Rıhtım'ın Evcil Hayvanları

Gaga taşını blok olanlardan aldıysanız köpekbalığı mürekkep balığı kemiği ile değiştirmenizi öneririm. Normalde 3 aylık bir mubişin taş ile tanışmış olması gerekirdi.

Kafes teli ısırmasının pek çok sebebi olabilir. Gün içinde gidip gelip ısırıyorsa ya gagasını bilemeye çalışıyordur ya da dışarı çıkmak istiyordur. Kendini çamaşır asar gibi tellere asıp hareketsiz duruyorsa kafeste ya da bulunduğu ortamda onu tedirgin eden bir şey vardır muhtemelen. (mesela tüneği kokulu bir deterjanla yıkadıysanız bunu bile fark edip hemen tellere yapışabiliyorlar.)

Muhabbet kuşları yapısı itibariyle hastalığını saklamaya meyilli canlılar. Çoğu zaman kurtarılamama sebepleri son dakikaya kadar sağlıklı görünmeleri oluyor. Bence hele ki pet shoptan aldıysanız kontrol amacıyla veterinere götürmenizi öneririm, belki tahmin edemeyeceğimiz bir problemi vardır. Bazen minik ilaç/vitamin takviyeleri kuşumuzun yaşam kalitesini inanılmaz yükseltiyor.

Güle güle büyüsün minik cicikuş. :blue_heart:

Ekleme: @ilydious 'un dediği gibi mürekkepbalığı kemiği. :grin:

3 Beğeni

Köpekbalığı değildir o, köpekbalığı olsa duramazsınız. :joy:
Şaka bir yana ben o kemikleri mürekkep balığı kemiği olarak biliyorum. Benim dişi maşallah sürekli kemiğin dibini gördüğü için her tarafım mürekkep balığı kemiği doldu. :slightly_smiling_face:

@kuthan13
Henüz küçük olduğu için gagasına gagataşı sert geliyor olabilir. O yüzden ben de mürekkep balığı kemiği takmanızı öneririm. Kafesin tellerini ısırmasının birçok sebebi olabilir @Boneca’nın da dediği gibi. Genel olarak durgun ve sessiz bir hali de varsa bir veterinere götürmeniz gerekebilir. Ama gitmeden önce arayıp kuşlara bakıp bakmadıklarınızı sormanız öneririm, bazı veterinerler bilmediklerini söylüyorlar çünkü.

3 Beğeni

Komşumuzun kedisi Mia. Sayemizde 4 5 aile kedi sahiplendi. :slight_smile:

24 Beğeni

Artık kitaplarım devrilmiyor.

Tabii Pars devirmek istemedikten sonra…

Bir de döşeğinde ben kitap okurken o da merakla bakıyor.

Kuyrukla olan mücadelemiz bitti gibi görünüyor. 7 aylık bir mücadelenin ardından kuyruğu kurtardık gibi duruyor. Bir daha yara yapmazsa ufukta uzun süre kafalık görünmüyor. Tabii uzun süren sıkıntı yüzünden biraz sendrom var fakat yavaş yavaş çıkmaz denilen tüyler de çıkmaya başladı. Kuyruğunu asla hissetmeyecek keselim demelerine rağmen kuyruğumuz kıpır kıpır. Uykusuz geçen günler, kan revan içinde yaşadığımız kaoslar artık çok geride kaldı. Şimdi özgürce zıplıyor, koşuyor, yaramazlık yapıyor ve saklambaç oynuyoruz.

29 Beğeni

@Boneca @ilydious
Çok teşekkürler geri dönüşleriniz için.

Ben Gökçemi buranın bir köyünden, evinin bir odasını kuşlar için ayırmış konuya baya hakim olan birisinden tavsiye üzerine aldım. O da birkaç tavsiyede bulunmuştu ilaç-vitamin konusunda özellikle. Detay olacak birkaç bilgide vermişti hastalık belirtisi olabilecek. Gökçe durgun sessiz değil hareketli-sesi normal sayılacak bir seviyede, (benim anladığım kadarıyla).
Kafesi yeni, pas-kir-koku durumu yok. Kafesi aldığımda temiz bir bez ile sıcak su kullanarak kimyasal bir madde yada deterjan kullanmadan detaylı temizledim ve kuruladım.
Kafes içerisini gereksiz şeylerle doldurmadım, suluğu-yemliği-gaga taşı- salıncağı-2 tane tünek- kuşu aldığım kişinin verdiği kuş kumu ve kafesi küçük değil. Bunları da ılık bir suyla yıkadım sadece ve kuruladım.
Kafesten çıkmak isteyince aşırı belli ediyor anlıyorum yine telleri ısırıyor ve çıkma isteğini fazlasıyla belli ediyor :laughing: ama benim gözlemlediğim kadarıyla gaga taşına yapması gerekeni teller üzerinde yapmaya çalışıyor.

Mürekkep balığı kemiği alayım ben birde ve veteriner yardımı almak dediğiniz gibi yapmam geren ilk şey sanırım, tekrar çok teşekkür ediyorum. :slightly_smiling_face:

(@Boneca Mürekkep balığı kemiği konusu bende hiç yok, en azından varlığını biliyormuşsun, farklı bir şeyler olduğunu biliyor gibiydim ama o kadar sadece :rofl: )

1 Beğeni

Takıldığınız başka bir şey olursa sormaktan çekinmeyin, Google’dan bakıp cevaplar benim delikanlılar. :grin:
image

8 Beğeni

@Boneca @ilydious

En sonunda konuşmayı denedim aldığım cevap ve açıklaması bu oldu: ‘‘Senin alacağın gaga taşına ihtiyacım yok benim, kendi ihtiyaçlarımı kendim karşılayabilirim ben’’ dedi. :grinning:

!

Bu sadece 1 tanesi :sunglasses:

Bende ‘Sen nasıl istersen Gökçem’ dedim konuyu tatlıya bağladık :laughing:

13 Beğeni

Çok teşekkürler, bu iki karizma arkadaşa ayrıca :slightly_smiling_face: :grinning:

2 Beğeni

Gagataşını belki de beğenmemiştir hanımefendi. :slightly_smiling_face:
Benimki de mürekkep balıkları, gagataşları yetmiyormuş gibi buralara da saldırıyor. :joy:

13 Beğeni
1 Beğeni

o kadar seviyorum ki…3 günlükken evlat edindik açlıktan ve tuvaletini yapamamaktan ölecekken bulundu kardeşi de sahiplendirildi 4 yıldır da bizim kızımız

29 Beğeni

Buyrunuz bu da benim oğlum, Loki.

28 Beğeni

Kızım Luna. Sokaktan sahiplendim bebişimi 10 gün oldu geleli. Yalnız şöylr bir sorunumuz var ben işe gidince beni özlüyor ve huzursuzlanıyor koltuğu parçalama başlıyor. İlk 3 gün böyle yapmıyordu sonra yapmaya başladı henüz çözüm aşamasındayım. Ne yapsam bilemiyorum. Var mı yardımcı olabilecek birisi?

23 Beğeni

Oğlumuz Bulut. Kendisinin en çok sevdiği şey peçetelikten peçete çalıp onu parçalamak, ha birde eli ısırma huyu vardır :sweat_smile:

23 Beğeni

Çot tatlı. Size şöyle bir öneride bulunabilirim benimde kedim var ve sabah uyandıktan sonra aşırı enerjik oluyor bu tüm hayvanlar için geçerli bence o yüzden işe gitmeden önce biraz onu dışarda gezdirir ve eve gelince de mamasını verirseniz siz işteyken daha huzurlu olur, birde kemirmesi için satılan kemiklerden oyuncaklardan alırsanız onlarlada oyalanır.Son olarak haftasonu kesinlikle onu dışarı yürüyüşe çıkartın, o artık sizin evladınız bebek gibi bakacaksınız ona. :blush::purple_heart:

Sabah 8 de işe gitmek için çıkıyorum akşam 7’de dönebiliyorum maalesef. Vaktim olmuyor erkenden çıkarabilmek için kız arkadaşımdan rica ediyorum bazı günler o bakıyor. Neyse böyle böyle alışcaz umarım.

Oyuncak da bir sürü aldım ama o illa koltuğu kemiriyor ben gelene kadar ):

1 Beğeni

Merhabalar, kızınızla mutluluklar dilerim öncelikle. Ben ve çevremdeki çoğu kişi Kral Köpek Ailesi (İnstagram @kralailesi) ile bu tarz davranış sorunlarını anlamlandırıp çözdük. Arkadaşın anlatım/konuşma tarzı başlarda biraz garip gelebilir ama yaptığı gözlemler bayağı iyi ve doğru. Youtube da ki ücretsiz videoları çok yardımcı olacaktır.

1 Beğeni

Ahh ah hemen başlayın izlemeye bu yorumunuzdan bile kaç tane düzeltilecek hareket çıkıyor :slight_smile:

1 Beğeni

16 Beğeni

Adeta günümüzü anlatan bir kedi diyebilir miyiz?

1 Beğeni