Son Aldığınız ve Sipariş Listenizdeki Kitaplar

Son alınanlar. Allah sonumuzu hayır etsin.

Günler Haritası - Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları
Kılıçlar ve Güller - Elric
Kumsalda
Gökteki Çakıl Taşı
Yol
Tüm Sistemler Çöktü
Vampir
Batman / Flash : Rozet Özel Edisyon
Batman Rebirt Cilt 3
From Hell
Blazing Combat
Star Wars - Dart Maul 1
Kayıp Bayan Finch Vakasının Ardındaki Gerçekler
Bilimin Öyküsü Güç, Kanıt ve Tutku
Mikromega

12 Beğeni

Şu dünyada yapmaktan bıkmayacağım şeylerden biri de insanlara yerli öykü kitabı/yazarı tavsiyesinde bulunmak galiba. Yanlış anlaşılmasın, ben de pek hakim değilim ancak okumaktan büyük zevk alıyorum ve mümkün olduğunca daha çok okumaya çalışıyorum.

Önce eskilerden başlarsak; öykü denince cümleye Sait Faik Abasıyanık ile başlamak vacip sayılır. Vüs’at O. Bener’in Dost Yaşamasız’ını Kitap Kulübü için okumuştum ve çok beğenmiştim. Sonra aklıma Bilge Karasu’nun çok sevdiğim Göçmüş Kediler Bahçesi geliyor. Daha çok romanlarıyla bilinseler de Oğuz Atay (Korkuyu Beklerken) ve Yusuf Atılgan epey iyi öykücülerdir. Feyyaz Kayacan, Haldun Taner ve Füruzan da birçok kişinin şiddetle tavsiye ettiği ve benim okuma listemin de en üstlerinde yer alan isimler.

Günümüze gelirsek; üç tane standart tavsiyem var benim: Engin Türkgeldi’nin Orada Bir Yerde’si, Mevsim Yenice’den Tekme Tokatlı Şehir Rehberi, son olarak da Mustafa Çevikdoğan’dan Temiz Kağıdı. Bunların yanı sıra Onur Selamet’ten Ölü Dalgıcın Sonbaharı’nı anmamak söz konusu olamaz. Bir de kitaplığımda okunmayı bekleyen Ferit Edgü, Bahri Vardarlılar, Bülent Ayyıldız gibi ya da kitaplığıma girmesini beklediğim Yalçın Tosun, Gamze Arslan, Mine Söğüt gibi iyi oldukları sayısız okurca tescillenmiş başka isimler var.

Biraz çorba gibi oldu farkındayım ama o kadar çok iyi Türk öykücü var ki başlayınca duramıyorum. Üstteki isimlerin kitaplarına göz gezdirin, eminim ilginizi çeken bir şeyler çıkacaktır.

11 Beğeni

Listelerinizde Peregrine’i gördükçe böyle içim bir tuhaf oluyor. Duygusallı mutlulu gibi. Bin bir özenle yaptığı yemek on saniyede silinip süpürülmüş anneler gibi. :sleepy:

7 Beğeni

Bu kadar ayrıntılı bir mesaj beklemiyordum, teşekkür ederim. @Karahayalci @Gok_Smr sizlere de teşekkür ederim.

Witcher’ bıraktım ve “Neden ‘bizden’ birilerini okumuyorum ki?” diyerek soluğu burada aldım. Sonradan pişman olmayacağıma eminim.

Şöyle kısa bir liste biçtim kendime (Devamı var, başlığı çok kaynatmak istemedim.):

Sait Faik - Lüzumsuz Adam, Alemdağ’da Var Bir Yılan

Yusuf Atılgan - Anayurt Oteli, Aylak Adam (Uzun süredir listemdeler.)

Onur Selamet - Ölü Dalgıcın Sonbaharı

Füruzan - Parasız Yatılı

Oğuz Atay - Korkuyu Beklerken

Liste genişleyebilir. Şuanlık aklımda olanları yazdım. Yazdığınız diğer isimlere de en kısa zamanda bakacağım.

6 Beğeni

Parasız Yatılı çok çok iyi bir öykü kitabıdır. Türk edebiyatının en iyi öykü kitaplarından birisidir.

3 Beğeni

Kitabım tez zamanda elime ulaştı, iki gün içerisinde de yenilip yutuldu :slight_smile:
Hızlı gönderi ve teslimat için kitapyurdu’na tam puan veriyorum.

1 Beğeni

Son gelen siparişlerimden… Yakın İdefix’ten diğerleri BKM’den…

Türk Devrim Tarihi kitabının 4 ve 5 ciltleri eski kapaklı, yayınevi eski kapaklı baskılar bitmeden 4 ve 5 cilt için yeni kapaklı baskıların gelmeyeceğini iletti, ben de Türk Devrim Tarihini okumakta olduğum için 3. cilt eski kapak olmasına rağmen aldım.

Alfa’dan yeni çıkan Jules Verne Öyküler kitabının içindekiler:

SONRADAN EKLEME:
BKM kitapevi 15 tane ayraç göndermiş. Artık pek kitap satış siteleri ayraç göndermiyor ama BKM genelde her siparişte 3-5 ayraç göndermeye devam ediyor.

16 Beğeni

Kendimi dizlerimin üzerine atarak HAAA-YYIIIIR diye haykıracaktım az daha :frowning:

Evet, yine fuardan cep bakımından hafiflemiş döneceğim. O anlaşıldı.

3 Beğeni

Bari farklı ayraç gönderseymiş. :joy:

1 Beğeni

Galiba belirli sürelerde tek tip ayraç yaptırıyorlar. Daha önceki gelenlerde tek tip oluyordu. İlk kez 15 tane ayraç çıktı, paketlemeyi yapan BKM çalışanı “eline korkak” değilmiş :grinning:

2 Beğeni

Dickens 1870’te vefat ettiği için zaten telifi yok, yani arzu eden herkes basabilir. Ama size İş Bankası konusunda güzel bir haber verebilirim. Bu sene Dickens basacaklar. :krs:

Yayınevinin iş yükü, yayın programı, çeviri teslim tarihleri gibi durumlar etkili tabii… Ama sabrın sonu selamet. :slight_smile:

8 Beğeni

Zaten kitapların değil, çevirilerin telifinden bahsetmiştim🙂

1-2 ay önce bana bu sene içinde 3 tane Dickens basacaklarını söylemişlerdi. O yüzden şevkle bekliyorum🙂
Eğer dediğim gibi çevirilerin telifi alınırsa da yayımlama süreci daha hızlı olur.

3 Beğeni

Ay pardon! :slight_smile: Ama çevirilerin de telifini almıyorlar zaten, yeniden çevriliyor.

2 Beğeni

Feyyaz Kayacan ‘Çocuktaki Bahçe’ muhteşem bir kitap herkes okumalı.

1 Beğeni

11 Beğeni

Çevirinin hakları çevşrmende mi yoksa yayıncıda mı oluyor?

Çok güzel kitaplar. İyi okumalar.

Umag 'ın Yeni baskıları mı bunlar.

1 Beğeni

Sözleşmenin süresine göre değişir. 10 yıllıksa mesela, o 10 yıl bitene ya da sözleşme feshedilene kadar basım hakkı yayınevindedir. Sözleşmeyle çevirmen bütün haklarını yayınevine devretmiştir. Sözleşme bitiminde -yazar da telifsiz bir yazarsa- çevirmen talep eden bir yayınevine çevirisini verebilir, yeniden süreli bir sözleşme imzalanır. Fakat Dickens örneğinde yeni bir çeviri, yeni bir editöryal süreç söz konusu.

2 Beğeni

Hazır alıp eksikleri gidermek varken sıfırdan çevirmek daha meşakkatli iş

Teşekkürler :slight_smile: Evet yeni baskılar.

2 Beğeni