Sissoylu

Ben de bir seriye başladığım zaman araya farklı kitap sokamıyorum o yüzden Zaman Çarkı’nı adam akıllı okuyamadım. Tekrar başlamayı düşünüyorum ama gözüm kesmiyor işte.

ben de zaman çarkından o yüzden korkuyorum ya arka arkaya 15 kitabı nasıl bitiricem diye başlamak korkutuyor ama brandon kitapları bitsin ilk işim onu bitirmek olacak

Aksiliklerden dolayı daha 68 e gelebildim ama çok beğendim o büyü meselesi falan gayet hoş ve ilginç olmuş Kelsier karakterini de sevdim.

Kelsier nedense cogunlugun favori karakteri. Ben nedense kendimi ona o kadar sicak hissetmedim. Adam usta hirsiz yahu.

Ben nedense böyle çılgın fikirli adamları da severim Euron falan da öyle.

İlk üçlemeden sonra nedense devam çağları okumak hiç işime gelmiyor. Tüm bu Scadrial gezegeni sanki üçüncü kitapla kafamda son buldu çünkü sıradan karakterlere bile aşırı alışmıştım, hepsi gözümde efsane. Hiçbir kitap ilk üçleme kadar güzel olamaz ön yargısı var. Sizce ikinci çağı da okusam mı yoksa olduğu gibi kalsın mı?

diğer kitapların amacı ilerde ki bütünleşmeye kadar sis soylunun geçtiği dünyanın gelişimi ve diğerleri ile olacak olan etkileşimimiz diye biliyorum yani diğer gezegenlerle brandon ve kozmer ile ilgili özel bi merakını yoksa yani eksik kalsa da olur okumak için okudum olayında iseniz okumasanız da olur ama bütün evren olacak olan olaylar ve tüm kitapların ortaklıklarını vs vs merak ediyorsanız okumanız lazım sonuçta tek serilik bi kitap değil de bütün bir evreni kapsayan ayrı ayrı kitaplardan bir tanesi sadece bu

Oku oku oku !!! şimdi oyle bir spoiler verdim ki ağzın acik da kalır .

Bahsettiğiniz birleşmeyi zaten duymuştum, The Reckoners serisini de okuyup Sanderson’a başlamıştım zaten. O zaman en kısa sürede devamını getireyim, teşekkürler. :hugs:

Ben şahsen ikinci çağ kitaplarının ilk çağdan daha güzel olduklarını düşünüyorum. Karakterler çok daha oturaklı olmanın yanında komik ve samimiler, devam edin derim.

4 Beğeni

İkinci çağı her ne kadar sevsem de okurken aklımın bir köşesinde hep ilk çağla karşılaştırdım. Bir yerden sonra mantıksız geldi bu karşılaştırma çünkü ilk çağ çok çok daha büyük bir hikayeyi aşırı güçlü karakterlerle anlatıyor 2.çağı okurken güç farkı gözümüze çarpıyor. Birinde efsaneleri okurken diğerinde normal insanları okuyoruz

1 Beğeni

Şu ana kadar sadece Asoiaf ve Kralkatili Güncesi okudum Sissoylu okurken iyi geldi falan ama kitabın başından kalkmama hissini bu kitapta alamadım açıkçası.

Sanderson kitapları genellikle hatta hemen hepsi müthiş sonlarla bitiyor. 'Vay be!" yorumunu sabırsızlıkla bekliyor olacağız :joy:

Henüz 150 deyim ama Kelsier e reyiz gözüyle bakıyorum resmen ve güzel yazılmış bence. Vin e hak veriyorum ama pek sevmedim.

1 Beğeni

var ya bişeyler demek istiyorum diyemiyorum ne kadar kötü bi durum

3 Beğeni

İkinci kitabı okumayanlar bakmasın arkadaşlar.

İlk olarak 286. Sayfada "Onlar Zifir’in daha sıradan bir şey, bir tür ordu, belki de başka bir diyardan gelen işgalciler olduğunu düşünüyor."305. Sayfada geçen "On dört diyarın halklarına nasıl fayda sağladığını göremiyordu"Burada geçen 14 diyardan kastı nedir?Cosmere evreni yani diğer dünyalardan mı bahssediyor.Kitap daha bitmedi spoiler içerikli bilgi vermesseniz sevinirim.:smile:

ben ikinci kitabı bitirdiğim için baktım ama bu cümle eğer kast ettiğin gibiyse sis soyluya olmasa da diğer kitaplara spo olur diye düşünüyorum ama büyük ihtimal bölge,yerleşke,yer,ırk anlamında geçiyordur. Çoğu kitapta tüm diyarlara hüküm ediyordu gibi kelimeler geçerken o dünya da ki ayrı bölgeler ve ırklardan bahsediyor oluyor çünkü belki biri yazdıklarımdan çağrışım çıkarır diye blurlayayım bende

Öyle bir durumda var.Benimki fikir alışverişi.Acaba dedim bir an için. :grin: Sonuçta kocaman Cosmere evreni.Birbirine nerden nasıl bağlacak diyorum.Acaba “İpucu mu yakaladım?” dedim.:grin::grin:

1 Beğeni

çok dikkat etmedim ama yanılmıyorsam sazed’in memleketi terris için terris diyarı gibi bişey geçiyordu yani büyük ihtimal diyardan kastı benim dediğim gibidir ama birleşme ile ilgili soruna cevap istersen kralların yolundan ve elantrsiten bi kısım teori ile bir kısım spo olcak yazdığım bana sorarsan okursan kitabı okurken neyin ne olduğu bilincinde olursun ama belki spo diye de düşünebilirsin o yüzden istersen okuma hoid isminde bir karakter yazarın her kozmer kitabında var ve ana karakterler ile bi şekilde iletişim kuruyor önemli veya önemsiz ama kesinlikle geçiyor ve ismi hoid karakterin. elantris de dilenci idi sadece 4 cümle filandı bulunduğu yer sis soylu da ilk kitap da kelsierin bilgi aldığı bi muhbir vardı bundan bilgi aldıktan sonra kendisi muhbir kılığına girip başka bi lorda aynı bilgileri aktarıyordu hatta. Kralların yolunda ise “akıl” ismi ile geçiyor ve karakterlerden birisi ona kimsin diye sorduğu zaman bi çok isim ile bilinirim … … … ama en çok da hoid ismi ile gibi bi cümle kuruyor biz de ilk kez orda hoid’in heeeeeeeee buymuş demek diye kim olduğunu az çok anlayabiliyoruz. tabii ben bildiklerimi özetlemeye çalıştım ve anladığım kadarı ile gezegenler arası kapı açabiliyor ve ana karakterlerimiz ile görüşüyor o yüzden evren birleşimini onun gerçekleştirceğini düşünüyorum yine de Muhammed_Değer daha detaylı biliyordur belki anlatır ben bildiğimden anladığım kadarını aktarmaya çalıştım tabii benim yanlış bildiğim noktalar varsa da düzelmesi iyi olur yazdıklarım içinde ondan öğrendiğim noktalar var

2 Beğeni

Fırtınaışığı Arşivi serisine başlamadım okumasam daha iyi :+1:t6:.Dediğin gibi çıkabilir büyük ihtimalle