Rıhtım Kamarası

Eh, gönül ister ki gitmeyin, daha çok çeviri ve kitap tartışması yapalım ama eminim bu kararı alırken epey düşünmüşsünüzdür. Ne diyeyim, başarılar, kolaylıklar.
Bazen gerçekten forumda neler olduğunu anlamak zor, bir bakıma görmezden gelmek lazım belki de. Ancak yine de @zehir’e katılmadan edemeyeceğim, nicelikten önce nitelik gelmeli her zaman. Ve itiraf etmek gerekirse, ki bunu daha önceleri mümkün mertebe söylemekten kaçındım çünkü niyetim kimseyi kırmak değil asla, sanki forum yapısı değişeli beri nitelik arkaplana atılmış gibi geliyor. Ben de neredeyse on yıla yakındır Rıhtım forumlarında yazıp çiziyorum ancak bu kadar fazla tartışma ve gerginlik yaşanmadı hiçbir zaman. Bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum.

2 Beğeni

İşte bu olmadı… Mesajlarınızı okumak bana keyif verirdi; umarım, fikrinizi değiştirmenizle birlikte, vermeyi de sürdürecek… Fablehaven gibi harika dizileri bana şimdi kim önerecek?

Not: Sepetteki bütün yumurtalar çürük değil… :wink:

2 Beğeni

Bendeki ikinci baskı (2019 Ocak) ve ciltli, şömizli.

1 Beğeni

Tek kelimeyle enfes bir yer: Perşembe Yaylası. Türkiye’nin doğal güzelliklerini canımız pahasına korumalıyız bence burayı gördükten sonra aklıma gündem geldi. Kaz Dağları da şu an çok önemli bir konu ve Türkiye’ye can veren atardamarlardan birisi, biz sustukça yavaş yavaş kaybetmeye başlıyoruz ve planlar işlemeye başlıyor.

Şunu da hatırlamakta fayda var:

SİVAS KONGRESİ KARARLARI

1. Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.
  2. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir.”
13 Beğeni

2 Beğeni
3 Beğeni

4 Beğeni

Öğrenince sorgulama başlar, sorgulama da doğru bilinen şeylerin yeni baştan gözden geçirilmesine neden olur… İşin özü sorgulamanın getireceği sonuçlardan ürkmek… Matrix filminde Cypher karakteri bedeninin yeniden Matrix’e koyulmasını Ajan Smith’ten işte bu yüzden istiyordu…

1 Beğeni

Ne değişik insanlar yahu? Gözü kapalı dini savunan dinini bilmiyor açıp kuran bile okuduğu yok büyük ihtimal televizyondan öğreniyor dinini, öbürü de bilimi savunup dini reddeder diyor onun da bilimden haberi yok. Bugüne kadar hiçbir bilimsel gelişmenin dini reddettiği yok. Evrim teorisi ile de İslam hiçbir şekilde birbirine karşı değil, bu tartışma ilk çıktığında diyanet işleri başkanı bile açıklama yapmıştı evrime inanmak sizi dinsiz yapmaz diyerek, internetten bir sürü din felsefecisi, ilahiyatçının açıklamaları var nasıl çelişmeyeceğiyle ilgili. Bir şeyi savunuyorsanız bilin be kardeşim.

6 Beğeni

Ülkemiz sözde müslüman açıkçası. İş uygulama kısmına gelince yok gencim yok yaşlıyım yok benim kalbim temiz ayakları mevcut. İşine gelmeyince direkt ‘o işler derin girersek çıkamayız’ diyip kestirip atmasını da çok iyi bilirler.

Öte yandan inanın kişans oyunları bayisinde çalıştığım zamanlar her tür insanı gördüm. Adam sabahın 9’unda o bayiye girer akşam 10’da çıkar. Bu dediğim bir kişi değil yüzlerce kişi yani. Ama cuma gelince cumayı kaçırmazlar. Namazı kılıp geri gelirler kumar oynamaya devam ederler. Hele hele 5 ya da bilemedin 10 kuruş eksik alımca onu da isterler. Kul hakkı diye. :smiley: :smiley: Güler misin ağlar mısın?

Kısacazı insanlarımız hem inandığı fini bilmiyor hem dr ona körü körüne sadıklar.-işlerine gelirse-

1 Beğeni

Şöyle bir öykücük vardır:

Birinci Adam: - Başka bir ülkede doğsaydım yine araştırıp şu anki kendi dinimi seçerdim.
İkinci Adam: - Peki, kendi dininin kutsal kitabını hiç okudun mu?
Birinci Adam: - Hayır…!

Eskiden dinsel görüşlere (bu herhangi bir din olabilir, belli ve tek bir dini kastetmiyorum) bağlı olanlar evrim kuramına sert ve kesin biçimde karşı çıkarlardı. Fakat zamanla bunun boş olduğunu, evrim kuramının hatalarını ayıklayarak giderek doğruya yaklaştığını ve bu durumun karşısında durulamayacağını görünce inançlarının evrim kuramına ters düşmediği yolunda yorumlar yapmaya başladılar.

Din ile bilim arasındaki fark da burada yatıyor. Dini eleştiremezsiniz ama yorumlar üretip bilim gerçekleriyle uzlaştırmaya çalışabilirsiniz. Bilimin ise din ile uyuşma gibi bir sorunu olmadığı gibi kendini oluşturan kural ve kuramları yorumlamaz, onları yanlışlayarak düzeltir ve böylece sürekli olarak gelişir, değişir, ilerler. Durağan din ile devingen bilim arasındaki ana fark da bu zaten…

1 Beğeni

Din statiktir ve eskimiştir. Bilim ise her zaman üstüne bir şeyler koyar. Bence de din bilimle çelişmez, bilim dini çürütür.

En basitinden bahsi geçen kitap bile doğadaki canlıların o günkü haliyle yaratilmadigi evrildiği ve evrimlesmeye devam ettiğini söyler. Hatta Darwin bile bu çalışmasını yaklaşık 15-20 yıl saklamıştır ve çeşitli buhranlar yaşamıştır. Çünkü kendisi gayet muhafazakar bir şahsiyettir. Yani bilim istesende istemesende sana doğruyu kabul ettirir.

Ayrıca günümüzde evrimin kabul edilip edilmemesini tartışmak bile saçmalıktır. Evrim bir gerçektir. Asıl tartışılması gereken evrimin süreçleri, canlılara etkileridir ve evrimin nasıl olduğudur.

5 Beğeni

Benim bildiğim bilmek, öğrenmek, araştırmaktır.
Devamlı bilgi edinmek ve edinilen bilgilerle hayat hakkında uygulamalar yapmaktır.

Benim bildiğin din insanın bilgi edinemediği ve dolayısıyla çıkarım yapamayacağı konuları açıklayan bir " şey" 'dir.
Şey diyorum çünkü bu konuları açıklamak isteyen birtakım insanların uydurduğu demeyeyim ortaya çıkardığı dinler olduğu gibi insan tarafından oluşturulamayacak dinler de vardır, zamanla ana çekirdek kuralları bozulup özünden uzaklaşanlar da.
Gerçek olarak nitelendirdiğimiz dinler bilimle çatışmamalı, çatışamaz. Zamanında evrim gibi bilimsel teoriler eğer şiddetle reddedildiyse bunun sebebi insanların kutsal kitapta( sadece bir tanesini okuduğum için tek bir noktadan örnek verebiliyorum) yazmasa dahi eski insanların bizimle aynı fiziksel ve zihinsel yapıya sahip olduklarını düşünmelerindendir. Cimento Bey’in üstüne çakıl taşı gibi ayet savurmak istemiyorum.
Diyebileceğim tek şey insanın aşama aşama yaratıldığı. Bunu topraktan, ruh üflenilmiş insan bedenine doğru bir aşama görenler olduğu gibi zigot-embriyo-fetüs-insan şeklinde yorumlayanlar da var. Maymunsu canlıdan modern homo sapiens’e de yorumlanabilir.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken doğruluğu kesinleşmemiş bilgiyi dine yamamanın yanlışlığı, tıpkı kesin olmayan teoriyi bilime yamamanın yanlış olması gibi. Ortaçağda kilisenin, modern zamanlarda dini ve bilimi tam kavrayamamış insanların yaptığı hata buydu.

bence.

Kesin olmayan? Teori?

Başka bir şey demek istemiyorum.

2 Beğeni

Sağlık olsun. Ne diyelim.

1 Beğeni
3 Beğeni

Yukarıdaki mesajı aldım. Yeni dolandırma modası bu mu?

Resimde çok güzel görünüyorsun gerçekten çünkü ben göremedim seni mesela. :joy: Her gün sağdan soldan gelen mesajları atsam konuyu istila etmem gerekir. O kadar çok şey var ki… Annemle teyzem sağ olsun bir şekilde dolandırılmayı başarabildikleri için ben çok da şaşırmıyorum. :sweat_smile: Ne yazılsa inanıyorlar. Patatesi ezip göbeğine streçlersen eriyormuş filan dedikleri de oluyor yani. En son yaşadıklarımız: Ayakkabı dolandırıcılığı ve beyaz eşya dolandırıcılığı. Neyse ki para gitti ama bir şekilde makinenin kapağını geri alabildik. :roll_eyes:

1 Beğeni

Bu sitede kullandığım profil fotoğrafını kullanıyorum 1000kitap.com’da da. Bir kitap sitesinde böyle bir mesaj almak garibime gitti. Mesajda yabancı birisinden gelmiş gibi duruyor, translate ile çevrilip yollanmış.

Dolandırıcı piyasada çok maalesef. Benimde dedem dolandırıcı uydu kanalları izliyor ve bal, ceviz gibi şeyleri sipariş etmek istiyor. Ben vazgeçiriyorum her seferinde.

1 Beğeni

Biliyorum aynı resim olduğunu çok komik duruyor. Translate de çok belli. :sweat_smile:

Benim de anneannem aynı durumdaydı fakat iki sene önce kaçırıldıktan sonra artık dehşete düşüyor böyle şeyleri görünce…