Sissoylu

(Rocket quuen) #171

Malazan kitabı diğer sergiler benzemez kitapları aşırı gerçekçidir mesela . 30 .0000 kişilik bir ordu 100 0000 kisilik bir orduya karşıya geldiğinde zafer kazanamaz diğer eserlerde olduğu gibi çıkıp kahramanca savastilar filan kelimelerini duyamasin tam tersine askerler altlarına ederler . Bir şehir el geçirildiğinde genç kizlara catir çatır tecavüz edilr 3 yaşındaki çocuklar kılıçtan geçirilir . Her ırkın inandığı bir din vardır . Aşırı derecede epiktir her turlu terbiyesuzlik vardir yani senin anliyaxagin en fantastik edebiyatın en iyisidir .

Tolkien filan hepsine saygımız sonsuz bizim için bir üstatur ancak o zamandan bu günlere 30 -40 yıl geçti ve fantastikedebiyat gelişti . Ve mantıken lotr diger eserlerin yanında sönük kaldı şahsen lotr 2018 yılda yazılsa bu ne lan der rafa kaldiririm .

(Mertcan Kurnaz) #172

benim merak ettiğim elf ırkı ork ırkı yarı elfler vs vs tolkien ile mi başladı ondan önce de var mıydı acaba?

(Rocket quuen) #173

Evet vardı (ork haric ) ancak bunlar birer ıskandinavya mitolojisiden ibareti tolkien bunları kullanarak ilk modern fantastik kitabı yazdi.

(Mehmet Turan) #174

Adonalsium ve hoid hakkında yazdıklarında yanlışlık var.

Hoid ve parelerin sahiplerinin hatta 17.pare organizasyonun çıkış yeri Yolen gezegeni ve bu gezegende geçecek dragonsteel romanı bu olayları konu edinecek ve cosmere evreninin kronolojik olarak başını konu alacak. Velhasıl Adonalsium şu an 16’ya bölünmüş ve pare olarak adlandırılan parçaların bütünüydü. Bu konu hakkında çok fazla bilgi yok ancak bir sebepten ötürü parçalandığını ve Yolen gezegenindeki kişilerden bazılarının bu pareleri üstlendiğini biliyoruz. Hoid’in Adonalsium ile bir bağlantısı olup olmadığı parçalanma sürecinde bilinmediğini biliyorum. Bu pareler çeşitli gezegenlere dağılıyorlar ve genelde serilerin sonlarına kadar varlıklarından haberimiz olmuyor.

Spoiler içindeki bilgilere gerek forumda gerekse internette basit bir arama ile zaten ulaşabilirsiniz. Bu ve benzeri cosmere bilgileri forumda konuya hakim arkadaşlar tarafından çokça paylaşıldı. Toparlamak gerekirse bu tarz konular hakkında biraz araştırma ile gayet yeterli türkçe kaynaklara ulaşabilirsiniz.

(Mertcan Kurnaz) #175

okumak istiyorum ama okumıycam

(Rocket quuen) #176

tek hoid in afolsiyumu öldürdüğünü yanlış hatirlamisim :sweat_smile:

(Mehmet Turan) #177

http://www.kayiprihtim.org/forum/cosmere-brandon-sanderson/kozmer-rehberi-spoiler-yok-t17585.0.html

Şu link size yardımcı olabilir. Spoilersız gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

(orhan capas) #178

Adonalsium ve parelerin parcalnmasiyla ilgili bilgiler spoiler falan degil cunku kitaplarda anlatilmiyor pek. Bu konuyla ilgili bilgiler buyuk cogunluklukla yazarin sorulara verdigi cevaplarla derleniyor.

(Mertcan Kurnaz) #179

ama büyük ihtimalle eninde sonunda bi kitapta anlatılacak ya da kitaplar en sonunda bu olaya varacak o yüzden spo sayılabilir bence

(Mertcan Kurnaz) #180

kitaplar içinde nerden geldiler nasıl geldiler birden bire geldiler gibi şeyler geçiyor eninde sonunda kitaplardan birinde bunun cevabı verilecek elbet yani yazar kendisi spo vermiş bana sorarsan

(kimyager _ferhat gürdoğan) #181

2.Kitap bitti.Son 150 sayfa neydi öyle ya :scream:. 2-3 bölüm okuyayım dedim bügün bırakamadım 150 sayfa bitmiş Bügün.:grin: 3. Kitaba hemen yarın başlıyayım.Tek kelimeyle muhteşemdi.

(Alp) #182

Son 70 sayfa falan kaldı. Kelsier… Ben umudum ve beni öldüremezsin demesiyle aklıma direk V for Vandetta geldi :smile:

(Mertcan Kurnaz) #183

aga beee :frowning: :frowning::frowning:

(orhan capas) #184

Kelsier severler seri finalinden sonra Mistborn Secret History okuyunuz.

Ayrica spoiler ima edecek seylerden kacininiz.

(Alp) #185

Demin bitirdim efsane bir sondu ya

(Derya Keskin) #186

Mistborn Secret History nin Türkçe çevirisini herhangi bir yerde bulabilir miyim? Çok okumak istiyorum ama ingilizcem o kadar iyi değil.

(Cankut Değerli) #187

Selamlar. Secret History türkçe olarak çıkmadı maalesef. Ama merak etmeyin, Arcanum Unbounded çevrildiğinde onu da okuyabileceksiniz çünkü kitap şu ana kadar yazılan bütün Kozmer novella ve kısa hikâyelerini içeriyor.

(Alp) #188

Serinin ilk kitabı bitti ala hiçbir şekilde 2. Kitabı bekletmedi sizce devam mı edeyim yeni seriye mi geçeyim?

İkinci kitap daha çok politik ilerliyor, ilk kitabı beğenmediysen ikinciyi hiç beğenmezsin. Ama ben devam etmeni tavsiye ederim fantastik serileri seviyorsan, bence çok güzel çünkü. En azından ilk üçlemeyi bitirmeni öneririm.

(Cankut Değerli) #190

Ben devam edin derim, seri üçüncü kitabıyla gerçekten güzel bir final yapıyor, bana sorarsanız ikinci çağ romanları çok çok daha güzel.