Tartışma Köşesi

Çok güzel bir tanımlamaymış.

2 Beğeni

Oiyyy ben bu yorumu görmedim. Kesinlikle görmedim. Filminden çok çok daha iyi bir eser. Anlatmak istediklerinin her bir zerresine kadar anlatıyor. Karakter gelişimleri harika. Dönemini okuyucuya çok iyi aktarıyor. Ne bileyim üzüldüm bak böyle bir yorum görünce.

4 Beğeni

Neden üzüldüğünüzü anlamadım, illa muhteşem bulmak zorunda ya da sizin gibi düşünmek zorunda mıyım? Kişisel bir yorum yapıyorum, size göre yanlış olması beni ilgilendirmiyor. Burası “incelemelere yorum” yapma yeri de değil.

1 Beğeni

Goodreads’te 387.600 oylamada 4,38 vermiş okurlar. 1000Kitapta 656 oylamada 9,1 almış. Herkes bilmiyor ama sen biliyorsun yani. Yaptığın yorum zaten başlı başına saçmalık kokuyor. İncelemeni zaten kaale alıp cevap vermedim ama son yorumun iyice saçmalık.

‘‘İyi kurgulanmamış’’ demişsin. Neyi gördün de iyi kurgulanmamış diyorsun. Filminde olamayıp, kitapta anlatılan bir sürü karakter gelişimi var. En başından kitap başlangıcında geçen 30-35 sayfa zaten filmde yok. O 30-35 sayfayı okurken zaten sen Don Carleone’nin neden bu kadar baskın ve ne kadar güçlü olduğunu anlayabiliyorsun. Filmde olmayan ve Don Carleone gibi bir karakterin bu kadar baskın olduğunu anlatan bir uyarlama yokken sen nereden anladın mesela Don Carleone’nin bu kadar baskın ve güçlü bir karakter olduğunu. Bunun gibi bir sürü eksikliği kitap tamamlıyor. Filmlerde bulamayacağın bir sürü açığı ve olayı sana kitap anlatıyor zaten.

Ya Allah aşkına bırakın şu farklı olacağım ve farklıyım gösterme çabalarınızı. Tamam yorumlarınıza, görüşlerinize ve bakış açılarınıza saygı duyalım ama saçmalamayın.

2 Beğeni

Ben sana hakaret etmedim, sende bana hakaret edemezsin. Okuduğunu anlamakta zorlanan insanlar ile forum üzerinde bir şey anlatmaya çalışmak zaten büyük hata. Sen okuduğun kitaptan bir şey anlamışsın, gelip burada benim yazdığımdan bir şey anlamanı beklemek en büyü hata olmuş zaten.

Bundan sonra benim yazdıklarıma cevap vermezsen sevinirim. Devam edersen cevap vermeye, senin ile terbiye sınırlarını aşarız yoksa.

2 Beğeni

:smiley: çok komik bir karaktersiniz, aşsanıza sınırı? ben terbiyesiz değilim ne yazık ki, tek bir hakaret de etmedim, sizi bilemem.

1 Beğeni

@SJack konuda arkadaşlar birazcık gerilmişler birbirimizi kırmadan bir bakılabilir.

3 Beğeni

Forumda herkes görüşlerini özgürce ifade edebilir diye düşünüyordum ama yanılmışım demekkili. Bundan sonra bu başlığa paylaşım yapanların goodreads vb sitelerdeki beğeni oranlarını dikkate alması gerekecek gibi :thinking:

İlginçtir ki Forumda, “çok övüldüğu halde size hitap etmeyen kitaplar” diye de bir başlık varken.

Hayırlısı…

4 Beğeni

Arkadaşlar beğeni konusu biraz ilginç bir mesele. Çok sevilen bir seriyi bir grup insan sevmeyebilir fakat bu o serinin kurgusunun ve diğer unsurlarının kötü olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden de beğenilerimizi dile getirirken bu tür söylemlerden uzak durmakta fayda var. En doğrusu da bu konuda yeterli ve ikna edici bilgiye sahip olmamız. Beğenmediysen ve eksik yönleri neyse ayrıntılı bir şekilde yorumlanmalısın. Kitabı beğenmemiş olabilirsiniz. Beğenmedim, bana hitap etmedi, çok sıkıcıydı ya da filmi bundan çok daha iyiydi diyebilirsiniz.

Diğer yandan başka birinin beğenmediğinizi belirttiğiniz yorumu görüp üzülmesi de çok doğal bir şey. Tıpkı herkesin beğendiği şeyi bir kişinin beğenmemesi gibi. Mesela ben Godfather serisini izleyemedim. Daha 10. Dakikasında kapattım diyebilirim.

Sizlerden bir denetmen olarak tek ricam konuyu daha fazla uzatmamanız. Aksi durumda ikinize de yaptırım uygulamak zorunda kalacağız.

9 Beğeni

Böyle savunma yazısı yazılmaz. Düzgünce kitapta kurgunun güçlü olduğu yerleri yazarsın, kişinin düşüncelerini daha iyi anlamaya çalışırsın, belki bir şeyleri ifade ederken yanlış terimleri kullanmıştır veya yanlış anlaşılmalar olmuştur. “Sen ne anlarsın” tarzı bir üslup çok çirkin :slightly_frowning_face: .

6 Beğeni

Hocam bu mantık çok yanlış. Zaten sanat, edebiyat, zevkler, beğeniler öznel ve göreceli konular.

Bir de mantığınızın yanlışlığını şöyle açıklayayım Aristo fiziği 1000 yıl doğru kabul edildi ama aslında yanlıştı. Galileo Galilei genel kabulün tam zıttını söyledi ölümle yargılandı ama tarih onu haklı çıkardı.

Bırakın sanat, edebiyat gibi göreceli konuları bilimde bile böyle şeyler oluyorken genel kabule uymayan görüşlere tepki verilmesini yadırgadım doğrusu.

Herkes kendi kişisel görüşünü belirtiyor en nihayetinde, yükselip agresif yorum yapıp ortamı germeye gerek yok bence.

Yeri geliyor Imdb puanı 8.5 olan filmi izliyorum ve en fazla 6 eder diyorum veya 6.5 alan filmi çok beğeniyorum “çok derin bir anlatımı var, üst seviye sanat yapmış yönetmen” diyorum ve 9 veriyorum.

Eminim herkes buna benzer durumlar yaşamıştır. Beğenileri tamamen genel kabule göre olan bir insan olduğunu sanmıyorum açıkçası.

Bir de insanların yorum yazması için derinlikli edebiyat eleştirisi kriterlerine uyma zorunluluğu olduğunu da düşünmüyorum. Okudum ve beğenmedim veya … yanları bana basit geldi. Sadece bunu yani ne hissediyorsa onu söyleme hakkı da var bence insanların.

Siz birisine ne kadar agresif yorum yazarsanız o kişi de size en az sizin kadar sert (genelde de çok daha sert) cevap verir. Bunun pek şaştığını görmedim. Onun için özellikle eleştirel mesajlarda üsluba çok daha fazla özen göstermekte fayda var bence. :slight_smile:

13 Beğeni

Baba kitabını da filminide kötü eleştiremezsin. :slight_smile: Eğer kötü buluyorsan yazmaz, -ben neyi kaçırdım.- diye düşünür, tekrar okursun.
Ben aynı hatayi star warsda yaptım. Sonra tekrar izledim, incelemeleri dinledim, izledim ve sonra neden bu kadar büyük ve sevilen bir eser olduğunu anladım. Ama “Baba” eseri filmi de kitabı da kötü olarak eleştirilmesin bir zahmet. Sektörünün en büyüğü olan bir eser. Gerek kitabı gerek filmleri. Özellikle sesli kitap olarak dinlemesi müthiş zevkli. Bazı şeyler çok profesyoneller harici bir zahmet amatörce de eleştirilmesin.

4 Beğeni

Bunun bir sınırı var mı? Bence abartıyorsunuz. Herkes yorumunu, kendince eleştirisini ve hislerini yazabilmeli görüşündeyim. Saçma geldiyse size cevaplamazsınız veya okumaya devam etmezsiniz, ne bileyim yani. Bu aşırı tavrı anlayamadım açıkçası. Ben mesela burada birçok kişinin cinsiyetçi, ırkçı falan olduğunu düşünüyorum ve o tarz hissiyatlara kapıldığım zaman ya okumayı bırakıyorum ya başlığı susturuyorum ya kullanıcıyı. Yönetimin de bu tarz şeyleri engellemekte veya süzgeçten geçirmekte yeterli olmadığı fikrindeyim. Günün sonunda ne yapalım yani, herkes bir şekilde kafa dağıtma şekline sahip olup ona göre süzgecin deliklerinden sıyrılmayı beceriyor olabilir. İnsanlar kafa dağıtıp rahatlamasın demek de istemem o yüzden. Özellikle kitap, sinema eleştirilerinde bence biraz daha hoşgörülü olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

20 Beğeni

Sınırı var işte. Messiye, Maradonaya kötü futbolcudur diyemezsin. Michael Jordana kötü basketbolcu diyemezsin. Michael Jackson kötü sanatçı diyemezsin. Picassoya da kötü ressam diyemezsin ya da Şener Şen’e kötü oyuncu diyemezsin. Yüzüklerin efendisine kötü kitap diyemezsin… Bunun gibi rüştünü ispatlamış, belli bir dönemi derinden etkilemiş kişilerin emeklerine kötü diye eleştiremezsin. Baba da öyle bir eser.
Şöyle diyebilirsin. Ben beğenmedim, Messi’nin tarzı bana göre değil, m.j. şarkıları, dansları bana hitap etmiyor, Picassonun resimlerinden hiçbir şey anlamıyorum…vb.
Ama gidipte Baba kitabinda “hikayesi kötü, iyi kurgulanmamış” diyemezsin. Tabi ki herkes herşeyi eleştirmekte özgürdür ama yukarıda belirttiğim tarzda dünyaya mál olmuş eserleri de kötü diye eleştirmeyelim.
Ben kötü eleştiri yapan arkadaşa da bu arada nasıl kötü eleştirisin diye saldırmıyorum. Haddim değil. Yanlış anlaşılma olmasın ama yukarıda belirttiğim dünyaya mál olmuş kişilerin eserleri kötü olarak eleştirilemez. Admin arkadaşlar bu konuda güzel bir anket de açabilir. :grin:

3 Beğeni

Anladım. Vallahi ne yalan söyleyeyim, bal gibi de eleştirilebilirler. İyi günler. :slight_smile:

15 Beğeni

Messi, Maradona kötü futbolcu. Michael Jordan kötü basketbolcu. Michael Jackson kötü sanatçı. Picasso da kötü ressam. Şener Şen kötü oyuncu. Yüzüklerin efendisine kötü kitap.
Teşekkürler.

9 Beğeni

Ahahaha. Çok güzel bir cevap. Tebrik ederim. <3

2 Beğeni

Anlamıyorsunuz sanırım. “O serinin kurgusu& diğer unsurları “BANA GÖRE” kötü” Kimseye hakaret etmiyorum&etmiyoruz, saldırmıyoruz. Sadece “BEĞENMEDİĞİMİZ” yanlarını söylüyoruz, bunlar size doğru gelmeyebilir, çok sevebilirsiniz evet, ama ne yapalım? Siz çok seviyorsunuz diye, biz de mi o yanlarını beğenmek zorundayız?

“En doğrusu da bu konuda yeterli ve ikna edici bilgiye sahip olmamız” Elimizden geldiğince belirtiyoruz, biz eleştirmen değiliz. Sıradan bir okuruz. Paralı bir iş yapmıyoruz.

“Beğenmedim, bana hitap etmedi, çok sıkıcıydı ya da film bundan çok daha iyiydi” Zaten buna benzer bir yorum yaptım ben. Kitabı beğendiğimi de yazdım. Ama 1-2 yönden beğenmediğimi yazdım diye, yorum yapan kişiler çıldırmış. Her yönüyle beğenmek zorundayız sanırım?

Başka birinin benim yorumumu görüp üzülmesi normal bir şey evet. Ama ben ne yapabilirim bu konuda? İlla o kişilerin mutlu olacağı şeyler yazmak mı zorundayım? Bende “Çalıkuşu” kitabına aşığım. Yerden yere vursun buradaki kişiler, üzülürüm. Ama YORUM HAKKI denen bir şey var. BEĞENMEK zorunda değiller. Sizin aksinize, ben detaylı bir açıklama yapmalarını da beklemiyorum, beğenmiyorlarsa, beğenmiyorlardır. Beni ilgilendirmez.

Ne yaptırımı uygulayacakmışsınız merak ettim? Hakaretim yok, küfürüm yok. Neye yaptırım uyguluyorsunuz? Özgür yorum hakkına mı?

3 Beğeni

Burada yazamıyormuşuz sanırım. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim (bana yazmadığınızın farkındayım)

2 Beğeni

Otobüste giderken iki yolcu sürekli sözlü tartışırken çevrelerine verdiği rahatsızlıktan bihaberdirler. Ben de konuyu sürekli bu şekilde devam ettirecekseniz gerekeni yapacağım. Sizi uzaklaştırmayacağız. Sizi banlamayacağız. Sadece ve sadece biraz daha sakinleşmek adına yorum yapmanızı engelleyeceğiz.

Küfür etmediniz, hakaret etmediniz, yorum yapma hakkınız var. Herkes beğeniyor diye siz beğeneceksiniz diye bir şey de yok. Sırf birisi bu yorumu görmek beni üzdü diye agresif bir yorum yazmak da hiç iyi bir şey değil. Yorum yapma hakkını savunurken sizin düşüncelerinize de yorum yapılma hakkına saygı göstermeniz gerekiyor. Bunu yalnızca sizin için söylemediğimi de bilmenizi isterim.

5 Beğeni