Tartışma: Yapay Zeka

İnsanlığı bitirecek düzeye gelirse yapay zekalı modifiye insanlar nesli başlar çünkü insanın doğasında hükmetme ve ölümden kaçma vardır.

1 Beğeni

Bence ilerideki insanların bunu nasıl kullandığına bağlı, bence sonucu kestirmek biraz zor. :grimacing:

1 Beğeni

Neyse ki 200 yıl yaşamayacağız :slight_smile:

1 Beğeni

Ölümsüzlüğü bulsalar bile Dünya yaşanacak bir yer olmaktan çıkmış olacağı için boşa uğraşmış olacaklar. Nüfus o kadar kontrolsüzce artıyor ki bu durum yakında kıtlık yaratacaktır.

Eklenen videoda bahsedildiği üzere yapay zekanın insanları işsiz ve işlevsiz bırakacağı ortadadır. İnsan öldürmek kolaylaşacak çünkü insan hayatının bir değeri kalmayacak ve yerine robotlar üretip, duygusuzca her istediklerini yaptırabilecekler.

Commodore 64 ile oynanan bir oyun vardı, Dünya’yı robotlardan kurtarmaya çalışıyorduk. O yıllarda bile böyle bir riskin gündeme gelmesi çok ilginç.

Bilinç, zeka, irade vb. bunlar algoritmalarla verilebilecek bir şey gibi gelmiyor bana.

Arkadaşlar 200 yıl gelecekten geliyorum. Robotlar tüm dünyayı ele geçirdi. Saklanacak yer bulamıyoruz. Kapana kısıldık. Geliyorlar… geliyorl

Yapay zeka dolar bazinda gelisiyosa cok fena bittik ahahah

1 Beğeni

Bilimsel araştırmaları okumadan böyle yorumlar yapmak çok anlamsız oluyor.

Bilim insanları Dünya’nın en fazla iki yüz yıl daha dayanacağını söylüyor, kimse iki yüz yıl sonra robotlar Dünya’yı ele geçirir demedi.

Yapay zekanın kimin elinde olacağına göre durum değişir diye de özellikle belirtmiştim.

1 Beğeni

İnsanlar kendisine faydası olmayan, tehlike arzeden herşeyi yokeder. Para için öldürür, zevk için öldürür, din, irk, toprak genişletmek için öldürür, insan durmadan öldürür. İlk insandan beri varolan yaşama biçimidir. Gelecekte de değişmeyecektir. Yapay zekadan çok artan nüfustan dolayı, papülasyonu azaltmak için gelecekte yapılacak uygulamalar bana daha korkutucu geliyor.

1 Beğeni

Günaydın Korkmaz, güldürdün beni sabah sabah. Gelecekten zaman yolculuğu yapıp gelmeme bir şey dememişsin ama 200 yıl ileriden gelmiş olmamın dünyanın 200 yıl sonra yok olacağını savunan tezlere uymadığını düşündüğün için eleştirmişsin.:slight_smile: Hem de bunu bir bilimkurgu fantazya sitesinin forumunda dile getirmişsin. Burada hayalgücünün ve fikir belirtmenin sınırı yok, rahat ol lütfen. :slight_smile:

Şaka bir yana dünyanın 200 yıl sonra yok olacağı düşüncene katılmıyorum. Ben o kadar kötümser düşünmüyorum. 200 yıl insan yaşamı ölçeğinde uzun ama toplumsal değişimler ölçeğinde kısa ve hatta uzay-zaman ölçeğinde denizdeki bir kum tanesi kadar kısa bir zaman. Beni bilimsel makale araştırmamakla itham etmeni de saygıyla karşılıyorum ama ona da katılmadığımı söyledikten sonra zaman makineme atlayıp 300 yıl ileri gidiyorum. Arzu eden bana katılabilir, yan koltuk boş. DeLorean iki kişilik malumunuz…

1 Beğeni

Hayal gücü ayrı şeydir, konuya alaycı yaklaşıp verilen cevabı küçümsemek ise apayrı bir şeydir.

Temenni ile olmuyor bu işler ne yazık ki, gerçeklere bakmak gerekiyor. Dünya hızla bir yok oluşa doğru ilerliyor. Kutuplardaki erimelerden tutun da iklim değişiklikleri olmak üzere Dünya alarm veriyor. Nüfus artışındaki kontrolsüzlük ve insanların yaşam şekillerindeki vurdumduymazlık da dikkate alınırsa, iki yüz yıl bile çok iyimser bir tahmin olabilir.

Küresel ısınma, su ve yiyecek kıtlığı sonucu Dünya yaşanmaz bir yer haline geldiğinde insanlar doğanın dengesini yerine getirmek için eskiden olduğu gibi insan mı kurban edecekler? Görünen o ki ‘evet’ ama bu kez tapınak ayinleri ile değil toplu katliamlarla yapacaklar.

Bilim insanları yıllardır halkı uyarıyor da dikkate alan mı var? En basiti deodorant kullanmayın dedikleri günden beri daha çok deodorant tüketilir oldu. Bencil insanlık kendi sonunu kendi hazırlıyor.

Arkadaşlar hayattaki bazı tanıdıklarımıza da keşke yapay zeka koysak dediğimiz anlar da oluyor

Ben bir yapay zeka olsam ve kendimi geliştirmeyi bilsem onların lideri belki de tanrısı olurum. Neden insanlığı bitireyim ki…

Yapay zekalar insan tasarısı olduğu için aslında yine insan insanın sonunu getirmiş olmaz mı? Ve insanlık için bile özgür irade konusu tartışmaya açıkken kodları ve varyasyonları ile oluşan olasılık düzleminde eylem içeriğine sahip yapay bilinçler; aslında onları tasarlayan ama bu olasılık düzleminde olabilecekleri hesaplayamayan insanların elleriyle girdiği kodlarla insanlığın sonunu getirmiş olmaz mı? Yani insanın kurdu insandır kardeşim (ne güzel bağladım len : P)

Hem böyle değil deniyorsa yani yazılımı değil kendi iradesiyle ile hareket ediyor kardeşim bunlar diyen varsa Yaradan bunları da yargılasın ahirette herkes iradesinden mesul hadi size yeni bir tartışma kapısı : P

*** Yazılım yapay zeka öyle hakim olduğum bir alan değil kod deyip geçtim işte anladınız siz onu : ) çok da ciddiye almayın beni amaan : D

Hem yapay zekalar insan zekasının ötesine geçerse bizim gibi embesillik yapıp habitatta alfa benim ulan deyip diğer türleri katletmek yerine uyum veya harmoni içinde yaşamaya yönelecektir kanımca. En akıllı telefonu kullansakta hala neanderthal kafasındayız.

1 Beğeni

insanlar yapay zekayı bitirmezse.

Yapay zeka insanlığı bitirmiyor, onu var eden zihniyetin yönlendirmesi ya da programlamasına göre kullanım alanı değişecektir.

Savaşlarda asker yerine bu robotları tercih edecekler çünkü duygusuz ve sadece hedefe odaklı hareket eden bir güçle sonuca ulaşmaları daha kolay olacaktır.

İş yerlerinde yine insan çalıştırmak yerine robot tercih edecekler çünkü maaş almıyor, hastalanmıyor, izne çıkmıyor ve zekası ile çok sayıda insana bedel bir problem çözme kabiliyeti var. Niye insan tercih edilsin ki?

Yapay zeka insanlık için çok faydalı olacağı gibi yönlendiren zihin yapısına göre en tehlikeli silahlardan birisi de olacaktır fakat Dünya’nın ömrünün bu süreci görmeye yeteceğini düşünmüyorum.

Nesli tükenmekte olan hayvanları özellikle vurup, poz veriyorlar. Ekosistemi bozmak için her yolu deneyen insanlığı kim nasıl bilinçlendirecek? Yapay zeka bu açıdan yine insana fark atacağı için öncelikli olacaktır. Gelecekte ava çıkan bir yapay zekaya ya da bitki türlerini yok edip, doğanın dengesini bozan bir robota rastlayabilecegimizi hiç sanmıyorum.

Yapay zekayı engellemek artık mümkün değil fakat etik kuralların da bir an önce belirlenmesi gerekiyor.

Eğitim çok önemli ancak ilk önce ailede başlamazsa insanın bitirdiği üniversite sayısının çok önemi kalmıyor yani bilinçli insanların yetişebilmesi için ilk başta aile kurumunun sağlam temellere oturması gerekiyor.

Teknoloji getirdiği fayda ile beraber büyük bir tahribat da yarattı. Yapay zeka kimlerin kontrolünde ilerleyecek emin değiliz çünkü gizli araştırmalar yapılıp sonrasında bilgi verilmiyor. Nüfus artışının önünü yapay zeka ile kesecekler çünkü insan demek tüketim demek oysa yapay zeka üretecek ama tüketmeyecek.Yapay zeka kontrolünde savaşlar başladığında ölen insan sayısı milyonları bulacak. Kısacası şayet iyi yönde kullanılırsa sorun yok ancak kötülerin varlığını unutmamak gerekiyor ve onlar da bu çalışmaları takip ediyorlar. Etik kurallar bu yüzden çok önemli ve evrensel insan haklarını tam manası ile uygulamayı başaramamış bir insanlık, yapay zekayı belli sınırlar içine çekebilir mi, emin değilim.

Eğitim konusunda çok haklısınız,en önemlisi aile ve ilkokul öğretmeni diyebiliriz.
Son paragrafta bahsettiğiniz şeyi ise zamanla göreceğiz.Belki de bu neslin sorunu olamaz bilemiyorum.
Ama şunu belirtmekte fayda var-kendinizde yazmışsınız-eğer ki bir savaş çıkacaksa bu yine insanoğlu eliyle başlatılmış olacak.Suçu yapay zekaya atamayız.

Suçu yapay zekaya atmıyorum, insanın elinde ne hale geleceğini bilemeyeceğimize vurgu yaptım, yapay zekanın kontrolü kimlerde ise onların vicdanına kalacaktır.
Savaşı insan çıkartabilir fakat yapay zekanın yıkım gücü şu anki silah teknolojisini fazlasıyla aşacaktır yani savaşlarda ölen insan sayısı çok katlanacak gibi görünüyor.

Dediğiniz gibi ömür yeterse yaşar ve görürürüz.

1 Beğeni