öykü yarışmasıyla. Bu isimler yine buralarda da yok. :slight_smile: Sürekli ilk üçte yer alan birisinin bana kalırsa katılabileceği en zirve platfom Fabisad’dır.

Şahsi fikrim bu yöndedir. Sizi anlıyorum ama kafamda bu gibi düşünceler var. Belki de siz iyimser ben ise kötümser yaklaşıyorumdur. :blush:

3 Beğeni

Sanat ve edebiyatla ilgili dizi izlemek istiyorum. Tavsiyesi olan var mı?

1 Beğeni

Genuis dizisi var izlemediysen. İlk bölüm Einstein olsa da ikinci sezon Picasso’yu anlatıyor. Tavsiye ederim. Diğer açıdan yine DaVinci Deamons vardı ama biraz popüler kültür dizisi gibi. Detaylara takılmazsanız güzeldir. Bir film önerisi de yapayım: The Best Offer. Aklıma ilk gelenler bunlar oldu. Film olarak birkaç tane daha var: Goya’nın Hayaletleri, İnci küpeli kız. :thinking:

3 Beğeni

Asıl bilimkurgu şu an Çinlilerin ürettiği inovasyon ürünleri. ABD bile başa çıkamıyor adamlarla ki ABD’li şirketlerin yapamadığı şeyleri yapıyorlar. Xiaomi’nin Akıllı Ev aletlerini ve şu akıllı robot süpürgeyi görünce (Breaking Bad’te vardı) uzaylı gibi hissetim kendimi. İlk defa gördüm ve cidden aşmışlar artık. Apple aynılarını üretse 100 katı fiyattan başlardı ki Amerikalılar da zaten Çinli ürünlerine aşırı rağbet gösteriyor.

Onlar aşa dursun biz de yorumlara: “3 dolarlık ampulu akıllı diye 20 dolara satıyorsunuz” yazalım.

2 Beğeni

A post was merged into an existing topic: Kitap Fırsat/Kampanya Alanı

Aranızda Reddit kullanan var mı arkadaşlar? Daha önce hesap açmıştım ve sanırım site değişmiş, yeni haline girmek için de iki faktörlü doğrulama gerekiyor. Daha önce hiç kullanmadım, sürekli kod oluşturarak mı giriş yapmam gerekiyor? Platformun tamamen yabancısıyım bu arada, girer biraz keşfederim diyordum.

İlk kez giriş yaptıktan sonra ayarlardan kapatıp açabilirsiniz.

Eğer mobil kullanıcıysanız Reddit official yerine Reddit is fun uygulamasını öneririm.

Hayır, masaüstü kullanıcısıyımdır genelde. Mobilden bir şeylere bakmak pek bana göre değil.
Ancak giriş yapmak için iki faktör zorunlu anladığım kadarıyla.
Eski siteye giriş yapabiliyorum ama direkt Reddit yazdığımda çıkan sayfada altı haneli kod istiyor ondan sordum.

Ordu’da yaşayan veya Ordulu olan var mı? Nereden ev tutulur merkezde neresi iyidir kısa bir bilgilendirme verebilecek var mıdır?

1 Beğeni

Arkadaşlar Ws’de sorunmu var resim paylaşımı yapamıyorum.Kontrol edebilecek varmı?

Çökmüş tüm dünyada sosyal medyalar.

1 Beğeni

Hadi ya.Yine kim kime siber saldırı düzenliyorsa:)

Dün garip olaylar olduğuna dair söylentiler vardı. Dünkünün devamı olabilir.

Ne olmuş ki???

Kimse bilmiyor söylentiler var sadece. Trump’ın öldüğü, ABD’nin Rus Gemisi’ni batırdığı, İran operasyonunun kesinleştiği gibi şeyler konuşuluyor.

Başka bir şey kalmış mı? :joy:

2 Beğeni