Underrated Diziler

Stargate underrated değil yahu. Hatta zorlasan overrated bile olur. Dünya kadar yan dizisi var. 10 sezon kendisi var zaten. Atlantis vesair sayarsak 300’e yakın bölümü çekilmiş dünya kadar popülaritesi olan bir dizi. Babylon 5’da katılıyorum ama. O kesinlikle en underrated bilimkurgu dizilerinden.

3 Beğeni

Leftovers, , Banshee, Carnival Row, Warrior.
Leftovers hâlâ içimde buruk bir yara.

3 Beğeni

Boardwalk Empire: Steve Buscemi abimizin başrolünde olduğu, oyunculukların, kurgunun, yansıttığı dönemin ve olay akışının harika olduğu bir dizi. Yapımcı Terence Winter. Bilenler için daha fazla şey söylememe gerek yok galiba. Muhteşem bir dönem dizisi. Sopranos, Peaky Blinders vb. dizileri sevenler kaçırmasın.

Carnival Row: Daha önce çok yazılmış biliyorum ama dizi gerçekten çok güzel. Orlando Bloom - Cara Delevingne başrolde. Kayıp Rıhtım ahalisine acayip hitap ettiğini düşünüyorum. Fantastik sevenler affetmesin.

Broadchurch:: Arkadaş nasıl underrated kalır bu bizi bir türlü anlayamadım. Oyuncular muhteşem ötesi, galiba hayatımda bir dizide daha iyi oyunculuk izlemedim. David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker… Hepsi döktürüyor. Kaliteli bir İngiliz polisiyesi. Senaryo iyi, yönetmenlik iyi, müzikler süper. Kaçıran bin pişman haberiniz olsun.

Penny Dreadful: Bu da Rıhtım Ahalisine yakından hitap eden, gotik edebiyatın bilimum ögelerini içeren bir dizimiz. Frankenstein mı istiyorsunuz, vampirler de mi olsun, e bari şeytan falan da olsun milletin içine girsin, hepsini alıp bu diziye uyarlamışlar. Üstelik başrolde Eva Green var yahu. :yum: Yanlış olmasın, karman çorman bir salata olmamış. Gayet başarılı, tutarlı, kaliteli bir edebi altyapıya sahip, gotik edebiyata sırtını dönmek yerine ona sarılmış bir dizi. Ben çok seviyorum, gotik yapımlardan hoşlanan herkese de öneriyorum. Ha bu arada dizinin en büyük artısını yazmayı unuttum. Eva Green demiş miydim? :grin:

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Hatırladıkça yazarım.

I May Destroy You
Orphan Black

1 Beğeni

Blue Blazes (Aoi Honoo)
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan yapım 1980 yılı Japonya’sında Mangaka olmaya kafaya takan üniversiteli bir gencin bu uğurda kazanıp kaybettiklerini trajikomedi denebilecek bir dille anlatırken aynı zamanda Hideaki Anno ve arkadaş grubunun GAINAX’ın kurma sürecini işliyor. 2011 yapımı, IMDB puanı 8.2

The Could’ve-Gone-All-the-Way Committee (Yaretakamo Iinkai)
Netflix Türkiye envanterinde de yeralan bu Manga uyarlaması dizi, kurgusal bir komitenin kendilerine gelen başvurular üzerinden, insanların değerlendiremedikleri ilişki fırsatlarının gerçekten onların hatalarından mı değerlendirilemediğini, yoksa başka koşullar altında da yine mi aynı sonuçla karşılaşıp karşılaşılmayacağının yargısını veriyor. 2018 yapımı, IMDB puanı 6.7

The Train Man (Densha Otoko)
İçedönük bir otaku’nun trende karşılaştığı bir kadına sırılsıklam aşık olması akabinde kabuğunu kırma ve ona açılma çabalarını anlatan bir dizi. 2005 yapımı, IMDB puanı 8.1

A Man and His Cat (Ojisama to Neko)
Bir evcil hayvan dükkanında hiç kimsenin sahiplenmek istemediği bir kedi ile eşinin ölümünden sonra depresyona girerek hayata küsen eski bir piyanistin birbirlerinin hayatlarına anlam katma sürecini işliyor. 2021 yapımı ve devam ediyor, bu yüzden henüz IMDB puanı yok.

Akihaba@Deep
Farklı yeteneklere sahip bir grup otaku’nun internet üzerinden onları bulan birinin onları bir araya getirip bir takım haline getirmesi sonrası Akihabara’daki sorunları çözmek için çeşitli görevler üstlenmelerini anlatıyor. 2006 yapımı, IMDB notu 7.6

Kamen Rider Kabuto
Halihazırda televizyonda Akıncı gibi bir garabet varken bunu demem ne derece ciddiye alınabilir bilmiyorum ama 1971’den beri devam eden Kamen Rider külliyatının Toshiki Inoue tarafından yazılan kısmı (2001-2008) tüm külliyatın en karanlık ve ciddi serilerine ev sahipliği yapması, birçok noktada checkhov’s gun’lar içeren senaryolara dayalı olmaları, sırf yöntem farklılıklarından/önyargılardan kaynaklanan yanlış anlaşılmalardan ötürü canavarlar kadar birbirleri ile savaşan kahramanlara yer vermesi ve hatta kahramanlarına feci sonlar biçmesi açısından elini hiç de korkak alıştırmaması açısından kalbimde daimi yer etmiş dizilerdir. Bu dönem çıkan seriler aynı zamanda kendi içlerinde başlayıp biten senaryolara sahip oldukları için öncesinde bu külliyattan herhangi birşey izlemeniz gerekmemekte. Külliyat konusunda fikriniz olsun, sadece “Power Rangers gibi bu ya” olmadığını görebilmeniz açısından sadece birisini izleyecekseniz en azından Kabuto’yu izleyin derim, beğenirseniz 2001-2008 arası çıkan diğer serilerini de izleyin diyebilirim.

Kamen Rider Agito, 2001 yapımı, IMDB notu 8.1
Kamen Rider Ryuki, 2002 yapımı, IMDB notu 7.7
Kamen Rider Faiz, 2003 yapımı, IMDB notu 8.4
Kamen Rider Blade, 2004 yapımı, IMDB notu 7.8
Kamen Rider Kabuto, 2006 yapımı, IMDB notu 7.9
Kamen Rider Kiva, 2008 yapımı, IMDB notu 7.3

2 Beğeni

Lost Room
Flash Forward
Deadly Class

2 Beğeni

Bunu yazmaya geldim. Yazılmış gidiyorum :grinning_face_with_smiling_eyes:
Şaka bir yana kahkahalar attıran bir dizi. Şans verilmesi lazım

1 Beğeni

Hayatımda sonunu getiremediğim tek bölüm bu dizideydi. Doping kontrol bölümünü hatırladıkça bi kötü olurum.

Banshee yazılmış daha önce ama tekrar yazayım. İlk sezon daha güzeldi ama devamı da hayalkırıklığı yaşatmaz.

3 Beğeni

Agatha Christie’nin On Küçük Zenci kitabından uyarlama.3 bölümlük mini dizi. Polisiye ve gizem ögeleri barındırıyor.

Başrolde Amy Adams var. Vahşi bir cinayeti yazmak üzere memleketine dönen gazeteci Camille Preaker’ın (Amy Adams) geçmişiyle yüzleşmesini konu ediniyor. 8 bölümlük mini dizi. Gizem, gerilim, suç ve polisiye ögeleri barındırıyor.

OZ. Hem sürükleyici, hem hayata dair felsefeler barındıran hem de aksiyonu bol bir dizi olmasına rağmen çok az izlendiğini görüyorum.

Öyle ki bazen Amerika’da yaşayan insanlara söylediğimde bile izlemediklerini söylüyorlar. Türkiye’de popüler tabii orası ayrı.

After Life, Ricky Gervais’i sevmeme vesile olan dizi. Kimileri çok sıradan bulsa da anlatmak istediği şeyi gayet iyi anlatıyor. : )

Yalan Dünya, Gülse Birsel’in dizileri arasında en çok beğendiğim yapım bu sanırım. Top bölümleri konusunda Avrupa Yakası kadar iddialı değil, ama daha istikrarlı.

İşler Güçler. En sevdiğim Türk dizisi.

Şimdiye dek Stargate’i 10 kişiye tavsiye ettim, 1 tanesi bile ömründe duymamış. Böyle durumda bölüm sayısıyla populariteyi bağdaştırman komik.

Diziye gelirsek, Babylon 5 gibi derli toplu senaryosu ve işleyişi yok. Ve tabiri caizse filler denilebilecek saçma sapan bölümleri de var. Bunlar olumsuz yanları. Güzel yanlarına gelirsek, İnterstellar tadında onlarca bağımsız bölümü var.
Beyinde çip, sanal yaşam, zaman hızlandırma, yavaşlatma, zamanda yolculuk, boyutlar, paraleller, yapay zekalar, solucan deliği, karadelik, kalıtsal hafıza, telepati, telekinezi vs vs tüm bilimkurgularda görebileceğiniz her şey ve başka bilimkurgularda göremeyeceğiniz bir sürü kurgu SG’de var. Ve Fringe gibi BSG gibi absürt işleniş yok

Fringe, BMS kesin olarak söylüyorum izleyin.

Underrated ne demek sizin icin tanımlar mısınız? Arkadaşlarının duymamış olması underrated olduğu anlamına gelmez. Underrated adı üzerinde hakettiği degeri görmeyen diziler oluyor. Stargate hakettigi degerin 10 katını gördü zaten.

2 tane yan dizisi cekilmis biri 2 diğeri 5 sezon yapmış yan dizilerin bile. Nasıl underrated oluyor allah aşkına. Dizi biteli 14 sene olmuş normal izlememiş olmaları. Bu dizi 1997de başladı. Buna underrated demekle star trek Underrated demek benzer şeyler. Bu kadar tutulmasa bu kadar bölüm yayinlayabilir miydi ya da cekebilirler miydi? Reyting bu dizilerde her seydir. Tutmuyorsa kimse babasının hayrina 300 bölüm cekmez.
Komik olan bir şey yok 300 bölümle bağdaştırmamda. Komik olan bu diziye underrated demek olur.

3 Beğeni

Türkiye’de underrated

3 Beğeni

O olur ona kabulüm tabiki😅

2 Beğeni

A Discovery of Witches diyeceğim sanırım yeni izlediğim bir dizi olduğu için.
Gerçekten özellikle ikinci sezon o kadar güzel ve tarihi bir atmosfere sahip ki estetikliğinden büyülenerek izliyorum, ne vıcık vıcık bir aşk var içinde ne de fantastik şeyler abartılmış. Her şey ince ince dokunarak veriliyor.

1 Beğeni

O dizinin kitapları pegasus yayınlarından çıkmıştı. Okudunuz mu?

Tekrar tekrar izlenesi, hepsi türünün çok iyisi diziler.

3 Beğeni

Evet haberim var ama okuyamadım henüz, listemde duruyor öylece.

Frank Schatzing’in aynı isimli romanından (Sürü) uyarlama düşük bütçeli bir ortak yapım. Neflix’de şuursuzca goygoyu yapılan salak saçma woke propogandalarından daha çok beğendim. Halihazırda kitapta da fazlasıyla vasat yazılmış olan karakterin dizide de aynı vasatlıkta olması gibi eksikleri tabiki var ama bence kesinlikle 5.8’lik bir yapım değil.

Bu da kitabı ;

2 Beğeni