Rıhtım Kamarası

(Deepreader) #1895

Önbelleği temizledim, hatta bu yüzden forum beni attı ve şifremi unuttuğum için yeni şifre aldım. Bu zorlu yolculuğa rağmen değişen bir şey olmadı. Başka bir öneriniz var mı?

(Sadece Emre ) #1896

JavaScript kapalı olabilir mi?

(Emre Can Algül) #1897

Bizim burada tartıştığımız konu bilim kurgunun ülkedeki durumu veya nasıl geliştirileceği ile ilgili değil ki. Bizim tartışmamız bir yarışmadaki katılımcıların birden fazla kez aynı ödülü aldığında jüri torpil yapıyor mu üzerine idi. Bende bu durumu yurtdışında olabiliyor diye örnekledim. Savunduğun konunun torpille alakası yok şuan. Eğer ülkemizdeki bilimkurgu edebiyatını nasıl geliştiriz diye bir tartışmaya girmek istiyorsan da tek yapmam gereken rıhtımda bir konu açmak. Rıhtımça “bu bilimkurgunun hali ne olacak yav” , “bilimkurguda artık eski tadı vermiyor”, “Asimov’da Artur C. Clarce’ı döver” gibisinden tartışırız. :smiley:

(Deepreader) #1898

Ne olduğunu bilmiyordum ama öğrenöiş oldum. Nereden açıldığını tam anlayamadım ama biraz daha kurcalarım, umarım düzelir. Yardımlarınız için teşekkür ederim :slight_smile:
Düzenleme: Javascript’i buldum, açıkmış.
@AeroKnight-sama her türlü görüş ve öneriye açığım.
Not: Açıp kapatmayı denedim, her şeyi düzelten bu sihrin işe yaramaması beni üzüyor.

(Sadece Emre ) #1899

Önemli değil fakat forumdan kaynaklı olmadığı belli olursa ve hala düzeltemezseniz bir iki öneri daha veririm, umarım düzelir.

(42. Mehmet) #1900

Alışkanlık seviyenizi bilmiyorum ama yeni bir tarayıcı (ki özellikle brave’i öneririm chrome’dan farkı yok ama reklam engellemesi bakımından fark yaratıyor) yükleyin. Oradan girmeye çalışın.

(Deepreader) #1901

Chrome’u silip samsung tarayıcısından giriş yaptım, sonra oradan bir kısayol ekledim ve sorun çözüldü. Gerçekten çok teşekkür ederim, içime dert olmuştu.

( tansel) #1902

BKM Express kapatılıyormuş, gitti güzelim kitap kampanyaları. :cry:

(42. Mehmet) #1903

Rica ederim, sorun çözüldüyse ne mutlu bana :grinning:

Torpil mi? :thinking: Ülkemizde bu işi çok daha sağlam yapan yarışmalar var sanki. Benim TBD için yorumum jürinin çok değişmemesi yüzünden beğeni kıstasları aynı kalmış olabilir. İkinci olan biri yarışmaya aynı üslup - ikincilik almasını sağlayacak kadar sevilmiş bir üslup- ve daha güçlü bir konuyla geldiyse aynı jüriden birincilik almaması çok zor.

Benim rahatsız olduğum konu bildiğimiz ve tanıdığımız isimler eğer o yarışmaya katıldıysa derecesiz çıkmıyor. Torpilin burada işliyor. O isimler belki gerçekten iyi ama katiyen girdikleri bir yarışmadan ilk üçe girmeden ayrılmamaları şüpheli.

TBD’nin öykü yarışması ve değerlendirme şekli için yaptım yorumlarımı.

EK: Bir de zamanında aynı öyküyle iki yarışmaya birden katılıp ikisinde de derece aldığını bildiğim bir öyküye denk gelmiştim. Ne TBD ne de Ölümsüz Öyküler koşullarında belirtilmesine rağmen bir şey yapmıştı. (Öykü güzeldi, hala hatırlıyorum ama usulsuz bir durum.)

Ha-ha.

https://www.netflix.com/title/81045349?s=i&trkid=13747225

(Pelin ) #1906

Rıhtımdaki tartışma kültürü gerçekten çok tuhaf bir yere gidiyor. Ben aynı kişinin aynı ödülü almasının basit bir yarışma için kendi adıma şüpheli göründüğünü ve ödül alanların bir sonraki yarışmaya katılmasının dahi yanlış olduğunu düşünüyorum ve karşılık olarak sanki TBD’nin temsilcisiymiş gibi aşırı kararlı bir savunma görüyorum. Üstüne bir de nerede neyi nasıl tartışmam gerektiğiyle ilgili akıl veriliyor bana.

Ben görüşümü belirttim, siz görüşünüzü belirttiniz. Okuyan okudu, katılan katıldı, katılmayan burun kıvırdı. Bu kadar devam ettirmek, fikrini kabul ettirmek için tansiyonu yükselen bir dil kullanmak, "Git başlık aç orada konuş"a varan gerginlik yaratmak neden?

(Emre Can Algül) #1907

Savunduğum konuda yarışmalarda bir kişi aynı ödülü birden fazla kez alabilmesinin normal bir şey olduğu idi. Bunun TBD temsilcisi ile ilgili ne alakası var. Arkasında bir marka olan bir tartışmada savunma duruma geçtiğinizde o markanın illaki temsilcisi, çalışanımı olmamız gerekiyor.

Ben böyle bir dışlamada bulunmadım ki. Eğer “Türkiye’de Bilimkurgu edebiyatının nasıl geliştiririz” hakkında bir başlık açarsanız gelip rıhtımça güzelce tartışırız. O rıhtımçanın içerisinde bende varım. Burası genel bir başlık olduğundan takip edilmesi zorlaşıyor. Farklı konular da konuşmalar geçiyor. Bununla ilgili bir başlık açarsan da konuşmaların takip edilmesi kolaylaşılır diye düşünmüştüm. Haklısınız bu durum akıl verir gibi oluyor bunun içinde özür dilerim sizden ama “Git başlık aç orada konuş” diye de dışlamıyorum sizi.

Ayrıca da TBD temsilcisi değilim.

(Sadece Emre ) #1908

Aynı ödülü birden çok kez almanın organizasyona zarar verdiğini düşünmüyorum. Bkz: Altın Top, Altın Krampon vb. bir sürü spor ödüllerinde sporcular birden çok kez jüri tarafından seçilen ödülleri alabiliyor. Ya da olimpiyatlar gibi istatistiğe bağlı ödülleri birden çok kez alabiliyorlar.

Nobel ödüllerine bile şaibenin karıştığı günlerde TBD’den birden çok kez ödül almış isimler devede kulak kalır sanırım.

(Hiçliğin bekçisi…) #1909

Benim kafama takılan bir nokta var. Ursula vb. yazarlar ödüle layık görülüyorlar. Kendileri yarışmaya katılmıyor. Bu ise öykü yarışması biz kendimiz yazıp katılıyoruz. Aday gösterilmekle yarışma için öykü yazmak farklı bir şey bana kalırsa. Eğer bu kurum bizim paylaştığımız öykülerden seçseydi dediğinize katılabilirdim fakat bu şekilde sadece bu yarışma için değil hepsi için ben de şaibeli görüyorum. :slight_smile:

(Emre Can Algül) #1910

Benim bildiğim kadarıyla bu tür yarışmalarda katılımcıları birileri aday olarak gösteriyor. Bu bir grup topluluk içerisinden, kişiye bağlı kurumdan veya kişi tarafından da olabiliyor. Sonrasında ise komite değerlendirme işlemine alıyor.
Nobel ödüllerinde bilim insanları bir buluş yaptığında uygun bulursa bağlı olduğu üniversite tarafından isveç kraliyet akademisine başvuruda bulunuyor. Sonrasında ise bu başvurular arasından değerlendirme yapılıyor. Hugo ve Nebula için adaylar nasıl belirleniyor bilmiyorum ama jürilerinin her yıl çıkan bilimkurgu romanlarının hepsini okuduğunu sanmıyorum. Eğer okuyorlarsa da helal olsun. :smiley: :slight_smile:

Benim savunduğum nokta yarışmanın şaibeli olup olmaması değil. Sadece bir kişinin birden fazla kez ödülü kazanması durumunda kurumun torpil geçtiğini düşünmemem. Dünyada da oluyor bunlar. :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #1911

Evet oluyor ama ben yarışmaları genelliyorum biraz. Bugüne dek birçok yarışmayi inceledim. İkinci öykülerin birinci olan öyküden 700 kat güzel olduğunu gördüm. Birçok da yarışma düzenledim zamanından fakat ikinci defa aynı kişinin kazandığına denk gelemedim. Üstelik genelde hep aynı kitle katılmasına rağmen. :slight_smile:

Aday gösterilme durumlarını ben bu konudan bağımsız tutuyorum maalesef. Herhangi bir şekilde aday olmaları bambaşka bana göre. ^^

Sizi de anlıyorum. Evet, bir kişi iki hatta beş kez de dereceye girebilir fakat düşünüyorum… Eğer bir yarışmada üçüncü olduysam denemeye devam ederim. Birinci olana dek fakat birinci olmuşsam bir daha katılmam. Aday gösterilme gibi bir durumum olsaydı farklı düşünebilirdim. Hayranlarım veya kurumlar beni bu ödüle layık görmüş derim. Aksi halde ülkemizde hangi yarışma platformunu açsam hep aynı kişiler arasında dönüp duruyor bu ödüller. Beni rahatsız eden bu. Hep mi en iyisi bu kişi? Madem öyle iki kez birinci oldun bunun vereceği referansla kitabını bas. Çok iyisin ki sürekli dereceye girmişsin. :blush: Satış kaygısı yok.

Sanırım bizim kafamıza takılan nokta daha çok birinci olduysan neden on kere daha katılırsın ki? :thinking:

(Emre Can Algül) #1912

Kendini mutlu hissetmek için, başarısına bir başarı daha eklemek için, paraya ihtiyacı vardır belki yada bu benim de hakkım değilmi katılmak istiyorum da diyebilir. Kimse karışamaz ki buna. Olimpiyatlarda Usain Bolt’a sen dünya rekoru kırdın, sen birinci oldun neden katılıyorsun bırakta gençlerin önü açılsın demekle aynı değil mi? :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #1913

Bildiğim kadarıyla Usain Bolt aynen bu cümleyi kullanarak gençlerin önünü açtı. :blush: Sonra da Türkiye temsilcisi Ramil Guliyev birinci olmuştu. ^^

Sorun sanırım her platformda belli isimlerin olması. Atıyorum x yarışmasında kemik beş kişi var. Y yarışmasında kemik beş kişi var. Bu kimseler başarı için savaşıyorlarsa hepsine katılmaları gerekirdi. ^^

Eğer sadece bilimkurgu diyeceksek “Yerli Bilimkurgu Yükseliyor” diye bir platform da var. Bu kimselerin isimlerini burada göremiyoruz maalesef. :slight_smile: Bir yarışmaya katılan hepsine katılır diye düşünüyorum bu noktada da. Sürekli aynı yarışma bana mantıklı görünmüyor. Sporcular da başarı için hepsine katılıyor.

Ülkemizde Fantastik-Bilimkurgu alanında Fabisad var. Türk yazarların bir arada toplandığı bir platform. Gio ödülleri dağıtılıyor mesela her yıl öykü yarışmasıyla. Bu isimler yine buralarda da yok. :slight_smile: Sürekli ilk üçte yer alan birisinin bana kalırsa katılabileceği en zirve platfom Fabisad’dır.

Şahsi fikrim bu yöndedir. Sizi anlıyorum ama kafamda bu gibi düşünceler var. Belki de siz iyimser ben ise kötümser yaklaşıyorumdur. :blush:

Sanat ve edebiyatla ilgili dizi izlemek istiyorum. Tavsiyesi olan var mı?