Sissoylu

O zaman devam edeyim teşekkürler.

1. kitapta fazla yazım yanlışları var ya kandra’nın tekine Elend yazdıklarını bile gördüm sinir etti bu olay beni biraz
1 Beğeni

Üçüncü kitap fiyasko maalesef yazım yanlışı konusunda. Benim okuduğum ikinci baskıydı hatta, insan düzeltmelerini bekler ama sadece Spook yazan yerleri Dikiz yapmışlar, aldığı ekleri bile değiştirmemişler.

1 Beğeni
  1. kitabı da aynı kişi çevirmiş onun da aynı olmasından korkuyorum ben :frowning:
  1. Kitap bitti. Neydi öyle ya! :scream:. Tadı tamağımda kaldı. Heleki son 150 sayfa. Heyacan tavan yaptı resmen. Hemen bitmesin diye yavaş okuyordum. Sonra son 150 sayfanın bir çırpıda bittiğini farkettim. Bir kitabın kurgusu ancak bu kadar muhteşem olabilir. İlk kitap süper, ikinci kitap muhteşem, üçüncü kitap için kelime bulamıyorum. Bransdon Sanderson ayakta alkışlıyorum. :clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6::clap:t6:

Şimdi biraz başka kitaplar okuyayım. Sonra hangisini okumalıyım devam kitapları mı yoksa diğer kitaplar mı? Hepsi elimde mevcut.

Devam kitaplarını okuyabilirsiniz, şahsi görüşüm ikinci çağ romanlarının çok çok daha iyi olduğu yönünde.

2 Beğeni

Sizi dinleyerek devam kitaplarına geçeceğim. Ama biraz ara vereceğim içim dışım sis oldu. Bir şeyler çekip itiyorum rüyalarımda :grin:. 3. Kitapla ilgili zaten son iki metal ney meraktan çatlıyorum şuan

Sissoylu’da büyü genetik olduğu için mantıklı olarak ikinci çağda büyünün seyrek ancak -bence- daha etkili ve daha az ölümcül kullanımı var, yani rüyalarınıza girecek kadar çok değil :face_with_hand_over_mouth:. Bir de kitaplar kısa olunca anlatım tarzını beğenenler için (çünkü ilk üçlemeden epey farklı bir atmosferi var) çerezlik oluyor. Ara verme kararınızı destekliyorum zira ben hepsini üst üste okudum ve biraz tahmin edilebilir bulmuştum, son kitabı tenzih ederek söylüyorum. Ancak Sissoylu Çağ 2’yi ben de daha çok seviyorum ilk üçlemeye kıyasla. Son kitabı da hevesle beklemekteyim çünkü Bands of Mourning öyle bir bitti ki…

Bir de hafızam beni yanıltmıyorsa serinin son kitabı biraz gecikecek sanırım çünkü yazar ilk önce Fırtınaışığı 4 üzerinde çalışacak diye okumuştum ama Wax-Wayne’i de araya sıkıştırmaya çalışacağına da söz veriyordu :joy:.

3 Beğeni
  1. çağ’ın ilk kitabı sonraki 3 kitap ile tamamen alakalı mı? yoksa evrene girme amacı ile yazılmış bi kitap mı? ben de dün bitirdim 3. kitabı 4 başladım teşekkürler yazısında 2. çağ üçlemesi için bi giriş kitabı filan yazıyordu sanırım bu diğer 3 kitap main olcak ama bu onlardan alakasız mı olcak onu biraz açıklasanız hoş olurdu

Aradaki kitap Kanun Alaşımı ilk üçlemenin bitiminden 341 yıl sonra Scadrial’ın ne durumda olduğunu tanıtmak ve diğer üçlemenin karakterlerini ufaktan belli etmek için yazıldı. Yani ardından gelen ikinci çağın üçlemesi ile tamamen alakalı. Kanun Alaşımı’nda gördüğünüz karakterlerin birçoğunu üçlemede daha detaylıca okuyorsunuz.

2 Beğeni

bende öyle tahmin etmiştim teşekkür ederim

Ikinci cag 1i ayri 3 ayri falan degil. 4 kitaplik hikaye. 2. kitap dogrudan 1in devami olarak gelisiyor. Sahsen ikinci cagin ilk kitabi cok tutmamisti benim gozumde. Daha sonra acilmaya basliyor, Matem bandtlari (Bands of Mourning) ile tavan yapiyor. Cok ilginc yerlere gidiyor. Son kitapla beraber yillardir teorileri uretilen allomantik teknoloji kavrami realite kazaniyor mesela.

Arkadaşlar Brandon Sanderson dünyasına Sissoylu’nun 1. kitabını okuyarak başladım ama forumdaki yorumlardan aklım karıştı. Sissoylu 1. Ve 2. Çağ arasında okumam gereken baska kitaplar var mi?
Cosmere evreninde ilerleyen dönemde seriler birleşecek mi? Lejyon ve Elantris kitaplari genc yetişkin türünde olduğundan ilgimi cekmedi.

Hayır, arada başka kitap okumanıza gerek yok. Kozmer evreni yanlış hatırlamıyorsam Savaşkıran’ın sonunda ortaya çıkıyormuş.

Elantris yazarın ilk kozmer kitabı zaten evrenin girişi gibi bişey tabii kitap içinde çok belli edilmiyor sis soylu ve elantris de bi evren olduğunu pek bilmeden okuyoruz sonuçta ama genç yetişkin yazmasına aldanma diğerleri gibi muazzam bi kitap. Ayrıca lejyon da kozmer de geçmediği için kozmer için okuyorsan yazarın kitaplarını okumasan da olur onu. Yine de adamın her kitabı muazzam olduğu için hepsini okuman daha iyi olur diye düşünüyorum

az önce kanun alaşımını okurken Lord Hükümdar’dan “Kıymık” diye bahsedildi 3. kitabı çeviren işe yaramaz yazarımız çevirdiği için bi arada kaldım gelip buraya sorayım dedim sazed’in oluşturduğu kılavuz da kıymık diye mi bahsediliyor yoksa güzel çevirmenimiz yine içine etmiş mi kitabın? Zira bir çok yazım yanlışı ve yanlış kalıplar ile karşılaştım yine. 2. kitaba geçtiğim zaman bi çok şeyi sanki yeni görüyor gibi tepki vermekten korkuyorum şu an.

Kozmer evrenindeki tüm kitapları kendi serileri içerisinde bağımsız olarak okuyabilirsin. Sissoylu ile başladıysan serinin çıkmış 6 kitabını sırasıyla okuyabilirsin.

Kozmer evreninde geçen yazarın diğer serileri ;
Fırtına Işığı Arşivi serisi(Kralların Yolu, Parlyan Sözler ve çeviride olan Oathbringer)

Savaşkıran (Yakında 2.kitabı Gecekanı çıkacak)

Elantris (2. Ve 3. Kitapları gelecek)

Beyaz Kum( 1. Kitabı yayınlandı ülkemizde, 2. Kitabı yurtdışında çıktı.)

Ve ayrıca kozmer evreninde geçen bu gezegenlerden başka gezegenlerdeki ve çıkmış kitaplarla ilgili kısa hikayelerden oluşan Arcanum Unbounded adlı bir derleme de çıktı ve şu an çeviride.

Tüm bu kitapları şu an kendi içlerinde sırasıyla okuyabilirsin.

Seriler birleşecek demek tam doğru olmaz ama okudukça ortak öğelerin olduğunu ve bunların yavaş yavaş bağlandığını farkedeceksiniz.

Sissoylu serisi toplamda 4 ayrı çağda 4 ayrı hikayeyi anlatacak. Son sissoylu serisinde artık gezegenler arası seyahatleri vs göreceğiz. Olaylar o zaman daha bağlantılı olacak.

Ancak şimdilik istisna olarak fırtına ışığı arşivine başlamadan savaşkıran kitabını okumanızı öneririm.

Son olarak Lejyon, Steelhearth vb seriler kozmer dışı kitaplar ve yazar araya sıkıştıyor bu tarz kitapları. Brandon Sanderson’ın kaleminden çıkmış tüm eserleri okumanızı ayrıca şiddetle tavsiye ederim.

6 Beğeni

Pareleri kısa bir süreliğine elinde bulunduran, onun gücüne erişip kullananlara “kıymık” deniyor.
https://coppermind.net/wiki/Sliver

o bilgi kitaplar içinde verilmiyor mu peki? ben elantris sis soylu ve kralların yolunu okudum bu bilgiye denk gelmedim sizin attığınız site gibi ek kaynaklarda yazarın kendisi mi belirtiyor böyle şeyleri? ondan çıkan bir bilgi mi yani? parlayan sözler’de geçen bişeyse şu an spo yedim "büyük ihtimal dediğiniz Arcanum Unbounded kitabında anlatılıyordur diye tahmin ediyorum-

yani kanun alaşımında geçiyorsa ondan önce çıkan bi kitapta bu bilgi geçmedi mi? yoksa kralların yoluna kadar hoidin gezegenler arası dolaştığını tam olarak anlayamadığımız gibi buda sonradan verilen bi bilgi mi