Video Oyun Dünyası

EA sonradan bozdu ayni şekilde ubisofta .

Not : EA amerikan in en sevilmeyen 5 . Şirketi trump tan daha çok nefret ediliyormuş.

3 Beğeni

EA sonradan bozmadı, hep bozuktu :slight_smile: Satın alıp kapattığı güzelim stüdyoların haddi hesabı yok. Hatta EA oyun yapımcılığını şirketleştiren, bir para kazanma aracı olarak gören ilk firmalardan. Paralı DLC muhabbetini ilk çıkaran Dragon Age: Origins’le EA’dir.

Onu Activision takip etti, her sene Call Of Duty çıkararak paraya para demedi. O zamana dek saygıdeğer bir stüdyo olan Ubisoft’un da iştahı kabardı, her sene bir AC parolasıyla yola çıktı ve kendini yaktı.

4 Beğeni

Vallaha eskiden NFS Moswanted çıkardığı günler pek güzeldi.

3 Beğeni

Alan Wake televizyon dizisi oluyormuş. Remedy’nin patronu Sam Lake de işin içinde :sunglasses:

http://oyungezer.com.tr/haber/54382-alan-wake-dizisi-yolda

4 Beğeni

Galiba yeni bir tek kişilik Witcher oyunu geliyor:

1 Beğeni

Gwent’in tek kişilik senaryosu bu. Oyuna dahil olacaktı, şimdi ayrı olarak satılacak sanırım. Kart mekaniği üstüne kurulu olacak.

Öte yandan bugün güzel fragmanlar geldi.

Resident Evil 2 Remake bazı açılardan aslına çok sadık kalacak gibi görünüyor. William Birkin’in o değişim hâlini, kolundaki o koca gözü tekrar görmek beni mutlu etti.

Yeni Dante’yi sevip sevmediğimden hâlâ emin değilim. Yaşlı duruyor. Eh, en azından beyaz saçlı :stuck_out_tongue: Nero’yu zaten sevmezdim, DmC’den çıkmış bu haliyle artık hiç sevmiyorum. Arada tanıdık dövüş hareketleri görmek güzel ama.

3 Beğeni

Çocukcağızın ne suçu vardı? :smiley:

3’ü çok seven, 4’ü de daha az ama yine de seven biri olarak umutlu değilim açıkçası. Yetenekler çok benziyor. Çok benzemenin dışında artık animasyonlar bölünmeyecek, bu yüzden saldırılarda ani değişiklikler yapamayacağız. Yenilik diye getirilen toplama kol da beni tatmin etmedi. Yoldan almak bir kere çok tuhaf, tasarım olarak yakıştıramıyorum. Birçoğunun önemsemediği müzik tarzına da alışamadım.

Oyunun PS4 ve Xbox fiyatları da açıklandı. PS4: 400TL, Xbox One:260TL.

2 Beğeni

Devil May Cry 5’e ben yükseliyorum ya. Her çıkan video daha bir güzel geliyor. Bütün karakterlerin tipleri fazla batılılaşmış, çok rahatsız etmiyor beni ama ne gerek vardı da diyor insan.

Oyunun çıkış tarihi yaklaşırken 3 ve 4’ü Vergil ile bir kez daha bitirip hype seviyemi arttırmayı planlıyorum.

2 Beğeni

The Walking Dead ve The Wolf Among Us gibi iki şahane oyunu (ya da interaktif filmi) bize kazandıran Telltale Games kapanıyormuş. 25 kişi hariç bütün personellerini işten çıkarmışlar. Galiba kalanlar da The Walking Dead: The Final Season’u bitirecekler ve şirket kapanacak. Böylece TWAU 2, Stranger Things gibi projeler de tamamen iptal olmuş oluyor.

Marvel’ın da oyununu yapalım Minecraft’ı da yapalım derken altından kalkamadılar demek ki. Açıkçası yaptıkları oyunların çoğunu oynamadım, yapılan yorumlar da pek iç açıcı değildi ama özellikle ilk TWD oyunuyla sektörde büyük bir değişiklik yarattıkları, birçok insanı/firmayı etkiledikleri de bir gerçek. Üzüldüm bu hale gelmelerine.

Oyungezer’in haberi: http://oyungezer.com.tr/haber/54506-telltale-games-calisanlarinin-cogunu-isten-cikardi-studyo-kapanabilir

Telltale’in twitter açıklaması: https://twitter.com/telltalegames/status/1043252010999410689

4 Beğeni

İlk TWD harici çoğu oyunu çok kalitesizdi, özellikle Batman’de batırmışlardı. Senaryolu, diyaloglu oyun yapıyorsun, elle tutulabilir tek yanın hikayen ama ne seçersen seç hikaye değişmiyor. Karakteri bağımsızca hareket ettiremediğim gibi oyunun akışını da hiçbir şekilde değiştiremiyorum. Ne anladık ki bu işten? Bu firmanın yapması gereken tek şey o 25 kişiye Detroit Become Human oynatıp analiz etmelerini sağlamak. Batmalarına gram üzülmedim, hakketmişlerdi.

2 Beğeni

Ben üzüldüm. Sever(d)im Telltale’i. Ayrıca sadece Walking Dead oyunları iyi değildi. Wolf Among Us ve Tales From Borderlands de çok kaliteli, çok eğlenceli oyunlardı. Firmanın Sam&Max, Monkey Island ve Back to the Future gibi eski oyunlarını da çok severdim.

Ama bir yerden sonra seri üretime geçip bozdular, kaliteyi düşürdüler. İnsanlar artık oyunlarını satın almamaya başladı. Hoş, yaptıkları oyunlar da hem eğlence hem de duygu yükü açısından çok zayıflamaya başlamıştı. Çünkü çekirdek ekip büyüdü, akıllara gelen güzel fikirler bir oyunda on taneyken on oyunda bir taneye düştü vs. Batman’de iş iyice anlamsız QTE’lere döndü. İnsanlar WAU 2 beklerken onlar Minecraft oyunu yaptılar falan…

Böyle olacağı ne yazık ki seneler önce, aynı anda 4-5 oyun yapmaya başladıkları günden belliydi.

2 Beğeni

Devil May Cry 5 için,

Nero ile yeni siyah saçlı çocuk Vergil’ın ikiz oğulları çıksın da göreyim. Nero için çok uzun yıllardır konuşulan ve sinyalleri olan bir şey bu ama Dante bu kadar yaşlanmışken bir de kız oğullar bekledim vallahi.

3’ten sonra bozdu bozdu bozdu.

3 Beğeni

Playstation Store dün fiyatlarında “güncelleme” yapmış.

Spider-Man 469 TL olmuş mesela. Pek iyi güncelleyememişler bence, biraz daha arttırmaları lazım.

Hangi aklı selim insan düşünmüşse bravo gerçekten.

“Döviz kuru yükseldiğine göre oyunlara da düzenleme yapmamız gerekiyor, öyle değil mi çocuklar?”

“Haklısınız müdür bey. Nasıl yapalım?”

“Çarpın etiketleri ikiyle, düz hesap olsun.”

“Harika bir fikir müdür bey. Hemen uyguluyoruz.”

Ya da şöyle bir sahne de canlanabilir gözünüzde:

“Ahmet Beyler’den damada bir adet Spider Man PS oyunu!”

Alkış, kıyamet…

Arka masaların birinde:

“Ohaa herif 500TL’lik hediye almış. Millet zengin tabi… Biz anca demolara bakarız…”

6 Beğeni

Sekiro 469TL, Resident Evil 2 Remake ise 400 TL olmuş. Üstelik oyunlar ön siparişteydi. Zamlarda en çok üzen bunlar oldu.

Bence RDR 2(300TL) veya Kingdom Hearts 3(209TL) gibi kaliteli olacağı dün gibi belli olan oyunları alacaklar alsın.

1 Beğeni

İyi de adamlar zarar ediyorlar, ne yapsınlar? 60 dolara sattığı bir oyunu 30 dolara mâl ettiğini farz edelim. Bunu Türkiye’de 209 liraya sattığında 33 dolar elde etmiş oluyor. 3 dolar kâr. Yapımcıya mı, animatöre mi, bölüm tasarımcısına mı, dağıtımcıya mı versin bu parayı? Bozdur bozdur harca :slight_smile:

3 Beğeni

Fiyatlar resmen uçmuş Resident Evil 2 remake fiyata bak 400 tl nedir.Bu güne kadar Playstation’ın bütün konsollarını aldım oynadım bir çok orjinal oyunum oldu fiziki olsun sanal olsun.koleksiyon versiyonları hariç böle uçuk fiyatlar görmedim.Alacağım zaman 50 kere düşünüyordum.Artık düşünmeye fırsat bırakmamışlar.

2 Beğeni

Dolar da değil bu arada euro üzerinden yapiyorlar işlerini. Daha da zor duruma sokuyor tabi ki bu.

70 euro bugün 530 lira civarı bir şey ediyor. Zamlar kaçınılmazdı.

1 Beğeni

Pazara göre fiyat düzenlenmesi konusunda yazdığına katılıyorum. Ancak kâr-zarar konusunda fikri mülk olduğu için öyle yaklaşmanın pek doğru olacağını düşünmüyorum.

Atıyorum fiyatı 10, 10 sattı eline 100 geçti. Fiyatı 5, 25 sattı eline 125 geçti. Yani “5” zarar etmiş olmuyor. Amaç pazar payına göre en çok ne kadar kâr ederim. Elektronik veya beyaz eşya olsaydı dediğin gibi değerlendirebilirdik.

Fiyatı böyle uygun görmüşler. Düşürseler bile daha fazla oyun satacaklarına dair inançları düşük demek ki…

3 Beğeni

Ben de aynı fikirdeyim. Ortada devam eden, ciddi finansman gerektirecek üretim maliyeti yok ki artık. Adam masrafını yaptı, oyunu üretti, reklamını yaptı ve piyasaya çıkardı. “Running cost” diye tabir edilen her ay kendini tekrarlayan masraflar dışında (sunucu, kalite ekibi, müşteri ilişkileri vs.) adam harcayacağını harcadı artık. Bu saatten sonra kaça satarsa satsın masrafını çıkarttıktan sonrası kârdır.

Ben burada ülkenin içinde bulunduğu yüksek döviz kuru durumunu kullanıp kârını arttırma ve daha çabuk kârlı duruma çıkma çabası görüyorum. Beni sinirlendiren de o. Almam abi bu kötü niyeti hissedersem.

Steam’de firmalar niye fiyatları katlamıyor? Çünkü PC ekosistemi tekel değil. Sony tekelcilik oynamaya çalışıyor kafasına göre fiyat politikası belirliyor. Ciddi bir indirim durumu dışında Sony’ye çok fena bilenmiş durumdayım, bir süre bir şey almayı düşünmüyorum.

5 Beğeni

Bu dediğin ek giderler de “ürün” maliyetiyle ilişkili değil. Çıkardı artık, bundan sonra ne satış fiyatı ne de miktarı. Önemli olan hepsinin doğru bir ayarlamayla en iyi şekilde sonuç vereceği genel gelir. Tabii satış sayısına göre müşteri hizmetleri, server kalitesi vb. artar. Ancak “ürün” maliyetinden kastım ayrı.

Sanmıyorum. Olsa bile bunu yapacak sayısı o kadar fazla değildir. Asıl neden yukarıda yazdığım gibi, genel gelir çıktısının oyunun fiyatı daha düşük olsa bile artmayacağına dair inanç.

Bu apayrı bir konu. Dediğin faktörler de önemli ancak tek neden olduğunu düşünmüyorum. Ülkedeki kullanıcı sayısı ve oyun satış adedi konusunda Ps Store, Xbox ve benzerlerine göre çok daha yüksek olduğunu kabul edelim. Bu yüzden ücret değerlendirmesi daha farklılaşıyor. Ayrıca “iyi fiyat” algısını çok doğru yerleştirdiği için, son aşamada böyle daha çok kâr ediyor ve edeceğine dair inancı var. Emin değilim tabii, tahminim bu.

1 Beğeni