Unutulmuş Fantastik Klasikler Dizisi (İthaki Yayınları)

İthakinin verdiğini güvensizlikten dolayı 10 kitapta bitmeyecek diye düşünüyorsunuz sanırım ki bu çok normal. Ama ben söylenildiği gibi 10 kitapla tamamlanacağını düşünüyorum çünkü ithakinin satış yöntemi “loot” halinde kitapları satmaya döndü. Uzun zamandır hiçbir sitede %50 indirim yapmadı. Fakat kendi sitesinde yazara göre,serilere göre vs "loot"lar %50 indirimle satılıyor hep. Devam ederse bile onuda 2. seri diye başlarlar belki.

Ben twiti görmemiştim. :sweat_smile:

@JrThoth aynen, inan bu twiti görünce bile 10’da biteceğine inanasım gelmiyor. Karanlık cevher çıkıyor muhtemeln bu ay mesela. Oysa 2019 kasımda çıkacaktı. 1 sene geçti aradan.

Loot olayına katılıyorum. Ursula ve Tolkien için yaptılar bunu. Aslında ben beğendim bu hateketlerini mantıklı bir hareket. Özellikle Ursula gibi yazarlarda tek tek yayınevlerinden toplamak zulüm.

2 Beğeni

Sadece Ursula ve Tolkien değil ilknoktada ithakiden çıkmış birçok yazarın lootlarını yapmışlar. Wool serisi gibi art arda çıkarırtırlar Karanlık Cevheri büyük ihtimal. Tek tek almaktansa üçünün çıkmasını bekleyeceğim ben. Toplu satmaları güzel fakat şunu ilk defa gördüm.

5 Beğeni

Kitapçılar için sanırım. Ama evde olsa da güzel olurdu. :yum:

1 Beğeni

En son temmuzda yeni kitap çıkmış. Seriyi merak eder olduk :eyes:

Ben de merakla bekliyorum. 3 kitap kaldı. Keşke 2021 ilk çeyrekte hızlıca basıp tamamlasalar seriyi.

1 Beğeni

Seri unutuldu galiba.

1 Beğeni

Kitapların hepsini okudum. Yeni kitap ne zaman gelecek bu seriden acaba?

Para için boynundan büyük işe kalkışmış Cihan Efendi… Neyse ki boynuzundan dememiş.

1 Beğeni

Conan çevirmek için barbar olmak lazım sanırım.

3 Beğeni

İstanbul Belgrad Ormanlar’ında 1 hafta, teknolojik aletlerden uzak kamp yapmak yeterli çeviri için. :rofl:

Conan’ı Hiborya evrenini bilen birisinin çevirmesi iyi olurdu. Yani bırakın Cimmeria, Simmerya değil Kimmerya kalsın. Veya Hyboria Çağı Hayborya değil Hiborya kalsın. Simeryalı Conan :slight_smile: 80lerde ve 90larda Conan çizgiromanlarını Ali Recan’ın “özgün” çevirisiyle okuyan nesil buna alışamaz.

1 Beğeni

Cihan Karamanci’yi elestiren sahis bu kitapla ilgili yorumunda haklidir yanlistir bilmiyorum (noktasiz virgülsüz su koca paragraf bir kistasa haksizdir) . Ancak Cihan Karamanci’yi genel olarak “kilic&büyü akimiyla” alakasiz olmakla suclama kismina koptum.

Elestirmenin yasi büyük ihtimal 22-23. Cihan Karamanci onun yasi kadardir tam da bu türün en usta cevirmenlerinden biri. Zamaninda Ankira icin R. A. Salvatore, Tracy Hickman gibi agir toplari cevirmis biri. Ne kadar Dragonlance, Forgotten Realms, Ravenloft varsa bu adamin en az bir kac kitap cevirisi vardir o evrende.

Ithaki’nin rezalet cevirileri malum. Ancak bir kac kaliteli cevirmenleri neyse ki var ve CK da bunlardan biri.

1 Beğeni

Salvatore da Hickman da dil açısından son derece sade yazarlar. Ortaokul öğrencisi bile bu yazarları rahatlıkla İngilizcesinden okuyabilir. Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar, Ravenloft gibi seriler dil olarak epey hafif; hatta “çerezlik” dünyalar. Kesinlikle bir çevirmenin “kumaşını” gösterecek kitaplar değiller. Kaldı ki Ankira da çeviri açısından övgüyle hatırlanacak bir yayınevi değil :slight_smile:

Ne yazık ki Cihan Karamancı da iyi bir çevirmen değil. Hiçbir zaman da olmadı. Alternatifi varsa ona yönelmek daha iyi bir seçenek olabilir. Gördüğüm kadarıyla Conan’ı basan başka yayınevleri de var. Onlara göz atmalı.

2 Beğeni

Conan almak isteyenler @Tombaz çevirisi ve kitaplar için yorumlara bu başlıktan bakabilirsiniz.

https://forum.kayiprihtim.com/t/conan-kulliyati-turkcede-ilk-defa-tamamlandi/18407?u=narpal

2 Beğeni

Naomi Mitchison Travel Light kitabı İthaki’nin 2022 yayın programındaymış. Emin değilim ama Unutulmuş Fantastik Klasiklerden basılabilir.

2022 mi? :pleading_face:

Bildiğim kadarıyla --Before Tolkien-- idi serinin tanımı yani Tolkien öncesi dönemdeki eserlerdi hedeflenen. Bu kitap 1954, hobbit 1937 görünüyor.

1 Beğeni

Kitabın yayın programında olduğu yazılınca, olabilir mi diye düşündüm.

Sunuş yazısında Hobbit değil de Yüzüklerin Efendisi için denilmiş.

Kuyuya bir taş attım yanlış bilgilendirme olmasın diye taşı kendim çıkarayım. :slight_smile:

Bu kitap büyük ihtimalle bu diziden çıkmayacakmış, dizinin yeni kitabı ise Mayıs ayı gibi çıkacakmış.

2 Beğeni